Открытое тестирование
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
N 518 від 25.10.99 р.
м.Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
за N 786/4079 від 15.11.99 р.
(Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Правління Національного банку України
N 79 від 17.02.2009)
Про затвердження Порядку надання дозволу на врахування
залучених коштів на умовах субординованого боргу до капіталу
банку і внесення змін до Інструкції про порядок регулювання та
аналіз діяльності комерційних банків
Відповідно до Закону України "Про Національний банк України", з метою підвищення рівня капіталізації банків та на виконання пункту 3 постанови Правління Національного банку України "Про внесення змін і доповнень до Інструкції про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків" від 27.07.99 N 376 , зареєстрованої Міністерством юстиції України від 13.08.99 за N 562/3855, Правління постановляє:
1. Затвердити Порядок надання дозволу на врахування залучених коштів на умовах субординованого боргу до капіталу банку (додається).
2. Унести зміни до Інструкції про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 14.04.98 N 141 та зареєстрованої Міністерством юстиції України 15.05.98 за N 323/2763, із змінами та доповненнями.
2.1. До розділу 2 ввести визначення терміну "субординований борг": "Субординований борг - це борг, який виникає у банку в разі залучення коштів інвестора з метою включення їх до капіталу банку".
2.2. До пункту 3.1 розділу 3 в частині визначення субординованого капіталу:
абзац про залучення коштів на умовах субординованого боргу до капіталу банку викласти в такій редакції: "До субординованого капіталу (СК) включаються кошти, залучені від юридичних і фізичних осіб як резидентів, так і нерезидентів, як в національній, так і в іноземній валюті на умовах субординованого боргу на підставі угоди на строк не менше 5 років, зі щорічним зменшенням розміру цих коштів на 20% від їх первинного розміру протягом 5 останніх років діє угоди";
перший абзац підпункту 4 викласти в такій редакції: "Процентна ставка за субординованим боргом не може перевищувати розмір облікової ставки Національного банку України, яка була встановлена на дату укладення угоди".
абзац після підпункту 4 викласти в такій редакції: "Залучені кошти на умовах субординованого боргу включаються в розрахунок капіталу з першого числа наступного місяця після дати прийняття Комісією Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків рішення про надання дозволу на врахування залучених коштів на умовах субординованого боргу до капіталу банку".
2.3. У пункті 3.3 розділу 3 характеристику кожного з нормативів максимального розміру ризику на одного позичальника (Н8), "великих" кредитних ризиків (Н9), максимального розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих одному інсайдеру (Н10), максимального сукупного розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих інсайдерам (Н11), доповнити таким реченням:
"У разі консорціумного кредитування до розрахунку нормативу головного банку консорціуму приймається тільки та частина кредиту, що надана безпосередньо цим банком".
2.4. Останній абзац пункту 4.1 розділу 4 викласти в такій редакції: "Заходи впливу за порушення банками економічних нормативів застосовуються відповідно до статті 62 Закону України "Про Національний банк України" та Положення про застосування Національним банком України заходів впливу до комерційних банків за порушення банківського законодавства, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 04.02.98 N 38 і зареєстрованого Міністерством юстиції України 19.03.98 за N 177/2617, із змінами та доповненнями до нього".
3. Економічному департаменту ввести нову форму звітності до Правил організації фінансової та статистичної звітності банків України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 12.12.97 N 436 (зі змінами та доповненнями), у частині включення субординованого боргу в розрахунок капіталу банку.
4. Зобов'язати самостійні структурні підрозділи центрального апарату та установи Національного банку України, керівників комерційних банків узяти до керівництва в роботі визначений Порядок надання дозволу на врахування залучених коштів на умовах субординованого боргу до капіталу банку та дотримуватися його вимог.
5. Постанова набуває чинності через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
6. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Правління, Департамент пруденційного нагляду, Управління нагляду за великими банками, Операційне управління та начальників територіальних управлінь Національного банку України.
Голова В.А. Ющенко
Затверджено
Постановою Правління
Національного банку України
N 518 від 25.10.99 р.
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
N 786/4079 від 15.11.99 р.
Порядок
надання дозволу на врахування залучених коштів
на умовах субординованого боргу до капіталу банку
1. З метою підвищення рівня капіталізації комерційні банки, строк діяльності яких не менше 1 року, можуть залучати кошти юридичних і фізичних* осіб як резидентів, так і нерезидентів (далі - Інвестор), у грошовій формі як у національній, так і в іноземній валюті на умовах субординованого боргу з подальшим урахуванням цих коштів до капіталу банку (капіталу 3-го рівня).
2. Мінімальна сума залучених коштів на умовах субординованого боргу для врахування цих коштів у розрахунок капіталу банку становить:
від фізичних осіб - 50 тис.грн.,
від юридичних осіб - 100 тис.грн.
3. Комісія Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків надає комерційному банку дозвіл на врахування залучених коштів на умовах субординованого боргу до капіталу банку (далі - Дозвіл) за умови повної сплати Інвестором банку коштів, залучених на умовах субординованого боргу. Для отримання Дозволу необхідні такі документи:
клопотання банку про отримання Дозволу;
висновок відповідного територіального управління Національного банку України (або Управління нагляду за великими банками);
нотаріально засвідчена копія угоди про залучення коштів на умовах субординованого боргу, яка укладається між Інвестором та банком;
письмове підтвердження банку-боржника, що Інвестор не є боржником цього банку на дату укладення угоди;
план заходів банку-боржника щодо напрямів використання залучених коштів на умовах субординованого боргу, що включатимуться до розрахунку капіталу.
4. Угода про залучення коштів на умовах субординованого боргу для врахування цих коштів у розрахунок капіталу банку має відповідати таким умовам:
4.1. Кошти на умовах субординованого боргу залучаються на строк не менше п'яти років і повинні мати первинний строк погашення не менше п'яти років.
Якщо строк погашення боргу не фіксований, то ці кошти сплачуються лише після повідомлення Інвестором не менше чим через п'ять років, якщо такі кошти більше не враховуються як субординований капітал.
4.2. Дострокове погашення субординованого боргу (без сплати будьяких штрафних санкцій) може передбачатися за обов'язковим погодженням з Національним банком України та за умови, що запит на дострокове погашення зроблено за ініціативою позичальника і що це не вплине на платоспроможність банку.
Крім того, за спільним зверненням Інвестора та банку-боржника Національний банк України може надати дозвіл на переведення субординованого капіталу (капіталу 3-го рівня) до розряду статутного капіталу (капіталу 1-го рівня), тобто розпочати процедуру щодо реєстрації змін до установчіх документів.
У разі отримання дозволу на переведення субординованого капіталу до розряду статутного капіталу процедура реєстрації змін до установчих документів банку здійснюється згідно з чинним законодавством України та нормативними актами Національного банку України.
Переведення субординованого боргу з капіталу 3-го рівня до капіталу 1го рівня здійснюється після реєстрації відповідних змін до статуту банку на підставі внесеного запису до Реєстру банків, їх філій та представництв, валютних бірж і фінансово-кредитних установ.
Управління реєстрації та ліцензування банків наступного дня після внесення відповідного запису до Реєстру банків, їх філій та представництв, валютних бірж і фінансово-кредитних установ повідомляє Департамент пруденційного нагляду (або Управління нагляду за великими банками) про внесення змін до статуту банку, які пов'язані з переведенням субординованого капіталу до розряду статутного.
4.3. Інвестор не має права вимагати від банку-боржника дострокового погашення субординованого боргу та не може проводити взаємозалік за ним. Угода про залучення коштів на умовах субординованого боргу не повинна включати положень, які б передбачали, що в разі особливих обставин (окрім згортання діяльності банку-боржника) борг буде сплачений до встановленої дати його погашення.
4.4. Процентна ставка за субординованим боргом не може перевищувати розмір облікової ставки Національного банку України на весь період діє угоди.
Капіталізація процентів за таким боргом не допускається.
Сплата процентів за субординованим боргом здійснюється за рахунок збільшення валових витрат і може бути призупинена (якщо це зазначено в угоді) у разі:
погіршення фінансового стану банку-боржника (невиконання нормативу достатності капіталу, погіршення структури активів, зниження платоспроможності, ліквідності, дохідності та рентабельності, відсутності позитивного фінансового результату позичальника за відповідний період);
прийняття банком програми фінансового оздоровлення; виступу банку-боржника з ініціативою. Порядок нарахування процентів визначається між сторонами в угоді відповідно до чинного законодавства.
4.5. На період чинності укладення угоди банк-боржник не має права передавати Інвестору кошти у будь-якій формі (кредити, майно тощо).
4.6. В угоду про залучення коштів на умовах субординованого боргу сторони не можуть вносити зміни до умов угоди, визначених пунктами 4.1-4.7 цього Порядку.
5. Клопотання про залучення коштів на умовах субординованого боргу, копія угоди та інші документи, зазначені у п.3 цього Порядку, подаються банком-боржником до відповідного територіального управління Національного банку України (або Управління нагляду за великими банками). Територіальне управління Національного банку України (або Управління нагляду за великими банками) протягом 10 робочих днів проводить експертизу угоди.
6. У разі відповідності умов угоди вимогам, що визначені в пунктах 4.1-4.7 цього Порядку, та повної сплати Інвестором коштів у визначеному , територіальне управління Національного банку України (або Управління нагляду за великими банками) передає до Комісії Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків документи, зазначені у п.3, свій висновок та пропозиції щодо можливості надання Дозволу.
7. Комісія Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків розглядає клопотання банку протягом 10 робочих днів та надає (чи не надає) Дозвіл, про що приймається відповідне рішення. У разі невідповідності умов угоди вимогам, що визначені в пунктах 4.1-4.7 цього Порядку, кошти, залучені на умовах субординованого боргу, не враховуються до розрахунку капіталу банку.
8. Залучені кошти на умовах субординованого боргу включаються в розрахунок капіталу з першого числа наступного місяця після дати прийняття Комісією Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків рішення про надання Дозволу.
9. Якщо кошти на умовах субординованого боргу залучені в іноземній валюті, то для визначення розміру субординованого боргу, що має враховуватися до капіталу банку, вони перераховуються в гривню за курсом Національного банку України на дату перерахування коштів та єх розмір фіксується в Дозволі.
10. Розмір залучених коштів на умовах субординованого боргу, що включаються до розрахунку капіталу банку, визначається за формою звітності "Інформація про включення субординованого боргу в розрахунок капіталу банку", яка подається банком-боржником до територіального управління Національного банку України (або Управління нагляду за великими банками) з урахуванням обмежень щодо його розміру (додається).
11. Якщо на умовах субординованого боргу кошти залучені строком на 5 років, то субординований борг включається до капіталу банку зі щорічним зменшенням розміру цих коштів на 20% від їх первинного розміру на кінець кожного року за таким графіком:
|--------------------|----------------------------------| |
12. Якщо на умовах субординованого боргу кошти залучені строком понад 5 років, то вони враховуються до розрахунку капіталу банку:
у період, що перевищує 5 років, - у повній сумі;
в останні 5 років діє угоди - за графіком, наведеним у п.11 цього Порядку.
Приклад
Строк діє угоди 7 років (з 01.10.99 до 30.09.2006 ). Сума субординованого боргу, що включається до розрахунку капіталу банку, - 400000 грн.
Розрахунок суми, що включається до капіталу, здійснюється за таким порядком:
з 01.10.99 до 30.09.2002 - 100% - 400 000 тис.грн.; з 01.10.2002 до 30.09.2003 - 80% - 320 000 тис.грн.; з 01.10.2003 до 30.09.2004 - 60% - 240 000 тис.грн.; з 01.10.2004 до 30.09.2005 - 40% - 160 000 тис.грн.; з 01.10.2005 до 30.09.2006 - 20% - 80 000 тис.грн.; на 01.10.2006 - 0.
13. Територіальне управління Національного банку України (або Управління нагляду за великими банками) щоквартально перевіряє цільове використання коштів, залучених на умовах субординованого боргу відповідно до плану заходів.
14. У разі виявлення порушень (у тому числі наявності взаємної заборгованості між Інвестором та банком-боржником) відповідне територіальне управління Національного банку України (або Управління нагляду за великими банками) надає акт перевірки та своє пропозиціє до Комісії Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків щодо скасування Дозволу.
15. Сума залучених коштів, яка врахована до капіталу банку на умовах субординованого боргу, знімається з капіталу банку 3-го рівня з часу прийняття рішення Комісією Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків про скасування Дозволу.
Начальник відділу методології банківського нагляду I.Ф. Романенко
Форма N 610 (місячна)
Затверджена Постановою Правління
Національного банку України
N 518 від 25.10.99 р.
Погоджена з Державним комітетом
статистики України.
Надається електронною поштою:
* комерційними банками-юридич-
ними особами регіональним
управлінням НБУ до 12 години
в перший робочий день після звітного періоду;
* регіональними управліннями НБУ
через Центральну розрахункову
палату-Департаменту
пруденційного нагляду до 16 години
в перший робочий день після звітного періоду
ІНФОРМАЦІЯ
про включення субординованого боргу в розрахунок капіталу
банку на ________________________________ місяць
(назва, код валюти)
|------|----------------|---------|----------|----------|--------------------------------------------|-------| |
Керівник __________________________________________
Головний бухгалтер __________________________________
_____________________________
(прізвище виконавця, телефон)
Інструкція до форми N 610
Інформація про включення субординованого боргу
в розрахунок капіталу банку
Форма звітності передбачає надання комерційними банками інформації про включення субординованого боргу в розрахунок капіталу банку.
Ця інформація формується банками відповідно до Порядку надання дозволу на врахування залучених коштів на умовах субординованого боргу до капіталу банку, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 25.10.99 N 518, відповідно до укладених угод з інвесторами про залучення коштів на умовах субординованого боргу (далі - угода) та фактичної суми коштів, що обліковується за балансовим рахунком N 3660 "Субординований борг".
Колонка 2 - зазначається назва інвестора - юридичної особи / прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, її ідентифікаційний код.
Колонка 3 - зазначається дата укладення угоди. Колонка 4 - зазначається дата закінчення діє угоди. Колонка 5 - зазначається дата і номер рішення Комісії Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків, за яким надано дозвіл на включення залучених коштів на умовах субординованого боргу до капіталу банку 3-го рівня (далі - Дозвіл).
Колонка 6 - зазначається сума коштів у гривнях (залучена на умовах субординованого боргу для включення до капіталу банку), яка обліковується на балансовому рахунку N 3660 "Субординований борг" за кожним інвестором окремо.
У рядку "Інші кредитори" вказується загальна сума субординованого боргу перед іншими кредиторами, що не враховується до капіталу банку.
СБ6 - загальна сума субординованого боргу, яка обліковується на балансовому рахунку N 3660 "Субординований борг".
Колонка 7 - заповнюється аналогічно колонці 6 тільки в іноземній валюті (гривневий еквівалент) та формується за додатковим параметром - "код валюти".
Колонка 8 - зазначається сума, на яку отримано Дозвіл щодо кожного інвестора, що надається Комісією Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків, на врахування залучених коштів на умовах субординованого боргу до капіталу банку.
Сума в колонці 8 не може бути більшою за суму в колонці 6 за кожним інвестором окремо.
Колонка 9 - зазначається розмір процента, на який щорічно зменшується (амортизується) сума субординованого боргу відповідно до строку діє угоди про залучення коштів на умовах субординованого боргу для врахування цих коштів у розрахунок капіталу банку.
Колонка 10 - зазначається сума субординованого боргу, яка включається в розрахунок капіталу банку з урахуванням амортизації та розміру наданого Дозволу. Розраховується відповідно до колонок 8 та 9 (кожний рядок колонки 8 множиться на кожний рядок колонки 9).
СБ10 - загальна сума субординованого боргу, яка розраховується за всіма інвесторами, крім рядка "Інші інвестори".
Сума субординованого боргу (СБ6) включається до капіталу банку в розмірі, що не перевищує 50% розміру основного капіталу банку на відповідну дату.
* Кошти фізичних осіб, залучені на умовах субординованого боргу, не належать до вкладів населення та не підлягають відшкодуванню за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.