Открытое тестирование
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ІНСТРУКЦІЯ
N 388 від 21.11.97
м.Київ
Зареєстровано
в юридичному департаменті Нацбанку
28 листопада 1997 р.за N 495
Затверджено
постановою Правління
Національного банку України
N 388 від 21.11.97 р.
(реєстр. N 495 від 28.11.97 р.)
( Інструкція втратила чинність на підставі Постанови
Національного банку
N 280 від 17.06.2004 )
Інструкція
про застосування Плану рахунків
бухгалтерського обліку банків України
( Із змінами, внесеними згідно з
Постановою Нацбанку
N 520 від 16.12.98 )
( Роз'яснення щодо змін та доповнень до
Інструкції див. в
Постанові Нацбанку N 520 від 16.12.98 )
( Із змінами, внесеними згідно з
Постановами Нацбанку
N 179 від 09.04.99
N 319 від 30.06.99)
( Щодо змін додатково див.
Лист Нацбанку
N 12-111/936 від 02.09.99 )
( Із змінами, внесеними згідно з
Постановами Нацбанку
N 579 від 08.12.99
N 244 від 14.06.2000
N 379 від 29.09.2000
N 472 від 07.12.2000
N 370 від 29.08.2001
N 11 від 10.01.2002
N 43 від 29.01.2002
N 315 від 29.08.2002
N 338 від 10.09.2002 )
( У назві та тексті Інструкції слово
"комерційні" у всіх відмінках виключено
згідно з Постановою Національного банку
N 338 від 10.09.2002 )
Загальні положення
План рахунків банків - систематизований перелік рахунків бухгалтерського обліку, що використовується для детальної та повної реєстрації всіх банківських операцій з метою забезпечення потреб складання фінансової звітності. Він застосовується для відображення бухгалтерської інформації та є складовою національної системи бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
План рахунків розроблено відповідно до загальноприйнятих у міжнародній практиці принципів і міжнародних стандартів та національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та є обов'язковим для використання банками України.
За його рахунками відображаються операції, що визначені чинним законодавством України, в тому числі нормативно-правовими актами Національного банку України, відповідно до їх економічної суті. ( Розділ в редакції Постанови Національного банку N 370 від 29.08.2001 )
Мета і завдання Плану рахунків
План рахунків розроблений для забезпечення потреб складання фінансової звітності. Невід'ємною частиною Плану рахунків є система аналітичного обліку.
План рахунків надасть змогу здійснювати детальний і повний облік усіх банківських операцій, а також своєчасно надавати детальну, достовірну і змістовну інформацію керівництву банку, існуючим чи потенційним акціонерам і діловим партнерам, Національному банку України, податковим, статистичним відомствам та іншим користувачам.
Принципи побудови Плану рахунків
План рахунків грунтується на міжнародних принципах бухгалтерського обліку та звітності, зокрема на таких:
Безперервність діяльності (установи, що працює)
Вважається, що установа постійно функціонує і продовжуватиме свою діяльність у майбутньому. Тобто вона не має ні наміру, ні потреби у ліквідуванні чи скороченні масштабів своєї діяльності.
Якщо установа передбачає, що в наступному звітному періоді буде ліквідована одна чи кілька філій або продані активи, то потрібно врахувати ці активи за їх ліквідаційною вартістю продажу. Якщо ліквідаційна вартість продажу менша, ніж залишкова вартість (різниця між первісною (переоціненою) вартістю і сумою нарахованого зносу), то установі потрібно врахувати потенційний збиток і відобразити його в звіті про фінансові результати. ( Абзац в редакції Постанови Національного банку N 338 від 10.09.2002 )
Стабільність правил бухгалтерського обліку
Установа повинна у своїй роботі постійно керуватись одними і тими ж правилами бухгалтерського обліку, окрім випадків істотних змін у діяльності або в правовій базі. У такому разі має бути забезпечена порівнюваність із звітами за минулі періоди.
Обачливість
Активи і зобов'язання мають бути оцінені та відображені в обліку розумно, з достатньою мірою обережності, щоб не переносити існуючі фінансові ризики, що потенційно загрожують фінансовому становищу установи, на наступні звітні періоди.
Цей принцип передбачає ведення спеціальних рахунків сумнівних активів, резервів під знецінювання активів та можливих втрат за сумнівними активами, резервів під ризики та платежі.
Нарахування доходів та видатків (поділ звітних періодів)
Статті доходів та витрат враховуються та оцінюються в період здійснення економічних операцій, незалежно від того, коли були отримані або сплачені кошти. ( Абзац із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 338 від 10.09.2002 )
Метод нарахування передбачає, що сплата платежів або отримання коштів буде здійснюватися у майбутньому. Згідно із принципом нарахування всі доходи і витрати установи, що належать до звітного періоду, мають відображатись у цьому ж періоді.
Принцип методу нарахування має застосовуватися в межах принципу обережності, метою якого є недопущення переоцінки активів чи доходів, з одного боку, і недопущення недооцінки витрат чи пасивів, з другого. ( Абзац із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 338 від 10.09.2002 )
Дата операції
Операції відображаються в бухгалтерському обліку в день їх здійснення, тобто в день виникнення прав (активів) або зобов'язань (пасивів), незалежно від дати руху коштів за ними.
Окреме відображення активів та пасивів
Цей принцип передбачає, що всі рахунки активів та пасивів оцінюються окремо і відображаються в розгорнутому вигляді. Усі рахунки є активними або пасивними, за винятком транзитних, контрарних або технічних рахунків. ( Абзац із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 370 від 29.08.2001 )
Прийнятність вхідного балансу
Залишки за балансовими рахунками на початок поточного звітного періоду мають відповідати залишкам на кінець попереднього звітного періоду.
Перевага змісту над формою
Операції відображаються відповідно до їх економічної суті, а не юридичної форми. Наприклад, такі операції, як фінансовий лізинг, облік векселів, відображені в Плані рахунків відповідно до їх економічної суті, тобто як кредитні операції.
Оцінка
Активи і пасиви обліковуються пріоритетно за вартістю їх придбання чи виникнення. Активи та зобов'язання в іноземній валюті, за винятком немонетарних статей, мають переоцінюватися під час кожної зміни офіційного валютного курсу та обов'язково на звітну дату. ( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 520 від 16.12.98, N 370 від 29.08.2001 )
Відкритість
Фінансові звіти мають бути достатньо якісними і детальними, щоб уникнути двозначності, правдиво відображати операції установи з необхідними поясненнями в записках про правила оцінки активів і пасивів. Операції повинні відповідати змісту окремих статей звітів. Звітність має бути чітко викладена і зрозуміла для користувача.
Консолідація
Установа має складати зведену фінансову звітність у цілому по банку з врахуванням своїх дочірніх і спільних підприємств і організацій банку, за винятком залишків за взаємними розрахунками та вкладеннями.
Суттєвість
У фінансових звітах має відображатись уся істотна інформація, корисна для прийняття рішень керівниками установи чи інвесторами. Інформація є суттєвою, якщо її відсутність або перекручення може вплинути на економічні рішення користувачів звітності.
Особливості Плану рахунків
Особливостями Плану рахунків є:
- мультивалютність;
- наявність управлінського обліку;
- подвійний запис операцій за позабалансовими рахунками;
- нові вимоги до аналітичних рахунків.
План рахунків забезпечує мультивалютний облік операцій. Операції в іноземній валюті здійснюються за тими ж рахунками, що і операції в гривні.
Зв'язок між операціями в іноземній і національній валютах забезпечують технічні рахунки:
- рахунок валютних позицій;
- рахунок гривневого еквівалента валютних позицій.
Аналогічно здійснюється облік банківських металів.
У разі зміни офіційного валютного курсу активи та зобов'язання в іноземній валюті, за винятком немонетарних статей, а також позабалансові рахунки в іноземній валюті переоцінюються. ( Абзац одинадцятий розділу в редакції Постанови Національного банку N 370 від 29.08.2001 )
Управлінський облік - це процес деталізації, накопичення, підготовки та передачі фінансової інформації, що використовується керівництвом для планування, оцінки, контролю та забезпечення використання своїх ресурсів.
Установа банку встановлює внутрішні правила управлінського обліку, що передбачають форми, принципи та цілі.
Управлінський облік здійснюється за рахунками восьмого класу.
Позабалансові операції відображаються в обліку за системою подвійного запису, що забезпечується спеціальними контррахунками.
Синтетичний облік здійснюється на рівні балансових рахунків II, III, IV порядків.
Аналітичний облік забезпечується за допомогою аналітичних рахунків. Відкриття будь-яких аналітичних рахунків передбачає наявність обов'язкових параметрів згідно з вимогами Національного банку України. Додаткова інформація, необхідна для управління банком, може бути забезпечена за допомогою додаткових атрибутів клієнтів та договорів, визначених банком самостійно. Установи банків можуть самостійно збільшувати кількість необхідних їм атрибутів.
Структура Плану рахунків
Балансові рахунки в Плані рахунків класифікуються за видами контрагентів, характером операцій і ступенем зниження ліквідності.
Балансові рахунки (синтетичний облік) забезпечують інформацію про операції, які виконуються установою, та їх відображення у фінансовій звітності.
Детальна інформація про кожного контрагента та кожну операцію забезпечується за допомогою аналітичного обліку, що дає змогу уникнути використання зайвої кількості окремих балансових рахунків.
Класифікація загальних та специфічних параметрів до рахунків клієнтів, а також вимоги до нумерації рахунків аналітичного обліку викладені в Порядку ведення аналітичного обліку установами банків України. ( Абзац четвертий розділу із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 370 від 29.08.2001 )
План рахунків складається з дев'яти класів:
Балансові рахунки
Клас 1. Казначейські та міжбанківські операції.
Клас 2. Операції з клієнтами.
Клас 3. Операції з цінними паперами та інші активи і зобов'язання.
Клас 4. Довгострокові вкладення, основні засоби та нематеріальні активи.
Клас 5. Капітал банку.
Рахунки доходів та витрат банку
Клас 6. Доходи.
Клас 7. Витрати.
Рахунки управлінського обліку
Клас 8. Управлінський облік.
Позабалансові рахунки
Клас 9. Позабалансові рахунки.
Кожний клас розподілений на:
рахунки II порядку (двозначні - розділ);
рахунки III порядку (тризначні - група);
рахунки IV порядку (чотиризначні - балансовий рахунок).
Перший клас Плану рахунків визначає взаємовідносини між Національним та банками, а також між банками, а саме: операції з готівкою, банківськими металами, кредитами, депозитами та цінними паперами, що рефінансуються Національним банком України.
У другому класі Плану рахунків відображаються операції з клієнтами, зокрема операції за розрахунками, наданими кредитами та залученими депозитами.
За третім класом Плану рахунків передбачені операції з цінними паперами (окрім цінних паперів, що рефінансуються Національним банком України, та вкладень в асоційовані та дочірні компанії) та операції за іншими розрахунками, зокрема, за господарськими операціями банку, операціями з формування банківських резервів, субординованого боргу, клірингових та транзитних рахунків, розрахунки між установами одного банку, позиції банку за іноземною валютою та банківськими металами тощо.
У четвертому класі відображені вкладення банку в асоційовані та дочірні компанії та операції за основними засобами і нематеріальними активами.
П'ятий клас визначає капітал банку. Він включає привнесений капітал, нерозподілений прибуток та фонди і резерви, створені за рахунок прибутку.
Капітал - це різниця між активами і зобов'язаннями.
Прибуток необхідно розглядати як економічний показник діяльності установи, а не як кошти. Економічний прибуток - це різниця між доходами і витратами.
Доходи та витрати банку відображені відповідно у шостому та сьомому класах.
У восьмому класі відкриваються рахунки, деталізація яких визначається банком самостійно. Дані восьмого класу не враховуються у фінансових звітах банку.
У дев'ятому класі обліковуються позабалансові операції.
1 Казначейські та міжбанківські операції
У цьому класі обліковуються казначейські та міжбанківські операції банків.
До казначейських інструментів належать:
- готівкові кошти;
- банківські метали;
- цінні папери, що рефінансуються Національним банком України;
- кошти банку у Національному банку України;
- кошти Національного банку України у банку.
До міжбанківських інструментів належать операції між банками:
- кореспондентські рахунки;
- депозити;
- кредити, у т.ч. фінансовий лізинг (оренда).
До готівкових коштів належить готівка в національній та іноземній валюті, а також дорожні чеки.
Готівка та дорожні чеки обліковуються на окремих рахунках.
У розділі "Банківські метали" обліковуються дорогоцінні метали, які визначені як банківські згідно з нормативними актами Національного банку України. У цьому розділі не повинні обліковуватися дорогоцінні метали, які знаходяться у сховищі банку за дорученням третьої сторони - вони обліковуються за позабалансовими рахунками. Інші дорогоцінні метали (лом, вироби із дорогоцінних металів) обліковуються на аналітичних рахунках третього класу - у розділі "Товарно-матеріальні цінності".
У розділах "Кошти у Національному банку України" та "Кошти Національного банку України" відображаються активи та зобов'язання банку за операціями з Національним банком України. На кореспондентському рахунку банку у Національному банку України обліковуються також обов'язкові резерви банку.
Національний банк України для досягнення цілей грошово-кредитної політики з урахуванням попиту на кредитні гроші, показників дохідності основних сегментів грошового ринку, ліквідності банківської системи сам визначає необхідні фінансові інструменти, які будуть використовуватись ним у стосунках з банками.
У розділі "Казначейські та інші цінні папери, що рефінансуються Національним банком України", обліковуються цінні папери, які можуть прийматися Національним банком України в обмін на кошти. Перелік таких цінних паперів і порядок їх рефінансування визначаються Національним банком України. Рахунки цього розділу не повинні використовуватися для обліку цінних паперів, які куплені і знаходяться на зберіганні у банку за дорученням його клієнтів. Ці папери обліковуються за позабалансовими рахунками, а цінні папери, які не входять до переліку цінних паперів, що рефінансуються Національним банком України, - за рахунками третього та четвертого класів.
( Абзац преамбули класу 1 виключено на підставі Постанови Національного банку N 370 від 29.08.2001 )
( Абзац преамбули класу 1 виключено на підставі Постанови Національного банку N 370 від 29.08.2001 )
10 Готівкові кошти |
1002 А Банкноти та монети в касі безбалансових |
За дебетом рахунку проводяться суми |
11 Банківські метали 110 Банківські метали 1101 А Банківські метали в банку Призначення рахунку: облік банківських металів, що знаходяться у сховищі банку. Депозитні операції з банківськими металами обліковуються за рахунками депозитів в порядку, встановленому для обліку іноземної валюти. За дебетом рахунку проводиться вартість придбаних та залучених на депозит банківських металів. За кредитом рахунку проводиться вартість проданих чи розміщених на депозит банківських металів або відісланих до іншого банку на поповнення кореспондентського рахунку в банківських металах. 1107 А Банківські метали у дорозі Призначення рахунку: облік банківських металів, що знаходяться у дорозі. За дебетом рахунку проводиться вартість банківських металів, що відіслані до іншого банку до отримання підтвердження. За кредитом рахунку проводиться вартість банківських металів, що надійшли за призначенням. 12 Кошти у Національному банку України 120 Кошти до запитання в Національному банку України 1200 А Кореспондентський рахунок у Національному банку України Призначення рахунку: облік коштів на кореспондентському рахунку банку, який відкрито в Національному банку України. За дебетом рахунку проводяться суми коштів, які надходять на користь банку, його клієнтів і кореспондентів. За кредитом рахунку проводяться суми коштів, які списуються за дорученням банку за власними операціями, за операціями клієнтів і кореспондентів, а також списання у безспірному (безакцептному) порядку згідно з чинним законодавством. 1203 А Кошти обов'язкових резервів, що резервуються в Національному банку України Призначення рахунку: облік коштів обов'язкових резервів банків. За дебетом рахунку проводяться перераховані банком суми обов'язкових резервів. |
За кредитом рахунку проводяться уми, що повертаються Національним банком України за результатами регулювання. 1207 А Накопичувальний рахунок у Національному банку України Призначення рахунку: облік коштів для проведення розрахунків у разі припинення діяльності банку (після закриття кореспондентського рахунку) або в інших випадках, передбачених чинним законодавством. За дебетом рахунку проводиться сума залишку кореспондентського рахунку банку в разі припинення діяльності банку і суми, які надходять на користь банку після закриття кореспондентського рахунку. За кредитом рахунку проводяться суми, які перераховуються за розрахунками банку згідно з рішеннями ліквідаційної комісії. 1208 А Нараховані доходи за коштами до запитання в Національному банку України Призначення рахунку: облік нарахованих доходів за коштами до запитання в Національному банку України. Доходи обліковуються у тому періоді, до якого вони належать. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих доходів до часу їх сплати. За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих доходів при їх отриманні. 121 Строкові депозити в Національному банку України 1211 А Кошти, надані Національному банку України за операціями РЕПО Призначення рахунку: облік коштів, наданих Національному банку України за операціями РЕПО, шляхом купівлі у Національного банку України цінних паперів на певний період, з умовою зворотного їх викупу за заздалегідь обумовленою ціною. За дебетом рахунку проводяться суми коштів, наданих Національному банку України в обмін на цінні папери, які є предметом операції РЕПО. За кредитом рахунку проводяться суми, які надійшли від Національного банку України у день зворотної купівлі, в обмін на цінні папери, повернені банком. 1212 А Короткострокові депозити в Національному банку України Призначення рахунку: облік коштів, розміщених у Національному банку України на короткострокових депозитах. |
За дебетом рахунку проводяться суми розміщених коштів. За кредитом рахунку проводяться суми, які списуються при поверненні депозитів. 1218 А Нараховані доходи за строковими депозитами в Національному банку України Призначення рахунку: облік нарахованих доходів за строковими депозитами в Національному банку України. Доходи обліковуються у тому періоді, до якого вони належать. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих доходів до часу їх сплати. За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих доходів при їх отриманні. 13 Кошти Національного банку України 130 Кореспондентський рахунок Національного банку України в банку 1300 П Кореспондентський рахунок Національного банку України в банку Призначення рахунку: облік коштів Національного банку України на кореспондентському рахунку в банку. За кредитом рахунку проводяться суми, що надходять на користь Національного банку України та його клієнтів. За дебетом рахунку проводяться суми, що списуються банком згідно з дорученням Національного банку України за його власними операціями та за операціями клієнтів. 1308 П Нараховані витрати за кореспондентським рахунком Національного банку України в банку Призначення рахунку: облік нарахованих витрат за кореспондентським рахунком Національного банку України в банку. Витрати обліковуються у тому періоді, до якого вони належать. За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих витрат до часу їх оплати. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих витрат при їх сплаті. 131 Короткострокові кредити, які отримані від Національного банку України 1310 П Кредити овернайт, що отримані від Національного банку України шляхом рефінансування Призначення рахунку: облік кредитів овернайт, що тримані від Національного банку України шляхом рефінансування. |
За кредитом рахунку проводяться суми кредитів овернайт, що отримані від Національного банку України шляхом рефінансування. За дебетом рахунку проводяться суми погашення заборгованості за кредитами овернайт, отриманими від Національного банку України шляхом рефінансування. 1311 П Кошти, які отримані від Національного банку України за операціями РЕПО Призначення рахунку: облік коштів, отриманих від Національного банку України за операціями РЕПО шляхом продажу Національному банку України цінних паперів на певний період, з умовою зворотного їх викупу за заздалегідь обумовленою ціною. За кредитом рахунку проводяться суми коштів, отриманих від Національного банку України в обмін на цінні папери, які є предметом операції РЕПО. За дебетом рахунку проводяться суми, які повернені Національному банку України у день зворотної купівлі, в обмін на цінні папери банку. 1312 П Короткострокові кредити, що отримані від Національного банку України шляхом рефінансування Призначення рахунку: облік короткострокових кредитів, що отримані від Національного банку України шляхом рефінансування. За кредитом рахунку проводяться суми короткострокових кредитів, що отримані від Національного банку України шляхом рефінансування. За дебетом рахунку проводяться суми погашення заборгованості за короткостроковими кредитами, що отримані від Національного банку України шляхом рефінансування. 1316 П Короткострокові стабілізаційні кредити, які отримані від Національного банку України Призначення рахунку: облік короткострокових стабілізаційних кредитів, які отримані від Національного банку України. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих короткострокових стабілізаційних кредитів. За дебетом рахунку проводяться суми погашення заборгованості за кредитами. |
1317 П Інші короткострокові кредити, які отримані від Національного банку України Призначення рахунку: облік інших короткострокових кредитів, отриманих від Національного банку України, які не відображені за іншими рахунками групи N 131. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих кредитів. За дебетом рахунку проводяться суми погашення заборгованості за кредитами. 1318 П Нараховані витрати за короткостроковими кредитами, які отримані від Національного банку України Призначення рахунку: облік нарахованих витрат за короткостроковими кредитами, які отримані від Національного банку України. Витрати обліковуються у тому періоді, до якого вони належать. За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих витрат до часу їх оплати. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих витрат при їх сплаті. 132 Довгострокові кредити, які отримані від Національного банку України 1325 П Довгострокові кредити, які отримані за рахунок коштів міжнародних фінансових організацій Призначення рахунку: облік довгострокових кредитів, які отримані від Національного банку України за рахунок коштів міжнародних фінансових організацій. За кредитом рахунку проводяться суми кредитів, які отримані за рахунок коштів міжнародних фінансових організацій. За дебетом рахунку проводяться суми погашення заборгованості за кредитами, які отримані за рахунок коштів міжнародних фінансових організацій. 1326 П Довгострокові стабілізаційні кредити, які отримані від Національного банку України Призначення рахунку: облік довгострокових стабілізаційних кредитів, отриманих від Національного банку України. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих кредитів. За дебетом рахунку проводяться суми погашення заборгованості за кредитами. |
1327 П Інші довгострокові кредити, які отримані від Національного банку України Призначення рахунку: облік інших довгострокових кредитів, отриманих від Національного банку України, які не відображені за іншими рахунками групи N 132. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих кредитів. За дебетом рахунку проводяться суми погашення заборгованості за кредитами. 1328 П Нараховані витрати за довгостроковими кредитами, які отримані від Національного банку України Призначення рахунку: облік нарахованих витрат за довгостроковими кредитами, які отримані від Національного банку України. Витрати обліковуються у тому періоді, до якого вони належать. За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих витрат до часу їх оплати. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих витрат при їх сплаті. 133 Строкові депозити Національного банку України 1332 П Короткострокові депозити Національного банку України Призначення рахунку: облік коштів Національного банку України, розміщених на короткострокових депозитах. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих короткострокових депозитів. За дебетом рахунку проводяться суми повернених коштів. 1335 П Довгострокові депозити Національного банку України Призначення рахунку: облік коштів Національного банку України, розміщених на довгострокових депозитах. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих довгострокових депозитів. За дебетом рахунку проводяться суми повернених коштів. 1338 П Нараховані витрати за строковими депозитами Призначення рахунку: облік нарахованих витрат за строковими депозитами Національного банку України. Витрати обліковуються у тому періоді, до якого вони належать. |
За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих витрат до часу їх оплати. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих витрат при їх сплаті. 14 Казначейські та інші цінні папери, що рефінансуються Національним банком України, та цінні папери, емітовані Національним банком України 141 Боргові цінні папери, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на продаж За рахунками цієї групи обліковуються боргові цінні папери, що рефінансуються Національним банком України, які віднесені банком до портфеля цінних паперів на продаж. Перелік та порядок рефінансування таких цінних паперів визначається Національним банком України. Якщо цінні папери не включені в цей перелік, вони враховуються за рахунками третього класу Плану рахунків. Ці рахунки не повинні використовуватися для обліку цінних паперів, які придбані та прийняті на зберігання за дорученням клієнтів. Такі цінні папери обліковуються за позабалансовими рахунками. Цінні папери, що є об'єктом операцій РЕПО, не списуються з рахунків цієї групи і не переходять до балансу банку, що купує цінні папери із умовою зворотного продажу. Кошти, які отримані банком від Національного банку України за операціями РЕПО, обліковуються за рахунком N 1311. За окремими рахунками групи обліковуються складові вартості цінних паперів: номінальна вартість цінних паперів та накопичений до купівлі процент для купонних цінних паперів. 1410 А Облігації внутрішньої державної позики, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на продаж 1411 А Інші боргові цінні папери центральних органів державного управління, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на продаж 1412 А Боргові цінні папери місцевих органів державного управління, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на продаж Призначення рахунків: облік боргових цінних паперів, які приймаються до переобліку Національним банком України і віднесені банком до портфеля цінних паперів на продаж. За дебетом рахунку проводиться номінальна вартість придбаних цінних паперів. За кредитом рахунку проводиться номінальна вартість проданих, погашених цінних паперів та рефінансованих Національним банком України. |
1416 КА Неамортизований дисконт за борговими цінними паперами, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на продаж Призначення рахунку: облік неамортизованого дисконту для дисконтних боргових цінних паперів та для купонних боргових цінних паперів, які придбані з дисконтом. Дисконт амортизується протягом часу до погашення цінних паперів. За кредитом рахунку проводиться сума дисконту при придбанні цінних паперів. За дебетом рахунку проводяться: - суми амортизації дисконту при нарахуванні доходів за звітний період; - суми неамортизованого дисконту при продажу. 1417 А Неамортизована премія за борговими цінними паперами, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на продаж Призначення рахунку: облік неамортизованої премії для купонних боргових цінних паперів, які придбані з премією. Премія амортизується протягом часу до погашення цінних паперів. За дебетом рахунку проводиться сума премії при придбанні цінних паперів. За кредитом рахунку проводяться: - суми амортизації премії на зменшення доходів звітного періоду; - суми неамортизованої премії при продажу. 1418 А Нараховані доходи за борговими цінними паперами, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на продаж Призначення рахунку: облік нарахованих доходів за борговими цінними паперами, які включені до переліку цінних паперів, що рефінансуються Національним банком України. Доходи обліковуються у тому періоді, до якого вони належать. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих доходів до часу їх сплати, а також суми сплаченого при купівлі накопиченого процента. За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих доходів при їх отриманні. 142 Боргові цінні папери, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на інвестиції За рахунками цієї групи обліковуються боргові цінні папери, що рефінансуються Національним банком України, які віднесені банком до портфеля цінних паперів на інвестиції. |
1420 А Облігації внутрішньої державної позики, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на інвестиції 1421 А Інші боргові цінні папери центральних органів державного управління, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на інвестиції 1422 А Боргові цінні папери місцевих органів державного управління, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на інвестиції Призначення рахунків: облік боргових цінних паперів, які приймаються до рефінансування Національним банком України. За дебетом рахунку проводиться номінальна вартість придбаних цінних паперів. За кредитом рахунку проводиться номінальна вартість проданих, погашених цінних паперів та цінних паперів, які рефінансовані Національним банком України. 1426 КА Неамортизований дисконт за борговими цінними паперами, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на інвестиції Призначення рахунку: облік неамортизованого дисконту для дисконтних боргових цінних паперів та для купонних боргових цінних паперів, які придбані з дисконтом. Дисконт амортизується протягом часу до погашення цінних паперів. За кредитом рахунку проводиться сума дисконту при придбанні цінних паперів. За дебетом рахунку проводяться: - суми амортизації дисконту при нарахуванні доходів за звітний період; - суми неамортизованого дисконту при продажу. 1427 А Неамортизована премія за борговими цінними паперами, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на інвестиції Призначення рахунку: облік неамортизованої премії для купонних боргових цінних паперів, які придбані з премією. Премія амортизується протягом часу до погашення цінних паперів. За дебетом рахунку проводиться сума премії при придбанні цінних паперів. За кредитом рахунку проводяться: - суми амортизації премії на зменшення доходів звітного періоду; - суми неамортизованої премії при продажу. |
1428 А Нараховані доходи за борговими цінними паперами, що рефінансуються Національним банком України, у портфелі банку на інвестиції Призначення рахунку: облік нарахованих доходів за борговими цінними паперами, які включені в перелік цінних паперів, що рефінансуються Національним банком України. Доходи обліковуються у тому періоді, до якого вони належать. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих доходів до часу їх сплати, а також суми сплаченого при купівлі накопиченого процента. За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих доходів при їх отриманні. 143 Боргові цінні папери, емітовані Національним банком України, у портфелі банку на продаж 1430 А Боргові цінні папери, емітовані Національним банком України, у портфелі банку на продаж Призначення рахунку: облік боргових цінних паперів, випущених Національним банком України і віднесених банком до портфеля на продаж. За дебетом рахунку проводиться номінальна вартість придбаних цінних паперів. За кредитом рахунку проводиться номінальна вартість проданих, погашених цінних паперів, випущених Національним банком України. 1436 КА Неамортизований дисконт за борговими цінними паперами, емітованими Національним банком України, у портфелі банку на продаж Призначення рахунку: облік неамортизованого дисконту за борговими цінними паперами, випущеними Національним банком України, що придбанні з дисконтом. Дисконт амортизується протягом часу до погашення цінних паперів. За кредитом рахунку проводиться сума дисконту при придбанні цінних паперів, випущених Національним банком України. За дебетом рахунку проводяться суми амортизації дисконту при нарахуванні доходів за звітний період та суми неамортизованого дисконту при продажу. 1437 А Неамортизована премія за борговими цінними паперами, емітованими Національним банком України, у портфелі банку на продаж |
Призначення рахунку: облік неамортизованої премії за борговими цінними паперами, випущеними Національним банком України, що придбанні з премією. Премія амортизується протягом часу до погашення цінних паперів. За дебетом рахунку проводиться сума премії при придбанні цінних паперів, випущених Національним банком України, з премією. За кредитом рахунку проводяться суми амортизації премії на зменшення доходів звітного періоду та неамортизованої премії при продажу. 1438 А Нараховані доходи за борговими цінними паперами, емітованими Національним банком України, упортфелі банку на продаж Призначення рахунку: облік нарахованих доходів за борговими цінними паперами, випущеними Національним банком України. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих доходів до часу їх сплати, а також суми сплаченого при купівлі накопиченого проценту. За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих доходів при їх отриманні. 144 Боргові цінні папери, емітовані Національним банком України, у портфелі банку на інвестиції 1440 А Боргові цінні папери, емітовані Національним банком України, у портфелі банку на інвестиції Призначення рахунку: облік боргових цінних паперів, випущених Національним банком України і віднесених банком до портфеля на інвестиції. За дебетом рахунку проводяться суми номінальної вартості придбаних цінних паперів. За кредитом рахунку проводяться суми номінальної вартості проданих, погашених цінних паперів, випущених Національним банком України. 1446 КА Неамортизований дисконт за борговими цінними паперами, емітованими Національним банком України, у портфелі банку на інвестиції Призначення рахунку: облік неамортизованого дисконту за борговими цінними паперами, випущеними Національним банком України, що придбані з дисконтом. Дисконт амортизується протягом часу до погашення цінних паперів. |
За кредитом рахунку проводяться суми дисконту при придбанні цінних паперів, випущених Національним банком України. За дебетом рахунку проводяться суми амортизації дисконту при нарахуванні доходів за звітний період та суми неамортизованого дисконту при продажу. 1447 А Неамортизована премія за борговими цінними паперами, емітованими Національним банком України, у портфелі банку на інвестиції Призначення рахунку: облік неамортизованої премії за борговими цінними паперами, випущеними Національним банком України, що придбані з премією. Премія амортизується протягом часу до погашення цінних паперів. За дебетом рахунку проводяться суми премії при придбанні цінних паперів, випущених Національним банком України, з премією. За кредитом рахунку проводяться суми амортизації премії на зменшення доходів звітного періоду та неамортизованої премії при продажу. 1448 А Нараховані доходи за борговими цінними паперами, емітованими Національним банком України, у портфелі банку на інвестиції Призначення рахунку: облік нарахованих доходів за борговими цінними паперами, випущеними Національним банком України. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих доходів до часу їх сплати, а також суми сплаченого при купівлі боргових цінних паперів, випущених Національним банком України, накопиченого процента. За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих доходів при їх отриманні. 149 Резерви під знецінення боргових цінних паперів, що рефінансуються Національним банком України 1490 КА Резерв під знецінення боргових цінних паперів, що рефінансуються Національним банком України, в портфелі банку на продаж Призначення рахунку: облік резервів, створених під забезпечення вкладень у цінні папери через зниження їх вартості. Зниження ринкової ціни цінних паперів призводить до створення резервів. Перевищення оціночної ринкової ціни цінних паперів над їх балансовою вартістю не супроводжується бухгалтерською проводкою. За кредитом рахунку проводяться суми створених резервів. |
За дебетом рахунку проводяться суми зменшення резерву через збільшення вартості цінних паперів або їх продажу. 1491 КА Резерв під знецінення боргових цінних паперів, що рефінансуються Національним банком України, в портфелі банку на інвестиції Призначення рахунку: облік резервів, створених під забезпечення вкладень у цінні папери через зниження їх вартості. Довгострокове зниження вартості цінних паперів призводить до створення резервів. Перевищення оціночної ринкової ціни цінних паперів над їх балансовою вартістю не супроводжується бухгалтерською проводкою. За кредитом рахунку проводяться суми створених резервів. За дебетом рахунку проводяться суми зменшення резерву через збільшення вартості цінних паперів або їх продажу. 15 Кошти в інших банках 150 Кошти до запитання в інших банках 1500 А Кореспондентські рахунки, які відкриті в інших банках Призначення рахунку: облік коштів на кореспондентських рахунках, які відкриті в інших банках, а також депозитів до запитання в інших банках. За дебетом рахунку проводяться суми, що надходять на користь банку, його клієнтів і кореспондентів. За кредитом рахунку проводяться суми, що списуються згідно з дорученням банку за власними операціями, операціями клієнтів і кореспондентів. 1508 А Нараховані доходи за коштами до запитання в інших банках Призначення рахунку: облік нарахованих доходів за коштами до запитання в інших банках. Доходи обліковуються у тому періоді, до якого вони належать. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих доходів до часу їх сплати. За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих доходів при їх отриманні чи суми, які перераховані на рахунок прострочених нарахованих доходів у разі несвоєчасного їх отримання. 1509 А Прострочені нараховані доходи за коштами до запитання в інших банках Призначення рахунку: облік не отриманих у строк нарахованих доходів за коштами до запитання в інших банках. |
За дебетом рахунку проводяться суми прострочених нарахованих доходів. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих доходів або доходів, що визнані сумнівними Подальший облік списаних доходів здійснюється за позабалансовим рахунком N 9600. 151 Строкові депозити, які розміщені в інших банках За рахунками цієї групи обліковуються бланкові депозитні операції і операції на строк в один операційний день. 1510 А Депозити овернайт, які розміщені в інших банках Призначення рахунку: облік депозитів, які розміщені банками в інших банках на строк не більше одного операційного дня. За дебетом рахунку проводяться суми розміщених депозитів овернайт. За кредитом рахунку проводяться суми повернених коштів при закінченні строку депозиту, а також суми, перераховані на рахунки простроченої та сумнівної заборгованості. 1511 А Гарантійні депозити та грошове покриття в інших банках Призначення рахунку: облік коштів, які вимагаються банками-контрагентами для покриття кредитного ризику за різними операціями в цих банках (депозитами, акредитивами тощо). За дебетом рахунку проводяться суми розміщених депозитів та суми грошового покриття за відповідними акредитивами тощо. За кредитом рахунку проводяться суми повернених депозитів та суми акредитивів, виконаних за дорученням банку-емітента, а також суми, перераховані на рахунки простроченої і сумнівної заборгованості тощо. 1512 А Інші короткострокові депозити, які розміщені в інших банках Призначення рахунку: облік коштів, розміщених в інших банках на короткострокових депозитах. За дебетом рахунку проводяться суми розміщених коштів. За кредитом рахунку проводяться суми повернених депозитів, а також суми, перераховані на рахунки простроченої і сумнівної заборгованості. |
1515 А Довгострокові депозити, які розміщені в інших банках Призначення рахунку: облік коштів, розміщених в інших банках на довгострокових депозитах. За дебетом рахунку проводяться суми розміщених коштів. За кредитом рахунку проводяться суми повернених депозитів, а також суми, перераховані на рахунки простроченої і сумнівної заборгованості. 1517 А Прострочена заборгованість за строковими депозитами, які розміщені в інших банках Призначення рахунку: облік не погашеної в строк заборгованості за строковими депозитами, розміщеними в інших банках. За дебетом рахунку проводяться суми простроченої заборгованості. За кредитом рахунку проводяться суми погашення простроченої заборгованості, а також суми, перераховані на рахунки сумнівної заборгованості. 1518 А Нараховані доходи за строковими депозитами, які розміщені в інших банках Призначення рахунку: облік нарахованих доходів за строковими депозитами, які розміщені в інших банках. Доходи обліковуються у тому періоді, до якого вони належать. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих доходів до часу їх сплати. За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих доходів при їх отриманні та суми, які перераховані на рахунок прострочених нарахованих доходів у разі несвоєчасного їх отримання. 1519 А Прострочені нараховані доходи за строковими депозитами, які розміщені в інших банках Призначення рахунку: облік не отриманих у строк нарахованих доходів за строковими депозитами, які розміщені в інших банках. За дебетом рахунку проводяться суми прострочених нарахованих доходів. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих доходів або доходів, що визнані сумнівними. 152 Кредити, які надані іншим банкам 1520 А Овердрафт за рахунками інших банків |
Призначення рахунку: використовується для відображення дебетових залишків за рахунками інших банків (рахунки 1600 "Кореспондентські рахунки інших банків", 1605 "Кошти в розрахунках платіжними картками інших банків") і відкривається в разі укладення договору про режим функціонування цих рахунків. На рахунку обліковуються суми дебетових залишків за цими рахунками на кінець операційного дня. За дебетом рахунку проводяться суми дебетових залишків за рахунками банків. Дебетові залишки переносяться на цей рахунок автоматично при закритті операційного дня. За кредитом рахунку проводяться суми, що повертаються на рахунки банків при відкритті операційного дня. Проводки можуть виконуватися автоматично. 1521 А Кредити овернайт, які надані іншим банкам Призначення рахунку: облік кредитів, які надані іншим банкам на строк не більше одного операційного дня. За дебетом рахунку проводяться суми наданих кредитів овернайт. За кредитом рахунку проводяться суми погашеної заборгованості за кредитами овернайт, а також суми, які перераховані на рахунки пролонгованої, простроченої та сумнівної заборгованості. 1522 А Кошти, які надані іншим банкам за операціями РЕПО Призначення рахунку: облік коштів, наданих іншим банкам за операціями РЕПО, шляхом купівлі у них цінних паперів на певний період, з умовою зворотного їх викупу за заздалегідь обумовленою ціною або з умовою безвідкличної гарантії погашення у разі, якщо строк операції РЕПО збігається із строком до погашення цінних паперів. За дебетом рахунку проводяться суми коштів, наданих іншим банкам в обмін на цінні папери, які є предметом операції РЕПО. За кредитом рахунку проводяться суми, які надійшли від інших банків у день зворотної купівлі, в обмін на повернені банком цінні папери. 1523 АП Інші короткострокові кредити, які надані іншим банкам Призначення рахунку: облік короткострокових кредитів, що надані банкам, крім кредитів, які обліковуються за рахунками 1520-1522. За цим рахунком обліковуються, наприклад, враховані банком прості векселі, що емітовані банками. Неамортизований дисконт за врахованими векселями обліковується за окремим контрактивним аналітичним рахунком. За дебетом рахунку проводяться суми наданих кредитів, а також проводиться амортизація дисконту за врахованими векселями. За кредитом рахунку проводяться суми погашення заборгованості, а також суми, що перераховані на рахунки пролонгованої, простроченої та сумнівної заборгованості; проводяться суми неамортизованого дисконту за врахованими векселями. 1524 АП Довгострокові кредити, які надані іншим банкам Призначення рахунку: облік довгострокових кредитів, що надані іншим банкам (міжбанківські кредити). За цим рахунком обліковуються, наприклад, субординовані кредити, які надані іншим банкам, враховані банком векселі, платниками за якими є банки. Неамортизований дисконт за врахованими векселями обліковується за окремим контрактивним аналітичним рахунком. |
За дебетом рахунку проводяться суми наданих кредитів, а також проводиться амортизація дисконту за врахованими векселями. За кредитом рахунку проводяться суми погашення заборгованості, а також суми, що перераховані на рахунки пролонгованої, простроченої та сумнівної заборгованості; проводяться суми неамортизованого дисконту за врахованими векселями. 1525 А Фінансовий лізинг (оренда), що наданий іншим банкам Призначення рахунку: облік непогашеної заборгованості інших банків за основними засобами, переданими у фінансовий лізинг. За дебетом рахунку проводяться суми заборгованості за угодами фінансового лізингу на дату їх укладення. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих доходів або доходів, що визнані сумнівними 1526 А Пролонгована заборгованість за кредитами, наданими іншим банкам Призначення рахунку: облік пролонгованих кредитів, наданих іншим банкам. За дебетом рахунку проводяться суми пролонгованої заборгованості за кредитами, які надані іншим банкам. За кредитом рахунку проводяться суми погашення пролонгованої заборгованості і суми, перераховані на рахунки простроченої і сумнівної заборгованості. 1527 А Прострочена заборгованість за кредитами, які надані іншим банкам Призначення рахунку: облік не погашених у строк кредитів, наданих іншим банкам. За дебетом рахунку проводяться суми простроченої заборгованості за наданими кредитами. За кредитом рахунку проводяться суми погашення простроченої заборгованості за кредитами та суми, перераховані на рахунки сумнівної заборгованості. 1528 А Нараховані доходи за кредитами, які надані іншим банкам Призначення рахунку: облік нарахованих доходів за кредитами, які надані іншим банкам. Доходи обліковуються у тому періоді, до якого вони належать. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих доходів до часу їх сплати. |
За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих доходів при їх отриманні та суми, які перераховані на рахунок прострочених нарахованих доходів у разі несвоєчасного їх отримання. 1529 А Прострочені нараховані доходи за кредитами, які надані іншим банкам Призначення рахунку: облік не отриманих у строк нарахованих доходів за кредитами, які надані іншим банкам. За дебетом рахунку проводяться суми прострочених нарахованих доходів. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих або списаних доходів. Подальший облік списаних доходів здійснюється за позабалансовим рахунком N 9600. 158 Сумнівна заборгованість інших банків 1580 А Сумнівна заборгованість за коштами до запитання в інших банках Призначення рахунку: облік коштів до запитання, розміщених у інших банках, повернення яких викликає сумнів. За дебетом рахунку проводяться суми заборгованості за коштами до запитання, яка класифікована як сумнівна. За кредитом рахунку проводиться погашення сумнівної заборгованості, списання безнадійних боргів у встановленому порядку, а також, у разі покращання перспективи повернення коштів, віднесення заборгованості у зворотному порядку на відповідні рахунки. 1581 А Сумнівна заборгованість за строковими депозитами, які розміщені в інших банках Призначення рахунку: облік коштів за строковими депозитами, розміщеними в інших банках, повернення яких викликає сумнів. За дебетом рахунку проводяться суми заборгованості за строковими депозитами, яка класифікована як сумнівна. За кредитом рахунку проводиться погашення сумнівної заборгованості, списання безнадійних боргів у встановленому порядку, а також, у разі покращання перспективи повернення коштів, віднесення заборгованості в зворотному порядку на відповідні рахунки. 1582 А Сумнівна заборгованість за кредитами, які надані іншим банкам Призначення рахунку: облік кредитів, наданих іншим банкам, повернення яких викликає сумнів. |
За дебетом рахунку проводяться суми заборгованості за наданими кредитами, яка класифікована як сумнівна. За кредитом рахунку проводиться погашення заборгованості, списання безнадійних боргів у встановленому порядку, а також, у разі покращання перспективи повернення кредитів, віднесення заборгованості в зворотному порядку на відповідні рахунки. 1589 А Сумнівна заборгованість за виплаченими гарантіями, виданими іншим банкам Призначення рахунку: облік коштів, виплачених за виконаними гарантіями, які були надані банкам і не забезпечені контргарантією платоспроможного банку. За дебетом рахунку проводяться суми, які виплачені за гарантіями, наданими банкам при невиконанні ними своїх зобов'язань перед третьою стороною. За кредитом рахунку проводиться погашення заборгованості або списання безнадійних боргів у встановленому порядку. 159 Резерв під заборгованість інших банків 1590 КА Резерви під нестандартну заборгованість інших банків Призначення рахунку: облік резервів на можливі втрати за заборгованістю інших банків, віднесеної до категорій: "під контролем", "субстандартна", "сумнівна", "безнадійна". Відрахування до резервів здійснюються відповідно до чинного законодавства та нормативних актів Національного банку України. За кредитом рахунку проводяться суми сформованих резервів або його збільшення. За дебетом рахунку проводиться списання безнадійної заборгованості або зменшення резервів 1591 КА Резерви під стандартну заборгованість інших банків Призначення рахунку: облік резервів на можливі втрати за заборгованістю інших банків за кредитами, віднесеними до категорії "стандартні". Відрахування до резервів здійснюється відповідно до чинного законодавства та нормативних актів Національного банку України. За кредитом рахунку проводяться суми сформованих резервів або його збільшення. За дебетом рахунку проводиться списання безнадійної заборгованості або суми зменшення резервів. |
16 Кошти інших банків 160 Кошти до запитання інших банків 1600 П Кореспондентські рахунки інших банків Призначення рахунку: облік коштів на кореспондентських рахунках, які відкриті іншим банкам. За цим рахунком також обліковуються залучені від банків депозити до запитання. За кредитом рахунку проводяться суми, які надходять на користь банків та їх клієнтів. За дебетом рахунку проводяться суми, які списуються згідно з дорученням банку-власника рахунку за власними операціями і за операціями їх клієнтів. 1608 П Нараховані витрати за коштами до запитання інших банків Призначення рахунку: облік нарахованих витрат за коштами до запитання інших банків. Витрати обліковуються у тому періоді, до якого вони належать. За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих витрат до часу їх оплати. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих витрат при їх сплаті. 161 Строкові депозити інших банків 1610 П Депозити овернайт інших банків Призначення рахунку: облік депозитів терміном не більше одного операційного дня, розміщених іншими банками. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих депозитів овернайт від інших банків. За дебетом рахунку проводяться суми повернених коштів. 1611 П Гарантійні депозити та грошове покриття інших банків. Призначення рахунку: облік коштів інших банків, які призначені для покриття кредитного ризику за різними операціями з цими банками (депозитами, акредитивами тощо). За кредитом рахунку проводяться суми отриманих депозитів та суми грошового покриття за відповідними акредитивами тощо. За дебетом рахунку проводяться суми повернених депозитів та суми акредитивів, виконаних банком за дорученням банку-емітента. 1612 П Короткострокові депозити інших банків Призначення рахунку: облік коштів інших банків, розміщених на короткострокових депозитах. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих короткострокових депозитів. За дебетом рахунку проводяться суми повернених коштів. 1615 П Довгострокові депозити інших банків Призначення рахунку: облік коштів інших банків, розміщених на довгострокових депозитах. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих довгострокових депозитів. За дебетом рахунку проводяться суми повернених коштів. 1618 П Нараховані витрати за строковими депозитами інших банків Призначення рахунку: облік нарахованих витрат за строковими депозитами інших банків. Витрати обліковуються у тому періоді, до якого вони належать. За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих витрат до часу їх оплати. |
За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих витрат при їх сплаті. 162 Кредити, які отримані від інших банків 1620 П Овердрафт за рахунками, які відкриті в інших банках Призначення рахунку: використовується для відображення кредитових залишків за рахунками НОСТРО та коштами в розрахунках платіжними картками (1500 А "Кореспондентські рахунки, які відкриті в інших банках", 1505 А "Кошти в розрахунках платіжними картками") і відкривається в разі укладення відповідного договору про режим роботи цих рахунків. За рахунком обліковуються суми кредитових залишків за рахунками НОСТРО та коштами банків у розрахунках платіжними картками на кінець операційного дня. За кредитом рахунку проводяться суми кредитових залишків за рахунками НОСТРО та коштами банків у розрахунках платіжними картками. Кредитові залишки переносяться на цей рахунок автоматично при закритті операційного дня. За дебетом рахунку проводяться суми, що повертаються на рахунки НОСТРО та рахунки, за якими обліковуються кошти в розрахунках платіжними картками, при відкритті операційного дня. Проводки можуть виконуватися автоматично. 1621 П Кредити овернайт, які отримані від інших банків Призначення рахунку: облік кредитів терміном не більше одного операційного дня, отриманих від інших банків. За кредитом рахунку проводяться суми кредитів овернайт, отриманих від інших банків. За дебетом рахунку проводяться суми повернених кредитів овернайт. 1622 П Кошти, які отримані від інших банків за операціями РЕПО Призначення рахунку: облік коштів, отриманих від інших банків за операціями РЕПО шляхом продажу їм цінних паперів на певний період, із умовою зворотного їх викупу за заздалегідь обумовленою ціною. За кредитом рахунку проводяться суми коштів, отриманих від інших банків в обмін на цінні папери, які є предметом операції РЕПО. За дебетом рахунку проводяться суми коштів, які сплачені іншим банкам у день зворотної купівлі, в обмін на відповідні цінні папери. |
1623 П Інші короткострокові кредити, які отримані від інших банків Призначення рахунку: облік інших короткострокових кредитів, отриманих від інших банків (міжбанківський кредит). За цим рахунком обліковуються інші короткострокові кредити, які не відображені за рахунками NN 1620, 1621, 1622. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих короткострокових кредитів. За дебетом рахунку проводяться суми повернених короткострокових кредитів. 1624 П Довгострокові кредити, які отримані від інших банків Призначення рахунку: облік довгострокових кредитів, отриманих від інших банків. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих від інших банків довгострокових кредитів. За дебетом рахунку проводяться суми повернених довгострокових кредитів інших банків. 1628 П Нараховані витрати за кредитами, які отримані від інших банків Призначення рахунку: облік нарахованих витрат за кредитами, які отримані від інших банків. Витрати обліковуються у тому періоді, до якого вони належать. За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих витрат до часу їх оплати. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих витрат при їх сплаті. 17 Сумнівна заборгованість та резерви за нарахованими доходами за міжбанківськими операціями 178 Сумнівна заборгованість за нарахованими доходами за міжбанківськими операціями 1780 А Сумнівна заборгованість за нарахованими доходами за міжбанківськими операціями Призначення рахунку: облік заборгованості за нарахованими доходами за міжбанківськими операціями, що визнана сумнівною. За дебетом рахунку проводяться суми сумнівної заборгованості за нарахованими доходами. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих або списаних нарахованих доходів. Подальший облік списаних доходів здійснюється за позабалансовим рахунком 9600. |
179 Резерви під заборгованість за нарахованими доходами за міжбанківськими операціями. 1790 КА Резерви під заборгованість за нарахованими доходами за міжбанківськими операціями Призначення рахунку: облік резервів на покриття заборгованості за нарахованими доходами за міжбанківськими операціями. За кредитом рахунку проводяться суми сформованих резервів. За дебетом рахунку проводяться суми списання безнадійної заборгованості за нарахованими доходами або зменшення резервів. 18 Дебіторська заборгованість за операціями з банками 181 Дебіторська заборгованість за операціями з банками 1811 А Дебіторська заборгованість за операціями з готівкою Призначення рахунку: облік дебіторської заборгованості, пов'язаної з виконанням операцій при безпосередній кореспонденції з рахунками каси за операціями з підкріплення банку готівкою. За дебетом рахунку проводиться списання сум з коррахунку або з рахунків каси. За кредитом рахунку проводяться суми отриманої готівки або безготівкових коштів. 1819 А Інша дебіторська заборгованість за операціями з банками Призначення рахунку: облік сум дебіторської заборгованості за операціями з банками. За цим рахунком тимчасово обліковуються суми за розрахунками клієнтів та банків, які вже зараховані на їх рахунки, але ще не отримані від банків-кореспондентів. За цим рахунком, наприклад, обліковуються суми виплачених гарантій, які забезпечені контргарантією платоспроможного банку до їх погашення цим банком. За цим рахунком не обліковуються суми до з'ясування. За дебетом рахунку проводиться зарахування непокритих сум на рахунки клієнтів і банків при виконанні їх розрахункових операцій. За кредитом рахунку проводяться суми, отримані від банків-кореспондентів на погашення дебіторської заборгованості. 188 Сумнівна дебіторська заборгованість за операціями з банками 1880 А Сумнівна дебіторська заборгованість за операціями з банками Призначення рахунку: облік коштів дебіторської заборгованості за операціями з банками, погашення якої викликає сумнів. За дебетом рахунку проводяться суми дебіторської заборгованості за операціями з банками, погашення якої викликає сумнів. За кредитом рахунку проводиться погашення сумнівної заборгованості, списання безнадійної заборгованості у встановленому порядку. |
189 Резерв під дебіторську заборгованість за операціями з банками 1890 КА Резерв під дебіторську заборгованість за операціями з банками Призначення рахунку: облік резерву на можливі втрати за дебіторською заборгованістю за операціями з банками. За кредитом рахунку проводяться суми сформованого резерву або його збільшення. За дебетом рахунку проводиться списання безнадійної заборгованості або сума зменшення резерву. 19 Кредиторська заборгованість за операціями з банками 191 Кредиторська заборгованість за операціями з банками 1911 П Кредиторська заборгованість за операціями з готівкою Призначення рахунку: облік кредиторської заборгованості, пов'язаної з виконанням операцій при безпосередній кореспонденції з рахунками каси за операціями з підкріплення банку готівкою. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих коштів на коррахунок або на рахунок каси. За дебетом рахунку проводиться сума відісланої готівки або безготівкових коштів. |
1919 П Інша кредиторська заборгованість за |
( Клас 1 із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 520 від 16.12.98, N 579 від 08.12.99, N 472 від 07.12.2000, N 370 від 29.08.2001, N 338 від 10.09.2002 )
2 Операції з клієнтами
Рахунки цього класу використовуються для обліку операцій за розрахунками з клієнтами (крім банків) - суб'єктами господарської діяльності, органами загального державного управління та фізичними особами.
До суб'єктів господарської діяльності належать усі юридичні особи, в тому числі неприбуткові організації та установи, а також підприємці, які здійснюють свою діяльність без створення юридичної особи.
За рахунками класу 2 обліковуються кредити та аванси (кредити, що не підкріплені кредитними угодами), субординовані кредити, позики, позички, інші кредитні операції, бюджетні кошти, депозити, кошти на транзитних рахунках.
1. Кредити в поточну діяльність - кредити, надані позичальникам на задоволення тимчасової потреби в коштах для фінансування поточних активів у разі розриву між часом надходження коштів та здійснення затрат. Наприклад, кредити в поточну діяльність включають овердрафти, кредити, надані за постійними кредитними лініями на купівлю сировини та інших виробничих запасів, на сезонні затрати або на рефінансування кредиту між підприємствами (врахування векселів, факторинг).
У Плані рахунків кредити в поточну діяльність обліковуються в такому розрізі:
рахунки за овердрафтом;
- операції РЕПО;
- враховані векселі;
- факторингові операції;
- кредити за внутрішніми торговельними операціями;
- кредити за експортно-імпортними операціями, які, наприклад, включають: облік платіжних документів, виписаних експортерами; кредити постачальникам під контракти за експортом; кредити на вивчення іноземних ринків та на покриття витрат із складування експортних товарів; кредитування іноземних операцій у формі купівлі у експортера векселів, які акцептовані імпортером; кредити за документарними акредитивами, валютні кредити експортерам та імпортерам і під контракти за експортом та імпортом тощо;
- інші кредити в поточну діяльність.
2. Кредити в інвестиційну діяльність - кредити, надані позичальникам на задоволення тимчасової потреби в коштах при здійсненні ними інвестиційних вкладень.
У Плані рахунків вони обліковуються за такими рахунками:
- кредити на будівництво та освоєння землі;
- кредити на купівлю будівель, споруд, обладнання та землі;
- фінансовий лізинг (оренда).
За рахунками другого класу окремо виділені рахунки для обліку коштів державного та місцевих бюджетів.
Депозити інших клієнтів класифіковані за видами.
1. Кошти до запитання клієнтів банку:
- поточні рахунки;
- кошти в розрахунках;
- цільові кошти;
- інші кошти.
2. Строкові депозити клієнтів банку і операції РЕПО:
- кошти, отримані від клієнтів за операціями РЕПО;
- короткострокові депозити;
- рахунки за довірчими операціями;
- довгострокові депозити;
- інші.
Ощадні (депозитні) сертифікати обліковуються за рахунками третього класу.
Інша дебіторська та кредиторська заборгованість і транзитні рахунки за операціями з клієнтами виділені окремими розділами.
20 Кредити, які надані суб'єктам господарської діяльності |
2018 А Нараховані доходи за коштами, які надані |
За дебетом рахунку проводяться: |
За дебетом рахунку проводяться суми, |
2045 А Довгострокові кредити суб'єктам |
За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих доходів до часу їх сплати. За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих доходів при їх отриманні та суми, які перераховуються на рахунок прострочених нарахованих доходів у разі несвоєчасного отримання. 2049 А Прострочені нараховані доходи за кредитами суб'єктам господарської діяльності за внутрішніми торговельними операціями Призначення рахунку: облік не отриманих у строк нарахованих доходів за кредитами за внутрішніми торговельними операціями суб'єктів господарської діяльності. За дебетом рахунку проводяться суми прострочених нарахованих доходів. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих доходів або доходів, що визнані сумнівними. 205 Кредити суб'єктам господарської діяльності за експортно-імпортними операціями 2050 А Короткострокові кредити суб'єктам господарської діяльності за експортно-імпортними операціями 2055 А Довгострокові кредити суб'єктам господарської діяльності за експортно-імпортними операціями Призначення рахунків: облік короткострокових та довгострокових кредитів, наданих для здійснення операцій з експорту та імпорту товарів і послуг згідно з чинним законодавством, а також операцій за форфейтинговими угодами. За цими рахунками не обліковуються кошти, надані банку на оплату рахунків-фактур, які були пред'явлені закордонними складами клієнтам банку за послуги із зберігання товарів до часу їх реалізації. За дебетом рахунків проводяться суми наданих кредитів. За кредитом рахунків проводяться суми погашення заборгованості за отриманими кредитами, а також суми, які перераховані на рахунки пролонгованої, простроченої та сумнівної заборгованості. 2056 А Пролонгована заборгованість за кредитами суб'єктам господарської діяльності за експортно-імпортними операціями Призначення рахунку: облік пролонгованих кредитів за експортно-імпортними операціями суб'єктів господарської діяльності. За дебетом рахунку проводяться суми пролонгованих кредитів за експортно-імпортними операціями. |
За кредитом рахунку проводяться суми погашення пролонгованої заборгованості, а також суми, які перераховані на рахунки простроченої і сумнівної заборгованості. 2057 А Прострочена заборгованість за кредитами суб'єктам господарської діяльності за експортно-імпортними операціями Призначення рахунку: облік не погашених у строк кредитів за експортно-імпортними операціями суб'єктів господарської діяльності. За дебетом рахунку проводяться суми простроченої заборгованості за кредитами за експортно-імпортними операціями. За кредитом рахунку проводяться суми погашення простроченої заборгованості за кредитами, а також суми прострочених кредитів, які перераховані на рахунок сумнівної заборгованості. 2058 А Нараховані доходи за кредитами суб'єктам господарської діяльності за експортно-імпортними операціями Призначення рахунку: облік нарахованих доходів за кредитами за експортно-імпортними операціями суб'єктів господарської діяльності. Доходи обліковуються у тому періоді, до якого вони належать. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих доходів до часу їх сплати. За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих доходів при їх отриманні або перерахуванні на рахунок прострочених нарахованих доходів у разі несвоєчасного отримання. 2059 А Прострочені нараховані доходи за кредитами суб'єктам господарської діяльності за експортно-імпортними операціями Призначення рахунку: облік не отриманих у строк нарахованих доходів за кредитами за експортно-імпортними операціями суб'єктів господарської діяльності. За дебетом рахунку проводяться суми прострочених нарахованих доходів. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих доходів або доходів, які визнані сумнівними. |
206 Інші кредити в поточну діяльність, які надані суб'єктам господарської діяльності 2061 А Кредити під платіжні картки, які надані суб'єктам господарської діяльності Призначення рахунку: облік коштів, які надані суб'єктам господарської діяльності для здійснення розрахунків за товари та послуги за допомогою платіжних карток. За дебетом рахунку проводяться суми, надані власнику картрахунку для здійснення розрахунків за товари та послуги за допомогою кредитних карток. За кредитом рахунку проводяться суми, що надходять на погашення кредитів. 2062 А Інші короткострокові кредити в поточну діяльність, які надані суб'єктам господарської діяльності Призначення рахунку: за цим рахунком обліковуються всі інші короткострокові кредити в поточну діяльність суб'єктам господарської діяльності, які не відображені за рахунками груп NN 200-205 та рахунком N 2061, у тому числі і суми авансів, які не оформлені кредитною угодою (наприклад, кредити, надані за директивою органів влади). За дебетом рахунку проводяться суми наданих кредитів. За кредитом рахунку проводяться суми погашення заборгованості, а також суми, які перераховані на рахунки пролонгованої, простроченої та сумнівної заборгованості. 2065 А Інші довгострокові кредити в поточну діяльність, які надані суб'єктам господарської діяльності Призначення рахунку: облік довгострокових кредитів у поточну діяльність, які не відображені за рахунками груп NN 204-205. За дебетом рахунку проводяться суми наданих довгострокових кредитів. За кредитом рахунку проводяться суми погашення заборгованості, а також суми, які перераховані на рахунки пролонгованої, простроченої та сумнівної заборгованості. 2066 А Пролонгована заборгованість за іншими кредитами в поточну діяльність, які надані суб'єктам господарської діяльності Призначення рахунку: облік пролонгованих кредитів у поточну діяльність, які надані суб'єктам господарської діяльності. За дебетом рахунку проводяться суми пролонгованих інших кредитів у поточну діяльність. За кредитом рахунку проводяться суми погашення пролонгованої заборгованості, а також суми, які перераховані на рахунки простроченої і сумнівної заборгованості. |
2067 А Прострочена заборгованість за іншими кредитами в поточну діяльність, які надані суб'єктам господарської діяльності Призначення рахунку: облік інших кредитів у поточну діяльність, які надані суб'єктам господарської діяльності і непогашені у строк, що передбачений договором. За дебетом рахунку проводяться суми простроченої заборгованості за іншими кредитами в поточну діяльність. За кредитом рахунку проводяться суми погашення простроченої заборгованості за іншими кредитами, а також суми прострочених кредитів, які перераховані на рахунок сумнівної заборгованості. 2068 А Нараховані доходи за іншими кредитами в поточну діяльність, які надані суб'єктам господарської діяльності Призначення рахунку: облік нарахованих доходів за іншими кредитами в поточну діяльність суб'єктів господарської діяльності. Доходи обліковуються у тому періоді, до якого вони належать. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих доходів до часу їх сплати. За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих доходів при їх отриманні або перерахуванні на рахунок прострочених нарахованих доходів у разі несвоєчасного отримання. 2069 А Прострочені нараховані доходи за іншими кредитами в поточну діяльність, які надані суб'єктам господарської діяльності Призначення рахунку: облік не отриманих у строк нарахованих доходів за іншими кредитами в поточну діяльність суб'єктів господарської діяльності. За дебетом рахунку проводяться суми прострочених нарахованих доходів. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих доходів або доходів, що визнані сумнівними. 207 Кредити в інвестиційну діяльність, які надані суб'єктам господарської діяльності 2070 А Короткострокові кредити на будівництво та освоєння землі, які надані суб'єктам господарської діяльності Призначення рахунку: облік короткострокових кредитів на будівництво та освоєння землі, які надані суб'єктам господарської діяльності. За дебетом рахунку проводяться суми наданих короткострокових кредитів. |
За кредитом рахунку проводяться суми погашення заборгованості за короткостроковими кредитами на будівництво та освоєння землі, а також суми, які перераховані на рахунки пролонгованої, простроченої та сумнівної заборгованості. 2071 А Короткострокові кредити на купівлю будівель, споруд, обладнання та землі, які надані суб'єктам господарської діяльності Призначення рахунку: облік короткострокових кредитів на купівлю будівель, споруд, обладнання та землі, які надані суб'єктам господарської діяльності. За дебетом рахунків проводяться суми наданих короткострокових кредитів на купівлю будівель, споруд, обладнання та землі. За кредитом рахунків проводяться суми погашення заборгованості, а також суми, які перераховані на рахунки пролонгованої, простроченої та сумнівної заборгованості. 2072 А Довгострокові кредити на інноваційно-інвестиційні проекти, які надані суб'єктам господарської діяльності за участю Національного банку України Призначення рахунку: облік довгострокових кредитів на інноваційно-інвестиційні проекти, які надані банками суб'єктам господарської діяльності, за рахунок самостійно мобілізованих ресурсів та кредитів, отриманих від Національного банку України. За дебетом рахунку проводяться суми наданих банками довгострокових кредитів на інноваційно-інвестиційні проекти за рахунок самостійно мобілізованих ресурсів та кредитів, отриманих від Національного банку України, а також перенесення сум заборгованості з балансових рахунків 2073 та 2074 у разі залучення кредитів від Національного банку України. За кредитом рахунку проводяться суми погашення заборгованості за довгостроковими кредитами на інноваційно-інвестиційні проекти, а також суми, які перераховані на рахунки простроченої, сумнівної заборгованості. 2073 А Довгострокові кредити на будівництво та освоєння землі, які надані суб'єктам господарської діяльності Призначення рахунку: облік довгострокових кредитів на будівництво та освоєння землі, які надані суб'єктам господарської діяльності. |
За дебетом рахунку проводяться суми наданих довгострокових кредитів. За кредитом рахунку проводяться суми погашення заборгованості за довгостроковими кредитами на будівництво та освоєння землі, а також суми, які перераховані на рахунки пролонгованої, простроченої та сумнівної заборгованості. 2074 А Довгострокові кредити на купівлю будівель, споруд, обладнання та землі, які надані суб'єктам господарської діяльності Призначення рахунку: облік довгострокових кредитів на купівлю будівель, споруд, обладнання та землі, які надані суб'єктам господарської діяльності. За дебетом рахунку проводяться суми наданих довгострокових кредитів. За кредитом рахунку проводяться суми погашення заборгованості за довгостроковими кредитами на купівлю будівель, споруд, обладнання та землі, які надані суб'єктам господарської діяльності, а також суми, які перераховані на рахунки пролонгованої, простроченої та сумнівної заборгованості. 2075 А Фінансовий лізинг (оренда), що наданий суб'єктам господарської діяльності. Призначення рахунку: облік непогашеної заборгованості суб'єктів господарської діяльності за основними засобами, наданими у фінансовий лізинг. За дебетом рахунку проводяться суми заборгованості за угодами фінансового лізингу на час їх укладення. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих доходів або доходів, що визнані сумнівними. 2076 А Пролонгована заборгованість за кредитами в інвестиційну діяльність, які надані суб'єктам господарської діяльності Призначення рахунку: облік пролонгованих кредитів в інвестиційну діяльність. За дебетом рахунку проводяться суми пролонгованих кредитів в інвестиційну діяльність. За кредитом рахунку проводяться суми погашення пролонгованої заборгованості, а також суми, які перераховані на рахунки простроченої і сумнівної заборгованості. 2077 А Прострочена заборгованість за кредитами в інвестиційну діяльність, які надані суб'єктам господарської діяльності Призначення рахунку: облік не погашених у строк кредитів в інвестиційну діяльність, які надані суб'єктам господарської діяльності. |
За дебетом рахунку проводяться суми простроченої заборгованості за кредитами в інвестиційну діяльність. За кредитом рахунку проводяться суми погашення простроченої заборгованості, а також суми прострочених кредитів, які перераховані на рахунок сумнівної заборгованості. 2078 А Нараховані доходи за кредитами в інвестиційну діяльність, які надані суб'єктам господарської діяльності Призначення рахунку: облік нарахованих доходів за кредитами в інвестиційну діяльність, які надані суб'єктам господарської діяльності. Доходи обліковуються у тому періоді, до якого вони належать. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих доходів до часу їх отримання. За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих доходів при їх отриманні або перерахуванні на рахунки прострочених нарахованих доходів у разі несвоєчасного отримання. 2079 А Прострочені нараховані доходи за кредитами в інвестиційну діяльність, які надані суб'єктам господарської діяльності Призначення рахунку: облік не отриманих у строк нарахованих доходів за кредитами в інвестиційну діяльність, які надані суб'єктам господарської діяльності. За дебетом рахунку проводяться суми прострочених нарахованих доходів. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих або списаних доходів. Подальший облік списаних доходів здійснюється за позабалансовим рахунком N 9601. 209 Сумнівна заборгованість за кредитами, які надані суб'єктам господарської діяльності 2090 А Сумнівна заборгованість за рахунками суб'єктів господарської діяльності за овердрафтом 2091 А Сумнівна заборгованість за коштами, які надані суб'єктам господарської діяльності за операціями РЕПО 2092 А Сумнівна заборгованість за врахованими векселями суб'єктів господарської діяльності |
2093 А Сумнівна заборгованість за рахунками суб'єктів господарської діяльності за факторинговими операціями 2094 А Сумнівна заборгованість за кредитами суб'єктам господарської діяльності за внутрішніми торговельними операціями 2095 А Сумнівна заборгованість за кредитами суб'єктам господарської діяльності за експортно-імпортними операціями 2096 А Сумнівна заборгованість за іншими кредитами в поточну діяльність, які надані суб'єктам господарської діяльності 2097 А Сумнівна заборгованість за кредитами в інвестиційну діяльність, які надані суб'єктам господарської діяльності Призначення рахунків: за цією групою рахунків обліковуються кредити, які надані суб'єктам господарської діяльності і повернення яких викликає сумнів. За дебетом рахунків проводяться суми заборгованості, яка класифікована як сумнівна. За кредитом рахунків проводяться суми погашення сумнівної заборгованості, списання безнадійних боргів у встановленому порядку, а також, у разі покращання перспективи повернення кредитів, віднесення заборгованості в зворотному порядку на відповідні рахунки. Подальший облік списаної заборгованості здійснюється за позабалансовим рахунком N 9611. 2099 А Сумнівна заборгованість за виплаченими гарантіями, виданими суб'єктам господарської діяльності Призначення рахунку: облік коштів, виплачених за гарантіями, які були надані суб'єктам господарської діяльності. За дебетом рахунку проводяться суми, які виплачені за гарантіями, наданими суб'єктам господарської діяльності у разі невиконання ними своїх зобов'язань перед третьою стороною. За кредитом рахунку проводиться погашення заборгованості та списання безнадійних боргів у встановленому порядку. 21 Кредити, які надані органам загального державного управління 210 Кредити, які надані центральним органам державного управління 2100 АП Короткострокові кредити, які надані центральним органам державного управління |
2105 АП Довгострокові кредити, які надані центральним органам державного управління Призначення рахунків: за цими рахунками обліковуються враховані банком прості фінансові векселі, що емітовані центральними органами державного управління, та всі інші кредити, які надані центральним органам державного управління. Неамортизований дисконт за врахованими векселями обліковується за окремим контрактивним аналітичним рахунком. За дебетом рахунків проводяться суми наданих кредитів, а також проводиться амортизація дисконту за врахованими векселями. За кредитом рахунків проводяться суми погашення заборгованості, а також суми, що перераховані на рахунки пролонгованої, простроченої та сумнівної заборгованості; проводяться суми неамортизованого дисконту за врахованими векселями. 2106 А Пролонгована заборгованість за кредитами, які надані центральним органам державного управління 2107 А Прострочена заборгованість за кредитами, які надані центральним органам державного управління 2108 А Нараховані доходи за кредитами, які надані центральним органам державного управління 2109 А Прострочені нараховані доходи за кредитами, які надані центральним органам державного управління Призначення рахунків: за цими рахунками обліковуються відповідно пролонговані кредити, прострочені кредити, нараховані проценти і прострочені нараховані проценти. Ці рахунки працюють так само, як, наприклад, аналогічні рахунки групи N 206. 211 Кредити, які надані місцевим органам державного управління 2110 АП Короткострокові кредити, які надані місцевим органам державного управління 2115 АП Довгострокові кредити, які надані місцевим органам державного управління Призначення рахунків: за цими рахунками обліковуються всі кредити, що надані місцевим органам державного управління. Неамортизований дисконт за врахованими векселями обліковується за окремим контрактивним аналітичним рахунком. За дебетом рахунків проводяться суми наданих кредитів, а також проводиться амортизація дисконту за врахованими векселями. |
За кредитом рахунків проводяться суми погашення заборгованості, а також суми, що перераховані на рахунки пролонгованої, простроченої та сумнівної заборгованості; проводяться суми неамортизованого дисконту за врахованими векселями. 2116 А Пролонгована заборгованість за кредитами, які надані місцевим органам державного управління 2117 А Прострочена заборгованість за кредитами, які надані місцевим органам державного управління 2118 А Нараховані доходи за кредитами, які надані місцевим органам державного управління 2119 А Прострочені нараховані доходи за кредитами, які надані місцевим органам державного управління Призначення рахунків: за цими рахунками обліковуються відповідно пролонговані кредити, прострочені кредити, нараховані проценти і прострочені нараховані проценти. Ці рахунки працюють так само, як, наприклад, аналогічні рахунки групи N 206. 219 Сумнівна заборгованість за кредитами, які надані органам загального державного управління 2190 А Сумнівна заборгованість за кредитами, які надані центральним органам державного управління 2191 А Сумнівна заборгованість за кредитами, які надані місцевим органам державного управління Призначення рахунків: за цією групою рахунків обліковуються кредити, які надані органам загального державного управління і повернення яких викликає сумнів. За дебетом рахунків проводяться суми заборгованості, яка класифікована як сумнівна. За кредитом рахунків проводяться суми погашення сумнівної заборгованості, списання безнадійних боргів у встановленому порядку, а також, у разі покращання перспективи повернення кредитів, віднесення заборгованості в зворотному порядку на відповідні рахунки. Подальший облік списаної заборгованості здійснюється за позабалансовим рахунком N 9611. 2198 А Сумнівна заборгованість за виплаченими гарантіями, виданими центральним органам державного управління 2199 А Сумнівна заборгованість за виплаченими гарантіями, виданими місцевим органам державного управління Призначення рахунків: облік коштів, виплачених за гарантіями, які були видані органам загального державного управління. |
За дебетом рахунків проводяться суми, які виплачені за гарантіями, наданими органам загального державного управління у разі невиконання ними своїх зобов'язань перед третьою стороною. За кредитом рахунків проводиться погашення заборгованості та списання безнадійних боргів у встановленому порядку. 22 Кредити, які надані фізичним особам 220 Кредити на поточні потреби, які надані фізичним особам 2200 А Рахунки за овердрафтом фізичних осіб Призначення рахунку:рахунок використовується для відображення дебетових залишків на поточних рахунках фізичних осіб на кінець операційного дня банку і відкривається при укладенні договору про режим роботи поточного рахунку. За дебетом рахунку проводяться суми дебетових залишків на поточних рахунках фізичних осіб. Дебетові залишки переносяться на цей рахунок автоматично при закритті операційного дня. За кредитом рахунку проводяться суми, які повертаються на поточні рахунки фізичних осіб при відкритті операційного дня. Проводки виконуються автоматично. 2201 А Кредити під платіжні картки, які надані фізичним особам Призначення рахунку: облік коштів, які надані фізичним особам для здійснення розрахунків за товари та послуги за допомогою платіжних карток. За дебетом рахунку проводяться суми, надані власнику картрахунку для здійснення розрахунків за товари та послуги за допомогою платіжних карток. За кредитом рахунку проводяться суми, що надходять на погашення наданого кредиту. 2202 А Інші короткострокові кредити, які надані фізичним особам на поточні потреби Призначення рахунку: облік коштів за короткостроковими кредитами, які надані фізичним особам для придбання споживчих товарів та для оплати послуг. За дебетом рахунку проводяться суми наданих кредитів фізичним особам. За кредитом рахунку проводяться суми погашення заборгованості; суми пролонгованої, простроченої та сумнівної заборгованості. 2205 А Довгострокові кредити, які надані фізичним особам на поточні потреби Призначення рахунку: облік коштів за довгостроковими кредитами, які надані фізичним особам для придбання споживчих товарів та для оплати послуг. |
За дебетом рахунку проводяться суми наданих кредитів фізичним особам. За кредитом рахунку проводяться суми погашення заборгованості; суми пролонгованої, простроченої та сумнівної заборгованості. 2206 А Пролонгована заборгованість за кредитами, які надані фізичним особам на поточні потреби Призначення рахунку: облік сум пролонгованої заборгованості за кредитами на поточні потреби, які надані фізичним особам. За дебетом рахунку проводяться суми пролонгованої заборгованості за кредитами на поточні потреби. За кредитом рахунку проводяться суми, які надходять на погашення пролонгованої заборгованості, а також суми простроченої та сумнівної заборгованості. 2207 А Прострочена заборгованість за кредитами, які надані фізичним особам на поточні потреби Призначення рахунку: облік сум не сплаченої в строк заборгованості за кредитами на поточні потреби, які надані фізичним особам. За дебетом рахунку проводяться суми заборгованості за своєчасно не погашеними кредитами на поточні потреби. За кредитом рахунку проводяться суми, які надходять на погашення заборгованості за кредитами, а також суми сумнівної заборгованості. 2208 А Нараховані доходи за кредитами, які надані фізичним особам на поточні потреби Призначення рахунку: облік нарахованих доходів за кредитами на поточні потреби, які надані фізичним особам. Доходи обліковуються у тому періоді, до якого вони належать. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих доходів до часу їх сплати. За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих доходів при їх отриманні або перерахуванні на рахунок прострочених нарахованих доходів у разі несвоєчасного отримання 2209 А Прострочені нараховані доходи за кредитами, які надані фізичним особам на поточні потреби Призначення рахунку: облік не отриманих у строк нарахованих доходів за кредитами на поточні потреби, які надані фізичним особам. |
За дебетом рахунку проводяться суми |
За дебетом рахунку проводяться суми наданих |
За дебетом рахунку проводяться суми |
За кредитом рахунку проводяться суми |
25 Кошти бюджету та позабюджетних фондів України |
За дебетом рахунку проводяться суми |
За кредитом рахунку проводиться надходження |
2538 П Нараховані витрати за коштами бюджетних |
2550 П Кошти в розрахунках клієнтів, які |
2553 П Кошти бюджетних установ та організацій, що |
За дебетом рахунку проводяться суми видатків |
2561 П Галузеві позабюджетні фонди |
За дебетом рахунку проводяться суми видатків |
За кредитом рахунку проводиться надходження |
За дебетом рахунку проводяться суми |
За кредитом рахунку проводяться суми |
2622 П Кошти в розрахунках фізичних осіб |
2626 КП Управління коштами фізичних осіб, |
За кредитом рахунку проводяться суми надходження коштів кандидата в народні депутати України, а також добровільних внесків фізичних осіб. За дебетом рахунку проводяться суми витрат на проведення передвиборної агітації кандидата в народні депутати України. 2642 П Кошти виборчого фонду кандидата в депутати місцевої ради чи на посаду сільського, селищного, міського голови Призначення рахунку: облік коштів виборчого фонду кандидата в депутати місцевої ради, сільського, селищного, міського голови. За кредитом рахунку проводяться суми надходження коштів кандидата в депутати місцевої ради, сільського, селищного, міського голови та добровільні внески юридичних та фізичних осіб. За дебетом рахунку проводяться суми витрат на проведення виборчої кампанії кандидата в депутати місцевої ради, сільського, селищного, міського голови. 2643 П Кошти виборчого фонду кандидата в Президенти України Призначення рахунку: облік коштів виборчого фонду кандидата в Президенти України. За кредитом рахунку проводяться суми надходження коштів кандидата в Президенти України, кошти політичних партій та добровільні внески юридичних та фізичних осіб. За дебетом рахунку проводяться суми витрат на проведення виборчої кампанії кандидата в Президенти України. 27 Кредити, отримані від міжнародних та інших фінансових організацій 270 Кредити, отримані від міжнародних та інших фінансових організацій 2700 П Короткострокові кредити, отримані від міжнародних та інших фінансових організацій Призначення рахунку: облік короткострокових кредитів, отриманих від міжнародних та інших фінансових організацій. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих короткострокових кредитів. За дебетом рахунку проводяться суми погашення заборгованості за короткостроковими кредитами. |
2701 П Довгострокові кредити, отримані від міжнародних та інших фінансових організацій Призначення рахунку: облік довгострокових кредитів, отриманих від міжнародних та інших фінансових організацій. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих довгострокових кредитів. За дебетом рахунку проводяться суми погашення заборгованості за довгостроковими кредитами. 2706 КП Неамортизований дисконт за кредитами, отриманими від міжнародних та інших фінансових організацій Призначення рахунку: облік неамортизованого дисконту за кредитами, що отримані від міжнародних та інших фінансових організацій. За дебетом рахунку проводяться суми дисконту за кредитами, отриманими від міжнародних та інших фінансових організацій. За кредитом рахунку проводяться суми амортизації дисконту при нарахуванні витрат за звітний період. 2708 П Нараховані витрати за кредитами, отриманими від міжнародних та інших фінансових організацій Призначення рахунку: облік нарахованих витрат за кредитами, отриманими від міжнародних та інших фінансових організацій. За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих витрат до їх сплати. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих витрат, які сплачені. 28 Дебіторська заборгованість за операціями з клієнтами 280 Дебіторська заборгованість за операціями з клієнтами 2801 А Дебіторська заборгованість за розрахунками за цінними паперами для клієнтів Призначення рахунку: облік сум заборгованості клієнтів у разі авансування або нестачі попередньо депонованих ними коштів для купівлі-продажу цінних паперів за їх дорученням. За дебетом рахунку проводяться суми авансування або перевищення вартості цінних паперів над сумою попередньо депонованих клієнтами коштів. За кредитом рахунку проводяться суми, що надходять на погашення авансів. |
2800 А Дебіторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюті, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів. Призначення рахунку: облік сум заборгованості клієнтів у разі авансування або нестачі попередньо депонованих ними коштів для купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів, за їх дорученням. За дебетом рахунку проводяться суми авансування або перевищення вартості іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів над сумою попередньо депонованих клієнтами коштів. За кредитом рахунку проводяться суми, що надходять у погашення авансів. 2805 А Дебіторська заборгованість за операціями з грошово-речовими лотереями 2806 А Дебіторська заборгованість за індексацією грошових заощаджень Призначення рахунків: облік сум дебіторської заборгованості за операціями з клієнтами банку. За дебетом рахунків проводяться суми дебіторської заборгованості за операціями з клієнтами банку. За кредитом рахунків проводяться суми погашення дебіторської заборгованості за операціями з клієнтами банку. 2809 А Інша дебіторська заборгованість за операціями з клієнтами банку Призначення рахунку: облік сум дебіторської заборгованості за операціями з клієнтами банку. За цим рахунком не обліковуються авансовані клієнтам суми, які, можливо, не підкріплені відповідними кредитними угодами, але які є кредитами за своєю економічною суттю (наприклад, кредити, видані за директивою Уряду). Такі кредити обліковуються за відповідними рахунками розділів NN 20-23. За дебетом рахунків проводяться суми дебіторської заборгованості за операціями з клієнтами банку. За кредитом рахунків проводяться суми погашення дебіторської заборгованості за операціями з клієнтами банку. 288 Сумнівна дебіторська заборгованість за операціями з клієнтами банку 2887 А Дебіторська заборгованість за операціями з цінними паперами колишнього СРСР |
2888 А Дебіторська заборгованість за іншими операціями колишнього СРСР 2889 А Інша сумнівна дебіторська заборгованість за операціями з клієнтами банку Призначення рахунків: облік сум сумнівної щодо погашення дебіторської заборгованості за операціями з клієнтами банку. За дебетом рахунків проводяться суми сумнівної дебіторської заборгованості за операціями з клієнтами. За кредитом рахунків проводяться суми погашення сумнівної заборгованості за операціями з клієнтами банку, списання безнадійної заборгованості в установленому порядку. 289 Резерви на можливі втрати за сумнівною дебіторською заборгованістю за операціями з клієнтами банку 2890 КА (контрактивний рахунок) Резерви під дебіторську заборгованість за операціями з клієнтами банку. Призначення рахунку: облік створених резервів за сумнівною заборгованістю за операціями з клієнтами банку, щодо яких є ризик неповернення. За кредитом рахунку проводяться суми створених резервів на можливі втрати за сумнівною заборгованістю. За дебетом рахунку проводяться суми списання безнадійної заборгованості або зменшення резервів. 29 Кредиторська заборгованість і транзитні рахунки за операціями з клієнтами 290 Кредиторська заборгованість за операціями з клієнтами банку 2900 П Кредиторська заборгованість за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів. Призначення рахунку: облік сум, перерахованих з рахунків клієнтів, або сум, які підлягають перерахуванню на них, за операціями з купівлі - продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів для клієнтів. За цим рахунком не обліковуються суми, депоновані у довірче управління. За кредитом рахунку проводяться суми, які отримані від клієнтів за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів. |
За дебетом рахунку проводяться використані суми, перераховані за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, банківських та дорогоцінних металів. 2901 П Кредиторська заборгованість за розрахунками за цінними паперами для клієнтів Призначення рахунку: облік сум кредиторської заборгованості за розрахунками за цінними паперами клієнтів. За цим рахунком обліковуються, наприклад, суми, що списані з поточного рахунку клієнта для купівлі цінних паперів. За цим рахунком також обліковуються суми коштів, що перераховані клієнтами для оплати векселів, за якими банк є особливим платником (доміциліатом). За цим рахунком не обліковуються суми, що депоновані в довірче управління. За кредитом рахунку проводяться суми коштів, що отримані від або для клієнтів за розрахунками за цінними паперами. За дебетом рахунку проводяться суми коштів, що використані або перераховані на інші рахунки. 2902 П Кредиторська заборгованість за прийняті платежі Призначення рахунку: облік сум платежів, які за дорученням клієнтів мають бути перераховані за призначенням отримувачам платежів. За кредитом рахунку проводяться суми податкових, страхових, комунальних платежів, виручка торговельних та побутових організацій, добровільні внески від населення та організацій, суми держмита, інші платежі, які підлягають подальшому зарахуванню на рахунки отримувачів. За дебетом рахунку проводяться суми, що перераховуються за призначенням на відповідні рахунки отримувачів коштів. 2903 П Кошти клієнтів банку за недіючими рахунками Призначення рахунку: облік кредиторської заборгованості банку перед клієнтами за недіючими рахунками. За кредитом рахунку проводяться суми згідно із законодавчими актами України та нормативними актами Національного банку України. За дебетом рахунку проводяться суми повернення коштів власникам згідно з їх розпорядженнями. |
2904 П Кредиторська заборгованість за компенсаційними сертифікатами 2905 П Кредиторська заборгованість за операціями з грошово-речовими лотереями 2906 П Кредиторська заборгованість за індексацією грошових заощаджень 2907 П Кредиторська заборгованість за операціями з цінними паперами колишнього СРСР 2908 П Кредиторська заборгованість за іншими операціями колишнього СРСР Призначення рахунків: облік сум кредиторської заборгованості за видами операцій з клієнтами банку. За кредитом рахунків проводяться суми кредиторської заборгованості за операціями з клієнтами банку. За дебетом рахунків проводяться суми погашення кредиторської заборгованості за операціями з клієнтами банку. 2909 П Інша кредиторська заборгованість за операціями з клієнтами банку Призначення рахунку: облік сум іншої кредиторської заборгованості за операціями з клієнтами банку, наприклад: - невиплачені перекази для бенефіціарів, які не мають рахунку в банку; - суми коштів, отриманих для зарахування на вклади клієнтів безбалансових філій банку. За кредитом рахунку проводяться суми кредиторської заборгованості за операціями з клієнтами банку. За дебетом рахунку проводяться суми погашення кредиторської заборгованості за операціями з клієнтами банку. 292 Транзитні рахунки за операціями з клієнтами банку 2920 АП Транзитний рахунок за операціями, здійсненими платіжними картками через банкомат Призначення рахунку: облік транзитних оборотів, що пов'язані з виконанням операцій за допомогою платіжних карток через банкомат. За дебетом рахунку проводяться суми готівкових коштів, що видані клієнту через банкомат з урахуванням комісійних. За кредитом рахунку проводяться суми коштів, які надходять з відповідних рахунків установ банків на оплату послуг, що надані держателям платіжних карток через банкомат. |
2924 АП Транзитний рахунок за операціями з |
( Клас 2 із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 520 від 16.12.98; N 179 від 09.04.99, N 319 від 30.06.99, N 579 від 08.12.99, N 244 від 14.06.2000, N 379 від 29.09.2000, N 472 від 07.12.2000, N 370 від 29.08.2001, N 11 від 10.01.2002, N 43 від 29.01.2002, N 315 від 29.08.2002, N 338 від 10.09.2002 )
3 Операції з цінними паперами та інші активи і
зобов'язання
На рахунках третього класу обліковуються:
1. Цінні папери в портфелі банку на продаж - для операцій з цінними паперами, які котуються на активному ринку та придбані з метою отримання прибутку від їх подальшого продажу до часу погашення.
2. Цінні папери в портфелі банку на інвестиції - для операцій з цінними паперами, які придбані на строк до дати погашення або з метою інвестиції на строк більше 1 року. Різниця між цінними паперами на продаж та цінними паперами на інвестиції базується на намірі керівництва банку на час їх придбання.
3. Цінні папери власного боргу, крім субординованого боргу, - для операцій з випуску в обіг власних боргових цінних паперів, розрахунків за цінними паперами, нарахування доходів та видатків за ними.
4. Товарно-матеріальні цінності.
5. Інші активи банку.
6. Інші пасиви банку.
7. Клірингові рахунки, транзитні рахунки та суми до з'ясування.
8. Розрахунки між філіями та іншими установами банку.
Третій клас не включає цінні папери, що рефінансуються Національним банком України - вони обліковуються на рахунках першого класу. Цінні папери, які придбані або зберігаються за дорученням клієнтів, обліковуються за позабалансовими рахунками. Цінні папери, що засвідчують право участі у капіталі дочірніх і асоційованих компаній, обліковуються на рахунках четвертого класу.
Цінні папери - грошові документи, що засвідчують право володіння або відносини позики та визначають взаємовідносини між особою, яка їх емітувала, та їх власником і передбачають, як правило, виплату доходу у вигляді дивідендів або процентів, а також можливість передачі грошових та інших прав, що випливають з цих документів, іншим особам.
Дисконт становить різницю між вартістю погашення цінних паперів і вартістю їх придбання без врахування нарахованих на час придбання процентів, якщо вартість придбання нижча вартості погашення.
Премія - це перевищення вартості придбання цінних паперів над вартістю погашення без врахування нарахованих на час придбання процентів.
Цінні папери обліковуються в розрізі контрагентів-емітентів.
Для послідовного дотримування принципу обережності при зниженні вартості цінних паперів створюється резерв під їх знецінення.
31 Цінні папери в портфелі банку на продаж |
За кредитом рахунків проводяться суми раніше |
319 Резерв під знецінення цінних паперів у портфелі |
За дебетом рахунку проводяться суми |
За дебетом рахунку проводяться суми |
3300 П Прості векселі, емітовані банком 3301 П Акцепти, що надані за переказними векселями Призначення рахунку: облік акцептів, що надані за переказними векселями. За кредитом рахунку проводяться суми наданих акцептів. За дебетом рахунку проводяться суми оплати за наданими акцептами переказних векселів. 3305 П Інші цінні папери власного боргу, емітовані банком Призначення рахунків: облік векселів та інших цінних паперів власного боргу, крім депозитних сертифікатів, випущених банком. Облік за цими рахунками здійснюється за вартістю погашення векселів та інших цінних паперів власного боргу. Дисконт (премія) відображається за відповідними рахунками NN 3306, 3307. За кредитом рахунків проводяться суми розміщених цінних паперів власного боргу. За дебетом рахунків проводяться суми з погашення випущених власних цінних паперів або їх анулювання. 3306 КП Неамортизований дисконт за цінними паперами власного боргу, емітованими банком Призначення рахунку: відображення неамортизованого дисконту для дисконтних власних боргових цінних паперів та для купонних власних боргових цінних паперів, які продані з дисконтом. Дисконт амортизується протягом часу до погашення цінних паперів. За дебетом рахунку проводиться сума дисконту при розміщенні цінних паперів. За кредитом рахунку проводиться сума амортизації дисконту при нарахуванні витрат за звітний період. 3307 П Неамортизована премія за борговими цінними паперами власного боргу, емітованими банком Призначення рахунку: облік неамортизованої премії для купонних власних боргових цінних паперів, які продані з премією. Премія амортизується протягом часу до погашення цінних паперів. За кредитом рахунку проводиться сума премії при розміщенні цінних паперів. За дебетом рахунку проводиться сума амортизації премії для зменшення витрат звітного періоду. |
3308 П Нараховані витрати за цінними паперами власного боргу, емітованими банком Призначення рахунку: облік нарахованих процентів за цінними паперами власного боргу. Витрати мають враховуватись у тому періоді, до якого вони належать. За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих процентних витрат за цінними паперами власного боргу до часу їх сплати. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих процентів при їх сплаті. 332 Ощадні (депозитні) сертифікати, емітовані банком 3320 П Ощадні (депозитні) сертифікати, емітовані банком Призначення рахунку: облік залучених депозитів банку, які підкріплені депозитними сертифікатами. За кредитом рахунку проводяться суми залучених коштів при продажі депозитних сертифікатів. За дебетом рахунку проводяться суми погашення заборгованості за депозитними сертифікатами. 3326 КП Неамортизований дисконт за ощадними (депозитними) сертифікатами, емітованими банком Призначення рахунку: відображення неамортизованого дисконту за ощадними (депозитними) сертифікатами, які випущені банком. За дебетом рахунку проводиться сума дисконту при розміщенні ощадного (депозитного) сертифіката. За кредитом рахунку проводиться сума амортизації дисконту при нарахуванні витрат за звітний період. 3327 П Неамортизована премія за ощадними (депозитними) сертифікатами, емітованими банком Призначення рахунку: відображення неамортизованої премії за ощадними (депозитними) сертифікатами, які випущені банком. За кредитом рахунку проводиться сума премії при розміщенні (ощадного) депозитного сертифіката. За дебетом рахунку проводиться сума амортизації премії для зменшення витрат звітного періоду. |
3328 П Нараховані витрати за ощадними (депозитними) сертифікатами, емітованими банком Призначення рахунку: облік нарахованих процентів за депозитними сертифікатами. Витрати мають враховуватись у тому періоді, до якого вони належать. За кредитом рахунку проводяться суми нарахованих процентних витрат до часу їх сплати. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованих процентів при їх сплаті. 34 Товарно-матеріальні цінності За рахунками цього розділу відображаються товарно-матеріальні цінності, що належать банку, - господарські матеріали і малоцінні та швидкозношувані предмети. 340 Господарські матеріали Призначення рахунків: облік господарських матеріалів та дорогоцінних металів (вироби з дорогоцінних металів). 3400 А Господарські матеріали на складі Призначення рахунку: облік господарських матеріалів на складі. За дебетом рахунку проводяться суми вартості надходжень господарських матеріалів на склад. |
За кредитом рахунку проводяться суми вартості господарських матеріалів, які передані зі складу в експлуатацію, під звіт або списані в разі вибуття. 3402 А Господарські матеріали у підзвітних осіб та в переробці Призначення рахунку: облік господарських матеріалів, виданих у тимчасове користування, в переробку, для ремонту чи реалізації. За дебетом рахунку проводяться суми отриманих підзвітними особами господарських матеріалів. За кредитом рахунку проводяться суми списаних матеріалів з підзвітної особи. 3409 А Майно, що перейшло у власність банку як заставодержателя Призначення рахунку: облік майна, що перейшло банку у власність на підставі реалізації прав заставодержателя відповідно до умов договору застави та яке буде реалізоване та/або визнане активом банку. За дебетом рахунку проводяться суми вартості отриманого у власність майна на підставі договору застави. За кредитом рахунку проводяться суми вартості майна, що реалізовано та/або визнано активом банку. 341 Малоцінні та швидкозношувані предмети Призначення рахунків: облік малоцінних та швидкозношуваних предметів. Вартість малоцінних та швидкозношуваних предметів, що передані в експлуатацію, списується на витрати. 3410 А Малоцінні та швидкозношувані предмети на складі Призначення рахунку: облік малоцінних та швидкозношуваних предметів на складі. За дебетом рахунку проводяться суми вартості надходжень малоцінних та швидкозношуваних предметів на склад. За кредитом рахунку проводяться суми вартості малоцінних та швидкозношуваних предметів, які передані зі складу в експлуатацію або списані в разі вибуття. |
35 Інші активи банку За рахунками цього розділу відображаються: 1. Витрати майбутніх періодів - обліковуються суми витрат банку, які проведені у звітному періоді, але належать до наступних звітних періодів. 2. Дебіторська заборгованість за господарською діяльністю банку - обліковуються суми дебіторської заборгованості з придбання господарських матеріалів та МШП, нематеріальних активів та основних засобів, за послуги банку, за податками та обов'язковими платежами, з придбання іноземної валюти та банківських металів за власний рахунок, за розрахунками за цінними паперами для банку, а також суми іншої дебіторської заборгованості за господарською діяльністю банку. 3. Дебіторська заборгованість за розрахунками з працівниками банку - обліковуються авансові суми витрат на відрядження, на придбання господарських матеріалів, суми нестач та інших нарахувань на працівників банку, а також суми іншої дебіторської заборгованості працівників банку. 4. Інші нараховані доходи - обліковуються інші нараховані доходи та інші прострочені нараховані доходи. 5. Сумнівна дебіторська заборгованість - обліковуються інші активи банку, щодо повернення яких існує сумнів і які не обліковуються за аналогічними рахунками першого і другого класів. 6. Резерви на можливі втрати за сумнівною дебіторською заборгованістю банку - обліковуються резервні відрахування за сумнівною заборгованістю інших дебіторів, щодо яких існує ризик неповернення. 350 Витрати майбутніх періодів 3500 А Витрати майбутніх періодів Призначення рахунку: облік витрат банку, проведених у звітному періоді, але які належать до наступних звітних періодів. На цьому рахунку також потрібно обліковувати витрати на купівлю опціонів. За дебетом рахунку проводяться суми проведених витрат, які належать до наступних звітних періодів. За кредитом рахунку проводяться списання суми, що належать до витрат звітного періоду. 351 Дебіторська заборгованість за господарською діяльністю банку 3510 А Дебіторська заборгованість з придбання господарських матеріалів і малоцінних та швидкозношуваних предметів Призначення рахунку: облік сум дебіторської заборгованості з придбання господарських матеріалів, малоцінних та швидкозношуваних предметів. За дебетом рахунку проводяться суми дебіторської заборгованості з придбання господарських матеріалів, малоцінних та швидкозношуваних предметів. За кредитом рахунку проводяться суми погашення дебіторської заборгованості з придбання господарських матеріалів, малоцінних та швидкозношуваних предметів. |
3511 А Дебіторська заборгованість з придбання нематеріальних активів та основних засобів Призначення рахунку: облік сум дебіторської заборгованості з придбання нематеріальних активів та основних засобів. За дебетом рахунку проводяться суми дебіторської заборгованості з придбання нематеріальних активів та основних засобів. За кредитом рахунку проводиться погашення дебіторської заборгованості з придбання нематеріальних активів та основних засобів. 3519 А Інша дебіторська заборгованість за господарською діяльністю банку Призначення рахунку: облік іншої дебіторської заборгованості за господарською діяльністю банку: а) дебіторська заборгованість Міністерства зв'язку; б) дебіторська заборгованість за спецзв'язок; в) інша дебіторська заборгованість, що не обліковується за іншими рахунками групи N 351. За дебетом рахунку проводяться суми іншої дебіторської заборгованості за господарською діяльністю банку. За кредитом рахунку проводяться суми погашення іншої дебіторської заборгованості за господарською діяльністю банку. 352 Розрахунки за податками та обов'язковими платежами 3520 А Дебіторська заборгованість за податком на прибуток. Призначення рахунку: облік авансових платежів за податком на прибуток. За дебетом рахунку проводяться суми авансових платежів за податком на прибуток. За кредитом рахунку проводяться суми списання авансових платежів після фактичного розрахунку податку на прибуток. 3521 А Відстрочений податковий актив Призначення рахунку: облік сум податку на прибуток, що підлягають відшкодуванню в наступних звітних періодах. За дебетом рахунку проводяться суми податку на прибуток, що підлягають відшкодуванню в наступних звітних періодах унаслідок: тимчасової різниці, що підлягає вирахуванню; перенесення податкового збитку, який не включено до розрахунку зменшення податку на прибуток у звітному періоді; перенесення на наступні періоди податкових пільг, якими скористатися у звітному періоді не можна. |
За кредитом рахунку проводиться зменшення відстроченого податкового активу. 3522 А Дебіторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами, крім податку на прибуток Призначення рахунку: облік авансових платежів за податками та обов'язковими платежами, крім податку на прибуток. За дебетом рахунку проводяться суми авансових платежів за податками та обов'язковими платежами, крім податку на прибуток. За кредитом рахунку проводяться суми списання авансових платежів після фактичного розрахунку податків та обов'язкових платежів, крім податку на прибуток. 354 Дебіторська заборгованість за операціями банку з фінансовими інструментами 3540 А Дебіторська заборгованість з придбання іноземної валюти та банківських металів за рахунок банку Призначення рахунку: облік сум дебіторської заборгованості з придбання іноземної валюти та банківських металів за власними операціями. За дебетом рахунку проводяться суми дебіторської заборгованості з придбання іноземної валюти та банківських металів. За кредитом рахунку проводяться суми погашення дебіторської заборгованості з придбання іноземної валюти та банківських металів. 3541 А Дебіторська заборгованість за розрахунками за цінними паперами для банку Призначення рахунку: облік сум дебіторської заборгованості за розрахунками за цінними паперами для банку. За дебетом рахунку проводяться суми дебіторської заборгованості за розрахунками за цінними паперами для банку. За кредитом рахунку проводяться суми погашення дебіторської заборгованості за розрахунками за цінними паперами для банку. 3542 А Дебіторська заборгованість за компенсаційними сертифікатами Призначення рахунку: облік за ринковою вартістю компенсаційних сертифікатів, що купуються на договірній основі у фізичних та юридичних осіб. За дебетом рахунку обліковуються придбані компенсаційні сертифікати. |
За кредитом рахунку проводиться вартість |
За дебетом рахунку проводяться суми |
За дебетом рахунку проводяться суми |
За кредитом рахунку проводяться суми |
За кредитом рахунку проводяться суми |
За кредитом рахунку проводяться суми |
За кредитом рахунку проводяться суми |
За кредитом рахунку проводяться суми |
За дебетом рахунку проводяться виплачені |
366 Субординований борг банку |
За кредитом рахунку проводяться суми |
За кредитом рахунку здійснюється списання |
3801 АП Еквівалент позиції банку щодо іноземної |
39 Розрахунки між філіями та іншими підвідомчими установами |
3902 А Розрахунки за коштами, що надані установам |
Призначення рахунку: облік дебіторської |
За дебетом рахунку проводяться суми коштів, |
( Клас 3 із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 520 від 16.12.98, N 319 від 30.06.99, N 244 від 14.06.2000, N 472 від 07.12.2000, N 370 від 29.08.2001, N 338 від 10.09.2002 )
4 Довгострокові вкладення, основні засоби та
нематеріальні активи
У четвертому класі зосереджені рахунки, які відображають довгострокові вкладення банку в асоційовані і дочірні підприємства, в нематеріальні активи та в основні засоби.
41 Вкладення в асоційовані компанії |
За дебетом рахунку проводиться вартість |
Призначення рахунку: облік власних та |
Призначення рахунку: облік інших необоротних |
( Клас 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 520 від 16.12.98, N 244 від 14.06.2000, N 472 від 07.12.2000, N 370 від 29.08.2001 )
5 Капітал банку
Капітал банку - залишкова вартість активів банку після вирахування всіх його зобов'язань.
Цей клас складається з двох розділів:
Розділ 50 - "Статутний капітал та інші фонди банку".
Розділ 51 - "Результати переоцінки".
Загальні резерви та прибуток минулих років - це кошти, що мають забезпечувати зобов'язання банку та покривати збитки.
Прибуток чи збиток минулих років - це залишковий результат діяльності банку за минулі роки.
Результат поточного року формується за рахунок чистого прибутку, що визначається як різниця між доходами (рахунки шостого класу) та видатками (рахунки сьомого класу), що визнаються за правилами фінансового обліку. На рахунках прибутку відображається економічний, а не касовий прибуток. Економічний прибуток є показником ефективності діяльності банку за відповідний період.
Рахунки цього класу можуть кореспондувати з дебіторами, кредиторами та рахунками готівкових коштів лише у разі сплати дивідендів та внесків від акціонерів, збільшення капіталу банку шляхом переоцінки активів. У будь-якому іншому разі рахунки п'ятого класу кореспондують тільки між собою.
50 Статутний капітал та інші фонди банку |
5003 П Дивіденди, які направлені на збільшення |
501 Емісійні різниці |
За кредитом рахунку проводяться: |
Доходи і витрати
Усі доходи і витрати банку включаються до класу 6 і 7 незалежно від порядку оподаткування.
Доходи - це збільшення економічних вигод протягом звітного періоду у формі припливу або зростання активів, або зменшення зобов'язань, що спричиняють збільшення капіталу і не є внесками акціонерів.
Витрати - це зменшення економічної вигоди у звітному періоді у формі відпливу або використання активів, або виникнення заборгованості, що ведуть до зменшення власного капіталу і не є розподіленням між акціонерами.
Усі операційні доходи і витрати діляться на банківські та небанківські.
До банківських належать доходи і витрати, безпосередньо пов'язані з банківською діяльністю, визначеною Законом України "Про банки і банківську діяльність" ( 872-12 ).
Небанківські доходи і витрати можуть включати інші доходи і витрати, які не відносяться до основної діяльності банку, але забезпечують здійснення банківської діяльності.
Обороти і залишки за рахунками доходів і витрат накопичуються з початку звітного року і в кінці року закриваються на рахунок N 5040 "Прибуток чи збиток минулого року, що очікує затвердження.
Сума доходів і витрат банку за операціями між філіями та установами одного банку у консолідованому балансі банку - юридичної особи на звітну дату повинна дорівнювати нулю.
Детальну характеристику аналітичних рахунків класів 6 і 7 внутрішнього плану рахунків банки розробляють самостійно відповідно до затвердженої облікової політики банку. ( Преамбулу доповнено абзацом згідно з Постановою Національного банку N 370 від 29.08.2001 )
I. Банківські доходи і витрати
Банківські доходи (витрати) поділяються на:
- процентні;
- комісійні;
- торговельні;
- інші банківські операційні доходи (витрати).
Процентні доходи (витрати)
До цієї категорії відносяться доходи (витрати), які обчислюються пропорційно часу і сумі та є компенсацією банку за взятий на себе кредитний ризик.
До них належать:
1. Доходи (витрати) за кредитами і депозитами та за іншими процентними фінансовими інструментами, в тому числі за цінними паперами з фіксованим прибутком, що так чи інакше підраховані.
2. Доходи (витрати) у вигляді амортизації дисконту (премії) за цінними паперами.
3. Комісійні, подібні за природою до процентів. Наприклад, доходи (витрати) від розміщення коштів у вигляді позики або за зобов'язання її надати, що визначаються пропорційно часу і сумі вимоги (зобов'язання).
Комісійні доходи (витрати)
Комісійні - це доходи (витрати) за усіма послугами, наданими (отриманими) контрагентам, окрім комісійних, що подібні за природою до процентів.
До категорії комісійних належать:
1. Комісійні за гарантії розміщення позик від імені інших кредиторів та за операціями з цінними паперами.
2. Комісійні доходи (витрати) від операцій за розрахунково-касове обслуговування, обслуговування кредитних (депозитних) рахунків, за зберігання цінностей та здійснення операцій з цінними паперами.
3. Комісійні за проведення операцій з іноземною валютою та за продаж або купівлю монет і банківських металів для третіх сторін.
4. Інші комісійні доходи (витрати) за операціями, що визначаються Законом "Про банки і банківську діяльність".
Торговельні прибутки (збитки)
Торговельні прибутки (збитки) - це чисті прибутки (збитки) від операцій купівлі-продажу різних фінансових інструментів.
До них належать:
1. Чисті прибутки (збитки) від діяльності на валютному ринку і ринку банківських металів.
2. Чисті прибутки (збитки) від операцій з цінними паперами на продаж.
3. Чисті прибутки (збитки) від торгівлі іншими фінансовими інструментами.
Інші банківські операційні доходи (витрати)
Доходи (витрати) від банківської діяльності, що не включені у вищеперераховані групи, визначені як "Інші" доходи (витрати).
До них належать: доходи від цінних паперів з непередбаченим доходом: дивіденди від акцій, що зберігаються як об'єкт торгівлі та капіталовкладень.
II. Небанківські операційні доходи і витрати
Небанківські операційні доходи (витрати) діляться на такі групи:
- адміністративні витрати;
- інші небанківські операційні доходи (витрати).
Адміністративні витрати - це витрати, пов'язані із забезпеченням діяльності банківської установи.
До них належать:
витрати на утримання персоналу (заробітна плата, премії); сплата податків та інших обов'язкових платежів, крім податку на прибуток; витрати на утримання та експлуатацію основних засобів та нематеріальних активів; інші експлуатаційні витрати (роботи і послуги, що використовуються банком у процесі комерційної діяльності, SWIFT, винагорода посередникам, охорона тощо).
Інші небанківські операційні доходи (витрати) виникають у процесі здійснення небанківських операцій, які є складовою діяльності банку.
До них належать:
доходи (витрати) від продажу основних засобів, нематеріальних активів і фінансових інвестицій (вкладень у цінні папери на інвестиції, в асоційовані і дочірні компанії); від орендних операцій; доходи від продажу окремих небанківських послуг (аудиторські послуги, підтримка програмного забезпечення, консультації нефінансового характеру тощо) та інших операцій.
III. Створення резервів
Створення резервів - це визнання витрат для відображення реального результату діяльності банку із урахуванням погіршення якості його активів або підвищення ризиковості його операцій. Резерви формуються під знецінення заборгованості за кредитами, втрат від знецінення цінних паперів та під іншу сумнівну дебіторську заборгованість, яка визначається у цей звітний період.
IV. Непередбачені доходи і витрати
Доходи (витрати) вважаються непередбаченими, якщо вони відповідають таким ознакам:
- виникають у разі надзвичайних подій і мають одноразовий характер - прибуток (збиток) буде визначений тільки за фактом подій;
- не повторюються по суті (наприклад, виникли через зміни у правилах бухгалтерського обліку активів і пасивів).
Непередбачені доходи і витрати не можуть бути прийняті до уваги для фінансової оцінки банку.
Визнання доходів і витрат
Доходи та витрати мають визнаватися такими, що належать до того звітного періоду, до якого вони відносяться, незважаючи на те, коли отримується або виплачується готівка чи її еквівалент.
Установи, що звітують, відносять до відповідної статті звіту нараховані суми доходів і витрат за кожним фінансовим інструментом на кожну звітну дату в межах принципу обережності.
Винагороди, комісійні та інші прибутки реєструються в міру виконання операцій.
Дивіденди, які отримуються, визнаються в тому періоді, в якому банк отримує інформацію про їх оголошення.
Обороти і залишки за рахунками доходів і витрат накопичуються з початку звітного року і в кінці року закриваються на рахунок N 5900 "Результат поточного року".
( Клас 5 із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 520 від 16.12.98, N 244 від 14.06.2000, N 472 від 07.12.2000, N 370 від 29.08.2001, N 338 від 10.09.2002 )
6 Доходи
Доходи банку обліковуються за рахунками шостого класу.
За кредитом рахунків проводяться суми доходів, які належать до звітного періоду.
За дебетом рахунків проводиться зменшення суми доходів або суми збитків, що виникають за торговельними операціями (група рахунків 620) при перенесенні результатів роботи за звітний рік, які відносяться на рахунок N 5040 "Прибуток чи збиток минулого року, що очікує затвердження".
60 Процентні доходи |
6022 П Процентні доходи за рахунками суб'єктів |
6054 АП Процентні доходи за цінними паперами, |
6119 П Інші комісійні доходи за операціями з |
6497 П Штрафи, пені, що отримані за господарськими |
( Клас 6 із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 520 від 16.12.98, N 579 від 08.12.99, N 244 від 14.06.2000, N 379 від 29.09.2000, N 472 від 07.12.2000, N 338 від 10.09.2002 )
7 Витрати
Витрати обліковуються за рахунками сьомого класу.
За дебетом рахунків проводяться суми витрат.
За кредитом рахунків проводиться зменшення суми витрат та списуються суми витрат при формуванні результату роботи за період, які відносяться на рахунок "Прибуток чи збиток минулого року, що очікує затвердження".
70 Процентні витрати |
7013 А Процентні витрати за довгостроковими |
708 Процентні витрати за операціями з філіями та іншими |
7109 А Інші комісійні витрати |
7423 А Амортизація |
7702 АП Відрахування в резерв під заборгованість |
( Клас 7 із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 520 від 16.12.98; N 179 від 09.04.99, N 319 від 30.06.99, N 579 від 08.12.99, N 244 від 14.06.2000, N 379 від 29.09.2000, N 472 від 07.12.2000, N 370 від 29.08.2001, N 338 від 10.09.2002 )
8 Управлінський облік
9 Позабалансові рахунки
Згідно із міжнародними стандартами бухгалтерського обліку елемент активу або пасиву проводиться на рахунках балансу у тому разі, якщо він задовольняє дві вимоги:
1. Імовірно, що банк отримає або втратить будь-яку майбутню економічну вигоду (наприклад, гроші), пов'язану з цим елементом активу або пасиву.
2. Цей елемент активу або пасиву має вартість, яка може бути досить точно виміряна.
Елементи активу або пасиву, які не задовольняють ці дві вимоги, обліковуються за позабалансовими рахунками.
За рахунками дев'ятого класу обліковуються:
- Вимоги та зобов'язання банку, які можуть виникнути в майбутні періоди та за якими банк зазнає ризику.
- Документи і цінності.
- Розрахунки за операціями з приватизації.
Бухгалтерський облік операцій за позабалансовими рахунками, як і за балансовими, ведеться за системою подвійного запису. Позабалансові рахунки кореспондують тільки між собою. Характеристика рахунків - актив або пасив визначається таким чином:
- позабалансовий рахунок - активний, якщо при переведенні його на баланс дебетується балансовий рахунок. Наприклад, рахунок N 9020 "Гарантії, що надані клієнтам" - активний, тому що у разі, якщо клієнт виявиться неплатоспроможним, банк буде змушений платити за наданою гарантією і буде дебетувати рахунок балансу "Сумнівна заборгованість за виплаченими гарантіями" або "Інша дебіторська заборгованість за операціями з банками". ( Абзац із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 338 від 10.09.2002 )
- позабалансовий рахунок - пасивний, якщо при переведенні його на баланс кредитується балансовий рахунок. Наприклад, рахунок N 9110 "Зобов'язання з кредитування, які отримані від банків" - пасивний, тому що у разі, якщо банк скористається, наприклад, кредитною лінією, він буде кредитувати рахунок балансу з групи N 162 "Кредити, які отримані від інших банків". ( Абзац із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 338 від 10.09.2002 )
Для відображення операцій за системою подвійного запису використовуються рахунки розділу N 99. Позабалансові рахунки можуть також кореспондувати між собою без використання контррахунків
Усі рахунки дев'ятого класу поділяються на 3 частини:
1. Рахунки розділів 90-95 використовуються для обліку операцій, які є ризиковими для банку. Це зобов'язання та вимоги за укладеними, але ще не виконаними угодами, як, наприклад, кредитні лінії, дозволений овердрафт, непокриті безвідкличні акредитиви, різні гарантійні зобов'язання, зобов'язання за цінними паперами, спотові, форвардні та умовні контракти з купівлі-продажу іноземної валюти й інших фінансових інструментів.
Рахунки розділів 90-95 можуть бути активними або пасивними.
За рахунками розділів 90-95 обліковуються безвідкличні операції лише за угодами, які мають юридичну силу. Відкличні зобов'язання не є ризиковими і можуть за розсудом банку обліковуватись у розділі N 98 або позасистемно.
2. Рахунки розділів 96-98 використовуються для обліку документів, цінностей та розрахунків за операціями з приватизації. Всі рахунки цих розділів активні.
3. Рахунки розділу 99 використовуються для обліку позабалансових операцій на контррахунках, які використовуються для подвійного запису. Контррахунки відкриваються в аналітичному обліку у будь-якому розрізі на розсуд банку. Наприклад:
- у розрізі контрагентів - тоді на контррахунку кожного контрагента буде відображатися позиція банку за позабалансовими зобов'язаннями і вимогами до цього контрагента;
- у розрізі фінансових інструментів;
- як технічні рахунки без аналітичного змісту.
90 Зобов'язання і вимоги за усіма видами гарантій |
За кредитом рахунку проводяться суми |
За кредитом рахунку проводяться суми отриманих контргарантій. За дебетом рахунку проводяться суми використаних контргарантій або суми невикористаних контргарантій після закінчення строку їх дії. 902 Гарантії, надані клієнтам 9020 А Гарантії, що надані клієнтам Призначення рахунку: облік наданих клієнтам (крім банків) гарантій за умови, що вони безвідкличні. Гарантії, які надані банкам як забезпечення кредитів, отриманих клієнтами, позичальниками цих банків, проводяться як гарантії, що надані клієнтам. За цим рахунком здійснюється облік як простих гарантій, так і гарантій, для яких існує відповідна отримана контргарантія, що обліковується за рахунками NN 9015 або 9036. За дебетом рахунку проводяться суми гарантій, що надані клієнтам. За кредитом рахунку проводяться суми невикористаних гарантій після закінчення їх дії; гарантій, що стали сумнівними і які переносяться на рахунок N 9091; або використаних гарантій. 9023 А Авалі, що надані за клієнтів Призначення рахунку: облік авалів, наданих за клієнтів (крім банків). За дебетом рахунку проводяться суми наданих авалів. За кредитом рахунку проводяться суми списання авалів після оплати векселя платником або в разі виконання зобов'язання за наданим авалем. 903 Гарантії, що отримані від клієнтів 9030 П Прості гарантії, що отримані від Уряду України 9031 П Прості гарантії, що отримані від клієнтів, крім Уряду України Призначення рахунків: облік прямих гарантій і поручительств, що отримані від Уряду України або клієнтів, та страхових свідоцтв. Для цих гарантій і поручительств немає гарантії, що видана іншому контрагенту. За кредитом рахунків проводяться суми отриманих гарантій і поручительств та страхових свідоцтв. |
За дебетом рахунків проводяться суми невикористаних гарантій після закінчення їх строку дії або використаних гарантій і поручительств та страхових свідоцтв. 9036 П Контргарантії, що отримані від клієнтів Призначення рахунку: облік контргарантій і поручительств, які отримані від клієнтів за умови, що вони безвідкличні та існує угода за будь-якою формою, що має юридичну силу. Для цих гарантій і поручительств існує пов'язана гарантія, видана іншому контрагенту і яка обліковується за рахунками N 9000 або N 9020. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих гарантій і поручительств. За дебетом рахунку проводяться суми використаних гарантій і поручительств, а також суми невикористаних гарантій після закінчення строку їх дії. 909 Сумнівні гарантії та поручительства 9090 А Сумнівні гарантії, що надані банкам 9091 А Сумнівні гарантії, що надані клієнтам Призначення рахунків: облік наданих банком гарантій, за якими існує реальна ймовірність їх виконання. |
За дебетом рахунків проводяться суми гарантійних зобов'язань, що стали сумнівними. За кредитом рахунків проводяться суми виконаних гарантійних зобов'язань і тих, що перестали бути сумнівними гарантійними зобов'язаннями після закінчення строку їх дії. 91 Зобов'язання з кредитування, надані та отримані 910 Зобов'язання з кредитування, які надані банкам 9100 А Зобов'язання з кредитування, які надані банкам Призначення рахунку: облік кредитних ліній та інших зобов'язань перед банками, які передбачають надання їм кредитів на першу вимогу. Зобов'язання обліковуються на цьому рахунку за умови, що вони безвідкличні. За дебетом рахунку проводяться суми зобов'язань з кредитування. За кредитом рахунку проводяться суми виконаних зобов'язань (використана частина кредитів, яка переходить на балансові рахунки за призначенням) або суми невикористаних зобов'язань після закінчення строку дії кредитного договору. 911 Зобов'язання з кредитування, які отримані від банків 9110 П Зобов'язання з кредитування, які отримані від банків Призначення рахунку: облік усіх видів зобов'язань з кредитування, отриманих від банків, які можуть бути використаними на першу вимогу за умови, що вони безвідкличні. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих зобов'язань з кредитування. За дебетом рахунку проводяться суми виконаних (використана частина кредитів, яка переходить на балансові рахунки за призначенням) або невикористаних зобов'язань після закінчення строку їх дії. 912 Зобов'язання з кредитування, які надані клієнтам 9122 А Непокриті акредитиви Призначення рахунку: облік зобов'язань банку, який відкриває безвідкличний акредитив банку (банку покупця). Ці зобов'язання не забезпечені депозитом покупця. Цей рахунок також використовується у разі акцепту банком покупця або за його дорученням платіжних документів за акредитивом. |
За дебетом рахунків проводяться суми відкритих непокритих акредитивів або акцептів щодо акредитивів. За кредитом рахунків проводяться суми виконаних акредитивів або суми сплачених зобов'язань за ними. 9129 А Інші зобов'язання з кредитування, які надані клієнтам Призначення рахунку: облік зобов'язань з фінансування клієнтів (наприклад, кредитних ліній), за умови, що вони підтверджені договором і безвідкличні. За дебетом рахунку проводяться суми виданих зобов'язань. За кредитом рахунку проводяться суми виконаних або невикористаних зобов'язань. 92 Зобов'язання і вимоги за операціями з валютою та банківськими металами Фінансовий інструмент використовується як хеджування і враховується в цій якості, якщо: - точно визначена позиція, за якою існує ризик втрат і яку банк хеджує; - фінансовий інструмент точно визначений як хедж у час його придбання; - існує зворотна залежність між зміною ціни на основний інструмент і зміною ціни на інструмент, визначений як хедж. У результаті ризик втрат від зміни цін, валютних курсів або процентних ставок на основний інструмент суттєво знижується. Якщо фінансовий інструмент не задовольняє ці вимоги, він визначається як спекулятивний. 920 Валюта та банківські метали, які куплені, але не отримані 9200 А Валюта та банківські метали, які куплені за умовами спот Призначення рахунку: облік сум купленої національної, іноземної валюти та банківських металів, розрахунки заякими відстрочуються з часу укладення угоди на строк не більший ніж звичайний для валютного ринку (як правило, не більше двох операційних днів). За дебетом рахунку проводяться суми купленої, але неотриманої валюти та вартість банківських металів. За кредитом рахунку проводяться суми отриманої валюти та банківських металів або суми сумнівної заборгованості. |
9201 А Валюта та банківські метали, які куплені за форвардними контрактами з метою хеджування Призначення рахунку: облік купленої національної, іноземної валюти та банківських металів між датою угоди та датою поставки за умовами форвард, за угодами, укладеними з метою хеджування. За дебетом рахунку проводяться суми купленої валюти та банківських металів. За кредитом рахунку проводяться суми отриманої валюти та банківських металів або сумнівна заборгованість. 9202 А Валюта та банківські метали, які куплені за форвардними контрактами за іншими операціями Призначення рахунку: облік купленої національної, іноземної валюти та банківських металів між датою угоди і датою поставки за спекулятивними операціями за умовами форвард, тобто які не кваліфікуються як операції хеджування. За дебетом рахунку проводяться суми купленої валюти та банківських металів. За кредитом рахунку проводяться суми отриманої валюти та банківських металів або сумнівна заборгованість. 9203 А Валюта та банківські метали до отримання за купленими опціонними контрактами з метою хеджування Призначення рахунку: облік купленої національної, іноземної валюти та банківських металів між датою угоди і датою можливої реалізації опціонів, куплених з метою хеджування. За дебетом рахунку проводяться суми купленої валюти та банківських металів. За кредитом рахунку проводяться суми валюти та банківських металів після їх отримання або після закінчення строку угоди. |
9204 А Валюта та банківські метали до отримання за іншими опціонними контрактами Призначення рахунку: облік купленої національної, іноземної валюти та банківських металів між датою угоди і датою можливої реалізації опціонів, куплених за спекулятивними опціонами, як купленими, так і проданими. За дебетом рахунку проводяться суми купленої валюти та банківських металів. За кредитом рахунку проводяться суми валюти та банківських металів після їх отримання або після закінчення строку угоди. 9205 А Дисконт/Премія до отримання за форвардними валютними контрактами Призначення рахунку: облік неамортизованої різниці між спотовими та форвардними курсами іноземної валюти за форвардними контрактами валютного обміну, що укладені з метою хеджування. За дебетом рахунку проводяться суми різниці між спотовим та форвардним курсами. За кредитом рахунку проводиться сума різниці між спотовим та форвардним курсами, яка списується при закритті форвардного контракту. 9206 А Хеджовані процентні доходи майбутніх періодів в іноземній валюті Призначення рахунку: облік сум процентів, які повинні бути отримані за кредити в іноземній валюті, але які ще не нараховані на відповідних балансових рахунках і які є предметом операції хеджування (продані на строк). За дебетом рахунку проводяться суми ще не нарахованих на балансі процентів до отримання на дату укладення угоди хеджування. За кредитом рахунку проводяться суми процентів, які переносяться на баланс на час їх нарахування. |
9207 А Витрати майбутніх періодів, які хеджовані Призначення рахунку: облік сум процентів, які повинні бути сплачені за отримані кредити та депозити в іноземній валюті, але які ще не нараховані і які є предметом операції хеджування (куплені на строк). Рахунок ведеться в гривнях за курсом, вказаним у контракті за хеджуванням. За дебетом рахунку проводяться суми ще не нарахованих на балансі витрат за процентами до виплати на дату укладення угоди з хеджування. За кредитом рахунку проводяться суми процентів, які переносяться на рахунки витрат на час їх нарахування. 921 Валюта та банківські метали, які продані, але не відіслані 9210 П Валюта та банківські метали, які продані за умовами спот Призначення рахунку: облік проданої національної, іноземної валюти та банківських металів між датою угоди і датою поставки за операціями спот. За кредитом рахунку проводяться суми проданої, але невідісланої валюти та банківських металів. За дебетом рахунку проводяться суми поставленої валюти та банківських металів. 9211 П Валюта та банківські метали, які продані за форвардними контрактами з метою хеджування Призначення рахунку: облік проданої національної, іноземної валюти та банківських металів між датою угоди і датою поставки за умовами форвард. На цих рахунках також обліковується форвардна частина свопових контрактів з обміну валют. За кредитом рахунку проводяться суми проданої валюти та банківських металів. За дебетом рахунку проводяться суми поставленої валюти та банківських металів. 9212 П Валюта та банківські метали, які продані за форвардними контрактами за іншими операціями Призначення рахунку: облік проданої національної, іноземної валюти та банківських металів між датою угоди і датою поставки за спекулятивними операціями за умовами форвард, тобто за операціями, які не кваліфікуються як операції хеджування. За кредитом рахунку проводяться суми проданої валюти та банківських металів. |
За дебетом рахунку проводяться суми поставленої валюти та банківських металів. 9213 П Валюта та банківські метали до відсилання за купленими опціонними контрактами з метою хеджування Призначення рахунку: облік проданої національної, іноземної валюти та банківських металів між датою угоди і датою можливої реалізації опціонів, куплених з метою хеджування. За кредитом рахунку проводяться суми проданої валюти та банківських металів. За дебетом рахунку проводяться суми валюти та банківських металів після їх сплати або після закінчення строку угоди. 9214 П Валюта та банківські метали до відсилання за іншими опціонними контрактами Призначення рахунку: облік проданої національної, іноземної валюти та банківських металів між датою угоди і датою можливої реалізації опціонів за спекулятивними опціонами як купленими, так і проданими. За кредитом рахунку проводяться суми проданої валюти та банківських металів. За дебетом рахунку проводяться суми валюти та банківських металів після їх сплати або після закінчення строку угоди. 9215 П Дисконт/Премія до виплати за форвардними контрактами Призначення рахунку: облік неамортизованої різниці між спотовим та форвардним курсами іноземної валюти за форвардними контрактами валютного обміну, що укладені з метою хеджування. За кредитом рахунку проводяться суми різниці між спотовим та форвардним курсами. За дебетом рахунку проводиться списання суми різниці між спотовим та форвардним курсами при закритті форвардного контракту. 9216 П Хеджовані процентні витрати майбутніх періодів в іноземній валюті Призначення рахунку: облік сум процентів, які повинні бути сплачені за кредити в іноземній валюті, але які ще не нараховані на відповідних балансових рахунках і які є предметом операції хеджування (куплені на строк). За кредитом рахунку проводяться суми ще не нарахованих на балансі процентів до виплати на дату укладення угоди хеджування. |
За дебетом рахунку проводяться суми процентів, які переносяться на баланс на час їх нарахування. 9217 П Доходи майбутніх періодів, які хеджовані Призначення рахунку: облік сум процентів, які мають бути отримані за кредити та депозити в іноземній валюті, але які ще не нараховані і які є предметом операції хеджування (продані на строк). Рахунок ведеться у гривнях за курсом угоди з хеджування. За кредитом рахунку проводяться суми ще не нарахованих на балансі доходів за процентами до отримання на дату укладення угоди з хеджування. За дебетом рахунку проводяться суми процентів, які переносяться на рахунки доходів на час їх нарахування. 929 Сумнівні вимоги за операціями з валютою та банківськими металами 9290 А Сумнівні вимоги за операціями з валютою та банківськими металами Призначення рахунку: облік купленої валюти та банківських металів, отримання яких викликає сумнів. За дебетом рахунку проводиться сума вартості купленої валюти та банківських металів, які визнані безнадійними до отримання. За кредитом рахунку проводиться сума вартості валюти та банківських металів при їх отриманні або списанні. 93 Вимоги та зобов'язання щодо андерайтингу цінних паперів, спотових та строкових фінансових інструментів, крім інструментів валютного обміну 930 Цінні папери до отримання за операціями андерайтингу 9300 А Вимоги за андерайтингом цінних паперів Призначення рахунку: облік зобов'язань емітентів цінних паперів з андерайтингу, тобто прав отримати обумовлену суму цінних паперів після закінчення їх випуску. На цьому рахунку обліковуються суми цінних паперів до отримання з часу підписання угоди до закінчення строку передплати. За цим рахунком обліковуються тільки письмові зобов'язання. За дебетом рахунків проводиться вартість цінних паперів до отримання. За кредитом рахунків проводиться вартість отриманих цінних паперів та суми зменшення зобов'язань після реєстрації емісії. |
931 Цінні папери до відсилання за операціями андерайтингу 9310 П Зобов'язання за андерайтингом цінних паперів Призначення рахунку: облік сум цінних паперів, за якими існують письмові угоди андерайтингу і які розміщені банком. На цьому рахунку обліковуються суми отриманих зобов'язань з часу підписання угоди до закінчення строку передплати на цінні папери. За цими рахунками обліковуються тільки письмові зобов'язання. За кредитом рахунків проводиться вартість цінних паперів, які розміщені. За дебетом рахунків проводиться вартість відісланих цінних паперів після закінчення емісії. 935 Активи до отримання 9350 А Активи до отримання та депозити до розміщення за спотовими контрактами Призначення рахунку: облік сум куплених або розміщених активів (цінних паперів, депозитів тощо), розрахунки за якими відстрочуються з часу укладення угоди на строк не більший, ніж звичайний, для відповідного ринку. За дебетом рахунку проводяться суми куплених або розміщених активів. За кредитом рахунку проводяться суми отриманих активів або суми сумнівної заборгованості. 9351 А Активи до отримання за форвардними контрактами з метою хеджування 9352 А Активи до отримання за форвардними контрактами за іншими операціями Призначення рахунків: облік вимог за номінальною вартістю контрактів купівлі кредитів, потоків процентних доходів, біржових індексів, акцій та інших активів, крім валюти. За дебетом рахунків проводиться номінальна вартість контрактів з купівлі активів. За кредитом рахунків проводиться номінальна вартість контрактів при купівлі активів. 9353 А Активи до отримання за купленими опціонними контрактами з метою хеджування 9354 А Активи до отримання за іншими опціонними контрактами Призначення рахунків: облік вимог за ціною виконання умовних контрактів купівлі кредитів, потоків процентних доходів, біржових індексів, акцій та інших активів, крім валюти, між датою угоди і датою можливої реалізації опціонів. |
За дебетом рахунків проводяться суми вартості контрактів з купівлі активів. За кредитом рахунків проводяться суми активів у разі їх купівлі або після закінчення строку угоди. 936 Активи до відсилання 9360 П Активи до відсилання та депозити до залучення за спотовими контрактами Призначення рахунку: облік сум проданих активів до відсилання (наприклад, продаж цінних паперів тощо) або залучених депозитів, розрахунки за якими відстрочуються з часу укладення угоди на строк, не більший, ніж звичайний для відповідного ринку. За кредитом рахунку проводяться суми проданих активів до відсилання або залучених депозитів. За дебетом рахунку проводяться суми відісланих активів або залучених депозитів 9361 П Активи до відсилання за форвардними контрактами з метою хеджування 9362 П Активи до відсилання за форвардними контрактами за іншими операціями Призначення рахунків: облік зобов'язань за номінальною вартістю контрактів продажу кредитів, потоків процентних доходів, біржових індексів, акцій та інших активів, крім валюти. За кредитом рахунків проводиться номінальна вартість контрактів з продажу активів. За дебетом рахунків проводиться номінальна вартість контрактів при відсиланні активів. 9363 П Активи до відсилання за купленими опціонними контрактами з метою хеджування 9364 П Активи до відсилання за іншими опціонними контрактами Призначення рахунків: облік зобов'язань за ціною виконання умовних контрактів продажу кредитів, потоків процентних доходів, біржових індексів, акцій та інших активів, крім валюти. За кредитом рахунків проводиться номінальна вартість контрактів з продажу активів. За дебетом рахунків проводиться вартість активів у разі їх продажу або після закінчення строку угоди. |
939 Сумнівні вимоги за операціями з фінансовими інструментами, крім інструментів валютного обміну 9390 А Сумнівні вимоги за операціями з фінансовими інструментами, крім інструментів валютного обміну Призначення рахунку: облік куплених фінансових інструментів, крім інструментів валютного обміну, отримання яких викликає сумнів. За дебетом рахунку проводиться сума вартості куплених фінансових інструментів, які визнані безнадійними щодо отримання. За кредитом рахунку проводиться сума вартості куплених фінансових інструментів при їх отриманні або списанні. 95 Інші зобов'язання і вимоги 950 Отримана застава Заставою вважається актив, який виступає забезпеченням заборгованості. Предмет застави та порядок її реалізації визначається згідно із чинним законодавством. Застава обліковується у сумі, вказаній у договорі застави. 9500 П Застава, за якої предмет застави залишається у заставодавця Призначення рахунку: облік застав усіх видів, за якими предмет застави залишається на зберіганні в заставодавця. |
За кредитом рахунку проводяться суми вартості заставленого майна під забезпечення наданих кредитів. За дебетом рахунку проводяться суми вартості заставленого майна при поверненні кредитів, у разі пошкодження заставленого майна, у разі реалізації заставленого майна тощо. 9501 П Застава, за якої предмет застави передається на зберігання заставодержателю Призначення рахунку: облік застав усіх видів, за якими предмет застави передається на зберігання заставодержателю. За кредитом рахунку проводяться суми активів, отриманих у заставу. За дебетом рахунку проводяться суми списання активів, отриманих у заставу, після повернення кредиту або при отриманні заставодержателем платежу (від реалізації застави). 9502 П Застава, за якої предмет застави передається третім особам Призначення рахунку: облік усіх видів застав, що передаються на зберігання третім особам. За кредитом рахунку проводяться суми активів, отриманих у заставу. За дебетом рахунку проводяться суми списання застав після закінчення строку або при отриманні заставодержателем платежу (від реалізації застави). 951 Надана застава 9510 А Надана застава Призначення рахунку: облік активів, наданих заставодавцем під заставу, у сумі, обумовленій договором. За дебетом рахунку проводяться суми активів, наданих у заставу. За кредитом рахунку проводяться суми списання наданих у заставу активів після повернення кредиту або в разі реалізації заставленого майна. 96 Списана заборгованість та кошти до повернення 960 Не сплачені в строк доходи 9600 А Не сплачені банками доходи |
9601 А Не сплачені клієнтами доходи Призначення рахунків: облік списаних не сплачених у строк доходів за кредитами та їх подальше нарахування. За дебетом рахунків проводяться суми не сплачених у строк доходів. За кредитом рахунків проводяться суми отриманих або списаних доходів. 961 Борги, списані у збиток 9610 А Борги банків, які списані у збиток 9611 А Борги клієнтів, які списані у збиток Призначення рахунків: облік сум основних боргів, які списані з балансу і зараховані на цей рахунок для спостереження за появою можливості стягнення у разі зміни майнового становища боржника. За дебетом рахунків проводяться суми боргів, які списані з балансу. За кредитом рахунків проводяться суми, які надійшли в погашення боргу або анульовані згідно з чинним законодавством. 962 Кошти до повернення 9620 А Валютні кошти підприємств, організацій, міністерств, відомств і Кабінету Міністрів України, що знаходяться на рахунках у Зовнішекономбанку Росії Призначення рахунку: облік валютних коштів підприємств і організацій. |
За дебетом рахунку проводяться суми валютних коштів підприємств та організацій. За кредитом рахунку проводяться суми повернених коштів. 9621 А Валютні кошти фізичних осіб, що знаходяться на рахунках у Зовнішекономбанку Росії Призначення рахунку: облік валютних коштів фізичних осіб, що знаходяться на рахунках у Зовнішекономбанку Росії та кореспондентських рахунках банків, які здійснювали розрахунки через Зовнішекономбанк Росії. За дебетом рахунку проводяться суми валютних коштів фізичних осіб. За кредитом проводяться суми повернених коштів. 97 Цінні папери та матеріальні цінності клієнтів 970 Цінні папери та матеріальні цінності клієнтів у довірчому управлінні 9700 А Цінні папери клієнтів у довірчому управлінні Призначення рахунку: облік цінних паперів клієнтів, які придбані банком згідно з договором про довірче управління. Також за цим рахунком, за окремими аналітичними рахунками, обліковуються суми на транзитних рахунках (наприклад, суми, списані з балансових рахунків коштів клієнтів у довірчому управлінні до часу оприбуткування цінних паперів на цей рахунок). |
За дебетом рахунку проводяться суми вартості цінних паперів, куплених банком. За кредитом рахунку проводяться суми цінних паперів, які погашені, продані банком відповідно до договору про довірче управління; або повернені клієнтам після закінчення дії договору про довірче управління. 9701 А Інші активи клієнтів у довірчому управлінні Призначення рахунку: облік активів, крім цінних паперів, переданих клієнтами у довірче управління або придбаних банком згідно з договором про довірче управління. Також за цим рахунком, за окремими аналітичними рахунками, обліковуються суми на транзитних рахунках (наприклад, суми, списані з балансових рахунків коштів клієнтів у довірчому управлінні до часу оприбуткування активів на цей рахунок). За дебетом рахунку проводиться сума вартості активів, що надійшли у довірче управління або були куплені банком. За кредитом рахунку проводиться сума вартості використаних активів у процесі довірчого управління або вартість повернених клієнтам активів після закінчення дії договору про довірче управління. 9702 А Цінні папери на зберіганні Призначення рахунку: облік цінних паперів клієнтів на зберіганні. За дебетом рахунку проводяться суми цінних паперів, переданих банку на зберігання за їх номінальною вартістю. За кредитом рахунку проводяться суми цінних паперів, повернених клієнтам банку згідно з договором про зберігання. 9703 А Інші активи на зберіганні Призначення рахунку: облік інших активів клієнтів на зберіганні. За дебетом рахунку проводяться суми інших активів, переданих банку на зберігання за їх номінальною вартістю. За кредитом рахунку проводяться суми інших активів, повернених клієнтам банку згідно з договором про зберігання. 9704 А Цінні папери клієнтів згідно з договором доручення (комісії) |
Призначення рахунку: облік цінних паперів клієнтів, що придбані банком згідно з договором доручення на купівлю або продаються згідно з договором доручення на продаж. За дебетом рахунку проводяться суми вартості цінних паперів, що придбані банком або передані банку для продажу. За кредитом рахунку проводяться суми цінних паперів, що реалізовані банком згідно з договором доручення на продаж або передані клієнтам відповідно до договору доручення на купівлю. 971 Документи з приватизації - житлові чеки 9710 А Розрахунки з емісії приватизаційних житлових чеків Призначення рахунку: облік емісії приватизаційних житлових чеків. За дебетом рахунку проводиться сума емісії. За кредитом рахунку проводиться списання емісії після її зарахування на позабалансовий рахунок N 9711 Ощадного банку України. |
9711 А Житлові чеки в установах Ощадного банку України Призначення рахунку: облік житлових чеків з приватизації в установах Ощадного банку України. За дебетом рахунку проводяться суми, які надійшли від Національного банку України або від вищестоящої установи Ощадного банку України, суми індексації номінальної вартості приватизаційних житлових чеків. За кредитом рахунку проводяться суми прийнятих від клієнтів приватизаційних платіжних доручень для перерахування суми житлових чеків з депозитного рахунку на рахунок відповідного позабюджетного фонду приватизації чи фінансового посередника. Одночасно вони проводяться за дебетом рахунку N 9770 "Різні цінності і розрахункові документи за придбаними об'єктами приватизації, відіслані". 9712 А Розрахунки житловими чеками з позабюджетним Державним фондом приватизації 9713 А Розрахунки житловими чеками з позабюджетним Державним фондом приватизації Автономної Республіки Крим |
9714 А Розрахунки житловими чеками з позабюджетними фондами приватизації адміністративно-територіальних одиниць Призначення рахунків: облік коштів, які надійшли від приватизації Державного житлового фонду при розрахунках житловими чеками. За дебетом рахунків проводиться сума номінальної вартості житлових чеків, які надійшли на оплату приватизованого житла. За кредитом рахунків проводиться списання вартості житлових чеків після перевірки тотожності залишків з даними фонду приватизації. 9715 А Розрахунки установ Ощадного банку України за житловими чеками Призначення рахунку: облік операцій за житловими чеками установ Ощадного банку України за придбані об'єкти приватизації. Рахунок у кінці операційного дня закривається. Рахунок відкривається на балансі Ощадного банку України. За дебетом рахунку проводяться номінальні суми реєстрів приватизаційних доручень за житловими чеками, надані філіями Ощадного банку України. За кредитом рахунку проводяться номінальні суми реєстрів приватизаційних доручень за житловими чеками, які підлягають відсиланню безпосередньо установі банку отримувача коштів (за місцем знаходження відповідних позабюджетних фондів приватизації) з проміжним відображенням за рахунком N 9770 "Різні цінності і розрахункові документи за придбаними об'єктами приватизації, відіслані". 9717 А Житлові чеки, акумульовані на рахунках фінансових посередників Призначення рахунку: облік сум житлових чеків громадян, які акумульовані на рахунках фінансових посередників. За дебетом рахунку проводяться суми житлових чеків, які надійшли на рахунки фінансових посередників. За кредитом рахунку проводяться суми житлових чеків, які перераховані за придбані об'єкти приватизації. 9718 А Житлові чеки, акумульовані для розрахунків за придбані об'єкти приватизації Призначення рахунку: облік сум житлових чеків, що акумульовані для приватизації майна державних підприємств. За дебетом рахунку проводяться суми житлових чеків, які надійшли для приватизації майна державних підприємств. |
За кредитом рахунку проводяться суми житлових чеків, які перераховані на оплату приватизованого майна державних підприємств. 972 Документи з приватизації - майнові сертифікати 9720 А Розрахунки з емісії приватизаційних майнових сертифікатів Призначення ахунку: облік емісії приватизаційних майнових сертифікатів. За дебетом рахунку проводиться сума емісії. За кредитом рахунку проводиться списання емісії у разі перерахування її установам Ощадного банку України. 9721 А Майнові сертифікати в установах Ощадного банку України Призначення рахунку: облік майнових сертифікатів. За дебетом рахунку проводяться суми майнових сертифікатів, які надійшли від Національного банку України або від вищестоящої установи Ощадного банку України, суми індексації номінальної вартості приватизаційних майнових сертифікатів. За кредитом рахунку проводяться суми прийнятих від клієнтів приватизаційних платіжних доручень для перерахування сертифікатів з депозитного рахунку на рахунок відповідного позабюджетного фонду приватизації чи фінансового посередника. Одночасно вони проводяться за дебетом рахунку N 9770 "Різні цінності і розрахункові документи за придбаними об'єктами приватизації, відіслані". 9722 А Розрахунки майновими сертифікатами з позабюджетним Державним фондом приватизації 9723 А Розрахунки майновими сертифікатами з позабюджетним Державним фондом приватизації Автономної Республіки Крим 9724 А Розрахунки майновими сертифікатами з позабюджетним фондом приватизації адміністративно-територіальних одиниць Призначення рахунків: облік коштів, які надійшли від приватизації державних підприємств при розрахунках майновими сертифікатами. За дебетом рахунків проводиться сума номінальної вартості майнових сертифікатів, які надійшли на оплату приватизованого майна. |
За кредитом рахунків проводиться списання сум майнових сертифікатів після перевірки тотожності залишків з даними Фонду державного майна. 9725 А Розрахунки установ Ощадного банку України за майновими сертифікатами Призначення рахунку: облік операцій за майновими сертифікатами установ Ощадного банку України за придбані об'єкти приватизації. Рахунок в кінці операційного дня закривається. Рахунок відкривається на балансі Ощадного банку України. За дебетом рахунку проводяться номінальні суми реєстрів приватизаційних доручень за майновими сертифікатами, надані установами Ощадного банку України. За кредитом рахунку проводяться номінальні суми реєстрів приватизаційних доручень за майновими сертифікатами, які підлягають відсиланню безпосередньо установі банку одержувача коштів (за місцезнаходженням відповідних позабюджетних фондів приватизації) з проміжним відображенням за рахунком N 9770 "Різні цінності і розрахункові документи за придбаними об'єктами приватизації, відіслані". |
9726 А Бланки приватизаційних майнових сертифікатів Призначення рахунку: облік бланків приватизаційних майнових сертифікатів. Рахунок відкривається на балансі Ощадного банку України. За дебетом рахунку проводяться суми номінальної вартості бланків майнових сертифікатів, що надійшли. За кредитом рахунку проводяться суми виданих громадянам приватизаційних майнових сертифікатів, а також суми недостач бланків майнових сертифікатів. 9727 А Приватизаційні майнові сертифікати, акумульовані на рахунках фінансових посередників для приватизації майна Призначення рахунку: облік сум майнових сертифікатів громадян, які акумульовані на рахунках фінансових посередників. За дебетом рахунку проводяться суми майнових сертифікатів, які надійшли на рахунки фінансових посередників. За кредитом рахунку проводяться суми майнових сертифікатів, які перераховані за придбані об'єкти приватизації. 9728 А Майнові сертифікати, акумульовані для розрахунків за приватизоване житло Призначення рахунку: облік сум майнових сертифікатів, що акумульовані для приватизації державного житлового фонду. |
За дебетом рахунку проводяться суми майнових сертифікатів, які надійшли для приватизації житла. За кредитом рахунку проводяться суми майнових сертифікатів, які перераховані на оплату приватизованого житла. 973 Документи з приватизації - земельні бони 9731 А Земельні бони в установах Ощадного банку України Призначення рахунку: облік земельних бон. За дебетом рахунку проводяться суми земельних бон, які надійшли від Національного банку України або від вищестоящої установи Ощадного банку України, суми індексації номінальної вартості земельних бон. За кредитом рахунку проводяться суми прийнятих від клієнтів приватизаційних платіжних доручень для перерахування земельних бон з депозитного рахунку на рахунок відповідного позабюджетного фонду приватизації чи фінансового посередника. Одночасно вони проводяться за дебетом рахунку N 9770 "Різні цінності і розрахункові документи за придбаними об'єктами приватизації, відіслані". 9733 А Розрахунки земельними бонами з позабюджетним Державним фондом приватизації Автономної Республіки Крим 9734 А Розрахунки земельними бонами з позабюджетним фондом приватизації адміністративно-територіальних одиниць Призначення рахунків: облік коштів, які надійшли від продажу об'єктів приватизації до фондів приватизації при розрахунках земельними бонами. За дебетом рахунків проводиться сума номінальної вартості земельних бон, які надійшли на оплату приватизованого майна. За кредитом рахунків проводиться списання земельних бонів після перевірки тотожності залишків з даними Фонду державного майна. 9735 А Розрахунки установ Ощадного банку України за земельними бонами Призначення рахунку: облік операцій із земельними бонами установ Ощадного банку України за придбані об'єкти приватизації. Рахунок в кінці операційного дня закривається. Рахунок відкривається на балансі Ощадного банку України. |
За дебетом рахунку проводяться номінальні суми реєстрів приватизаційних доручень за земельними бонами, надані установами Ощадного банку України. За кредитом рахунку проводяться номінальні суми реєстрів приватизаційних доручень за земельними бонами, які підлягають відсиланню безпосередньо установі банку одержувача коштів (за місцезнаходженням відповідних позабюджетних фондів приватизації) з проміжним відображенням за рахунком N 9770 "Різні цінності і розрахункові документи за придбаними об'єктами приватизації, відіслані". 9737 А Земельні бони, акумульовані на рахунках фінансових посередників Призначення рахунку: облік сум земельних бон громадян, які акумульовані на рахунках фінансових посередників. За дебетом рахунку проводяться суми земельних бон, які надійшли на рахунки фінансових посередників. За кредитом рахунку проводяться суми земельних бон, які перераховані за придбані об'єкти приватизації. 974 Інші розрахунки 9740 А Розрахунки житловими чеками з позабюджетним Державним фондом приватизації за придбане майно |
9741 А Розрахунки житловими чеками з позабюджетним Державним фондом приватизації Автономної Республіки Крим за придбане майно 9742 А Розрахунки житловими чеками з позабюджетним Державним фондом приватизації адміністративно-територіальних одиниць за придбане майно Призначення рахунків: облік коштів, які надійшли до фондів приватизації від приватизації майна державних підприємств при розрахунках житловими чеками. За дебетом рахунків проводиться сума номінальної вартості житлових чеків, які надійшли на оплату приватизованого майна. За кредитом рахунків проводиться сума номінальної вартості житлових чеків, які списуються після перевірки тотожності залишків з даними фонду приватизації. 9743 А Розрахунки приватизаційними майновими сертифікатами з позабюджетним Державним фондом приватизації за приватизоване житло 9744 А Розрахунки приватизаційними майновими сертифікатами з позабюджетним Державним фондом приватизації Автономної Республіки Крим за приватизоване житло 9745 А Розрахунки приватизаційними майновими сертифікатами з позабюджетним Державним фондом приватизації адміністративно-територіальних одиниць за приватизоване житло Призначення рахунків: облік коштів, які надійшли від приватизації державного житлового фонду при розрахунках майновими сертифікатами. За дебетом рахунків проводиться сума номінальної вартості приватизаційних майнових сертифікатів, які надійшли від приватизації державного житлового фонду. За кредитом рахунків проводиться сума приватизаційних майнових сертифікатів, які списуються після перевірки тотожності залишків з даними фонду приватизації. 9746 А Транзитний рахунок за розрахунковими документами з приватизації Призначення рахунку: облік приватизаційних документів (майнових та компенсаційних сертифікатів, житлових чеків), які прийняті від фізичних осіб в обмін на сертифікати, акції інвестиційних компаній згідно з укладеними угодами. |
975 Документи з приватизації - компенсаційні сертифікати 9750 А Сума нарахованої компенсації грошових заощаджень в установах Ощадного банку України Призначення рахунку: облік нарахованої суми компенсації грошових заощаджень за вкладами населення відповідно до їх залишку за станом на 1 січня 1992 року. Рахунок відкривається в балансі установ Ощадного банку України. За дебетом рахунку проводяться суми нарахованої компенсації. За кредитом рахунку проводяться суми списаної компенсації. 9751 А Бланки компенсаційних сертифікатів Призначення рахунку: облік бланків сертифікатів, які знаходяться у вільному обігу. За дебетом рахунку проводиться сума номінальної вартості бланків сертифікатів, що вийшли після затвердження проспекту емісії Міністерством фінансів та Фондом державного майна України та передачі примірників часткового сертифіката до установ Ощадного банку України. За кредитом рахунку проводяться операції з видачі сертифікатів. |
9752 А Компенсаційні сертифікати, що обертаються на ринку Призначення рахунку: облік за номінальною вартістю компенсаційних сертифікатів, що обертаються на ринку. За дебетом рахунку проводяться суми придбаних банком компенсаційних сертифікатів та компенсаційних сертифікатів, що належать клієнтам. За кредитом рахунку проводяться суми проданих або перерахованих компенсаційних сертифікатів. 9753 А Компенсаційні сертифікати, що запропоновані для продажу на біржі Призначення рахунку: облік компенсаційних сертифікатів, що виставляються на продаж. За дебетом рахунку проводяться суми компенсаційних сертифікатів, що надійшли до продажу як у формі записів на рахунках, так і в паперовій формі. За кредитом рахунку проводиться сума номінальної вартості проданих компенсаційних сертифікатів або тих, що не взяли участь у торгах на біржі. 9754 А Компенсаційні сертифікати, що зберігаються в установах банків Призначення рахунку: облік компенсаційних сертифікатів, що зберігаються в установах банків. За дебетом рахунку проводяться компенсаційні сертифікати у паперовій формі, отримані банком від клієнтів. За кредитом рахунку списують компенсаційні сертифікати згідно з вказівками Національного банку України. 9755 А Розрахунки компенсаційними сертифікатами з позабюджетним Державним фондом приватизації 9756 А Розрахунки компенсаційними сертифікатами з позабюджетним фондом приватизації Автономної Республіки Крим 9757 А Розрахунки компенсаційними сертифікатами з позабюджетним фондом приватизації адміністративно-територіальних одиниць Призначення рахунків: облік компенсаційних сертифікатів, які обмінені на акції приватизованих підприємств. За дебетом рахунків обліковується вартість компенсаційних сертифікатів, що обмінені на акції приватизованих підприємств. |
За кредитом рахунків проводиться списання компенсаційних сертифікатів після перевірки тотожності з даними Фонду державного майна. 976 Грошова компенсація заощаджень громадян України в установах Ощадбанку 9760 А Грошова компенсація заощаджень громадян України в установах Ощадбанку Призначення рахунку: облік нарахованої суми компенсації грошових заощаджень за вкладами населення. Рахунок відкривається на балансі установ Ощадного банку України. 977 Різні цінності і документи з приватизації в дорозі 9770 А Різні цінності і розрахункові документи за придбаними об'єктами приватизації, відіслані Призначення рахунку: облік коштів, цінностей і документів з приватизації, відісланих безпосередньо банкам-отримувачам коштів до отримання підтвердження від них. За дебетом рахунку проводиться сума вартості коштів, цінностей і документів за придбаними об'єктами приватизації, які відіслані за призначенням. За кредитом рахунку проводиться списання коштів, цінностей і документів за придбаними об'єктами приватизації після отримання підтвердження про їх одержання. 9771 А Бланки з приватизації в дорозі Призначення рахунку: облік бланків документів з приватизації, що знаходяться в дорозі. За дебетом рахунку обліковуються бланки документів з приватизації, що знаходяться в дорозі. За кредитом рахунку списуються бланки документів після отримання підтвердження від банку про надходження документів. 98 Облік інших засобів, цінностей та документів 980 Документи за розрахунковими операціями 9800 А Розрахункові документи за факторинговими операціями Призначення рахунку: облік банком платіжних документів за номіналом (тобто облік документів за факторинговими операціями, переданих банку постачальником). За дебетом рахунку проводяться суми номінальної вартості платіжних документів, які підлягають оплаті постачальнику. |
За кредитом рахунку списуються суми, які сплачені покупцями за платіжними документами або у разі списання заборгованості. У разі надходження часткових платежів на зворотному боці платіжних документів робляться відмітки про суми, що надійшли. 9802 А Акредитиви до сплати Призначення рахунку: облік акредитивів, які виставлені банку до оплати. Вони не обліковуються за рахунками розділів 90, 91. 9803 А Розрахункові документи клієнтів, що обліковуються банком відповідно до укладених цивільно-правових договорів Призначення рахунку: облік несплачених платіжних доручень клієнтів, що здійснюється відповідно до укладених цивільно-правових договорів. За дебетом рахунку проводяться суми несплачених платіжних доручень клієнтів. За кредитом рахунку проводяться суми, що сплачені згідно з платіжними дорученнями клієнтів, або суми повернених клієнтам платіжних доручень. 9804 А Розрахункові документи, що не сплачені в строк з вини банку Призначення рахунку: облік розрахункових документів, що не сплачені в строк з вини банку. За дебетом рахунку проводяться суми не сплачених у строк розрахункових документів з вини банку. За кредитом рахунку проводяться суми списання сплачених або повернених розрахункових документів 9805 А Прострочена заборгованість за кредитами, оформлена векселями Призначення рахунку: облік сум векселів, якими оформлена прострочена заборгованість за кредитами. За дебетом рахунку проводиться сума векселів, якими оформлена прострочена заборгованість за кредитами. За кредитом рахунку проводиться списання сум векселів у разі настання терміну платежу за векселем. |
9809 А Інші документи за розрахунковими операціями клієнтів Призначення рахунку: облік виконавчих та інших документів за розрахунками. Наприклад, рішення (ухвали) суду, постанови слідчого, державного виконавця про накладання арешту на кошти юридичних або фізичних осіб, що знаходяться в банку. На цьому рахунку документи враховуються за умовною оцінкою - 1 гривня. За дебетом рахунку проводяться документи, що надійшли. За кредитом рахунку проводяться списані документи після прийняття уповноваженим органом відповідного рішення або в разі його виконання 981 Інші цінності і документи 9810 А Нерозібрані посилки з цінностями Призначення рахунку: облік нерозібраних посилок з цінностями (цінними бланками тощо), які не зараховані за призначенням у день їх отримання. За дебетом рахунку проводяться суми цінностей, вказані на посилках, що надійшли. За кредитом рахунку проводяться суми цінностей, що зараховані за призначенням, після розбирання посилок. 9811 А Отримані дозволи на випуск цінних паперів Призначення рахунку: облік отриманих свідоцтв про реєстрацію випуску цінних паперів. |
За дебетом рахунку проводяться суми |
За дебетом рахунку проводяться суми |
За дебетом рахунку проводяться суми вартості |
( Клас 9 із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 520 від 16.12.98, N 179 від 09.04.99, N 244 від 14.06.2000, N 379 від 29.09.2000, N 472 від 07.12.2000, N 370 від 29.08.2001, N 338 від 10.09.2002 )
Визначення окремих термінів
Акція - цінний папір, що засвідчує внесення коштів у статутний фонд акціонерного товариства, підтверджує членство в цьому товаристві, дає право на: одержання частини прибутку у вигляді дивідендів, участь в управлінні, участь у розподілі майна у разі ліквідації акціонерного товариства.
Акцепт - це згода на оплату або гарантування оплати платіжних документів.
Андерайтинг - це комплекс послуг, пов'язаних із розміщенням емісії цінних паперів третіх осіб на первинному ринку.
Асоційована компанія (підприємство) - це компанія, в якій інвестор має значний вплив і яка не є ні дочірньою компанією, ні спільним підприємством інвестора. Значний вплив передбачає, що інвестор прямо або через дочірні компанії володіє 20% або більшою часткою капіталу компанії. Значний вплив також має місце, якщо інвестор (банк) прямо або через дочірні компанії володіє часткою капіталу компанії менше 20%, але виконуються такі умови:
1) інвестор (банк) має представника (представників) у раді директорів або аналогічному керівному органі компанії;
2) інвестор (банк) бере участь у визначенні стратегії і операцій компанії;
3) проводяться істотні операції між інвестором (банком) та компанією;
4) здійснюється обмін керівним персоналом між інвестором (банком) і компанією;
5) інвестор (банк) надає компанії суттєву технічну або комерційну інформацію.
Безвідкличні гарантії - гарантії, що можуть бути скасовані лише за згодою особи, що отримує гарантію.
Безвідкличні зобов'язання - це зобов'язання, що можуть бути скасовані лише за згодою особи, якій надається це зобов'язання.
Боргові цінні папери - форма довгострокової позики. Як правило, ця позика підлягає погашенню в установлений строк, хоча деякі боргові зобов'язання є безстроковими цінними паперами.
Витрати - це зменшення економічної вигоди у звітному періоді у формі відпливу або використання активів, або виникнення заборгованості, що ведуть до зменшення власного капіталу і не є розподіленням між акціонерами.
Внутрішні торговельні операції - торговельні операції між суб'єктами господарської діяльності, що розташовані на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні.
Гарантія - зобов'язання (в будь-якій формі) гаранта сплатити за боргами третьої особи у разі невиконання нею своїх грошових зобов'язань у частині несплаченої суми.
Дисконт - це різниця між номінальною вартістю цінних паперів і ціною їх придбання, якщо ціна придбання без урахування нарахованих до дати придбання доходів за цінним папером нижча номінальної вартості.
Довгостроковий депозит (зобов'язання, якщо кошти зараховані на відкритий у банку рахунок, чи вимога, якщо кошти розміщені в іншому банку) - кошти інших банків, суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб, які внесені на депозитний рахунок у банк, строк погашення якого більше ніж один рік.
Довірчі операції - операції банків з управління майном і виконання інших послуг в інтересах та за дорученням клієнтів.
Доходи - це збільшення економічних вигод протягом звітного періоду у формі припливу або зростання активів або зменшення зобов'язань, що приводять до збільшення капіталу і не є внесками акціонерів.
Дебіторська заборгованість - сума боргів, що належить підприємству, організації, установі від юридичних або фізичних осіб.
Дочірня компанія (підприємство) - компанія, що контролюється іншою компанією. Контроль передбачає що материнська компанія (банк) прямо або через дочірні компанії володіє 50% або більшою часткою капіталу компанії. Контроль також має місце, якщо материнська компанія (банк) прямо або через дочірні компанії володіє часткою капіталу компанії менше 50%, але має:
1) частку управлінських голосів у компанії, що перевищує 50% завдяки угодам з іншими інвесторами;
2) право керувати фінансовою та виробничою політикою підприємства згідно із статутом або угодою;
3) право призначати або звільняти більшість членів ради директорів або аналогічного керівного органу компанії; або
4) право визначального голосу у раді директорів або аналогічному керівному органі компанії.
Довгострокове кредитування - надання банками на строк більше ніж один рік кредитів юридичним та фізичним особам на цілі, передбачені кредитними угодами.
Експортно-імпортні операції - міжнародні розрахунки, в процесі котрих регулюються платежі за грошовими вимогами та зобов'язаннями, що виникають у підприємств щодо експорту чи імпорту товарів і послуг.
Емісійні різниці (емісійний дохід) - сума перевищення доходів, отриманих підприємством від первинної емісії (випуску) власних акцій та інших корпоративних прав, над номіналом таких акцій (інших корпоративних прав).
Застава - актив, який позичальник (клієнт банку) пропонує як забезпечення виплати своїх боргів.
Інвестиційна діяльність - сукупність практичних дій громадян, юридичних осіб і держави щодо реалізації інвестицій.
Інвестиції - грошові, майнові, інтелектуальні цінності, що вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту; капітальні вкладення у розвиток виробництва або невиробничу сферу.
Казначейські операції - це операції, пов'язані з інструментами, які використовуються банком для розміщення надлишків своїх грошових коштів та власного рефінансування. До казначейських інструментів належать: готівкові кошти, монетарні дорогоцінні метали, цінні папери, які рефінансуються Національним банком України, кошти банків у Національному банку України, кошти Національного банку України у банку.
Кредити в поточну діяльність - кредити, надані позичальникам на задоволення тимчасової потреби в коштах для придбання поточних активів у разі розриву між часом надходження коштів та здійснення затрат. Кредити в поточну діяльність включають усі кредити, надані на купівлю сировини та інших виробничих запасів, на сезонні затрати та інші цілі.
Кредиторська заборгованість - кошти підприємства, організації або установи, які підлягають сплаті відповідним юридичним або фізичним особам.
Кліринговий рахунок - рахунок, за яким обліковуються безготівкові розрахунки, що базуються на зарахуванні банками за певний період взаємних платіжних вимог сторін, які беруть участь у розрахунках.
Короткостроковий депозит (поточне зобов'язання, якщо кошти зараховані на відкритий у банку рахунок, чи вимога, якщо кошти розміщені в іншому банку) - кошти інших банків, суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб, які внесені чи отримані ними на депозитний рахунок у банк строком, що не перевищує один рік.
Короткостроковий кредит (поточна вимога або поточне зобов'язання) - кредит (наданий або одержаний) зі строком погашення, що не перевищує один рік.
Контрарні рахунки - рахунки бухгалтерського обліку, показники яких використовуються для регулювання оцінки об'єктів, які відображені в інших рахунках. Це регулювання здійснюється з метою визначення справжньої вартості об'єкта, що регулюється.
Контрактивні рахунки - контрарні рахунки, які використовуються для регулювання показників активних рахунків. Відображення операцій за цими рахунками здійснюється за методами відображення операцій за пасивними рахунками.
Контрпасивні рахунки - контрарні рахунки, які використовуються для регулювання показників пасивних рахунків. Відображення операцій за цими рахунками здійснюється за методами відображення операцій за активними рахунками.
Капітал банку - залишкова вартість активів банку після вирахування всіх його зобов'язань.
Капітальні інвестиції - витрати на придбання або створення матеріальних і нематеріальних необоротних активів.
Ліквідаційна вартість - оціночна сума коштів, що буде отримана у разі ліквідації активу.
Міжбанківські операції (розрахунки) - система здійснення і регулювання платежів за грошовими вимогами і зобов'язаннями, які виникають між банківськими установами в процесі їх діяльності. До міжбанківських інструментів належать операції між банками: кореспондентські рахунки, депозити до запитання та строкові депозити, кредити, операції РЕПО, фінансовий лізинг тощо.
Мультивалютність - принцип роботи рахунків, за яким операції в іноземній валюті відображаються за тими ж рахунками, що і операції в гривні.
Накопичений дохід за цінним папером - це частина вартості цінного папера, що відображає суму нарахованого доходу на час купівлі цінного папера.
Овердрафт - короткостроковий кредит, що надається банком надійному клієнту понад його залишок на поточному рахунку в цьому банку в межах заздалегідь обумовленої суми шляхом дебетування його рахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо.
Овернайт - надані та отримані кредити і депозити строком не більше одного операційного дня без урахування неробочих днів банку.
Облігація - це боргове зобов'язання позичальника перед кредитором, за яким передбачаються періодичні платежі (процентна) або початковий продаж за зниженою ціною (дисконтна) та виплата номіналу при настанні строку її погашення.
До них належать:
- приміщення адміністративних і операційних служб, житлові приміщення банку (наприклад, гуртожиток, готель, квартири, що належать банку, і в яких проживають його працівники);
- обладнання, транспортні засоби, що використовуються банком (наприклад, обладнання їдальні, що використовується для обслуговування працівників банку).
Оперативний лізинг - це будь-який договір лізингу, крім фінансового.
Опціон - це контракт, що дає його власнику право, але не зобов'язання купити або продати цінні папери, товари або кошти за встановленою ціною протягом встановленого періоду.
Операція РЕПО - див. Положення НБУ "Про операції РЕПО" - це операція з цінними паперами, яка складається з двох частин і при якій укладається єдина генеральна угода між учасниками ринку про продаж (купівлю) державних цінних паперів на певний строк із зобов'язанням зворотного продажу (купівлі) у визначений строк або на вимогу однієї із сторін за заздалегідь обумовленою ціною.
Премія (за операціями з цінними паперами) - перевищення ринкової ціни (ціни придбання) цінних паперів над номінальною без врахування нарахованих на час придбання процентів.
Пролонгація - продовження строку чинності договору, угоди, векселя тощо.
Прострочена заборгованість - позичка, не повернена банку у встановлений строк.
Поточний рахунок - вид рахунків у банках, які використовують для зберігання грошових коштів до запитання і здійснення розрахунків.
Процентні доходи і витрати. Належать доходи і витрати, які обчислюються пропорційно часу і сумі активу або зобов'язання.
Сумнівна заборгованість - заборгованість за продукцію, товари, роботи, послуги, щодо яких немає впевненості в її погашенні боржником.
Свопові контракти - це контракт на обмін певної кількості цінних паперів, товарів, коштів або фінансових інструментів на певну дату у майбутньому.
Спот - вид угоди, що передбачає оплату протягом часу, який потрібен для здійснення розрахунків, як правило, 48 годин.
Транзитні рахунки - рахунки, що використовуються для обліку платежів на час до перерахування їх за призначенням згідно з нормативними документами або угодами.
Фінансовий лізинг - це договір лізингу, в результаті укладення якого лізингоодержувач на свої замовлення отримує у платне користування від лізингодавця об'єкт лізингу на строк, не менший 60 відсотків строку його корисної служби або право власності за яким переходить до лізингоотримувача.
Факторинг - різновид торговельно-комісійної операції, яка поєднується з кредитуванням оборотного капіталу клієнта. В основі операцій факторингу лежить купівля факторською компанією (банком) рахунків-фактур клієнта на певних умовах.
Форвард контракт - контракт, який засвідчує зобов'язання особи придбати (продати) цінні папери, кошти або інші активи у визначений час та на визначених умовах у майбутньому з фіксацією цін такого продажу під час укладення такого форвардного контракту.
Ф'ючерсний контракт - це стандартний контракт на товарних і фондових біржах, який засвідчує зобов'язання особи придбати (продати) цінні папери, кошти або інші активи у визначений час та на визначених біржею умовах у майбутньому, з фіксацією цін такого продажу під час укладення такого контракту.
Хеджування - термін, що використовується у банківській, біржовій та комерційній практиці для позначення різних методів страхування ризику. Наприклад, застосовується в більш вузькому значенні слова: для позначення страхування валютного ризику шляхом створення зустрічних вимог і зобов'язань в іноземній валюті. Найпоширенішим видом хеджування є укладення строкових валютних угод.
До твердих контрактів належать форвардні, ф'ючерсні та аналогічні щодо них контракти.
До умовних контрактів належать опціони та аналогічні щодо них контракти.
Цільові кошти - кошти, цілі використання яких обумовлені окремими законодавчими актами або нормативними актами Національного банку України.
Цінні папери - грошові документи, що засвідчують право володіння та визначають взаємовідносини між особою, яка їх емітувала, та їх власником і передбачають, як правило, виплату доходу у вигляді дивідендів або процентів, а також можливість передачі грошових та інших прав, що випливають з цих документів, іншим особам.
( Перелік термінів із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 520 від 16.12.98, N 244 від 14.06.2000, N 472 від 07.12.2000, N 370 від 29.08.2001 )