Открытое тестирование
ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
28.08.2008 N 11/2-9/9557-ЕП
Начальникам регіональних
митниць, митниць
(Лист відкликано на підставі Листа
Державної митної служби України
N 11.1/1.2-12.2/10491-ЕП від 19.09.2012)
Про порядок здійснення митного контролю
та митного оформлення товарів
і транспортних засобів, що переміщуються
поїздами комбінованого транспорту
З метою створення сприятливих умов для прискорення транзитного переміщення товарів митною територією України, удосконалення форм і методів митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються засобами залізничного транспорту (поїздами комбінованого транспорту), повідомляємо.
Згідно зі статтею 155 Митного кодексу України ( 92-15 ) прохідний митний транзит - це переміщення товарів під митним контролем від одного пункту пропуску, розташованого на митному кордоні України, - пункту ввезення на митну територію України - до іншого пункту пропуску, розташованого на митному кордоні України, - пункту вивезення за межі митної території України.
Статтею 6 Закону України від 20.10.99 N 1172-XIV "Про транзит вантажів" (зі змінами) встановлено, що в разі транзиту вантажів залізничним транспортом до митних органів на дільницях, на які поширюється сфера застосування Конвенції про міжнародні залізничні перевезення (КОТІФ), подається накладна ЦІМ (СІМ). У разі транзиту вантажів залізничним транспортом на інших дільницях до митних органів подається накладна УМВС (СМГС) або накладна ЦІМ/УМВС (CIM/SMGS, ЦИМ/СМГС), що містить відомості, необхідні для здійснення митного контролю.
Відповідно до статті 165 Митного кодексу України ( 92-15 ) власником товарів чи уповноваженою ним особою може бути обрано, за наявності підстав, один із заходів гарантування доставки товарів до митного органу призначення, визначених статтею 161 Митного кодексу України, а саме:
1) надання власником товарів (уповноваженою ним особою) гарантій митним органам;
2) охорона та супроводження товарів митними органами;
3) перевезення товарів митним перевізником;
4) перевезення на умовах Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП 1975 року (Конвенції МДП 1975 року).
Митний контроль, оформлення та пропуск через митний кордон України товарів і транспортних засобів (автотранспортних засобів або контейнерів), що переміщуються митною територією України (прохідний митний транзит) поїздами комбінованого транспорту (ввозяться на митну територію України засобами водного транспорту для подальшого їх транзитного перевезення поїздами комбінованого транспорту чи ввозяться на митну територію України та перевозяться митною територією України поїздами комбінованого транспорту для подальшого їх вивезення за межі цієї території засобами водного транспорту), здійснюються посадовими особами митних органів на підставі таких документів:
якщо товари переміщуються митною територією України без застосування до них заходів гарантування доставки до митниці призначення, - без вантажної митної декларації за накладними ЦІМ (СІМ), УМВС (СМГС) або ЦІМ/УМВС (CIM/SMGS, ЦИМ/СМГС);
якщо товари переміщуються із застосуванням до них заходів гарантування доставки до митниці призначення, - за вантажною митною декларацією типу ТР 80 (далі - ВМД), заповненою в порядку, установленому Інструкцією про порядок заповнення вантажної митної декларації, затвердженою наказом Державної митної служби України від 09.07.97 N 307 (у редакції наказу Держмитслужби від 07.11.07 N 933), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 24.09.97 за N 443/2247 (далі - Інструкція).
При цьому потрібно враховувати такі особливості.
1. На товари, що підлягають експортному контролю, заповнюється окрема ВМД у встановленому порядку.
2. Особливості заповнення граф ВМД
2.1. При заповненні ВМД на товари, щодо доставки яких до митниці призначення перевізником обрано один із заходів гарантування доставки товарів, передбачених статтею 161 Митного кодексу України ( 92-15 ) (один захід гарантування на всі товари (вантажі) у поїзді комбінованого транспорту), враховується таке:
у разі, якщо міжнародне перевезення деяких товарів здійснюється із застосуванням книжки МДП, то операція МДП призупиняється митницею відправлення на митній території України відповідно до пункту 2 статті 26 Конвенції МДП 1975 року. При цьому митниця відправлення починає процедуру МДП й одразу засвідчує її припинення шляхом одночасного вилучення відривних листків N 1 і N 2 книжки МДП; у такому випадку гарантія МДП не діє;
під номером 1 у графі 31 "Вантажні місця та опис товарів" зазначається опис товару відповідно до товаросупровідних документів в обсязі, достатньому для його розпізнання та віднесення до коду згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності ( 2371а-14, 2371б-14, 2371в-14, 2371г-14 ) (далі - УКТЗЕД), що наводиться в графі 33 ВМД.
Якщо код декларованого товару згідно з УКТЗЕД збігається з кодом товару, що підлягає експортному контролю, але товар за своїм описом або характеристиками не відповідає товарові, щодо якого цей контроль застосовується, то опис товарів має однозначно підтверджувати таку невідповідність. При цьому в обов'язковому порядку зазначаються характеристики товару, які відрізняють його від товару, що підлягає експортному контролю.
У разі, якщо заповнюється графа 6 ВМД, під номером 2 зазначаються відомості про кількість вантажних місць та пакування товарів;
у першому підрозділі графи 33 "Код товару" зазначається код товару згідно з УКТЗЕД ( 2371а-14, 2371б-14, 2371в-14, 2371г-14 ) на рівні щонайменше шести знаків;
у графі 47 "Нарахування платежів" основного й додаткових аркушів ВМД наводяться відомості про нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів).
З метою єдиного підходу при митному оформленні товарів і транспортних засобів у разі їх декларування із зазначенням коду товару на рівні шести знаків згідно з УКТЗЕД ( 2371а-14, 2371б-14, 2371в-14, 2371г-14 ) у колонці "Ставка" графи 47 необхідно вказувати максимальний розмір ставки мита та акцизного збору, що застосовуються до товарів відповідного коду згідно з УКТЗЕД (на рівні шести знаків). При нарахуванні податків і зборів (обов'язкових платежів) застосовуються ставки мита згідно з Митним тарифом України та ставки акцизного збору, встановлені відповідними законодавчими актами з питань оподаткування цим збором.
2.2. До внесення змін до Класифікатора особливостей переміщення товарів через митний кордон України, затвердженого наказом Державної митної служби України від 12.12.07 N 1048 "Про затвердження відомчих класифікаторів з питань митної статистики, які використовуються в процесі оформлення митних декларацій, і порядку їх ведення" (зі змінами), при переміщенні товарів поїздами комбінованого транспорту транзитом через митну територію України застосовувати таку особливість переміщення товарів (перші два знаки у другому підрозділі графи 37 ВМД):
------------------------------------------------------------------ |
2.3. Особливості заповнення граф 18, 21 ВМД
2.3.1. У разі ввезення засобами водного транспорту автотранспортних засобів з товарами:
у графі 18 ВМД "Ідентифікація і країна реєстрації транспортного засобу при відправленні/прибутті" зазначаються назва судна, літерний код альфа-2 відповідно до Класифікації держав світу країни реєстрації судна, а також реєстраційний номер автомобіля та (за наявності) причепа (напівпричепа);
у графі 21 ВМД "Ідентифікація і країна реєстрації активного транспортного засобу на кордоні" зазначається номер залізничного вагону або платформи.
2.3.2. У разі ввезення засобами водного транспорту контейнерів з товарами:
у графі 18 ВМД "Ідентифікація і країна реєстрації транспортного засобу при відправленні/прибутті" зазначаються назва судна та літерний код альфа-2 відповідно до Класифікації держав світу країни реєстрації судна;
у графі 21 ВМД "Ідентифікація і країна реєстрації активного транспортного засобу на кордоні" зазначається номер залізничного вагону або платформи.
2.3.3. У разі ввезення засобами залізничного транспорту автотранспортних засобів з товарами:
у графі 18 ВМД "Ідентифікація і країна реєстрації транспортного засобу при відправленні/прибутті" зазначаються номер залізничного вагону або платформи, а також реєстраційний номер автомобіля та (у разі наявності) причепа (напівпричепа);
у графі 21 ВМД "Ідентифікація і країна реєстрації активного транспортного засобу на кордоні" зазначаються назва судна та літерний код альфа-2 відповідно до Класифікації держав світу країни реєстрації судна.
2.3.4. У разі ввезення засобами залізничного транспорту контейнерів з товарами:
у графі 18 ВМД "Ідентифікація і країна реєстрації транспортного засобу при відправленні/прибутті" зазначається номер залізничного вагону або платформи;
у графі 21 ВМД "Ідентифікація і країна реєстрації активного транспортного засобу на кордоні" зазначаються назва судна та літерний код альфа-2 відповідно до Класифікації держав світу країни реєстрації судна.
2.3.5. Графа 21 не заповнюється, якщо при ввезенні товарів і транспортних засобів засобами залізничного транспорту у декларанта на момент подання ВМД відсутні відомості про судно, яким товари будуть вивезені за межі митної території України.
2.4. Товари, щодо доставки яких до митного органу призначення власником товарів чи уповноваженою ним особою обрано інший вид заходу гарантування (відмінний від обраного перевізником для всього поїзда комбінованого транспорту), переміщуються митною територією України засобами залізничного транспорту на загальних підставах. При цьому ВМД оформлюється в установленому Інструкцією порядку.
3. При переміщенні поїздами комбінованого транспорту товарів, оформлених у режимі експорту, митний контроль і пропуск цих товарів через митний кордон України здійснюються на загальних підставах.
4. При переміщені товарів митною територією України поїздами комбінованого транспорту єдиний збір справляється відповідно до Порядку справляння єдиного збору у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.02 N 1569 (зі змінами), у частині, що стосується засобів залізничного транспорту.
5. Митний контроль і пропуск через митний кордон України товарів і транспортних засобів, що ввозяться на митну територію України засобами водного транспорту, а також товарів і транспортних засобів, що ввозяться на митну територію України засобами залізничного транспорту, для подальшого їх доставлення у митний орган призначення та оформлення у відповідний митний режим (крім транзиту), здійснюються посадовими особами митних органів із застосуванням внутрішнього транзитного документа типу ТР 80 ЗТ (відповідно до вимог пункту 4 Порядку заповнення внутрішнього транзитного документа для його використання при здійсненні контролю за доставкою товарів, що переміщуються між митницями в межах митної території України, затвердженого наказом Державної митної служби України від 12.04.2000 N 206 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.05.00 за N 261/4482 (зі змінами)) або попереднього повідомлення, оформленого в установленому порядку. Контроль за доставкою товарів, до яких застосовуються заходи гарантування доставки при ввезенні на митну територію України, перелік яких затверджено наказом Державної митної служби України від 17.04.08 N 396, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.06.08 за N 508/15199, здійснюється на підставі попередньої вантажної митної декларації.
Листи Державної митної служби України від 27.01.03 N 11/2-09-1230-ЕП, від 20.02.03 N 11/4-09-2506-ЕП, від 26.02.03 N 11/4-09-2840-ЕП, від 01.04.03 N 11/4-09-4848-ЕП, від 03.04.03 N 11/4-09-5021-ЕП, від 09.04.03 N 11/4-09-5475-ЕП, від 26.05.03 N 11/5-09-8035-ЕП, від 06.06.03 N 09/09-1323-ЕП, від 09.09.03 N 09/09-2521-ЕП, від 16.09.03 N 11/5-09-13457-ЕП, від 14.11.03 N 11/5-09-16221-ЕП, від 03.03.05 N 16/16-1165-ЕП і від 23.03.05 N 25/2-9-18/2885-ЕП уважати такими, що втратили чинність.
Т.в.о. Голови Служби А.Є.Гутник