ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
02.02.2016 N К/800/35941/15
Щодо скасування пункту 3 змін до деяких
актів, наказів, рішення та розпорядження
Із змінами і доповненнями, внесеними ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24 березня 2016 року
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі: головуючої - судді Васильченко Н. В., суддів - Калашнікової О. В., Леонтович К. Г., при секретарі - Яроші Д. В. (за участі представників: прокуратури - Т. О. І.; відповідача - К. О. П.; третьої особи - Б. О. В.), розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за касаційною скаргою заступника Генерального прокурора України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 квітня 2015 року (Постанова N 826/13335/13-а) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2015 року, ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 квітня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2015 року у справі N 826/13335/13-а (Ухвала N 826/13335/13-а), за позовом заступника Генерального прокурора України до Кабінету Міністрів України, Фонду державного майна України, третя особа - публічне акціонерне товариство "Донбасенерго", про скасування пункту 3 змін до деяких актів, наказів, рішення та розпорядження, встановила:
19 серпня 2013 року публічне акціонерне товариство "Орендне підприємство "ШАХТА "ЖДАНІВСЬКА" звернулось до окружного адміністративного суду міста Києва із позовом про визнання незаконними та скасування деяких правових актів органів державної влади.
Заступник Генерального прокурора України 4 лютого 2014 року звернувся до окружного адміністративного суду міста Києва із позовом, у якому просив визнати протиправними та скасувати:
- пункт 3 змін, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України N 124 від 20.02.2013 р. "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України";
- розпорядження Кабінету Міністрів України N 496-р від 11.07.2013 р. "Про затвердження умов продажу державного пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону";
- наказ Фонду державного майна України N 247 від 27.02.2013 р. "Про затвердження уточненого плану розміщення акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО";
- наказ Фонду державного майна України N 880 від 20.06.2013 р. "Про додаткові умови участі у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО";
- рішення Фонду державного майна України від 20.06.2013 р. про затвердження протоколу N 1 від 20.06.2013 р. засідання конкурсної комісії з продажу пакета акцій у розмірі 60,773 % статутного капіталу ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" за конкурсом;
- рішення Фонду державного майна України від 23.07.2013 р. про затвердження протоколу N 2 від 23.07.2013 р. засідання конкурсної комісії з продажу пакета акцій у розмірі 60,773 % статутного капіталу ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" за конкурсом;
- рішення Фонду державного майна України від 23.07.2013 р. про затвердження інформаційного повідомлення про проведення конкурсу з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО";
- наказ Фонду державного майна України 07.08.2013 р. від N 1543 "Про затвердження остаточного проекту договору купівлі-продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" (м. Донецьк, код за ЄДРПОУ 23343582)";
- наказ Фонду державного майна України від 16.08.2013 р. N 1675 "Щодо учасників конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО";
- наказ Фонду державного майна України від 21.08.2013 р. N 1764 "Про підсумки конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО".
Ухвалою окружного адміністративного суду міста Києва від 11 лютого 2014 року справу N 826/13335/13-а за позовом ПАТ "Орендне підприємство "ШАХТА "ЖДАНІВСЬКА" об'єднано для спільного розгляду в одне провадження зі справою N 826/1399/14 за позовом заступника Генерального прокурора України, якій присвоєний номер 826/13335/13-а.
Ухвалою окружного адміністративного суду міста Києва від 13 травня 2014 року позовну заяву в частині позовних вимог ПАТ "ОП "ШАХТА "ЖДАНІВСЬКА" залишено без розгляду у зв'язку із повторним неприбуттям позивача в судове засідання.
Постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 13 травня 2014 року (Постанова N 826/13335/13-а), залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2014 року (Ухвала N 826/13335/13-а), у задоволенні позову заступника Генерального прокурора України відмовлено.
Рішення судів першої та апеляційної інстанції мотивовані тим, що Кабінет Міністрів України та Фонд державного майна України при прийнятті рішень, що оспорюються, діяли в межах повноважень та відповідно до закону.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 3 лютого 2015 року (N К/800/45576/14) рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасовані, справа направлена на новий розгляд до суду першої інстанції.
Направляючи справу на новий розгляд, колегія суддів зазначила на необхідність додаткової перевірки твердження позивача про необґрунтованість встановлення додаткових умов приватизації. В іншій частині колегія суддів погодилась із висновком суду першої та апеляційної інстанцій.
Позивач 01.04.2015 р. подав до суду першої інстанції заяву про зміну позовних вимог, якою доповнив адміністративний позов окремими позовними вимогами, а саме: визнати протиправним та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.01.2012 р. N 64-р "Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.04.2011 р. N 310".
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 квітня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2015 року (Ухвала N 826/13335/13-а), позов в частині вимог про визнання протиправним та скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.01.2012 р. N 64-р "Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.04.2011 р. N 310", залишений без розгляду.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 квітня 2015 року (Постанова N 826/13335/13-а), залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2015 року, відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій заступник Генерального прокурора України звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ці рішення та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Представники відповідачів: Кабінету Міністрів, Фонду державного майна та третьої особи заперечували проти задоволення касаційної скарги, вказавши на законність ухвалених рішень із підстав, викладених у запереченнях.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи на предмет повноти та всебічності дослідження їх судом та обґрунтованість застосування норм матеріального права до вирішення спірних правовідносин, вивчивши доводи касаційної скарги колегія суддів вважає їх не обґрунтованими, а скаргу такою, що не підлягає задоволенню із наступних міркувань.
Судами першої і апеляційної інстанцій встановлено, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.01.2012 р. N 64-р "Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2011 р. N 310" внесені зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2011 року N 310 "Про затвердження переліку енергогенеруючих і енергопостачальних підприємств, державні пакети акцій яких підлягають продажу в 2011 - 2012 роках" - зі змінами, внесеними розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.12.2011 р. N 1309 (Офіційний вісник України, 2011 року N 99, ст. 3610), доповнивши його додатковими позиціями, зокрема додано ПАТ "Донбасенерго".
Тобто, 30 січня 2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято рішення про продаж державного пакету акцій ПАТ "Донбасенерго".
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2013 р. N 124 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" затверджені Зміни, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України (далі - Зміни).
Відповідно до пункту 3 Змін у розпорядженні Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 р. N 566 "Про погодження уточнених планів розміщення акцій енергогенеруючих та енергопостачальних підприємств" - зі змінами, внесеними розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 р. N 1059, від 21.11.2012 р. N 924-р і постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2011 р. N 1309 (Офіційний вісник України, 2011 року N 99, ст. 3610): цифри "14" замінено цифрами "15"; доповнено розпорядження додатком 15, а саме Уточненим планом розміщення акцій ПАТ "Донбасенерго" (підприємство групи В).
У вказаному Уточненому плані зазначено про загальну кількість акцій ПАТ "Донбасенерго", статутний капітал, номінальну ціну акції, спосіб та строк розміщення акцій, частку статутному капіталі, зокрема передбачено продаж пакетів акцій за конкурсом у розмірі 60,773 % статутного капіталу у кількості 14369397 штук.
На виконання частини 3 статті 7 Закону України "Про приватизацію державного майна", постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2013 р. N 124 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України", наказом Фонду державного майна України від 27.02.2013 р. N 247 "Про затвердження уточненого плану розміщення акцій ПАТ "Донбасенерго" (код за ЄДРПОУ 23343582)" затверджено уточнений план розміщення акцій ПАТ "Донбасенерго" згідно з додатком; встановлено, що датою оцінки пакета акцій у розмірі 60,773 % статутного капіталу ПАТ "Донбасенерго", який підлягає продажу за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону, є 28 лютого 2013 року.
Наказом Фонду державного майна України від 25.04.2013 р. N 572 "Про затвердження акта оцінки пакета акцій ПАТ "Донбасенерго" (код за ЄДРПОУ 23343582)" затверджено акт оцінки пакета акцій ПАТ "Донбасенерго", в якому визначено його початкову вартість у розмірі 640904,060 грн.
На засіданні конкурсної комісії 20.06.2013 р. з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго", оформленого протоколом N 1, який затверджено Фондом державного мана України, визначено початкову ціну пакета акцій товариства у кількості 14369397 штук, що становить 60,773 % статутного капіталу ПАТ "Донбасенерго" у розмірі 641000 грн. та фіксовані умови конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго".
Наказом Фонду державного майна України від 20.06.2013 р. N 880 "Про додаткові умови участі у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго" установлено додаткові умови участі покупців у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго".
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 р. N 496-р "Про затвердження умов продажу державного пакета акцій публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону (Умови N 496-р) затверджено умови продажу державного пакета акцій публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" (далі - товариство) за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону, що додаються.
Пакет складається з 14369397 акцій, що становить 60,773 відсотка статутного капіталу товариства, номінальною вартістю 143693,97 тис. гривень.
Доручено Фондові державного майна: провести в установленому порядку конкурс з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону з продажу пакета акцій товариства з урахуванням затверджених цим розпорядженням умов продажу; установити контроль за виконанням покупцем умов договору купівлі-продажу пакета акцій товариства відповідно до вимог статті 27 Закону України "Про приватизацію державного майна"; інформувати щокварталу Кабінет Міністрів України про результати виконання покупцем договору купівлі-продажу пакета акцій товариства.
З урахуванням вказаного розпорядження Кабінету Міністрів України на засіданні конкурсної комісії з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго" 23.07.2013 р., згідно протоколу N 2, затвердженим Фондом державного майна України, скориговано визначені на засіданні комісії 20 червня 2013 року фіксовані умови конкурсу; визначено дату та час проведення конкурсу - 21 серпня 2013 року о 11 годині та погоджено проект інформаційного повідомлення про проведення конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго", яке опубліковано Фондом у газеті "Відомості приватизації" від 24 липня 2013 року N 29 (774).
Наказом Фондом державного майна України від 07.08.2013 р. N 1543 "Про затвердження остаточного проекту договору купівлі-продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго" затверджено остаточний проект договору купівлі-продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго" розміром 60,773 % статутного капіталу товариства за конкурсом.
Після розгляду конкурсної документації, наданої потенційними покупцями, на засіданні робочої групи з перевірки конкурсної документації при продажу пакета акцій розміром 60,773 % статутного капіталу ПАТ "Донбасенерго" на конкурсі, який відбувся 14 серпня 2013 року (протокол N 293 робочої групи з перевірки конкурсної документації, затверджений заступником голови Фонду 15 серпня 2013 року) учасниками конкурсу з продажу пакета акцій розміром 60,773 % статутного капіталу ПАТ "Донбасенерго" визнано ТОВ фірму "ТехНова" та ПрАТ "Енергоінвест Холдинг".
Відповідно до наказу Фонду державного майна України "Щодо учасників конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго" від 16.08.2013 р. N 1675 затверджено ТОВ фірму "ТехНова" та ПрАТ "Енергоінвест Холдинг" учасниками конкурсу з продажу пакета акцій розміром 60,773 % статутного капіталу ПАТ "Донбасенерго".
За результатами конкурсу, який відбувся 21.08.2013 року (протокол N 3, затверджений Фондом державного майна України 21.08.2013 року), конкурсна комісія визначила переможцем ПрАТ "Енергоінвест Холдинг", яке запропонувало найвищу ціну за пакет акцій - 718920 тисяч гривень.
(абзац описової частини у редакції ухвали Вищого адміністративного суду України від 24.03.2016 р.)
Наказом Фонду державного майна України від 21.08.2013 р. N 1764 "Про підсумки конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго" підсумки конкурсу затверджено, а 27.08.2013 р. між Фондом державного майна України (продавець) та ПрАТ "Енергоінвест Холдинг" (покупець) укладено договір N КПП-624 купівлі-продажу пакета акцій ПАТ "Донбасенерго" за конкурсом.
Залишаючи без розгляду позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.01.2012 р. N 64-р "Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.04.2011 р. N 310" суди виходили з того, що спірне розпорядження офіційно оприлюднено 18 лютого 2012 року, тому заявивши вимогу про його скасування у квітні 2015 року, позивач пропустив строк звернення до суду більше ніж на 3 роки.
Із вказаним висновком суду колегія погоджується, оскільки він відповідає вимогам ст. 99, 100 КАС України.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суди виходили з того, що Кабінет Міністрів України та Фонд державного майна України приймали рішення та проводили процес приватизації 60,773 % статутного капіталу ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" відповідно до Закону України "Про приватизацію державного майна" від 04.03.92 N 2163-XII та інших, наведених у рішеннях судів норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком судів про безпідставність позовних вимог, виходячи з наступного.
Закон України "Про приватизацію державного майна" (у редакції із змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки") набув чинності 18 лютого 2012 року, крім окремих положень, які набули чинності 18 серпня 2012 року.
Таким чином, на час прийняття оскаржуваних актів Кабінетом Міністрів України та Фондом державного майна України Закон України "Про приватизацію державного майна" діяв у редакції зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки".
Разом з тим п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки" передбачено, що продаж за конкурсом об'єктів приватизації груп В і Г, рішення про приватизацію яких прийнято до набрання чинності цим Законом, здійснюється та завершується відповідно до нормативно-правових актів, які діяли на момент прийняття рішення про приватизацію таких об'єктів.
Судами встановлено, що рішення про приватизацію ПАТ "Донбасенерго" було прийняте 30 січня 2012 року. Таким рішенням є розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.01.2012 р. N 64-р "Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2011 року N 310", яким, зокрема, ПАТ "Донбасенерго" включене до переліку енергогенеруючих і енергопостачальних підприємств, державні пакети акцій яких підлягають продажу в 2011 - 2012 роках.
У зв'язку з цим продаж державного пакету акцій ПАТ "Донбасенерго" за конкурсом повинен здійснюватися та завершуватися відповідно до нормативно-правових актів, які діяли на момент прийняття рішення про приватизацію таких об'єктів, без урахування змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки".
Отже, Закон України "Про приватизацію державного майна" (у редакції зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки") не поширюється на оскаржувані накази та розпорядження.
Разом з тим Закон України "Про приватизацію державного майна" був доповнений статтею 184 саме Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012 - 2014 роки", застосування якого на дані правовідносини не поширюється.
Згідно ч. 1 ст. 18-4 Закону України "Про приватизацію державного майна" додаткові умови участі в конкурсі з продажу пакета акцій можуть встановлюватися виключно під час приватизації об'єктів групи Г, в той час як ПАТ "Донбасенерго" належить до підприємств групи В.
Як вірно зазначено судами, у зв'язку з тим, що ч. 1 ст. 18-4 Закону України "Про приватизацію державного майна" не може застосовуватися до даних правовідносин, застосуванню підлягало законодавство з питань порядку проведення конкурсу, яке діяло на час виникнення спірних правовідносин, зокрема, Положення про порядок проведення конкурсу з продажу пакетів акцій акціонерних товариств.
Вищевказаним Положенням прямо передбачена можливість встановлення додаткових умов участі в конкурсі з продажу пакетів акцій акціонерних товариств. Обмежень щодо неможливості встановлення додаткових умов участі в конкурсі з продажу пакетів акцій акціонерних товариств певних груп, у тому числі групи В (до якої належить ПАТ "Донбасенерго"), вказане Положення - не містить.
Колегія суддів дійшла думки, що суди першої та апеляційної інстанцій повно та всебічно дослідили обставини справи, вірно встановили характер спірних правовідносин та обґрунтовано застосували норми матеріального права до їх вирішення.
Порушень норм процесуального закону, які б призвели до ухвалення незаконних рішень, не встановлено.
Доводи касаційної скарги зазначений висновок судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України ухвалила:
Касаційну скаргу заступника Генерального прокурора України залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 квітня 2015 року (Постанова N 826/13335/13-а) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2015 по справі N 826/13335/13-а залишити без змін.
Ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 квітня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2015 року у справі N 826/13335/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст. ст. 236 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: