ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА
05.10.2016 р.

N К/800/2446/15

Про визнання нечинним нормативно-правового акта

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі: головуючої: Гончар Л. Я., суддів: Мороза В. Ф., Голяшкіна О. В., при секретарі - Скавуляк Т. В., за участю представників сторін: відповідача - Я. І. Д., третіх осіб: Т. І. А., Ш. О. А., В. С. С., С. І. О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_7 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 серпня 2014 року (Постанова N 826/3337/14) та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2014 року (Постанова N 826/3337/14) у справі за позовом ОСОБА_7 до Міністерства молоді та спорту України, треті особи: Всеукраїнська громадська організація "Федерація парашутного спорту України", Міністерство юстиції України про визнання нечинним нормативно-правового акта, встановила:

ОСОБА_7 звернувся до суду з позовом до Міністерства молоді та спорту України, третя особа - Всеукраїнська громадська організація "Федерація парашутного спорту України", про визнання нечинним нормативно-правового акта "Правила спортивних змагань з парашутного спорту", затвердженого наказом Мінмолодьспорт України від 21.08.2013 N 47.

Позовні вимоги мотивовано невідповідністю оскаржуваного нормативно-правового акту вимогам частини четвертої статті 36 Конституції України та Закону України "Про фізичну культуру і спорт", що порушує права та охоронювані законом інтереси позивача як спортсмена-парашутиста.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 серпня 2014 року (Постанова N 826/3337/14) позов задоволено частково:

визнано протиправним та скасовано нормативно-правовий акт "Правила спортивних змагань з парашутного спорту", затверджений наказом Мінмолодьспорт України від 21.08.2013 N 47 і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.09.2013 за N 1560/24092 в частині: статті 2 розділу 3 "Положення і програма змагань" (а саме: Положення про змагання III - IV рангів затверджується організатором/ організаторами за поданням ФПСУ); пунктів 2, 3, 4 статті 4 "Суддівська колегія" розділу VI "Офіційні особи проведення змагань" (а саме: п. 2 - Головний суддя чемпіонату й Кубка України за поданням комітету національної колегії суддів ФПСУ (далі - комітет КС) затверджується Радою ФПСУ та центральним органом виконавчої влади України у галузі фізичної культури та спорту; п. 3 - Головний суддя чемпіонату й Кубка України за погодженням із комітетом КС проводить добір членів суддівської колегії і подає погоджений проект складу суддівської колегії разом із резервом суддів Раді ФПСУ на затвердження; п. 4 - Для інших змагань III - IV рангів Радою ФПСУ за поданням комітету КС затверджуються кандидатури головного судді та головного секретаря. Інші члени суддівської колегії за поданням головного судді змагань затверджуються організатором змагань); та пунктів 2, 3, 4 статті 7 "Заяви та протести" розділу VII "Учасники змагань" (а саме: п. 2 - Заява (скарга) на ухвалу суддівської колегії стосовно відмови спортсмену/команді у праві участі у змаганнях розглядається спеціально створеним тимчасовим журі у складі 3-х осіб: президента ФПСУ / повноважного представника ФПСУ на змаганнях (голова журі), голови / заступника голови профільного комітету ФПСУ з питань розвитку даної дисципліни парашутного спорту, голови / заступника голови комітету КС; п. 3 - Рішення тимчасового журі стосовно поданої заяви (скарги) приймається після заслуховування пояснень голови мандатної комісії змагань, головного судді змагань, подавача заяви (скарги), опрацювання наданих документів; п. 4 - Рішення ухвалюється за результатом таємного голосування членів тимчасового журі, оформлюється протоколом, який додається до акта мандатної комісії, є остаточним і обов'язковим до виконання);

зобов'язано відповідача Міністерство молоді та спорту України привести зазначені положення (статтю 2 розділу 3 "Положення і програма змагань"; пункти 2, 3, 4 статті 4 "Суддівська колегія" розділу VI "Офіційні особи проведення змагань"; та пункти 2, 3, 4 статті 7 "Заяви та протести" розділу VII "Учасники змагань") нормативно-правового акта "Правила спортивних змагань з парашутного спорту", затвердженого наказом Мінмолодьспорту України від 21.08.2013 N 47 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.09.2013 за N 1560/24092, у відповідність до вимог Закону України "Про фізичну культуру і спорт".

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2014 року (Постанова N 826/3337/14) постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 серпня 2014 року (Постанова N 826/3337/14) замінено та викладено абзац другий в такій редакції:

"визнано таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили, зокрема Закону України "Про фізичну культуру і спорт", нормативно-правовий акт Правила спортивних змагань з парашутного спорту, затверджений наказом Мінмолодьспорт України від 21.08.2013 N 47 і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.09.2013 за N 1560/24092, в частині: статті 2 розділу 3 "Положення і програма змагань" (а саме: Положення про змагання III - IV рангів затверджується організатором/ організаторами за поданням ФПСУ); пунктів 2, 3, 4 статті 4 "Суддівська колегія" розділу VI "Офіційні особи проведення змагань" (а саме: п. 2 - Головний суддя чемпіонату й Кубка України за поданням комітету національної колегії суддів ФПСУ (далі - комітет КС) затверджується Радою ФПСУ та центральним органом виконавчої влади України у галузі фізичної культури та спорту; п. 3 - Головний суддя чемпіонату й Кубка України за погодженням із комітетом КС проводить добір членів суддівської колегії і подає погоджений проект складу суддівської колегії разом із резервом суддів Раді ФПСУ на затвердження; п. 4 - Для інших змагань III - IV рангів Радою ФПСУ за поданням комітету КС затверджуються кандидатури головного судді та головного секретаря. Інші члени суддівської колегії за поданням головного судді змагань затверджуються організатором змагань); та пунктів 2, 3, 4 статті 7 "Заяви та протести" розділу VII "Учасники змагань" (а саме: п. 2 - Заява (скарга) на ухвалу суддівської колегії стосовно відмови спортсмену / команді у праві участі у змаганнях розглядається спеціально створеним тимчасовим журі у складі 3-х осіб: президента ФПСУ / повноважного представника ФПСУ на змаганнях (голова журі), голови / заступника голови профільного комітету ФПСУ з питань розвитку даної дисципліни парашутного спорту, голови / заступника голови комітету КС; п. 3 - Рішення тимчасового журі стосовно поданої заяви (скарги) приймається після заслуховування пояснень голови мандатної комісії змагань, головного судді змагань, подавача заяви (скарги), опрацювання наданих документів; п. 4 - Рішення ухвалюється за результатом таємного голосування членів тимчасового журі, оформлюється протоколом, який додається до акта мандатної комісії, є остаточним і обов'язковим до виконання).";

в іншій частині постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 серпня 2014 року (Постанова N 826/3337/14) залишено без змін.

У поданій касаційній скарзі ОСОБА_7 із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення судів попередніх інстанцій та постановити нове, яким позов задовольнити у повному обсязі.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційних скарг, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач є спортсменом-парашутистом, який спеціалізується у дисципліні "парашутне багатоборство" (стрибки з парашутом на точність приземлення, легкоатлетичний біг, плавання).

Міністерством молоді та спорту України 21 серпня 2013 року видано наказ N 47, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10 вересня 2013 року за N 1560/24092, яким затверджено нормативно-правовий акт Правила спортивних змагань з парашутного спорту. Вказаний нормативно-правовий акт вперше оприлюднено в "Офіційному віснику України" від 08.10.2013 N 75. сторінка 309, стаття 2803, код акта 68959/2013.

Вважаючи вказаний нормативно-правовий акт протиправним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що деякі положення зазначеного нормативно-правового акта суперечать вимогам спеціального Закону України "Про фізичну культуру і спорт", а саме: а) щодо виключних повноважень ВГО ФПСУ (Всеукраїнської громадської організації Федерація парашутного спорту України), яка натомість не має статусу національної спортивної федерації, надавати подання організаторам спортивних змагань на затвердження положень про змагання III - IV рангів (чемпіонатів України та інших офіційних всеукраїнських змагань) (стаття 2 розділу 3 Положення і програма змагань); б) щодо виключних повноважень ВГО ФПСУ (Всеукраїнської громадської організації Федерація парашутного спорту України), яка натомість не має статусу національної спортивної федерації, затверджувати головного суддю чемпіонату й Кубку України, та як наслідок повноважень останнього (головного судді чемпіонату й Кубку України, затвердженого ФПСУ) проводити добір членів суддівської колегії, проект складу якої також подається на затвердження Раді ФПСУ, а також затверджувати головного суддю та головного секретаря для інших змагань III - IV рангів (пункти 2, 3, 4 статті 4 "Суддівська колегія" розділу VI "Офіційні особи проведення змагань"); в) щодо виключних повноважень ВГО ФПСУ (Всеукраїнської громадської організації Федерація парашутного спорту України), яка натомість не має статусу національної спортивної федерації, розгляду заяв (скарг) спортсменів на ухвалу суддівської колегії стосовно відмови спортсмену/команді у праві участі у змаганнях, та прийняття рішення по таких заявах (скаргах) (пункти 2, 3, 4 статті 7 "Заяви та протести" розділу VII "Учасники змагань").

Змінюючи рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що рішення суду першої інстанції є правильним по суті вирішення справи, проте із помилковим застосуванням норм процесуального права. Зокрема, суд апеляційної інстанції вказав, що якщо у процесі розгляду справи щодо нормативно-правового акта виявлено незаконність або невідповідність правовому акту вищої юридичної сили інших правових актів чи їх окремих положень, крім тих, щодо яких відкрито провадження в адміністративній справі, які впливають на прийняття постанови у справі, суд визнає такі акти чи їх окремі положення незаконними або такими, що не відповідають правовому акту вищої юридичної сили.

Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, встановлених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, погоджується із висновками судів попередніх інстанцій щодо наявності підстав для часткового задоволення позову, з огляду на наступне.

За змістом касаційної скарги, поданої ОСОБА_7, заявник не погоджується з оскаржуваними судовими рішеннями судів першої та апеляційної інстанції в частині, якою відмовлено у задоволенні позову.

Зокрема, заявник вказує на помилковість позиції судів попередніх інстанцій щодо відсутності у адміністративного суду компетенції перевіряти нормативно-правові акти на відповідність Конституції.

Колегія суддів погоджується із висновками судів попередніх інстанцій щодо безпідставності зазначених доводів позивача, з огляду на наступне.

Положеннями статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади.

Частиною першою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо законності нормативно-правових актів, крім їх конституційності.

Відтак, адміністративний суд перевіряє нормативно-правові акти на предмет їх відповідності законам України.

До компетенції адміністративних судів не належить розгляд справ щодо визначення конституційності нормативно-правових актів.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про Конституційний Суд України" Конституційний Суд України приймає рішення та дає висновки у справах, зокрема, щодо конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Згідно зі статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, зокрема, що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України.

Таким чином, до компетенції суду адміністративної юрисдикції не належить оцінка доводів позивача щодо неконституційності окремих положень оскаржуваного нормативно-правового акта (зокрема, щодо обов'язкової наявності у спортсменів посвідчення/сертифіката парашутиста відповідного класу).

З огляду на викладене, колегія суддів вказує на обґрунтованість позиції судів попередніх інстанцій щодо відмови у задоволенні позову в частині скасування окремих пунктів "Правил спортивних змагань з парашутного спорту", затверджених наказом Мінмолодьспорт України від 21.08.2013 N 47, з мотивів їх неконституційності.

Доводи касаційної скарги висновків судів попередніх інстанцій не спростовують.

Правова оцінка встановлених обставин справи судом апеляційної інстанції дана вірно, порушень норм матеріального та процесуального права при ухваленні оскаржуваного судового рішення судом апеляційної інстанції не допущено.

Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 160, 167, 220, 221, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалила:

Касаційну скаргу ОСОБА_7 залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2014 року (Постанова N 826/3337/14) - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута в порядку статей 235 - 238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді:


Документи що посилаються на цей