Открытое тестирование
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 12.02.2003 N 50
Про схвалення Кодексу професійної етики
внутрішніх аудиторів банківських установ
та Змін до Методичних вказівок щодо застосування
стандартів внутрішнього аудиту в комерційних
банках України
Відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність" (2121-14 ) та з метою постійної підтримки службою внутрішнього аудиту банків етичних норм поведінки для забезпечення виконання своїх професійних обов'язків та реалізації вимог Ключових принципів ефективного банківського нагляду, розроблених Базельським комітетом з питань банківського нагляду, Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Схвалити Кодекс професійної етики внутрішніх аудиторів банківських установ, що додається.
2. Схвалити Зміни до Методичних вказівок щодо застосування стандартів внутрішнього аудиту в комерційних банках України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 20.07.99 N 358, що додаються.
3. Генеральному департаменту банківського нагляду (В.В.Пушкарьов) довести зміст цієї постанови до відома територіальних управлінь Національного банку України та банків для використання в роботі.
4. Постанова набирає чинності з дня її підписання.
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Генеральний департамент банківського нагляду (В.В.Пушкарьов).
Голова С.Л.Тігіпко
Схвалено
Постанова Правління
Національного банку України
12.02.2003 N 50
Кодекс
професійної етики внутрішніх аудиторів
банківських установ
1. Загальні положення
1.1. Кодекс професійної етики внутрішніх аудиторів банківських установ (далі - Кодекс) встановлює правила поведінки та принципи етики, яких має дотримуватися внутрішній аудитор банківської установи (далі - внутрішній аудитор).
1.2. Головне завдання цього Кодексу є встановлення моральних принципів етики та поведінки внутрішнього аудитора для забезпечення гарантії високої якості його роботи, ефективної роботи банківської установи (далі - банк), а також підвищення організаційного статусу служби внутрішнього аудиту (внутрішнього аудитора) банку.
1.3. Кодекс розроблено відповідно до етичних вимог до професійного зовнішнього аудитора, які наведені в Кодексі професійної етики аудиторів України, затвердженому рішенням Аудиторської палати України від 18.12.98 N 73.
2. Моральні принципи етики внутрішнього аудитора
Внутрішній аудитор під час виконання своїх службових обов'язків дотримується таких моральних принципів:
2.1. Чесність:
а) на чесності, що є головним принципом моральної етики внутрішнього аудитора, єрунтується довір'я до думки аудитора. Внутрішній аудитор має виконувати свої службові обов'язки чесно та неупереджено.
2.2. Об'єктивність:
а) внутрішній аудитор має продемонструвати найвищий рівень професійної об'єктивності під час виконання своїх службових обов'язків у процесі збирання, оцінювання і надання інформації про діяльність банку, яку перевіряє. Внутрішній аудитор повинен робити зважену оцінку всіх обставин, ставитися до справи неупереджено та не допускати того, щоб особиста упередженість або тиск з боку могли позначитися на об'єктивності його оцінок та висновків;
б) об'єктивною основою для висновків, рекомендацій внутрішнього аудитора може бути тільки достатній обсяг інформації, а не упередженість або конфлікт інтересів.
2.3. Конфіденційність:
а) внутрішній аудитор під час виконання своїх службових обов'язків має доступ до інформації щодо діяльності банку і зобов'язаний дотримуватися її конфіденційності;
б) внутрішній аудитор несе відповідальність за несанкціоноване розголошення конфіденційної інформації та комерційної таємниці і не має права використовувати її у власних інтересах та розкривати її без відповідного на це дозволу керівництва банку, крім випадків, коли цього вимагає законодавство України.
2.4. Компетентність:
а) професійна компетентність внутрішнього аудитора вимагає наявності в нього повної вищої фінансово-економічної освіти, яка отримана в навчальному закладі України, що має державну акредитацію, або в навчальному закладі іноземної держави, дипломи якого мають юридичну силу в Україні. Внутрішній аудитор використовує необхідні знання, навички і досвід роботи під час здійснення внутрішнього аудиту;
б) внутрішній аудитор бере на себе лише ті зобов'язання, для виконання яких він володіє достатніми професійними знаннями, навичками і практичним досвідом;
в) внутрішній аудитор проводить внутрішній аудит відповідно до професійних стандартів, зазначених у Методичних вказівках щодо застосування стандартів внутрішнього аудиту в банках України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 20.07.99 N 358, та вимог Положення про організацію внутрішнього аудиту в комерційних банках України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 20.03.98 N 114 (зі змінами).
3. Загальні обов'язки та правила
поведінки внутрішніх аудиторів
3.1. Внутрішній аудитор під час виконання службових обов'язків діє згідно з Конституцією України ( 254к/96-ВР ) та законами України, нормативно-правовими актами Національного банку України, положенням про службу внутрішнього аудиту банку.
3.2. Внутрішній аудитор визнає свою відповідальність перед суспільством, вкладниками та кредиторами банку, сприяє створенню умов для виконання завдань та мети банку, а також докладає зусиль для їх досягнення.
3.3. Внутрішній аудитор на високому професійному рівні виконує свої службові обов'язки, планує свою роботу, своєчасно і якісно виконує поставлені перед ним завдання, проявляє ініціативу.
3.4. Внутрішній аудитор постійно створює та підтримує належну репутацію своєї професії, утримуючись від будь-яких дій, що можуть дискредитувати його.
3.5. Внутрішній аудитор постійно підвищує свій рівень знань і навичок відповідно до функцій та завдань займаної посади, підвищує свій професійний, інтелектуальний та культурний рівень шляхом вивчення відповідних національних і міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, аудиту, відвідування семінарів, курсів підвищення кваліфікації, участі в наукових конференціях, симпозіумах та шляхом самоосвіти.
4. Діяльність, яка несумісна з виконанням
завдань внутрішнього аудитора
4.1. Внутрішній аудитор не бере участі в будь-якій іншій діяльності, що є несумісною з виконанням завдань професійного характеру і яка могла б завдати шкоди їх оцінці, чесності, об'єктивності, незалежності чи репутації внутрішнього аудитора або яке може суперечити меті та інтересам банку.
4.2. Внутрішній аудитор дотримується письмового зобов'язання банку про збереження та нерозголошення банківської таємниці, яка стала відома йому під час виконання своїх службових обов'язків.
4.3. Внутрішній аудитор не має права:
відмовляти службовим особам у наданні інформації, що передбачено посадовою інструкцією та нормативно-правовими актами Національного банку України, умисно затримувати її, надавати недостовірну чи неповну інформацію;
сприяти, використовуючи своє службове становище, фізичним та юридичним особам в одержанні ними кредитів або позичок, прийманні вкладів (депозитів) та здійсненні інших банківських операцій з наданням пільг або переваг під час їх проведення;
вимагати чи брати від фізичних та юридичних осіб подарунки, отримувати послуги, що є чи можуть бути як винагорода за рішення або дії, що належать до його службових обов'язків;
сприяти, використовуючи своє службове становище, окремим фізичним або юридичним особам у проведенні ними кредитно-фінансової діяльності з метою одержання за це для себе, своїх родичів або інших зацікавлених осіб матеріальних благ, послуг, пільг або інших привілей.
Директор Генерального департаменту
банківського нагляду В.В.Пушкарьов
Схвалено
Постанова Правління
Національного банку України
12.02.2003 N 50
Зміни
до Методичних вказівок щодо застосування стандартів
внутрішнього аудиту в комерційних банках України
1. У назві цих Методичних вказівок та у всьому тексті слова "комерційні банки" замінити словами "банки" у відповідних відмінках.
2. У главі 3:
2.1. Пункт 3.2 доповнити абзацом такого змісту:
" - дотримання працівниками служби внутрішнього аудиту правил поведінки та етичних професійних норм".
2.2. Главу доповнити пунктом 3.4 такого змісту:
"3.4. Застосування стандартів внутрішнього аудиту має забезпечуватись із дотриманням працівниками служби внутрішнього аудиту банку (внутрішніми аудиторами) Кодексу професійної етики внутрішніх аудиторів банківських установ".
3. Пункт 5.1 глави 5 доповнити абзацом другим такого змісту:
"Для повної ефективності виконання службових обов'язків служба внутрішнього аудиту банку (внутрішній аудитор) має бути незалежною від щоденного процесу проведення внутрішнього контролю".
4. Пункт 6.7 глави 6 доповнити абзацом такого змісту:
" - дотримуватися принципів, що визначені в Кодексі професійної етики внутрішніх аудиторів банківських установ".
Директор Генерального департаменту
банківського нагляду В.В.Пушкарьов