КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА
04.12.2014

Справа N 826/5761/14

Про визнання протиправними дій,
зобов'язання вчинити певні дії

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого - Хрімлі О. Г., суддів - Ганечко О. М., Літвіної Н. М., при секретарі - Архіповій Л. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Асоціації "Українські фондові торговці" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 вересня 2014 року (Постанова N 826/5761/14) у справі за адміністративним позовом Професійної асоціації реєстраторів і депозитаріїв до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Асоціація "Українські фондові торговці", про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, встановила:

Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання нечинним, таким, що не відповідає правовим актам вищої сили, та скасування абз. 2 п. 4 Глави 1 Розділу III Положення про об'єднання професійних учасників фондового ринку, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 1925 від 27 грудня 2012 року; визнання незаконним, протиправним та скасування рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 112 від 22 січня 2014 року "Щодо розгляду заяви Професійної асоціації реєстраторів і депозитаріїв про видачу свідоцтва про реєстрацію об'єднання як саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку"; зобов'язання невідкладно надати Професійній асоціації реєстраторів і депозитаріїв статус та видати свідоцтво про реєстрацію об'єднання як саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку за видом професійної діяльності - діяльність з торгівлі цінними паперами.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 вересня 2014 року (Ухвала N 826/5761/14) позовні вимоги в частині визнання нечинним, таким, що не відповідає правовим актам вищої сили, та скасування абз. 2 п. 4 Глави 1 Розділу III Положення про об'єднання професійних учасників фондового ринку, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 1925 від 27 грудня 2012 року, залишено без розгляду на підставі ст. 100 КАС України.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 вересня 2014 року (Постанова N 826/5761/14) адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 112 від 22 січня 2014 року "Щодо розгляду заяви Професійної асоціації реєстраторів і депозитаріїв про видачу свідоцтва про реєстрацію об'єднання як саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку". Зобов'язано Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку повторно розглянути заяву Професійної асоціації реєстраторів і депозитаріїв про надання статусу та видачу свідоцтва про реєстрацію об'єднання як саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку за видом професійної діяльності - діяльність з торгівлі цінними паперами. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням в частині задоволення позовних вимог, відповідач та третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, звернулися до суду з апеляційними скаргами, в яких посилаються на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, та просять скасувати постанову суду першої інстанції в цій частині та ухвалити нову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги необґрунтовані та не підлягають задоволенню.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 08 листопада 2013 року Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв звернулась до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку із заявою (вих. N 329-01) та пакетом документів про видачу свідоцтва про реєстрацію позивача як саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку за видом професійної діяльності - діяльність з торгівлі цінними паперами.

22 січня 2014 року за результатами розгляду поданої заяви відповідачем прийнято рішення N 112, яким відмовлено позивачу в наданні статусу та видачі свідоцтва СРО, у зв'язку з невідповідністю поданих документів та даних, які вони містять, вимогам законодавства про цінні папери, у тому числі нормативно-правових актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідача та вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

З матеріалів справи вбачається, що за змістом пояснювальної записки до рішення комісії "Щодо розгляду заяви "Професійної асоціації реєстраторів і депозитаріїв" про видачу свідоцтва про реєстрацію об'єднання як саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку" передбачено, що за результатами розгляду встановлено, що подані документи не відповідають вимогам нормативно-правових актів комісії, а саме: вимогам, зазначеним в абз. 2 п. 4 глави 1 розділу III Положення, яким передбачено, що НКЦПФР з кожного виду професійної діяльності може зареєструвати лише одну СРО.

Крім того, відповідно до п. 2 Рішення комісією проведено перевірку заявника щодо відповідності вимогам стосовно об'єднання більше 75 % професійних учасників фондового ринку за видом професійної діяльності - діяльність з торгівлі цінними паперами, за результатами якої встановлено, що подані документи та дані, які вони містять, не підтверджують об'єднання заявником більш, ніж 75 % професійних учасників фондового ринку за видом професійної діяльності - діяльність з торгівлі цінними паперами.

Відповідачем направлені запити до саморегулівної організації Асоціації "Українські фондові торговці" (далі також АУФТ) (лист від 13 грудня 2013 року за вих. N 13/01/26371/НК) та об'єднання професійних учасників "Професійної асоціації реєстраторів і депозитаріїв" (далі також ПАРД), що об'єднує професійних учасників за видом професійної діяльності - діяльність торговців цінними паперами (лист від 13 грудня 2013 року за вих. N 13/01/26369/НК).

За даними комісії, відповідно до переліку професійних учасників фондового ринку станом на 03 грудня 2013 року, ліцензії на здійснення професійної діяльності - діяльності з торгівлі цінними паперами мали 561 професійний учасник.

За результатами опрацювання інформації, отриманої від ПАРД та АУФТ, встановлено, що у складі ОПУ/СРО АУФТ налічується 601 професійний учасник за видом професійної діяльності на фондовому ринку - діяльність з торгівлі цінними паперами; ОПУ ПАРД - 426 професійних учасників, на підставі чого відповідач дійшов висновку, що кількість членів ОПУ ПАРД складає менше 75 % професійних учасників.

Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог та їх відповідність чинному законодавству, колегія суддів виходить з наступного.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ст. 47 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" регулювання фондового ринку здійснює держава та саморегулівні організації.

Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, а також інші державні органи у межах своїх повноважень, визначених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 вказаного Закону саморегулівна організація професійних учасників фондового ринку - неприбуткове об'єднання учасників фондового ринку, що провадять професійну діяльність на фондовому ринку з торгівлі цінними паперами, управління активами інституційних інвесторів, депозитарну діяльність, крім депозитаріїв, утворене відповідно до критеріїв та вимог, установлених Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Згідно з ч. 1 ст. 48 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" об'єднання професійних учасників фондового ринку може об'єднувати учасників, які здійснюють різні види професійної діяльності на фондовому ринку, і має бути зареєстровано в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Умовою прийняття рішення про реєстрацію об'єднання професійних учасників фондового ринку є його відповідність таким вимогам: об'єднання повинно включати не менше 35 відсотків професійних учасників фондового ринку за кожним з видів професійної діяльності, визначених цим Законом, які воно об'єднує; наявність правил і стандартів професійної діяльності на фондовому ринку, що є обов'язковими для виконання всіма членами об'єднання; статус неприбуткової організації; наявність у власності для забезпечення статутної діяльності активів у розмірі не менше 600 тисяч гривень.

Об'єднання професійних учасників фондового ринку зобов'язане дотримуватися вимог, встановлених цією статтею, протягом усього періоду своєї діяльності.

Підставою для відмови в реєстрації об'єднання професійних учасників фондового ринку може бути: відсутність документів, визначених законодавством, необхідних для реєстрації об'єднання; невідповідність поданих документів та даних, які вони містять, вимогам законодавства; невиконання вимог цієї частини.

Після усунення порушення/порушень, що були підставою для прийняття рішення Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку про відмову в реєстрації об'єднання, таке об'єднання має право повторно подати документи, визначені законодавством, для його реєстрації як об'єднання професійних учасників фондового ринку.

За змістом ч. ч. 2 - 4 ст. 48 вказаного Закону передбачено, що об'єднання професійних учасників фондового ринку набуває статусу саморегулівної організації (далі - СРО) за певним видом професійної діяльності на фондовому ринку з дня надання йому статусу СРО Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Порядок надання об'єднанню професійних учасників ринку цінних паперів статусу СРО та позбавлення такого статусу встановлюється Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку з урахуванням вимог цього Закону.

Одне об'єднання професійних учасників ринку цінних паперів може набути статус СРО за декількома видами професійної діяльності на фондовому ринку за умови дотримання вимог частини третьої цієї статті.

Набуття об'єднанням статусу СРО професійних учасників фондового ринку, вступ до нього професійних учасників фондового ринку, прийняття правил, положень та інших документів СРО професійних учасників фондового ринку та внесення змін до них не належать до узгоджених дій суб'єктів господарювання.

Після надання об'єднанню професійних учасників фондового ринку статусу СРО за певним видом професійної діяльності на ринку цінних паперів професійні учасники фондового ринку, які є членами інших професійних об'єднань, що зареєстровані Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку за цим видом професійної діяльності, повинні у тримісячний строк стати членами такої СРО та бути її членами протягом всього строку наявності в неї статусу СРО.

Для набуття статусу СРО об'єднання професійних учасників фондового ринку повинно подати до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку необхідні документи та відповідати таким вимогам: об'єднувати більше 75 відсотків професійних учасників фондового ринку за одним з видів професійної діяльності, визначених цим Законом; мати затверджені внутрішні документи СРО (внутрішні правила СРО, Правила (стандарти) професійної діяльності на фондовому ринку, інші внутрішні документи СРО) для реалізації визначених статутом об'єднання функцій; керівник та заступники керівника виконавчого органу СРО, керівники структурних підрозділів СРО не можуть перебувати у трудових відносинах із членами СРО та прямо або опосередковано бути пов'язаними відносинами контролю з членами СРО, мати судимість за корисливі чи посадові злочини, не зняту або не погашену в установленому законом порядку, та повинні мати стаж роботи на фондовому ринку не менше п'яти років.

Вимоги щодо приміщень СРО, технічного забезпечення та програмного забезпечення, кваліфікаційні вимоги до керівників СРО, вимоги до розміру активів СРО встановлюються нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

СРО зобов'язана дотримуватися вимог, установлених цією статтею, протягом всього строку чинності свідоцтва, передбаченого частиною четвертою цієї статті.

За результатами розгляду поданих об'єднанням документів Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку своїм рішенням надає об'єднанню професійних учасників ринку цінних паперів статус СРО та видає відповідне свідоцтво про надання статусу саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку (далі - свідоцтво СРО), строк дії якого встановлюється рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку і не може бути меншим п'яти років, або своїм вмотивованим рішенням відмовляє в наданні статусу СРО.

Підставою для відмови в наданні статусу СРО є: відсутність документів, визначених законодавством, необхідних для реєстрації об'єднання як СРО; невідповідність поданих документів та даних, які вони містять, вимогам законодавства; невиконання вимог частини третьої цієї статті.

Після усунення порушення/порушень, що були підставою для прийняття рішення Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку про відмову у наданні об'єднанню статусу СРО, таке об'єднання має право повторно подати документи, визначені законодавством, для набуття статусу СРО.

Згідно з п. 1 ст. 1 розділу III Положення про об'єднання професійних учасників фондового ринку, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 1925 від 27 грудня 2012 року, СРО створюється відповідно до законодавства України з метою захисту інтересів своїх членів та набуває статусу СРО за певним видом професійної діяльності з дати прийняття НКЦПФР рішення про надання ОПУ статусу СРО.

Відповідно до п. 5 ст. 1 розділу III Положення про об'єднання професійних учасників фондового ринку для набуття статусу СРО об'єднання професійних учасників фондового ринку мають відповідати таким вимогам: 1) об'єднувати більше 75 відсотків професійних учасників фондового ринку за одним з видів професійної діяльності; 2) статут СРО відповідає вимогам, визначеним главою 4 цього розділу; 3) наявність затверджених уповноваженим органом СРО та погоджених НКЦПФР Правил (стандартів) професійної діяльності на фондовому ринку (за відповідним видом); 4) наявність затверджених та погоджених НКЦПФР внутрішніх документів СРО (внутрішні правила СРО, інші внутрішні документи СРО) для реалізації визначених статутом об'єднання функцій; 5) керівник та заступники керівника виконавчого органу СРО, керівники структурних підрозділів, керівник юридичної служби СРО: мати сертифікат на право здійснення професійної діяльності на фондовому ринку встановленого НКЦПФР зразка за тими видами професійної діяльності на фондовому ринку, які здійснюються членами такої СРО; повинні мати бездоганну ділову репутацію; не можуть перебувати у трудових відносинах із членами СРО та прямо або опосередковано бути пов'язаними відносинами контролю з членами СРО; повинні мати стаж роботи на фондовому ринку не менше п'яти років. Документами, що підтверджують стаж роботи, є трудова книжка, у разі відсутності відповідних записів у трудовій книжці - копії наказів про призначення та звільнення, що підтверджують наявність стажу роботи на фондовому ринку; 6) керівник та заступники керівника виконавчого органу СРО повинні мати вищу економічну або юридичну освіту, керівник юридичної служби СРО повинен мати вищу юридичну освіту; 7) мати у власності для забезпечення статутної діяльності активів у розмірі не менше 1 мільйона гривень; 8) наявність відокремленого приміщення від приміщень інших юридичних осіб у власності або користуванні, розмір якого повинен відповідати санітарним нормам щодо площі приміщення на одного працівника; 9) наявність охоронної сигналізації (або приміщення, що цілодобово знаходиться під охороною); 10) наявність металевих шаф для зберігання особових справ членів СРО, які мають позначку "Для службового користування"; 11) наявність комп'ютерної техніки (не менше одного комп'ютера на кожного сертифікованого працівника) та ліцензованого програмного забезпечення; 12) наявність окремого телефонного, факсового, електронного зв'язку, у тому числі електронної пошти; 13) наявність власного веб-сайту, на якому має бути інформація, зазначена у підпункті 5 пункту 4 глави 2 цього розділу.

Згідно з п. 6 ст. 1 розділу III Положення про об'єднання професійних учасників фондового ринку для набуття статусу СРО та отримання свідоцтва про реєстрацію СРО (далі - Свідоцтво СРО) до НКЦПФР надаються такі документи: 1) заява про видачу свідоцтва про реєстрацію об'єднання як саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку (додаток 7); 2) копія Статуту, засвідчена підписом керівника та печаткою об'єднання; 3) напрями здійснення саморегулювання на найближчі 2 роки; 4) копії документів, що підтверджують право власності заявника на приміщення або право користування ним, засвідчені підписом та печаткою уповноваженої особи ОПУ; 5) оригінали або копії затверджених внутрішніх документів СРО (внутрішні правила СРО, Правила (стандарти) професійної діяльності на фондовому ринку, інші внутрішні документи СРО) для реалізації визначених статутом об'єднання функцій, засвідчені підписом та печаткою уповноваженої особи об'єднання; 6) копія рішення відповідного органу ОПУ щодо реєстрації його як СРО; 7) фінансова звітність, підтверджена аудитором, за попередній рік та за останній квартал, що передує даті подання документів (крім новостворених об'єднань); 8) висновок аудитора (аудиторської фірми) щодо розміру та складу активів СРО; 9) копія рішення органу державної податкової служби про внесення організації (установи) до Реєстру неприбуткових установ та організацій; 10) перелік професійних учасників фондового ринку - членів об'єднання, яке подало документи на отримання статусу СРО; 11) довідка про сертифікованих осіб саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку за відповідним видом професійної діяльності (додаток 8); 12) витяг з трудової книжки або копії наказів про призначення та звільнення, що підтверджують наявність у керівника та заступників керівника заявника, керівників структурних підрозділів, керівника юридичної служби заявника стажу роботи на фондовому ринку, засвідчені в установленому законодавством порядку; 13) довідка про бездоганну ділову репутацію керівника та заступників керівника заявника, керівників структурних підрозділів, керівника юридичної служби заявника, складена у довільній формі, в якій повинна міститися інформація стосовно наявності (відсутності) фактів судимості за корисливі чи посадові злочини, не знятої або не погашеної в установленому законом порядку, фактів перебування у трудових відносинах із членами заявника та пов'язаності відносинами контролю з членами заявника; 14) відомості про накладені на об'єднання санкції за правопорушення органами державної влади (у тому числі перелік постанов, розпоряджень, рішень НКЦПФР) протягом трьох останніх років до дати подання заяви або з дати створення із зазначенням дати накладення санкції, органу, що наклав санкцію, причин її накладення, виду та розміру санкції, стану виконання санкції на дату подання заяви; 15) довідка щодо наявності на балансі ОПУ комп'ютерної техніки та металевих шаф, складена в довільній формі; 16) довідка щодо відповідності площі приміщення санітарним нормам у розрахунку на одного працівника, складена заявником у довільній формі; 17) копії документів, що підтверджують членство професійних учасників в об'єднанні; 18) оригінал платіжного документа, що підтверджує здійснення оплати за реєстрацію об'єднання з відміткою банку про його прийняття (копія платіжного документа, засвідчена підписом уповноваженої особи та печаткою заявника).

Документи, передбачені підпунктом 17 цього пункту, не подаються, якщо заявник є зареєстрованим СРО на дату подачі документів для реєстрації СРО.

Відповідно до п. 3 розділу I вказаного Положення відсоток професійних учасників фондового ринку розраховується шляхом ділення кількості членів заявника - юридичних осіб, які провадять відповідний вид професійної діяльності, визначений частиною другою статті 16 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", на загальну кількість юридичних осіб, які провадять такий вид професійної діяльності в Україні.

Відсоток професійних учасників фондового ринку в заявника (ОПУ та СРО) повинен відповідати вимогам Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" протягом усієї діяльності, у тому числі на дату подачі заяви та на дату прийняття відповідного рішення НКЦПФР.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Колегія суддів вважає, що відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів того, що оскаржуване рішення прийнято обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин справи, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Проаналізувавши наведені законодавчі норми та дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що відповідач під час прийняття рішення N 112 від 22 січня 2014 року "Щодо розгляду заяви Професійної асоціації реєстраторів і депозитаріїв про видачу свідоцтва про реєстрацію об'єднання як саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку" діяв з порушенням наведених норм Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", Положення про об'єднання професійних учасників фондового ринку, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 1925 від 27 грудня 2012 року, з урахуванням відсутності у відповідача на час прийняття оскаржуваного рішення чіткої та достовірної інформації щодо кількості професійних учасників фондового ринку за видом професійної діяльності - діяльність з торгівлі цінними паперами та професійних учасників - членів ПАРД, які подавались ПАРД до комісії у складі пакету документів щодо видачі свідоцтва про реєстрацію об'єднання як саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку.

Крім того, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо зобов'язання Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку повторно розглянути заяву Професійної асоціації реєстраторів і депозитаріїв про надання статусу та видачу свідоцтва про реєстрацію об'єднання як саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку за видом професійної діяльності - діяльність з торгівлі цінними паперами, оскільки за своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження відповідача щодо надання статусу та видачі свідоцтва про реєстрацію об'єднання як саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку за видом професійної діяльності - діяльність з торгівлі цінними паперами є дискреційними повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.

Згідно з Рекомендацією Комітету Міністрів Ради Європи N R (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Колегія суддів зазначає, що під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Доцільно відзначити, що здійснення дискреційних повноважень може в деяких випадках передбачати вибір між здійсненням певних дій і нездійсненням дії.

Акт, прийнятий у ході здійснення дискреційних повноважень, підлягає контролю відносно його законності з боку суду або іншого незалежного органу. Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно - дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Перевірка доцільності перевищує компетенцію адміністративного суду та виходить за межі завдання адміністративного судочинства.

Іншими словами, під дискреційним повноваженням розуміють таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про часткову обґрунтованість позовних вимог Професійної асоціації реєстраторів і депозитаріїв до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.

Доводи апелянтів спростовуються вищенаведеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.

Згідно зі ст. ст. 198, ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів ухвалила:

Апеляційні скарги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Асоціації "Українські фондові торговці" залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 вересня 2014 року (Постанова N 826/5761/14) - без змін.

Повний текст ухвали виготовлений 04 грудня 2014 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий, суддя:

О. Г. Хрімлі

Судді:

О. М. Ганечко

Н. М. Літвіна


Документи що посилаються на цей