НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ
У СФЕРІ ЗВ'ЯЗКУ ТА ІНФОРМАТИЗАЦІЇ
РІШЕННЯ
26.09.2017 N 498
Про розгляд проекту Закону України
"Про Державний бюджет України на 2018 рік"
Відповідно до статті 93 Регламенту Верховної Ради України, затвердженого Законом України від 10.02.2010 N 1861-VI, листа Комітету Верховної Ради України з питань інформатизації та зв’язку від 19.09.2017 N 04-21/18-492 (211115), розглянувши проект Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", реєстраційний номер 7000 від 15.09.2017, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації ВИРІШИЛА:
1. Затвердити висновок стосовно висловлення позиції щодо доцільності прийняття проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", реєстраційний номер 7000 від 15.09.2017, із пропозиціями, що додається.
2. Департаменту правового забезпечення в установленому порядку забезпечити направлення відповіді Комітету Верховної Ради України з питань інформатизації та зв’язку.
3. Департаменту забезпечення діяльності оприлюднити це рішення шляхом його розміщення на офіційній сторінці НКРЗІ в мережі Інтернет.
Голова НКРЗІ О.Животовський
Затверджено
Рішення Національної комісії,
що здійснює державне регулювання
у сфері зв’язку та інформатизації
26.09.2017 N 498
Висновок
Національної комісії, що здійснює державне регулювання у
сфері зв’язку та інформатизації до проекту Закону України
"Про Державний бюджет України на 2018 рік",
реєстраційний номер 7000 від 15.09.2017
Проект Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", реєстраційний номер 7000 від 15.09.2017 (далі - законопроект) спрямований на врегулювання відносин щодо формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються відповідно органами державної влади, органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду та затвердження бюджетної програми головним розпорядникам коштів Державного бюджету України на 2018 рік у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами.
За результатами опрацювання законопроекту Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, вирішила висловити позицію про доцільність його прийняття із пропозиціями.
1. З метою належного та безперебійного функціонування НКРЗІ, як державного колегіального органу у сфері телекомунікацій, інформатизації, користування радіочастотним ресурсом та надання послуг поштового зв'язку, необхідно додаткове збільшення видаткової частини по КПКВ 5561010 "Керівництво та управління у сфері регулювання зв’язку та інформатизації" в сумі 3 273,3 тис. грн. (детальне обґрунтування наведене у додатку).
2. Відповідно до пункту 2 статті 21 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" ліцензування діяльності у сфері телекомунікацій, передбаченої пунктом 8 частини першої статті 7 цього Закону, втрачає чинність з 1 січня 2018 року.
Пунктом 8 частини першої статті 7 згаданого Закону передбачено діяльність у сфері телекомунікацій з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про телекомунікації" (1280-15) , надання послуг у галузі криптографічного захисту інформації (крім послуг електронного цифрового підпису) та технічного захисту інформації, за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Однак, відповідно до пункту 4 статті 18 Закону України "Про телекомунікації" НКРЗІ здійснює ліцензування та реєстрацію у сфері надання телекомунікаційних послуг. Під ліцензуванням цим Законом розуміється видача, переоформлення, продовження терміну дії, визнання недійсними, анулювання ліцензій, видача копій та дублікатів ліцензій, ведення ліцензійних справ та ліцензійних реєстрів, контроль за додержанням ліцензійних умов, видача розпоряджень про усунення порушень ліцензійних умов.
Згідно з частиною п’ятою статті 48 та частиною першою статті 53 Закону України "Про телекомунікації" строк дії ліцензії встановлює НКРЗІ у ліцензії, але не може бути меншим ніж п'ять років.
За видачу ліцензій, їх переоформлення, видачу дублікатів, копій і продовження терміну їх дії справляється плата, розмір та порядок зарахування якої до Державного бюджету України встановлює Кабінет Міністрів України.
Розміри та порядок зарахування плати за видачу, переоформлення, видачу дубліката, копії ліцензії на провадження діяльності у сфері телекомунікацій і продовження строку її дії, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 червня 2004 року N 773.
При цьому, законопроектом не передбачено надходжень до доходної частини загального фонду Державного бюджету України на 2018 рік від ліцензування видів діяльності у сфері телекомунікацій.
У зв’язку з цим, з метою усунення колізій у законодавчих актах вбачаємо за доцільне одночасне узгодження норм Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" (222-19) , Закону України "Про телекомунікації" (1280-15) та законопроекту.
Додаток: згадане на 1 арк.
Голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання
у сфері зв’язку та інформатизації О. Животовський
Додаток
до Висновку НКРЗІ
до проекту Закону України "Про
Державний бюджет України на
2018 рік", реєстраційний номер
7000 від 15.09.2017
Додаткові обгрунтування збільшення видаткової
частини по КПКВ 5561010 "Керівництво та управління
у сфері регулювання зв’язку та інформатизації"
На оплату послуг (крім комунальних) у 2018 році НКРЗІ додатково необхідно 3 273,3 тис. грн.
З метою захисту державної інформації, власником якої є НКРЗІ та яка використовується учасниками ринку телекомунікацій (реєстри частотних присвоєнь, операторів, провайдерів телекомунікацій, операторів поштового зв’язку та реєстру присвоєнь номерного ресурсу України) та на виконання пункту 17 Плану заходів з виконання рішення Рахункової палати від 09.03.2016 N 4-3 "Про результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації", затвердженого рішенням НКРЗІ від 28.04.2016 N 219, необхідні додаткові кошти на створення комплексної системи захисту інформації (КСЗІ) в НКРЗІ у сумі 1 500,0 тис. грн.
На виконання доручення Прем’єр-міністра України В. Гройсмана від 28.11.2016 N 30005/10/1-16 та відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 N 468 "Про внесення змін до Тимчасової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, ради міністрів Автономної республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади" та від 18.08.2017 N 608 "Деякі питання підготовки проектів актів законодавства в електронній формі", є потреба в придбанні користувацьких ліцензій для роботи в системі електронного документообігу в сумі 378,5 тис.грн.
Відповідно до вимог, зазначених у статті 13 Директиви 2002/21/ЄС Європейського Парламенту і Ради від 7 березня 2002 року про спільні правові рамки для електронних комунікаційних мереж та послуг, національні регуляторні органи потребують збирання інформації від гравців на ринку для ефективного виконання своїх завдань, для чого необхідно створення та впровадження в промислову експлуатацію програмно-апаратного комплексу автоматизованої системи збору та обробки даних про діяльність операторів та провайдерів телекомунікацій - 450,0 тис.грн.
У зв’язку з підвищенням тарифів для оплати інших комунальних послуг (відшкодування витрат за сигналізацію, охорону, прибирання приміщень та інше) необхідно 353,0 тис.грн.
На оплату інших послуг додатково необхідно 591,8 тис.грн. (обслуговування офісної техніки, послуги телефонного зв’язку, послуги з оновлення програмного забезпечення FortiGate-100D, упорядкування архіву та інше).