ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
15.12.2014 р.
Справа N 800/467/14
Про визнання незаконним та скасування рішення
Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та
зобов'язання ухвалити нове рішення
Вищий адміністративний суд України у складі: головуючого - Заяць В. С. (суддя-доповідач), суддів - Гончар Л. Я., Калашнікової О. В., при секретарі судового засідання - Леонтович К. Г. (за участю: представника Вищої кваліфікаційної комісії суддів України - М. В. І., Р. Н. В., ОСОБА_7, ОСОБА_8), розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_7 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання незаконним та скасування рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та зобов'язання ухвалити нове рішення, встановив:
30 жовтня 2014 року ОСОБА_7 пред'явив позов до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання незаконним та скасування рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 24 вересня 2014 року про відмову у наданні йому рекомендації для обрання суддею безстроково та зобов'язання відповідача ухвалити нове рішення щодо надання йому рекомендації для обрання безстроково суддею Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач послався на Закон України "Про відновлення довіри до судової влади", який набрав чинності 11 квітня 2014 року, пунктом 3 розділу Прикінцеві та перехідні положення якого передбачено, що з дня набрання чинності цим Законом повноваження членів Вищої ради юстиції, крім тих, які перебувають у цьому органі за посадою, та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України припиняються.
Станом на 24 вересня 2014 року новий склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України сформовано не було, проте відповідач у старому складі з членів, повноваження яких було припинено вищезгаданим Законом, провів засідання та відмовив у наданні рекомендації, в зв'язку з чим, на думку позивача, вказане рішення є незаконним, підлягає скасуванню, а питання рекомендації для обрання його суддею безстроково розгляду Вищою кваліфікаційною комісією суддів України у новому складі.
В поданих Вищою кваліфікаційною комісією суддів України запереченнях зазначено, що відповідно до принципу постійності функціонування Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, її члени виконують свої повноваження до початку роботи новосформованого складу. Тобто, всі члени, які входять до складу Комісії, виконують свої повноваження до проведення організаційного засідання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та прийняття рішення щодо закінчення повноважень попереднього складу вказаного органу.
В судовому засіданні ОСОБА_7 позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, представник Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, заперечуючи позовні вимоги, просив в задоволенні позову відмовити повністю.
Встановлено, що з жовтня 1999 року по грудень 2005 року позивач працював суддею Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя.
Указом Президента України від 01 жовтня 2005 року N 1403/2005 був звільнений з посади у зв'язку із закінченням строку, на який призначено.
У березні 2014 року відповідно до частини 3 статті 75 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" звернувся до відповідача із заявою про надання рекомендації для обрання безстроково суддею Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області.
Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 24 вересня 2014 року у наданні рекомендації йому було відмовлено.
Вважаючи вказане рішення відповідача незаконним позивач звернувся із даним позовом до суду.
Згідно статті 127 Конституції України правосуддя здійснюють професійні судді та, у визначених законом випадках, народні засідателі і присяжні.
Частиною 2 статті 127 Конституції України передбачено, що на посаду судді може бути рекомендований кваліфікаційною комісією суддів громадянин України, не молодший двадцяти п'яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж роботи у галузі права не менш як три роки, проживає в Україні не менш як десять років та володіє державною мовою.
Статтею 128 Конституції України визначено, що перше призначення на посаду професійного судді строком на п'ять років здійснюється Президентом України. Всі інші судді, крім суддів Конституційного Суду України, обираються Верховною Радою України безстроково, в порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 1 статті 90 та частини 1 статті 92 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" Вища кваліфікаційна комісія суддів України є постійно діючим органом у системі судоустрою України, яка діє у складі одинадцяти членів.
До повноважень Вищої кваліфікаційної комісії суддів України належить, зокрема надання рекомендації про обрання на посаду судді безстроково або відмову у наданні такої рекомендації (пункт 5 частини 1 статті 91 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
Порядок обрання на посаду судді безстроково встановлений статтею 74 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Регламентом Верховної Ради України.
Відповідно до частини 2 статті 74 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суддя, строк повноважень якого закінчився, за його заявою має бути рекомендований Вищою кваліфікаційною комісією суддів України для обрання його Верховною Радою України на посаду судді безстроково, якщо відсутні визначені законом обставини, що перешкоджають цьому.
Згідно частини 3 статті 74 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" обрання на посаду судді безстроково здійснюється в такому порядку:
1) кандидат звертається з письмовою заявою до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про рекомендування його для обрання на посаду судді безстроково;
2) Вища кваліфікаційна комісія суддів України повідомляє про підготовку матеріалів щодо кандидата на посаду судді безстроково на своєму офіційному веб-порталі та в офіційних засобах масової інформації;
3) Вища кваліфікаційна комісія суддів України перевіряє відомості про кандидата, враховує показники розгляду кандидатом справ;
4) Вища кваліфікаційна комісія суддів України приймає рішення про рекомендування чи відмову у рекомендуванні його для обрання на посаду судді безстроково і в разі рекомендування направляє відповідне подання до Верховної Ради України;
5) Комітет Верховної Ради України, до відання якого належить розгляд питань про обрання суддів та звільнення суддів, обраних безстроково, розглядає подання про обрання кандидата на посаду судді безстроково, приймає рішення щодо рекомендування або відмови у рекомендуванні про обрання кандидата на посаду судді безстроково та внесення цього рішення на розгляд Верховної Ради України;
6) Верховна Рада України приймає рішення про обрання кандидата або відмову в обранні на посаду судді безстроково.
Частиною 2 статті 76 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України розглядає питання, пов'язані з обранням кандидата на посаду судді безстроково, не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку перебування його на посаді судді.
Відповідно до частин 1 - 3 статті 77 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" рішення про рекомендування чи відмову у рекомендуванні кандидата для обрання на посаду судді безстроково приймається у присутності кандидата в порядку, встановленому Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, на засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та оголошується відразу після прийняття.
Рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про відмову у рекомендуванні кандидата для обрання на посаду судді безстроково може бути оскаржено до Вищої ради юстиції у порядку, встановленому Законом України "Про Вищу раду юстиції".
У разі залишення Вищою радою юстиції рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про відмову у рекомендуванні кандидата для обрання на посаду судді безстроково в силі Вища рада юстиції вносить Президентові України подання про звільнення цього кандидата з посади судді.
8 квітня 2014 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про відновлення довіри до судової влади в Україні", що набрав чинності 11 квітня 2014 року.
Пунктом 3 розділу Прикінцеві та перехідні положення даного Закону передбачено, що з дня набрання чинності цим Законом повноваження членів Вищої ради юстиції, крім тих, які перебувають у цьому органі за посадою, та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України припиняються. Вища рада юстиції та Вища кваліфікаційна комісія суддів України формуються відповідно до закону з урахуванням вимог, встановлених пунктом 4 цього розділу, у частині призначення членів Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з'їздом суддів України.
Судом встановлено, що станом на 24 вересня 2014 року новий склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України сформовано не було.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на те, що станом 24 вересня 2014 року у Вищої кваліфікаційної комісії суддів України були відсутні повноваження щодо надання рекомендації про обрання на посаду судді безстроково або відмову у наданні такої рекомендації, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України, провівши засідання у старому складі з членів, повноваження яких було припинено Законом України "Про відновлення довіри до судової влади в Україні" та відмовивши позивачу у наданні рекомендації для обрання безстроково суддею Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області діяла не на підставі, поза межами повноважень та у спосіб, що суперечить Конституції та законам України.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 частини 5 статті 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України Вищий адміністративний суд України за наслідками розгляду справи може:
1) визнати акт Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України незаконним повністю або в окремій його частині;
2) визнати дії чи бездіяльність Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України протиправними, зобов'язати Верховну Раду України, Президента України, Вищу раду юстиції, Вищу кваліфікаційну комісію суддів України вчинити певні дії;
3) застосувати інші наслідки протиправності таких рішень, дій чи бездіяльності, визначені статтею 162 цього Кодексу.
Виходячи із повноважень Вищого адміністративного суду України, як суду першої інстанції, заявлених позовних вимог, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 24 вересня 2014 року необхідно визнати незаконним та скасувати.
В частині позовних вимог про зобов'язання відповідача ухвалити нове рішення щодо надання ОСОБА_7 рекомендації для обрання безстроково суддею Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що вони підлягають задоволенню шляхом зобов'язання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України розглянути заяву щодо надання ОСОБА_7 рекомендації для обрання безстроково суддею.
Керуючись статтями 18, 159 - 163, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, постановив:
Позов ОСОБА_7 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання незаконним та скасування рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та зобов'язання ухвалити нове рішення задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 24 вересня 2014 року про відмову у наданні йому рекомендації для обрання суддею безстроково.
Зобов'язати Вищу кваліфікаційну комісію суддів України розглянути заяву щодо надання ОСОБА_7 рекомендації для обрання суддею безстроково.
Постанова оскарженню не підлягає.
Судді: