Открытое тестирование
ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
N 11/6-841 від 30.01.97
м.Київ
Начальникам регіональних митниць
Начальникам митниць
( Лист не підлягає застосуванню на підставі Листа
Державної митної служби
N 11/1-10.10/6152-ЕП від 30.06.2009 )
Про врегулювання деяких питань застосування
фінансових гарантій у вигляді грошової застави
при транзитних перевезеннях підакцизних товарів,
а також механізму повернення заставних сум
На виконання наказу Держмитслужби N 35 від 29.01.97 р., щодо порядку практичного використання пунктів розділу III "Інструкції про порядок застосування механізму фінансових гарантій при транзитних перевезеннях підакцизних товарів", затвердженої наказом Держмиткому, Укрстрахнагляду, Мінтрансу і Мінфіну від 25.07.96 р. N 342/82/244/154-Б, роз'яснюємо:
І. Розділ III Інструкції
Фінансові гарантії у вигляді грошової застави вносяться в уповноваженому банку на депозитний рахунок митниці відправлення:
резидентами - в національній валюті України безготівково до перетину, або на момент фактичного перетину митного кордону товарами під час ввезення їх в Україну. При остаточному визначенні заставної суми доплату дозволяється проводити в національній валюті готівкою;
нерезидентами - в іноземній валюті першої групи класифікатора валют Національного банку України або в національній валюті України за офіційним курсом встановленим НБУ на дату надання фінансової гарантії, як безготівково, так і готівкою. При остаточному визначенні заставної суми доплату готівкою дозволяється проводити, як в національній валюті України, так і в іноземній валюті.
Грошова застава готівкою в іноземній валюті першої групи класифікатора валют Національного банку України може вноситись власником товару або уповноваженою ним особою до каси митниці чи уповноваженого банку, в якому відкриті рахунки митниці, на момент фактичного перетину товарами митного кордону України.
При зміні курсу валюти на момент митного оформлення товарів, необхідно провести перерахунок і донарахування, у разі потреби, заставної суми.
П.1.г). У платіжному документі на перерахування грошової застави у графі "Призначення платежу" повинно бути зазначено "На забезпечення покриття передбачених платежів за транзитні товари (зазначити яких саме, в якій кількості або відповідно до специфікації) у разі недоставлення вантажу". В тому разі, коли кошти вносяться на депозитний рахунок митниці не власником товару, а уповноваженою ним особою, в платіжному дорученні необхідно зазначити, в інтересах якої особи вноситься грошова застава.
П.3. Крім виконання вимог цього пункту інспектор митниці відправлення, закінчивши митне оформлення, повинен заповнити графи Журналу реєстрації транзиту підакцизних товарів (форма Журналу наводиться у додатку N 3).
П.4. Після завершення митного оформлення інспектор митниці відправлення залишає у справах митниці разом з оригіналом аркуша N 1 ВМД типу "Транзит" копію платіжного доручення банку, рахунок-фактуру, товаро-транспортні накладні на оформлені транзитні підакцизні товари. Всі ці документи реєструються під одним номером в окремому журналі для реєстрації транзитних підакцизних товарів.
П.5. Інформація про направлення підакцизних транзитних товарів під митним контролем в митницю призначення реєструється у Журналі реєстрації транзиту підакцизних товарів, і в той же день надсилається в митницю призначення вантажу в першочерговому пріоритетному порядку (форма електронного повідомлення у додатку N 5).
П.6. Якщо у визначений термін вантаж вийшов за межі митної території України, то сума застави повертається з депозитного рахунку митниці відправлення за письмовою заявою перевізника (додаток N 1), до якої додається оформлений митницею призначення аркуш N 5 ВМД типу "Транзит".
У разі потреби за заявою перевізника (додаток N 2), до якої додається аркуш N 5 ВМД, кошти залишаються на рахунку митниці відправлення як попередня оплата для наступних розрахунків.
Термін дії грошової застави - 1 рік з дня зарахування її на рахунок митної установи. У разі потреби термін дії може бути продовжений на підставі заяви перевізника.
На кожну зміну заставної суми, яка на бажання перевізника буде зарахована в рахунок наступних платежів, необхідно проводити додаткове оформлення заяви згідно з додатком N 2.
П.7. Якщо у визначений термін вантаж не надійшов до митниці призначення, ця митниця в той же день надсилає до митниці відправлення повідомлення про це каналами електронного зв'язку (форма електронного повідомлення наводиться у додатку N 6).
Факт ненадходження вантажу фіксується складанням акта відповідної форми у трьох примірниках (додаток N 8). Акт підтверджують підписами члени міжвідомчої комісії (згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.11.96 р. N 760-р, при затвердженні положення "Про міжвідомчі комісії по контролю за транзитними підакцизними товарами" міжвідомчим наказом), начальника митного поста, начальника вантажного відділу.
Перший примірник цього акта з відповідним супровідним листом надсилається до митниці відправлення.
Згідно з пп.3, 5 Положення про надання митним органам України фінансових гарантій щодо обов'язкової доставки товарів до митниць призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.96 р. N 700, надання грошової застави запроваджується як запобіжний захід, метою якого є дотримання перевізниками умов транзиту, визначених українським законодавством, а також забезпечення внесення передбачених законодавством обов'язкових платежів у разі недоставлення транзитних товарів у митницю призначення. В усіх випадках при недоставленні товарів у митницю призначення в установлені терміни і підтвердженні нею цього факту актом відповідної форми (додаток N 8), товари вважаються вільно використаними на митній території України, тобто такими, щодо яких законодавством установлені обов'язкові платежі. В цьому разі митниця відправлення перераховує заставну суму в розмірі умовно нарахованих обов'язкових платежів на рахунок Держмитслужби України, для подальшого перерахування до бюджету відповідно до бюджетної класифікації, у визначені терміни.
Клопотання про повернення грошової застави порушується перевізником перед центральним апаратом Держмитслужби за заявою та відповідними документами, що підтверджують виникнення обставин непереборної сили, які були причинами невивезення товарів у встановлені терміни. Держмитслужба розглядає подане клопотання та протягом 30 днів приймає рішення по ньому згідно з обставинами справи. При розгляді клопотання перевізник повинен подавати всі документи, які пояснюють причини недоставлення товарів.
П.11. Інспектор митниці призначення при завершенні митного оформлення проставляє на аркушах N 2, 3, 4, 5 ВМД типу "Транзит" відбиток своєї особистої номерної печатки, поряд із штампом "Під митним контролем".
П.12. При вивезенні транзитного вантажу за межі митної території України митниця призначення повинна у першочерговому і пріоритетному порядку надіслати до митниці відправлення:
1. у той же день каналами електронного зв'язку повідомлення (форма електронного повідомлення наведена у додатку N 7);
2. не пізніше наступного дня, разом із супровідним листом, підписаним начальником митниці чи особою, яка його заміщує, такі документи:
- оригінали аркушів N 2, 4 ВМД типу "Транзит", повністю оформлених у митному відношенні;
- копії товаро-транспортних накладних на вантаж, засвідчених митницею;
- випис інформації граф Журналу реєстрації транзитних підакцизних товарів прикордонного пункту пропуску (гр.1-14), користуючись каналами служби фельд'єгерського зв'язку.
Зазначені документи є підставою для повернення грошової застави.
П.13. Грошова застава протягом 5 календарних діб з дати вивезення товарів за межі митної території України, повертається перевізнику митницею відправлення за його письмовою заявою з доданням оригіналу аркушу N 5 ВМД (примірник ВМД видається перевізнику митницею призначення), і за наявності в митниці відправлення таких документів:
1. оригіналу аркуша N 2 ВМД типу "Транзит", повністю оформленого у митному відношенні, з відбитком номерної печатки інспектора, який завершив митне оформлення підакцизного вантажу на випуск його за межі митної території України;
2. рахунку-фактури і копій товаро-транспортних накладних, засвідчених митницею призначення.
Кошти повертаються, за рахунок банку, тільки у відповідності з реквізитами платіжного документу, яким було здійснене перерахування грошової застави:
резидентам - в національній валюті України безготівково в розмірі перерахованої заставної суми;
нерезидентам - в іноземній валюті першої групи класифікатора валют Національного банку України за офіційним курсом НБУ на дату надання фінансової гарантії або в національній валюті по курсу.
І.І. Порядок розподілу, переміщення, зберігання примірників
ВМД у митних установах при транзитному переміщенні
підакцизних товарів для контролю за наданням та
поверненням заставодавцю його гарантій у виді
грошової застави
1. При митному оформленні підакцизних товарів на митниці відправлення:
а) основний аркуш N 1 ВМД (примірник для митниці) разом з комплектом документів, на підставі яких здійснювалось митне оформлення, зберігається в митному підрозділі, який здійснює контроль за доставленням вантажів;
б) оформлені аркуші N 2, 3, 4, 5 ВМД направляються разом із супровідними документами на вантаж до митниці призначення;
в) додатковий аркуш N 6 ВМД залишається у декларанта. При цьому аркуш N 6 повинен бути копією аркуша N 5 ВМД.
2. Після закінчення митного оформлення у митниці призначення вилучені аркуші розподіляються таким чином:
а) аркуш N 3 ВМД залишається у справах митниці призначення;
б) аркуші N 2, 4 ВМД з відмітками митниці призначення разом із супровідним листом та документами, зазначеними у п.12 Роз'яснення, за підписом начальника митниці чи уповноваженої ним на те посадової особи, не пізніше наступного дня після перетину вантажем митного кордону України направляються каналами фельд'єгерського зв'язку до митниці відправлення;
в) аркуш N 5 ВМД видається на руки перевізнику.
3. Розподіл аркушів N 4, 2 ВМД на митниці відправлення:
а) аркуш N 4 ВМД передається підрозділу, який здійснює контроль за доставкою вантажів;
б) аркуш N 2 ВМД передається підрозділу, який здійснює контроль за митними доходами та платежами. На цьому аркуші ВМД проставляються відмітки про повернення заставодавцю наданої ним грошової застави або про залучення цих коштів для, подальшого використання у виді грошової застави.
II. По пунктам додатку N 2 до Інструкції
Графа 12 "Митна вартість товару"
При визначенні митної вартості товарів, що ввозяться на територію України з метою транзиту, необхідно керуватися ст.16 Закону України "Про Єдиний митний тариф" ( 2097-12 ).
Графа "В"
Загальна сума грошової застави зазначається окремо у рядку "Всього" гр.47 в наступній формі:
Сума грошової застави становить ***** грн.
Графа "С"
Штамп "Сплачено" у гр."С" транзитної ВМД проставляється інспектором відділу митних доходів та платежів митниці відправлення у разі невиконання заставодавцем умов транзиту підакцизних товарів та свідчить про перерахування грошової застави до Держбюджету.
При поверненні грошової застави власнику товарів або уповноваженій ним особі в гр."С" ВМД інспектором відділу митних доходів та платежів митниці відправлення проставляється штамп "Повернуто" із зазначенням реквізитів фінансового документа, який свідчить про повернення грошової застави власнику вантажу або уповноваженій ним особі.
Графа "Д"
Якщо перевізником дотримані всі умови транзиту, інспектором митниці відправлення при завершенні митного оформлення підакцизних товарів у гр."Д" робиться запис: "Гарантії виконано. ВМД видається перевізнику для виплати грошової застави", який завіряється особистою номерною печаткою інспектора, що проводив митне оформлення.
III. Стосовно порядку переміщення товарів громадянами
через митний кордон України
Пропуск товарів фізичних осіб, які здійснюють транзитне перевезення підакцизних товарів через митну територію України, дозволяється лише за умови укладання власником таких товарів або уповноваженою ним особою угоди з українським експедитором, що має відповідну ліцензію Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України на здійснення транспортно-експедиційного обслуговування. На нього будуть покладені обов'язки, передбачені статтею 109 Митного кодексу України ( 1970-12 ), та функції заставодавця згідно зі спільним наказом Держмитслужби, Укрстрахнагляду, Мінтрансу і Мінфіну від 25.07.96 р. N 342/82/244/154-Б.
В.о.Голови Служби О.Єгоров
Додаток N 1
Начальнику _____________ митниці |
Заява |
Я, __________________________________________________________ |
Додаток N 2
Начальнику ______________ митниці |
Заява |
Я, __________________________________________________________ |
Додаток N 3
Журнал реєстрації підакцизних вантажів |
——————————————————————————————————————————————————————————————— |
** у цій графі ставлять підписи члени міжвідомчої комісії, |
Додаток N 4
Журнал реєстрації підакцизних вантажів |
————————————————————————————————————————————————————————————————— |
** у цій графі ставлять підписи члени міжвідомчої комісії, |
Додаток N 5
Державна митна служба України |
Вих. N ________ ЕП |
Кордон із ___________________________ |
Повідомлення про направлення |
Додаток N 6
Державна митна служба України |
Вих. N ________ ЕП |
Кордон із ______________________________ |
Повідомлення про ненадходження |
від ____________ 19__ р. за N ___ |
Додаток N 7
Державна митна служба України |
Вих. N ________ ЕП |
Повідомлення про надходження |
від ____________ 19__ р. за N ___ |
Додаток N 8
"Затверджую" |
М.П. |
Акт N ____ |
про ненадходження підакцизних товарів |