КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
IV сесія VIII скликання
РІШЕННЯ
06.04.2017 N 138/2360
Про затвердження звіту тимчасової контрольної комісії Київської
міської ради з питань перевірки правомірності здійснення надбудови
на щойно виявленому об'єкті культурної спадщини за адресою:
м. Київ, вул. Тургенєвська, 55 та правомірності виконання будівельних
робіт власниками квартир NN 1, 3, 39, 40, 45, 47 на об'єкті культурної
спадщини за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 23
Відповідно до статті 48 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статті 12 Регламенту Київської міської ради, затвердженого рішенням Київської міської ради від 07.07.2016 N 579/579, пункту 3 рішення Київської міської ради від 07.07.2016 N 578/578 "Про створення тимчасової контрольної комісії Київської міської ради з питань перевірки правомірності здійснення надбудови на щойно виявленому об'єкті культурної спадщини за адресою: м. Київ, вул. Тургенєвська, 55 та правомірності виконання будівельних робіт власниками квартир NN 1, 3, 39, 40, 45, 47 на об'єкті культурної спадщини за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 23", Київська міська рада вирішила:
1. Взяти до відома висновки і пропозиції, викладені у звіті тимчасової контрольної комісії Київської міської ради з питань перевірки правомірності здійснення надбудови на щойно виявленому об'єкті культурної спадщини за адресою: м. Київ, вул. Тургенєвська, 55 та правомірності виконання будівельних робіт власниками квартир NN 1, 3, 39, 40, 45, 47 на об'єкті культурної спадщини за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 23 згідно з додатком до цього рішення.
2. Продовжити роботу тимчасової контрольної комісії Київської міської ради з питань перевірки правомірності здійснення надбудови на щойно виявленому об'єкті культурної спадщини за адресою: м. Київ, вул. Тургенєвська, 55 та правомірності виконання будівельних робіт власниками квартир NN 1, 3, 39, 40, 45, 47 на об'єкті культурної спадщини за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 23 на шість місяців з дня прийняття цього рішення.
3. Це рішення офіційно оприлюднити в газеті Київської міської ради "Хрещатик".
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на Київського міського голову та постійну комісію Київської міської ради з питань регламенту та депутатської етики.
Київський міський голова В. Кличко
Додаток
до рішення Київської міської ради
06.04.2017 N 138/2360
Звіт
тимчасової контрольної комісії Київської міської ради з питань
перевірки правомірності здійснення надбудови на щойно
виявленому об'єкті культурної спадщини за адресою:
м. Київ, вул. Тургенєвська, 55 та правомірності виконання
будівельних робіт власниками квартир NN 1, 3, 39, 40, 45, 47
на об'єкті культурної спадщини за адресою: м. Київ,
вул. Хрещатик, 23
1. Факти і обставини, які стали
підставами для створення комісії
У квітні 2016 року до депутатів Київської міської ради Балицької О. С. та Ноздрі В. І. звернулись члени територіальної громади міста Києва, що проживають в житлових будинках на вул. Тургенєвській, 57 та вул. Павлівській, 18. Мешканці проінформували депутатів, що на чотириповерховому будинку на вул. Тургенєвській, 55, який має статус щойно виявленого об'єкта культурної спадщини, в порушення вимог містобудівного законодавства здійснюється надбудова аттикового поверху. Як зазначали представники громади, замовник цього будівництва ОСББ "Тургенєвська 55" замість заявленої ним реставрації об'єкта фактично здійснює реконструкцію зі зміною геометричних розмірів будівлі, що прямо суперечить чинному законодавству України. Окрім цього, при здійсненні надбудови замовником порушено права мешканців прилеглих будинків, оскільки всупереч вимогам будівельних норм і державних стандартів України порушено норми щодо інсоляції та природного освітлення сусідніх будинків, а також відстані між зведеною надбудовою та вікнами жилих кімнат будинку на вул. Павлівській, 18.
Починаючи з 2015 року, мешканці неодноразово направляли індивідуальні та колективні звернення до органів прокуратури, органів державного архітектурно-будівельного контролю, структурних підрозділів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - КМДА) та Національної поліції України, проте, роботи по зведенню надбудови на щойно виявленому об'єкті культурної спадщини в межах центрального історичного ареалу міста Києва продовжувались, а заявники одержували відписки від контролюючих органів. У відповідь на звернення громадян Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві здійснював спроби провести позапланову перевірку дотримання вимог законодавства при проведенні будівельних робіт на об'єкті на вул. Тургенєвській, 55, проте, замовник всупереч вимогам уповноважених посадових осіб ухилявся від проведення перевірки та не надав департаменту необхідної документації.
Виходячи з вищезазначеного, депутат Київської міської ради Балицька О. С. як представник інтересів територіальної громади міста Києва 16 червня 2016 року подала на розгляд Київської міської ради проект рішення "Про створення тимчасової контрольної комісії Київської міської ради з питань перевірки правомірності здійснення надбудови на щойно виявленому об'єкті культурної спадщини за адресою: м. Київ, вул. Тургенєвська, 55 та правомірності виконання будівельних робіт власниками квартир NN 1, 3, 39, 40, 45, 47 на об'єкті культурної спадщини за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 23". Рішенням Київської міської ради від 07.07.2016 N 578/578 було створено відповідну тимчасову контрольну комісію у складі депутатів Київської міської ради Ноздрі В. І. (голова), Балицької О. С. (секретар), Мухи В. В., Кісільова І. П. та Свириденко Г. В.
2. Встановлені обставини та висновки комісії
З метою повного, всебічного та об'єктивного з'ясування усіх фактів і обставин було проведено одну робочу нараду та три засідання тимчасової контрольної комісії за участю заявника, представника замовника, співробітників Департаменту містобудування та архітектури КМДА, Департаменту культури КМДА, Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва, Департаменту земельних ресурсів КМДА, Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища КМДА, представників Національної поліції Шевченківського УП ГУПН України в м. Києві та інших зацікавлених осіб.
У процесі роботи тимчасової контрольної комісії було направлено більше 20 запитів на отримання інформації, а також детально проаналізовано фотоматеріали і документи, надані комісії контролюючими органами та мешканцями сусідніх будинків. Окрім цього, голова комісії Ноздря В. І. та секретар комісії Балицька О. С. здійснювали виїзд на місце облаштування надбудови на вул. Тургенєвській, 55 з метою її огляду.
За результатами роботи тимчасовою контрольною комісією було встановлено численні факти порушень містобудівного законодавства замовником будівництва ОСББ "Тургенєвська 55".
2.1. Назва проектної документації "Реставрація з пристосуванням (влаштування
надбудови аттикового поверху)" містить несумісні поняття "реставрація" та "надбудова"
Відповідно до наказу Головного управління охорони культурної спадщини від 10.06.2011 N 10/34-11 будинок прибутковий на вул. Тургенєвській, 55 занесено до Переліку щойно виявлених об'єктів культурної спадщини. Згідно з рішенням Київської міської ради від 28.03.2002 N 370/1804 зазначений будинок розташований у центральному історичному ареалі міста Києва.
Виходячи з положень статті 1 Закону України "Про охорону культурної спадщини" (далі - Закон), охоронного договору N 3051 та пункту 2.19 ДБН Б.2.2-3:2012 "Житлові будинки. Реконструкція та капітальний ремонт", щойно виявлений об'єкт культурної спадщини є об'єктом культурної спадщини, включеним до Переліку об'єктів культурної спадщини, що підлягає охороні відповідно до вимог Закону України "Про охорону культурної спадщини".
Тимчасовою контрольною комісією було встановлено, що замовник отримав дозвіл Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) на виконання будівельних робіт від 22.07.2014 N ІУ 115142030195 та дозвіл Управління охорони культурної спадщини КМДА від 26.03.2014 N 09 на проект під назвою "Реставрація з пристосуванням (влаштування надбудови аттикового поверху) за адресою: вул. Тургенєвська, 55 у Шевченківському районі міста Києва".
Відповідно до статті 1 Закону реставрація є сукупністю науково обґрунтованих заходів щодо укріплення (консервації) фізичного стану, розкриття найбільш характерних ознак, відновлення втрачених або пошкоджених елементів об'єктів культурної спадщини із забезпеченням збереження їх автентичності. Згідно з статтею 1 Закону пристосування являє собою сукупність науково-дослідних, проектних, вишукувальних і виробничих робіт щодо створення умов для сучасного використання об'єкта культурної спадщини без зміни притаманних йому властивостей, які є предметом охорони об'єкта культурної спадщини.
Виходячи з положень пунктів 1.2 - 1.4 ДБН В.3.2.-1-2004 "Реставрація, ремонт, реставрація об'єктів невиробничої сфери", головними принципами реставрації пам'ятки є принцип найменшого втручання та змін (забезпечення максимального збереження автентичності пам'ятки) і принцип реверсивності (можливість видалення всіх застосованих матеріалів без пошкодження автентичного матеріалу). При цьому зміна принципової структури пам'ятки і декору будівель забороняється.
З огляду на вищезазначене, при проведенні реставрації щойно виявленого об'єкта культурної спадщини має бути збережена автентичність і принципова структура пам'ятки, а будь-які пристосування мають здійснюватися без зміни властивостей об'єкта.
Разом з тим, відповідно до пункту 3 ДБН В.3.2-2-2009 "Житлові будинки. Реконструкція та капітальний ремонт" надбудова являє собою вид реконструкції, при якій збільшується площа житлового будинку шляхом улаштування над його верхнім поверхом одного або декількох додаткових поверхів. Згідно з статтею 1 Закону України "Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду" і чинного на момент видачі дозволів ДБН А.2.2-3-2012 "Склад та зміст проектної документації на будівництво" реконструкція є перебудовою об'єкта будівництва, що, зокрема, передбачає зміну геометричних розмірів, заміну елементів конструкцій та основних техніко-економічних показників об'єкта.
Таким чином, проектна документація під назвою "Реставрація з пристосуванням (влаштування надбудови аттикового поверху) за адресою: вул. Тургенєвська, 55 у Шевченківському районі міста Києва" містить несумісні поняття "реставрація" та "надбудова", адже при здійсненні надбудови відбувається зміна геометричних розмірів об'єкта, що не допускається при здійсненні реставрації з пристосуванням. Надбудова є видом реконструкції, у той час як законодавством про охорону культурної спадщини не передбачено можливості проведення реконструкції на об'єктах культурної спадщини.
З огляду на це, проектна документація з назвою "Реставрація з пристосуванням (влаштування надбудови аттикового поверху)", включаючи усі отримані замовником дозволи і погодження, розроблена і реалізується з порушенням чинного законодавства, державних будівельних норм і стандартів України. Зведення замовником ОСББ "Тургенєвська 55" аттикового поверху з перекриттям на щойно виявленому об'єкті культурної спадщини на вул. Тургенєвській, 55 не відповідає вимогам законодавства України у сфері охорони культурної спадщини, що було підтверджено присутніми на засіданнях комісії представниками Департаменту культури КМДА, Департаменту містобудування та архітектури КМДА і Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва.
2.2. Погодження отримувала проектна, а не науково-проектна документація
Згідно з положеннями ДБН А.2.2-3-2012 "Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва", а також прийнятого йому на зміну ДБН А.2.2-3-2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво" для здійснення нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту та технічного переоснащення розробляється проектна документація. У той же час при реставрації об'єктів культурної спадщини відповідно до ДБН А.2.2-6-2008 "Склад та зміст проектної документації на будівництво" розробляється науково-проектна документація, склад і зміст якої принципово відрізняються від проектної документації.
| Стадії розробки науково-проектної документації (ДБН А.2.2-6-2008) |
Стадії проектування при розробці проектної документації (ДБН А.2.2-3-2012 / ДБН А.2.2-3-2014) |
| 1. Попередні роботи 2. Комплексні наукові дослідження 3. Ескізний проект реставрації 4. Робоча документація 5. Науково-технічний супровід 6. Науково-реставраційний супровід |
1. Техніко-економічне обґрунтування 2. Техніко-економічний розрахунок 3. Ескізний проект 4. Проект (П) 5. Робочий проект 6. Робоча документація (РД) |
Аналіз наданих комісії документів свідчить про відсутність науково-проектної документації та її складових. Уповноваженими органами розглядалась та погоджувалась саме проектна документація, що є порушенням державних будівельних норм і стандартів України. Зокрема, у тимчасової контрольної комісії відсутні дані про ескізний проект реставрації, що є обов'язковою частиною погоджувальної та затверджувальної частини науково-проектної документації згідно з пунктом 6.3 ДБН А.2.2-6-2008.
2.3. Експертиза здійснювалась щодо проектної, а не науково-проектної документації
Згідно з вимогами ДБН А.2.2.-6-2008 "Склад, зміст, порядок розроблення, погодження і затвердження науково-проектної документації для реставрації об'єктів нерухомої культурної спадщини" перед здійсненням реставрації на щойно виявленому об'єкті культурної спадщини має бути розроблена і належним чином погоджена науково-проектна документація. Відповідно до пункту 6.4 вищезгаданого ДБН А.2.2.-6-2008 науково-проектна документація на реставрацію підлягає обов'язковій комплексній державній експертизі.
Разом з тим, тимчасовою контрольною комісією було встановлено, що всупереч державним будівельним нормам України експертний звіт ТОВ "Укрбудекспертиза" від 26.12.2013 N 3-041-13-ЕП/КО здійснювався щодо проектної, а не науково-проектної документації.
Окрім цього, з сторінки 6 обов'язкового додатка до експертного звіту ТОВ "Укрбудекспертиза" від 26.12.2013 N 3-041-13-ЕП/КО вбачається, що у процесі розгляду проекту експертною організацією проектантами були внесені зміни і доповнення до проекту за погодженням з замовником. У той же час зазначений додаток не містить опису зазначених зауважень і змін, що є порушенням пункту 9.2.1 ДСТУ-Н Б А.2.2-10:2012 "Настанова з організації проведення експертизи проектної документації на будівництво".
2.4. Реставраційне завдання всупереч вимогам законодавства не
було погоджено Департаментом містобудування та архітектури КМДА
Відповідно до пункту 4.3 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого наказом Мінрегіону від 16.05.2011 N 45, реставраційне завдання на розроблення науково-проектної документації складається з урахуванням вимог державних будівельних норм ДБН А.2.2-6-2008 "Склад, зміст, порядок розроблення, погодження і затвердження науково-проектної документації для реставрації об'єктів нерухомої культурної спадщини".
Згідно з пунктом 3.1 згаданого ДБН А.2.2-6-2008 на пам'ятки місцевого значення та щойно виявлені об'єкти культурної спадщини реставраційне завдання погоджується місцевим органом у сфері охорони культурної спадщини та затверджується місцевим органом містобудування та архітектури. Відповідно до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 29.12.2014 N 1550 функції місцевого органу містобудування та архітектури у місті Києві виконує Департамент містобудування та архітектури КМДА.
У той же час, виходячи з листа Департаменту містобудування та архітектури КМДА від 09.12.2016 N 055-20918, реставраційне завдання на розроблення науково-проектної документації по реставрації з пристосуванням на щойно виявленому об'єкті культурної спадщини на вул. Тургенєвській, 55 не погоджувалось департаментом, що є прямим порушенням законодавства України у сфері охорони культурної спадщини.
2.5. Розроблена документація не відповідає вихідним даним
Пункт 11 реставраційного завдання, погодженого Управлінням охорони культурної спадщини (N 87 від 01.11.2013) визначає необхідність розроблення стадій "П" [проект] та "РД" [робоча документація].
У той же час ДБН А.2.2-6-2008 "Склад та зміст проектної документації на будівництво", що встановлює стадії розробки науково-проектної документації при здійсненні реставрації, не містить стадії "П". Стадія "П" передбачена ДБН А.2.2-3-2012 та ДБН А.2.2-3-2014, що застосовуються при розробці проектної, а не науково-проектної документації. З огляду на це розроблена документація є такою, що не відповідає вихідним даним.
2.6. Відсутнє історико-містобудівне обґрунтування щодо об'єкта
"Реставрація з пристосуванням (влаштування надбудови аттикового
поверху) за адресою: вул. Тургенєвська, 55
у Шевченківському районі міста Києва"
Щойно виявлений об'єкт культурної спадщини на вул. Тургенєвській, 55 розташований в межах центрального історичного ареалу міста Києва (рішення Київської міської ради від 28.03.2002 N 370/1804).
Відповідно до пункту 8 Порядку визначення меж та режимів використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на території історичних ареалів населених місць, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 N 318, опрацюванню проектної документації на будівництво, реконструкцію будівель і споруд у межах історичних ареалів повинно передувати розроблення історико-містобудівних обґрунтувань. Виходячи з положень Закону України "Про охорону культурної спадщини" та вимог ДБН А.2.2-6-2008 "Склад, зміст, порядок розроблення, погодження і затвердження науково-проектної документації для реставрації об'єктів нерухомої культурної спадщини", науково-проектна документація на виконання реставрації на зазначеному об'єкті має погоджуватись відповідними уповноваженими органами з охорони культурної спадщини.
Листом від 08.11.2011 N 23 за підписом голови ОСББ "Тургенєвська 55" Новікова О. В. замовник звернувся до Науково-дослідного інституту пам'яткоохоронних досліджень з проханням розробити історико-містобудівне обґрунтування для надбудови мансардового поверху на будинок за адресою: м. Київ, вул. Тургенєвська, 55. Згідно з листом Науково-дослідного інституту пам'ятокоохоронних досліджень від 25.07.2016 N 232-1 Інститут на підставі листа-заяви замовника ОСББ "Тургенєвська 55" від 08.11.2011 N 23 у 2011 році розробив історико-містобудівне обґрунтування.
Разом з тим, на титульному аркуші наданого листом Міністерства культури України від 26.12.2016 N 1655/10/15-16 архівного примірника оригіналу історико-містобудівного обґрунтування з погоджувальним підписом директора Департаменту Міністерства культури Вінграновського А. М. (від 10.04.2012 N 22-684-35) у графі "Об'єкт" надруковані слова "надбудова мансардного поверху" закреслені, а замість них ручкою зроблено напис "влаштування та надбудова аттикових поверхів з ремонтом фасаду та облаштуванням закладу громадського харчування на першому поверсі".
Таким чином, невідома особа шляхом внесення позначок ручкою безпідставно змінила об'єкт погодженого історико-містобудівного обґрунтування з запитуваної замовником "надбудови мансардового поверху" (лист ОСББ від 08.11.2011 N 23) на об'єкт "влаштування та надбудова аттикових поверхів з ремонтом фасаду та облаштуванням закладу громадського харчування на першому поверсі".
У той же час відповідно до дозвільної документації об'єктом робіт на вул. Тургенєвській, 55 є "реставрація з пристосуванням (влаштування надбудови аттикового поверху) за адресою: вул. Тургенєвська, 55 у Шевченківському районі міста Києва", а не "надбудова мансардового поверху" або "влаштування та надбудова аттикових поверхів з ремонтом фасаду та облаштуванням закладу громадського харчування на першому поверсі".
Виходячи з вищезазначеного, погоджене Департаментом культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури України історико-містобудівне обґрунтування стосується іншого об'єкта, а, отже, всупереч вимогам законодавства України історико-містобудівне обґрунтування до об'єкта "Реставрація з пристосуванням (влаштування надбудови аттикового поверху) за адресою: вул. Тургенєвська, 55 у Шевченківському районі міста Києва" розроблене і затверджене не було.
2.7. Документація не була розглянута та схвалена на
Консультативній раді з питань охорони культурної спадщини
На виконання вимог частини другої статті 7 Закону України "Про охорону культурної спадщини" для погодження вирішення питань щодо охорони культурної спадщини на території міста Києва діє Консультативна рада з питань охорони культурної спадщини Департаменту культури КМДА.
Відповідно до вимог пункту 6.2 ДБН А.2.2-6-2008 "Склад, зміст, порядок розроблення, погодження і затвердження науково-проектної документації для реставрації об'єктів нерухомої культурної спадщини" науково-проектна документація на реставрацію щойно виявлених об'єктів культурної спадщини погоджується та затверджується відповідними органами лише після її розгляду та схвалення на консультативних радах з питань охорони культурної спадщини.
Разом з тим, згідно з листом Департаменту культури КМДА від 01.12.2016 N 060-883 документація на проведення реставрації з пристосуванням (влаштування надбудови аттикового поверху) на щойно виявленому об'єкті культурної спадщини на вул. Тургенєвській, 55 всупереч вимогам законодавства не розглядалась на засіданні Консультативної ради Управління охорони культурної спадщини виконавчого органу Київради (КМДА) та була одноосібно погоджена в. о. начальника Управління охорони культурної спадщини КМДА Діхтярем Я. Я.
2.8. Відсутня історико-архітектурна довідка, що є обов'язковою
при здійсненні робіт на щойно виявленому об'єкті культурної спадщини
Згідно з листом Науково-дослідного інституту пам'ятокоохоронних досліджень від 25.07.2016 N 232-1 Інститут на підставі листа-заяви замовника ОСББ "Тургенєвська 55" від 08.11.2011 N 23 у 2011 році розробив історико-містобудівне обґрунтування.
Відповідно до пункту 7 чинного станом на 2011 рік Порядку розроблення історико-містобудівних обґрунтувань в редакції, затвердженій наказом Державної служби з питань національної культурної спадщини від 10.01.2011 N 2, розробленню історико-містобудівних обґрунтувань повинно передувати виконання історичних (історико-архітектурних) довідок. Пункт 12 містобудівних умов та обмежень від 03.01.2013 N 69/0/18-1/009/13 також передбачає обов'язок замовника до початку проектування отримати історико-архітектурну довідку.
Згідно з затвердженою вищезгаданим наказом Типовою формою історико-містобудівного обґрунтування в примітках наприкінці історико-містобудівного обґрунтування має зазначатись наступне: "При підготовці історико-містобудівного обґрунтування використано матеріали історичної (історико-архітектурної) довідки _____________ (найменування організації, прізвище, ініціали, спеціальність автора довідки, дата її виконання)".
Разом з тим, розроблене Інститутом та погоджене Департаментом Міністерства культури історико-містобудівне обґрунтування не містить згаданого посилання на історико-архітектурну довідку в примітках. Окрім цього, згідно з листом Міністерства культури від 26.12.2016 N 1655/10/15-16 у складі документації на розгляд до Міністерства культури історико-архітектурна довідка не надходила.
З огляду на це, тимчасова контрольна комісія дійшла висновку, що замовник не забезпечив розробку історико-архітектурної довідки, чим порушив вимоги чинного законодавства України у сфері охорони культурної спадщини.
2.9. Охоронний договір було укладено замовником лише після
отримання усіх дозволів та погоджень для здійснення робіт на об'єкті
Згідно з частиною першою статті 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини" усі власники пам'яток, щойно виявлених об'єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на ці об'єкти зобов'язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.
Згідно з пунктом 2 Порядку укладення охоронних договорів на пам'ятки культурної спадщини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 N 1768, власник пам'ятки чи її частини або уповноважений ним орган (особа) зобов'язаний укласти охоронний договір не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання пам'ятки чи її частини у власність або у користування.
Виходячи з інформації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch), замовник будівництва ОСББ "Тургенєвська 55" був зареєстрований як юридична особа 21.04.2011. Разом з тим, охоронний договір на об'єкт культурної спадщини на вул. Тургенєвській, 55 між ОСББ "Тургенєвська 55" та Управлінням охорони культурної спадщини КМДА було укладено лише 10.07.2014, тобто з порушенням визначених законодавством строків та після отримання дозволу на виконання будівельних робіт і погодження відповідної документації.
Окремо варто зауважити, що відповідно до листа-згоди членів ОСББ до складу ОСББ "Тургенєвська 55" входить лише 2 фізичні особи (Момот І. В. та Момот В. Ю.) та юридична особа ТОВ "Мітек", директором якої є голова ОСББ Новіков О. В.
2.10. При здійсненні надбудови замовник ОСББ "Тургенєвська 55"
порушив вимоги укладеного охоронного договору
Відповідно до пункту 5.4 охоронного договору N 3051 від 10.07.2014 на об'єкт культурної спадщини на вул. Тургенєвській, 55 замовник ОСББ "Тургенєвська 55" зобов'язується не допускати використання території для нового будівництва, не робити ніяких прибудов до об'єкта та не переробляти його як ззовні, так і зсередини.
У той же час при здійсненні надбудови аттикових поверхів мало місце збільшення геометричних розмірів об'єкта, що становить собою порушення пункту 5.4 вищезгаданого охоронного договору.
2.11. Замовником порушено вимоги ДБН щодо відстані між житловими будинками
Відповідно до пункту 3.13 ДБН 360-92 "Планування і забудова міських і сільських поселень" відстань між житловими будинками, житловими і громадськими, а також між виробничими будинками треба приймати на основі розрахунків інсоляції і освітленості відповідно до норм і протипожежних вимог. Між довгими сторонами житлових будинків заввишки 2 - 3 поверхи треба приймати відстані (побутові розриви) не менше 15 м, а заввишки в 4 поверхи і більше - 20 м, між довгими сторонами і торцями з вікнами із житлових кімнат цих будинків - не менше 15 м. Згідно з пунктом 6 виданих замовнику містобудівних умов і обмежень від 03.01.2013 N 69/0/18-1/009-13 визначення мінімально допустимих відстаней від об'єкта проектування до існуючих будинків і споруд має здійснюватися відповідно до вимог згаданого ДБН 360-92.
За результатами виїзду голови та секретаря комісії на місце будівництва, аналізу наданих фотоматеріалів та отриманих свідчень тимчасовою контрольною комісією було встановлено, що відстань між зведеною надбудовою та вікнами жилих кімнат будинку на вул. Павлівській, 18 становить 175 см замість мінімально передбаченої ДБН відстані у 15 м.
2.12. Усі роботи, що проводились на об'єкті після 31 грудня 2014 року,
є незаконними у зв'язку з відсутністю дозволу на виконання робіт
Згідно з частиною другою статті 37 Закону України "Про охорону культурної спадщини" роботи на щойно виявлених об'єктах культурної спадщини здійснюються за наявності письмового дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини на підставі погодженої з ним науково-проектної документації.
Управління охорони культурної спадщини КМДА (правонаступником якого є Департамент культури КМДА) надало дозвіл на виконання реставраційних робіт з пристосуванням від 26.03.2014 N 09, що є дійсним до 31 грудня 2014 року. Відповідно до листа Департаменту культури КМДА від 01.12.2016 N 060-8839 після закінчення строку дії зазначеного дозволу замовник не звертався до департаменту за подовженням його дії. Разом з тим, як вбачається з свідчень громадян, наданих комісії фотоматеріалів, висновку старшого інспектора управління поліції у Шевченківському районі ГУ НП України у м. Києві від 14.12.2015, листа Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища КМДА від 14.04.2015 N 064-3482, роботи на об'єкті на вул. Тургенєвській, 55 проводились у 2015 році, тобто вже після закінчення дії дозволу.
Таким чином, усі роботи, що проводились на об'єкті після 31 грудня 2014 року, є незаконними у зв'язку з відсутністю відповідного письмового дозволу органу охорони культурної спадщини.
2.13. При здійсненні надбудови замовником
порушено права мешканців сусідніх будинків
Стаття 5 Закону України "Про основи містобудування" передбачає, що при здійсненні містобудівної діяльності повинні враховуватись законні інтереси та вимоги власників або користувачів будівель, що оточують місце будівництва. Згідно з статтями 26 - 27 Закону України "Про архітектурну діяльність" проектувальники, замовники та підрядники зобов'язані під час проектування, організації і виконання будівельних робіт не порушувати законні права та інтереси власників і користувачів прилеглих будинків і споруд. Окрім цього, пункт 5 містобудівних умов і обмежень від 03.01.2013 N 69/0/18-1/009-13 передбачає обов'язок замовника врахувати законні інтереси та вимоги власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва.
За результатами виїзду голови та секретаря комісії на місце будівництва, огляду фотоматеріалів та аналізу наданої документації тимчасовою контрольною комісією було встановлено, що зведена замовником надбудова знаходиться на відстані 175 см від вікон жилих кімнат квартири N 58 на вул. Павлівській, 18 та зведена на 30 см вище підвіконь цієї квартири. Зазначена відстань не відповідає вимогам згаданого пункту 3.13 ДБН 360-92 "Планування і забудова міських і сільських поселень" та прямо порушує права мешканців сусіднього будинку. Аттиковий поверх та зведена на останньому поверсі будівельна конструкція знаходяться прямо напроти трьох вікон квартири N 58 будинку на вул. Павлівській, внаслідок чого суттєво погіршилась інсоляція зазначеного приміщення. Окрім цього, на надбудові встановлено три промислові кондиціонери, які направлені у вікна квартири N 58, що у свою чергу зумовлює збільшення рівня шуму та забруднення повітря.
Пункт 5 містобудівних умов і обмежень від 03.01.2013 N 69/0/18-1/009-13 передбачає обов'язок замовника ОСББ "Тургенєвська 55" отримати згоду власників суміжних будівель на виконання робіт. У той же час, як вбачається з наданого комісії колективного звернення 5 мешканців будинку на вул. Тургенєвській, 57 та 18 мешканців будинку на вул. Павлівській, 18 до Київського міського голови Кличка В. В. та Міністра регіонального розвитку Зубка Г. Г., замовник усупереч вимогам містобудівних умов і обмежень не погодив виконання робіт з мешканцями суміжних будинків.
Разом з тим, при зведенні надбудови замовником було порушено не лише чинне містобудівне законодавство України, а й гарантовані Конституцією України та Цивільним кодексом права і свободи людини і громадянина. З наданих комісії звернень громадян, фотоматеріалів та висновку старшого інспектора управління поліції у Шевченківському районі ГУ НП України у м. Києві від 14.12.2015 вбачається, що при зведенні надбудови будівельні робітники гучно розмовляли та чинили шум, постійно заглядали до вікон квартири напроти, чим порушували гарантоване статтею 32 Конституції, статтею 8 Європейської конвенції з прав людини та статтею 301 Цивільного кодексу право людини на приватне і сімейне життя. Окрім цього, відстань 175 см між надбудовою та вікнами квартири створює обґрунтовану загрозу незаконного проникнення в житлове приміщення сторонніх осіб та порушує закріплене в статті 30 Конституції право на недоторканність житла.
При зведенні надбудови також завдано матеріальну шкоду власності мешканців прилеглих будинків. Зокрема, у зв'язку зі здійсненням надбудови суттєво погіршилась інсоляція сусідніх жилих приміщень та загальні житлові умови, що у свою чергу вплинуло на ринкову вартість квартир при їх продажу або наданні в оренду. Таким чином, замовник порушив передбачений статтею 41 Конституції та статтею 321 Цивільного кодексу принцип непорушності права власності, завдав майнової шкоди мешканцям, сусідніх будинків у формі реальних збитків та втраченої вигоди.
2.14. Замовник не виконує законні вимоги тимчасової контрольної комісії,
контролюючих органів та їх посадових осіб, ухиляється від проведення перевірок
На основі численних звернень громадян Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві в період з 06.08.2015 по 19.08.2015 було здійснено спробу провести позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності при виконанні будівельних робіт на вул. Тургенєвській, 55. У той же час відповідно до листа департаменту від 23.09.2015 N 10126-27/2309/10 всупереч вимогам уповноважених посадових осіб замовником не було надано документації, необхідної для проведення перевірки.
Згідно з листом Мінрегіону від 25.12.2015 N 8/17-1224-15 Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві за дорученням ДАБІ України від 21.12.2015 N 40-4955-П було розпочато позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності під час виконання будівельних робіт на вул. Тургенєвській, 55. Листом від 31.12.2015 N 10120-110/3112/0214/ШВ департамент звернувся до ОСББ "Тургенєвська 55" з вимогою прибути до департаменту та надати відповідну проектну та дозвільну документацію. Разом з тим, як вбачається з листа департаменту від 24.02.2016 N 10/26-47/2402/09, ОСББ "Тургенєвська 55" ухиляється від проведення перевірки, уповноважені представники замовника до департаменту не з'явились і необхідної документації не надали. Під час виїзду на місце посадовій особі департаменту не було забезпечено доступ до об'єкта будівництва, а відповідальні особи замовника на об'єкті були відсутні.
За зверненням тимчасової контрольної комісії Департаментом з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва на початку грудня 2016 року було проведено позапланову перевірку на об'єкті на вул. Тургенєвській, 55. Згідно з актом перевірки від 09.12.2016 замовник знову не надав департаменту запитуваної ним проектної документації. З огляду на це департаментом було видано припис про усунення порушення вимог законодавства від 09.12.2016, згідно з яким замовник у термін до 23.12.2016 повинен був надати усю відповідну документацію для здійснення перевірки. У той же час зазначений припис департаменту замовником не було виконано.
Вищезгадані дії замовника ОСББ "Тургенєвська 55" по ухиленню від проведення перевірок та невиконанню законних вимог уповноважених посадових осіб є порушенням пункту 14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 N 553, згідно з яким суб'єкт містобудування зобов'язаний виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю і надавати необхідні для проведення перевірки документи.
Окрім цього, замовник ОСББ "Тургенєвська 55" також не виконує законних вимог тимчасової контрольної комісії щодо надання проектної та дозвільної документації. Так, замовник не надав відповіді на запит тимчасової контрольної комісії від 22.07.2016 N 08/279/08/168-82 щодо надання копії договору на виконання будівельних робіт, копії паспорта фасаду та копій усіх передбачених законодавством України дозволів і погоджень. Окрім цього, замовник усупереч рішенню тимчасової контрольної комісії від 28.10.2016 не надав комісії копію проекту реставрації з пристосуванням, копію відповідної експертизи до нього, копію паспорта фасаду будівлі на вул. Тургенєвській, 55, копію охоронного договору, а також усіх отриманих ним дозволів і погоджень. Пояснення представника ОСББ щодо неможливості надання проекту через його великий обсяг не можуть вважатись належними, оскільки відповідно до частини восьмої статті 12 Регламенту Київської міської ради та пункту 4 рішення Київської міської ради від 07.07.2016 N 578/578 тимчасова контрольна комісія має право отримувати від підприємств, установ, організацій та їх посадових осіб необхідні матеріали та документи, що мають бути надані комісії протягом десяти днів.
2.15. Замовник продовжує неправомірну діяльність на об'єкті щойно
виявленої культурної спадщини та намагається здійснити коригування
проекту з влаштуванням додаткової надбудови, прибудови і ліфта
Виходячи з експертного звіту ТОВ "Укрбудекспертиза" від 26.10.2016 N 1425-4299-16-УЕБ, тимчасовою контрольною комісією було з'ясовано, що замовник прагне здійснити коригування проекту в частині додаткового влаштування прибудови та надбудови до існуючого будинку. Зокрема, коригуванням проекту передбачається, влаштування прибудови до першого поверху для збільшення площі існуючих приміщень закладу громадського харчування, надбудова додаткового технічного приміщення на даху будівлі та встановлення у будинку гідравлічного ліфта вантажопідйомністю 450 кг.
У додатку до листа Департаменту культури КМДА від 01.08.2016 N 060-5660 тимчасовій контрольній комісії було надано витяг з протоколу N 02/16/II засідання Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини від 24.03.2016. Як вбачається із зазначеного витягу, на засіданні Консультативної ради розглядалось питання щодо коригування проекту реставрації з пристосуванням (надбудова аттикового поверху) на вул. Тургенєвській, 55. За результатами розгляду питання Консультативна рада вирішила не рекомендувати департаменту зазначений проект для погодження, а також рекомендувати замовнику розробити нове реставраційне завдання, погодити та затвердити його у встановленому порядку і привести проектну документацію у відповідність до вимог ДБН А.2.2.-6-2008, оскільки заплановані роботи на пам'ятці не відповідають терміну "коригування проекту реставрації".
При проведенні позапланової перевірки на прохання тимчасової контрольної комісії Департаментом з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва було встановлено, що проектна документація щодо коригування проекту розроблена без дотримання вимог пункту 12 містобудівних умов та обмежень від 03.01.2013 N 69/0/18-1/009-13, а замовником порушено частину тринадцяту статті 6 Закону України "Про охорону культурної спадщини" та частину другу статті 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Виходячи з цього, департаментом було видано припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 09.12.2016, а також видано припис про зупинення будівельних робіт до моменту усунення відповідних порушень.
Окрім цього, відповідно до листа Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища КМДА від 14.04.2015 N 064-3482 при обстеженні території за адресою: вул. Тургенєвська, 55 департаментом було виявлено порушення благоустрою у зв'язку з виконанням будівельних робіт, у той час як контрольну картку на тимчасове порушення благоустрою було видано на строк з 21.08.2014 по 21.02.2015.
Тимчасовою контрольною комісією було також з'ясовано, що відповідно до Публічної кадастрової карти України, чергового кадастрового плану та письмових пояснень за підписом начальника відділу землеустрою та моніторингу земель Шевченківського району Д. Новаковського земельна ділянка на вул. Тургенєвській, 55 (8000000000:91:164:044) площею 0,0597 га обліковується за ТОВ "Байєр" та КП по утриманню житлового господарська Шевченківського району міста Києва. З письмових пояснень Д. Новаковського та наданих комісії матеріалів вбачається, що замовник ОСББ "Тургенєвська 55" не має права власності чи користування на зазначену земельну ділянку під щойно виявленим об'єктом культурної спадщини. У той же час, виходячи з статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", для здійснення прибудови зі збільшенням геометричних розмірів замовник повинен мати документ, що посвідчує право власності або користування на земельну ділянку.
3. Обставини, що не були перевірені комісією
Комісією не було завершено перевірку дотримання будівельних норм, державних стандартів і правил України, вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, законодавства з питань регулювання, планування і забудови територій та законодавства у сфері охорони культурної спадщини при виконанні будівельних робіт власниками квартир NN 1, 3, 39, 40, 45, 47 на об'єкті культурної спадщини за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 23. З огляду на це проектом рішення про затвердження звіту тимчасової контрольної комісії пропонується продовжити роботу комісії на шість місяців.
4. Пропозиції за результатами роботи комісії
Таким чином, надбудова на щойно виявленому об'єкті культурної спадщини на вул. Тургенєвській, 55 має ознаки самочинного будівництва в розумінні статті 376 Цивільного кодексу України, оскільки зведена без належним чином затвердженої науково-проектної документації, з істотними порушеннями будівельних норм і правил та чинного законодавства України у сфері охорони культурної спадщини.
З огляду на вищезазначене, керуючись статтею 48 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та статтею 12 Регламенту Київської міської ради, затвердженого рішенням Київської міської ради від 07.07.2016 N 579/579, тимчасова контрольна комісія вирішила надати уповноваженим органам і посадовим особам такі пропозиції:
1. Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) відповідно до статті 38 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" протягом місяця з дня затвердження цього звіту Київською міською радою видати ОСББ "Тургенєвська 55" припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, в якому, зокрема, зобов'язати замовника протягом двох місяців привести щойно виявлений об'єкт культурної спадщини на вул. Тургенєвській, 55 у попередній стан шляхом знесення самочинно здійсненої надбудови.
У разі, якщо замовник ОСББ "Тургенєвська 55" в установлений строк добровільно не виконає встановлені у приписі вимоги, Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) невідкладно подати позов до суду про знесення самочинно збудованого об'єкта (об'єктів) та компенсацію витрат, пов'язаних з таким знесенням.
2. Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) згідно з статтею 44 Закону України "Про охорону культурної спадщини" та пунктом 16 охоронного договору N 3051 від 10.07.2014 накласти на замовника ОСББ "Тургенєвська 55" фінансові санкції за недодержання вимог охоронного договору N 3051 та проведення незаконних робіт, що завдали шкоди щойно виявленому об'єкту культурної спадщини на вул. Тургенєвській, 55, а також видати письмове розпорядження щодо негайного усунення за рахунок ОСББ "Тургенєвська 55" наслідків самочинного будівництва згідно з пунктами 15, 18 охоронного договору N 3051 від 10.07.2014.
3. Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) відповідно до статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" в установленому порядку накласти штраф на проектну організацію ТОВ "А-III" та експертну організацію ТОВ "Українська будівельна експертиза" за передачу замовнику проектної документації, розробленої з порушенням вимог законодавства, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил.
4. Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) відповідно до статті 96-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення забезпечити притягнення до адміністративної відповідальності усіх відповідальних виконавців робіт (послуг), пов'язаних зі здійсненням надбудови на щойно виявленому об'єкті культурної спадщини, у зв'язку з передачею замовнику проектної документації на виконання будівельних робіт, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил.
5. Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) здійснити обстеження і перевірку території та об'єкта на вул. Тургенєвській, 55 (включаючи заклад громадського харчування на першому поверсі) на предмет дотримання вимог законодавства України у сфері благоустрою.
6. Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) виступити замовником оцінки шкоди, нанесеної замовником ОСББ "Тургенєвська 55" щойно виявленому об'єкту культурної спадщини при здійсненні надбудови на об'єкті на вул. Тургенєвській, 55 (включаючи проект кошторисної документації щодо демонтажу зазначеної надбудови). Результати оцінки підлягають невідкладній передачі до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) та до відповідних органів досудового розслідування.
7. Передати звіт тимчасової контрольної комісії та усі наявні у комісії матеріали до Національної поліції України та Національного антикорупційного бюро України для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, здійснення досудового розслідування та притягнення до кримінальної відповідальності:
- службових осіб, причетних до видачі незаконних дозволів та/або погоджень (стаття 364 Кримінального кодексу України);
- голови ОСББ "Тургенєвська 55" Новікова О. В. за умисне пошкодження об'єкта щойно виявленої культурної спадщини (стаття 298 Кримінального кодексу України).
Київський міський голова В. Кличко