Открытое тестирование
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
НАКАЗ
від 03.07.2000 N 355
м.Київ
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
27 липня 2000 р. за N 451/4672
(Наказ втратив чинність на підставі Наказу
Державної податкової адміністрації України
N 37 від 24.01.2011)
Про затвердження Порядку визначення структури
ознаки неприбуткових установ (організацій)
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА
N 59 від 07.02.2002 )
Керуючись статтею 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" ( 509-12 ), НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій) (додається).
2. Начальнику Головного управління прямих податків Фурману А.П. у 5-денний термін подати цей наказ до Міністерства юстиції України на державну реєстрацію.
3. Начальнику управління справами Коваленку В.В. у 10-денний термін забезпечити його тиражування та надсилання державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
4. Начальнику Головного управління прямих податків Фурману А.П. щорічно за підсумками першого півріччя (до 25 серпня) та до 25 лютого наступного за звітним року проводити аналіз втрат бюджету за рахунок отриманих неприбутковими установами і організаціями сум доходів, які звільняються від оподаткування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Оперенка Г.М.
Голова М.Я.Азаров
Затверджено
Наказ Державної податкової
адміністрації України
03.07.2000 N 355
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
27 липня 2000 р. за N 451/4672
Порядок
визначення структури ознаки
неприбуткових установ (організацій)
I. Загальні положення
1. Порядок визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій) (далі - Порядок) розроблено на виконання пункту 1.4 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.97 N 232 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.97 за N 291/2095.
Упровадження Порядку забезпечує реєстрацію та облік установ і організацій та має на меті використання єдиної методики обліку неприбуткових організацій та установ в органах державної податкової служби.
Присвоєння установам та організаціям коду ознаки здійснюють місцеві органи державної податкової служби.
Виключення неприбуткової організації або установи з Реєстру в разі порушення норм Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (334/94-ВР ) або інших законодавчих актів відбувається за поданням державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі Державною податковою адміністрацією України. Рішення центрального податкового органу можуть бути оскаржені в судовому порядку.
2. У цьому Порядку терміни вживаються відповідно до чинних нормативно-правових актів, зокрема Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ), Закону України "Про страхування" (85/96-ВР ). Безповоротна фінансова допомога - це: сума коштів, передана платникові податку згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами, які не передбачають відповідної компенсації чи повернення таких коштів (за винятком бюджетних дотацій і субсидій), або без укладання таких угод;
сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;
сума заборгованості платника податку перед іншою юридичною чи фізичною особою, що залишилася нестягнутою після закінчення строку позовної давності;
кредит або депозит, наданий платнику податку без встановлення строків повернення його основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах.
Державними послугами вважаються будь-які платні послуги, обов'язковість отримання яких встановлюється законодавством та які надаються фізичним чи юридичним особам органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та створеними ними установами й організаціями, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів.
Пасивними доходами вважаються доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, а також роялті.
Основною діяльністю вважається діяльність неприбуткових організацій з надання благодійної допомоги, просвітніх, культурних, наукових, освітніх та інших подібних послуг для суспільного споживання, зі створення системи соціального самозабезпечення громадян та для інших цілей, передбачених статутними документами, укладеними на підставі норм відповідних законів про неприбуткові організації. Статутні документи неприбуткових організацій повинні містити вичерпний перелік видів їх діяльності. До основної діяльності не включаються будь-які операції з продажу товарів (робіт, послуг) неприбутковими організаціями, визначеними абзацами "в" і "г" підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ) особам, іншим ніж засновники, учасники або члени (їх уповноважені особи) таких неприбуткових організацій.
Господарською діяльністю вважається будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.
Страховий платіж (страховий внесок, страхова премія) - плата за страхування, яку страхувальник зобов'язаний внести страховику згідно з договором страхування (Закон України "Про страхування" ( 85/96-ВР ).
3. Центральний податковий орган веде Реєстр неприбуткових організацій та установ, які звільняються від сплати податку на прибуток.
Реєстр неприбуткових організацій та установ здійснюється автоматизовано в складі загальнодержавної Автоматизованої інформаційно-аналітичної системи підсистеми "Податки юридичних осіб" Державної податкової адміністрації України.
Коли зареєстровані неприбуткові установи та організації будуть виключені з Реєстру неприбуткових організацій та установ, то кошти вважаються доходом та оподатковуються на загальних підставах. Оподаткування таких організацій буде здійснюватися з моменту виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Усі без винятку підприємства й організації можуть до складу валових витрат включати суми коштів або вартість майна, добровільно перерахованих (переданих) до Державного бюджету України або бюджетів територіальних громад, до неприбуткових організацій у випадках, визначених у пункті 7.11 цього Закону, але не більше ніж чотири відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного періоду.
Підпунктом 7.11.9 пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ) визначено, що у разі коли доходи неприбуткових організацій, отримані протягом звітного (податкового) року з джерел, визначених відповідними підпунктами 7.11.2 - 7.11.7 цієї статті на кінець першого кварталу наступного за звітним року, перевищують 25 відсотків від загальних валових доходів, отриманих протягом такого звітного (податкового) року, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок з нерозподіленої суми прибутку за ставкою 30 відсотків до суми такого перевищення. Внесення до бюджету зазначеного податку здійснюється за результатами I кварталу наступного за звітним року у строки, встановлені для інших платників податку. Приклад розрахунку відповідно до підпункту 7.11.9 пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ) наведено в додатку до зазначеного Порядку.
II. Структура ознаки
1. Органи державної влади України, органи місцевого самоврядування та створені ними установи або організації, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів (абзац "а" пункту 7.11 статті 7 зазначеного Закону (334/94-ВР )
1.1. (0001) - органи державної влади України
При визначенні структури ознаки неприбуткових установ (організацій) для органів державної влади України необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами: Конституцією України ( 254к/96-ВР ), Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ), Указом Президента України від 12 березня 1996 року N 179/96 "Про загальне положення про міністерство, інший центральний орган державної виконавчої влади", Указом Президента України від 15 грудня 1999 року N 1573 ( 1573/99 ) "Про зміни у структурі центральних органів виконавчої влади", постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 1992 року N 182 "Про державні комітети та інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи державної виконавчої влади" та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до підпункту 7.11.8 пункту 7.11 статті 7 зазначеного Закону України ( 334/94-ВР ) доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "а" підпункту 7.11.1, у тому числі доходи закладів і установ освіти, науки, культури, охорони здоров'я, а також архівних установ, які утримуються за рахунок бюджету, зараховуються до складу кошторисів (на спеціальний рахунок) на утримання таких неприбуткових організацій і використовуються виключно на фінансування видатків такого кошторису (включаючи фінансування господарської діяльності згідно з їх статутами), розрахованого та затвердженого у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Перелік законодавчих актів щодо платних послуг, які можуть надаватись зазначеними закладами:
Постанова Кабінету Міністрів України від 5 червня 1997 року N 534 "Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися закладами культури і мистецтв, заснованими на державній та комунальній формі власності";
Постанова Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року N 38 "Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися державними навчальними закладами" (із змінами та доповненнями);
Постанова Кабінету Міністрів України від 4 червня 1999 року N 969 "Про перелік платних послуг, які можуть надаватися установами і організаціями телебачення і радіомовлення, заснованими на державній формі власності";
Постанова Кабінету Міністрів України від 11 грудня 1999 року N 2266 "Про перелік платних послуг, які можуть надаватися інформаційними підрозділами органів внутрішніх справ";
Постанова Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 року N 1214 "Про затвердження Положення про виконання статистичних робіт та надання органами державної статистики послуг на платній основі" (із змінами та доповненнями);
Постанова Кабінету Міністрів України від 7 травня 1998 року N 639 "Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися державними архівними установами";
Постанова Кабінету Міністрів України від 29 липня 1999 року N 1379 "Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися бюджетними установами та організаціями, що належать до сфери управління Комітету водного господарства, на замовлення юридичних і фізичних осіб";
Постанова Кабінету Міністрів України від 15 травня 2000 року N 798 "Про затвердження переліку платних послуг, що можуть надаватися підрозділами Державної пожежної охорони Міністерства внутрішніх справ" та інші. Згідно з чинним законодавством дохід неприбуткової організації або установи від здачі в оренду власних приміщень вважався "пасивним доходом".
У зв'язку з уведенням в дію Закону України від 15 липня 1999 року N 977-XIV ( 977-14 ) "Про внесення змін до деяких законів України з метою стимулювання інвестиційної діяльності" внесено зміни до пункту 1.10 статті 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ), а саме: до процентів не належать платежі за використання майна, отриманого в користування, і тому вони підлягають оподаткуванню у неприбуткових установ та організацій на загальних підставах. Цей Закон набуває чинності з дня опублікування та застосовується платниками податків при визначенні податкових зобов'язань за результатами звітного податкового періоду на який припадає дата набрання чинності цим Законом (III квартал).
Одночасно статтею 6 Закону України від 17 лютого 2000 року N 1458-III (1458-14 ) "Про Державний бюджет України на 2000 рік" визначено, що до доходів спеціального фонду Державного бюджету України на 2000 рік зараховуються власні надходження установ і організацій, які утримуються за рахунок коштів державного бюджету, в тому числі: спеціальні кошти бюджетних установ і організацій; кошти, отримані бюджетними установами і організаціями на виконання окремих доручень; інші власні надходження бюджетних установ і організацій.
1.2. (0002) - установи, організації, створені органами державної влади України, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів
При визначенні структури ознаки неприбуткових установ (організацій) для установ, організацій, створених органами державної влади України, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів, необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами: Конституцією України ( 254к/96-ВР ), Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ), Указом Президента України від 12 березня 1996 року "Про загальне положення про міністерство, інший центральний орган державної виконавчої влади" (179/96 ), Указом Президента України від 15 грудня 1999 року N 1573 (1573/99) "Про зміни у структурі центральних органів виконавчої влади", постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 1992 року N 182 "Про державні комітети та інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи державної виконавчої влади" та іншими нормативно-правовими актами.
1.3. (0003) - органи місцевого самоврядування
При визначенні структури ознаки неприбуткових установ (організацій) для органів місцевого самоврядування необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами: Конституцією України ( 254к/96-ВР ), Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" ( 280/97-ВР ), Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ), іншими нормативно-правовими актами.
1.4. (0004) - установи, організації, створені органами місцевого самоврядування, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів
При визначенні структури ознаки неприбуткових установ (організацій) для установ, організацій, створених органами місцевого самоврядування, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів, необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами: Конституцією України ( 254к/96-ВР ), Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні" ( 280/97-ВР ) та "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ), іншими нормативно-правовими актами.
2. Благодійні фонди і благодійні організації, створені у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, в тому числі громадські організації, створені з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчі спілки та політичні партії, науково-дослідні установи та вищі навчальні заклади III-IV рівнів акредитації, внесені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави (абзац "б" підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 зазначеного Закону ( 334/94-ВР )
2.1. (0005) - благодійні фонди (організації), створені у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності
При визначенні структури ознаки неприбуткових установ (організацій) для зазначених фондів (організацій), необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами: Законами України "Про благодійництво та благодійні організації" ( 531/97-ВР ), "Про гуманітарну допомогу" (1192-14), "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ), іншими нормативно-правовими актами.
Благодійники, які передали своє майно, кошти та інші матеріальні цінності до благодійної організації, одержують звіт про використання зазначених майна, коштів та цінностей. Якщо майно, кошти та інші матеріальні цінності передані за цільовим призначенням, то звіт про їх використання подається благодійнику в обов'язковому порядку благодійною організацією.
Органи державної влади і органи місцевого самоврядування, а також державні і комунальні підприємства, установи, організації України, що фінансуються з бюджету, не можуть бути засновниками (засновником) благодійної організації (стаття 5 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації" ( 531/97-ВР ).
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30 березня 1998 року N 382 "Про затвердження Положення про порядок державної реєстрації благодійних організацій" всі засновані благодійні фонди без справляння плати повинні були здійснити перереєстрацію у Міністерстві юстиції України.
2.2. (0006) - громадські організації, створені з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності
При визначенні структури ознаки неприбуткових установ (організацій) для громадських організації, створених з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами: Законами України "Про об'єднання громадян" ( 2460-12 ), "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ), іншими нормативно-правовими актами.
2.3. (0007) - творчі спілки
При визначенні структури ознаки неприбуткових установ (організацій) для творчих спілок необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами: Законами України "Про об'єднання громадян" ( 2460-12 ), "Про професійних творчих працівників та творчі спілки" ( 554/97-ВР ), "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ), іншими нормативно-правовими актами.
2.4. (0008) - політичні партії
При визначенні структури ознаки неприбуткових установ (організацій) для політичних партій необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами: Конституцією України ( 254к/96-ВР ), Законами України "Про об'єднання громадян" ( 2460-12 ), "Про оподаткування прибутку підприємств" (334/94-ВР), іншими нормативно-правовими актами.
3. Пенсійні фонди, кредитні спілки, утворені у порядку, визначеному законом (абзац "в" пункту 7.11 статті 7 зазначеного Закону)
3.1. (0009) - пенсійні фонди
При визначенні структури ознаки неприбуткових установ (організацій) для пенсійних фондів необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами: Законами України "Про пенсійне забезпечення" ( 1788-12 ), "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ), "Про страхування" ( 85/96-ВР ), іншими нормативно-правовими актами.
3.2. (0010) - кредитні спілки
При визначенні структури ознаки неприбуткових установ (організацій) для кредитних спілок необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами: Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ), Указом Президента України від 20 вересня 1993 року N 377 ( 377/93 ) "Про Тимчасове положення про кредитні спілки в Україні", іншими нормативно-правовими актами.
4. (0011) - інші, ніж визначені в абзаці "б", юридичні особи, діяльність яких не передбачає одержання прибутку згідно з нормами відповідних законів (абзац "г" пункту 7.11 статті 7 зазначеного Закону ( 334/94-ВР )
При визначенні структури ознаки неприбуткових установ (організацій) для інших, ніж визначені в абзаці "б", юридичних осіб, діяльність яких не передбачає одержання прибутку згідно з нормами відповідних законів, необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами: Законами України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ), "Про об'єднання громадян" ( 2460-12 ), іншими нормативно-правовими актами.
5. (0012) - спілки, асоціації та інші об'єднання юридичних осіб, створені для представлення інтересів засновників, що утримуються лише за рахунок внесків таких засновників та не проводять господарської діяльності, за винятком отримання пасивних доходів (абзац "д" пункту 7.11 статті 7 зазначеного Закону). ( Абзац перший пункту 5 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 59 від 07.02.2002 )
При визначенні структури ознаки неприбуткових установ (організацій) для спілок, асоціацій та інших об'єднань юридичних осіб, створених для представлення інтересів засновників, що утримуються лише за рахунок внесків таких засновників та не проводять господарської діяльності, за винятком отримання пасивних доходів, необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами: Законами України "Про підприємства в Україні" (887-12), "Про об'єднання громадян" ( 2460-12 ), "Про оподаткування прибутку підприємств" (334/94-ВР ), іншими нормативно-правовими актами. ( Абзац другий пункту 5 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 59 від 07.02.2002 )
( Абзац третій пункту 5 розділу II вилучено згігдно з Наказом ДПА N 59 від 07.02.2002 )
6. (0013) - релігійні організації, зареєстровані у порядку, передбаченому законом (абзац "е" пункту 7.11 статті 7 зазначеного Закону (334/94-ВР)
При визначенні структури ознаки неприбуткових установ (організацій) для релігійних організацій, зареєстрованих у порядку, передбаченому законом, необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами: Конституцією України (254к/96-ВР), Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації" ( 987-12 ), Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ), іншими нормативно-правовими актами.
7. (0014) - науково-дослідні установи та вищі навчальні заклади III IV рівнів акредитації, внесені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави (абзац "б" пункту 7.11 статті 7 зазначеного Закону)
При визначенні структури ознаки неприбуткових установ (організацій) для науково-дослідних установ та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, внесених до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, необхідно керуватися Законами України "Про оподаткування прибутку підприємств" (334/94-ВР), "Про освіту" (1060-12), іншими нормативно-правовими актами.
8. (0015) - житлово-будівельні кооперативи, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, створені в порядку, визначеному Законом (абзац "є" пункту 7.11 статті 7 зазначеного Закону).
При визначенні структури ознаки неприбуткових установ (організацій) для житлово-будівельних кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирних будинків необхідно керуватися Законами України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ), "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" ( 2866-14 ), "Про об'єднання громадян" ( 2460-12 ) та іншими нормативно-правовими актами. ( Розділ II доповнено пунктом 8 згідно з Наказом ДПА N 59 від 07.02.2002 )
Заступник начальника Головного
Управління прямих податків Т.Б.Савченко
Додаток
до Порядку визначення структури
ознаки неприбуткових установ
(організацій)
Приклад розрахунку відповідно до підпункту 7.11.9
пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про
оподаткування прибутку підприємств" (334/94-ВР)
тис.грн.
---------------------------------------------------- |
Продовження таблиці
------------------------------------- |