КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА
20.09.2012

Справа N 2а-18996/10/2670

Про визнання дій протиправними

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді Федотова І.В., суддів - Оксененка О.М. та Мельничука В.П., при секретарі - Остринській М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційні скарги Компанії "Альфред С. Топфер Інтернешенал ГмбХ", Товариства з обмеженою відповідальністю "Лоджистік Сервіс", Закритого акціонерного товариство - Багатогалузевий концерн "Содружество", Товариства з обмеженою відповідальністю "Хемікал Інвест Лімітед" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 червня 2011 року у справі за позовом Компанії "Альфред С. Топфер Інтернешенал ГмбХ", Товариства з обмеженою відповідальністю "Лоджистік Сервіс", Закритого акціонерного товариство - Багатогалузевий концерн "Содружество", Товариства з обмеженою відповідальністю "Хемікал Інвест Лімітед" до Кабінету Міністрів України, треті особи - Державна акціонерна компанія "Хліб України", Державне підприємство "Державна продовольчо-зернова корпорація України", Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Кролевецький комбінат хлібопродуктів", про визнання дій протиправними, - ВСТАНОВИЛА:

Компанія "Альфред С. Топфер Інтернешенал ГмбХ" (далі - Компанія), Товариство з обмеженою відповідальністю "Лоджистік Сервіс" (далі - ТОВ "Лоджистік Сервіс"), Закрите акціонерне товариство - Багатогалузевий концерн "Содружество" (далі - ТОВ БК "Содружество"), Товариство з обмеженою відповідальністю "Хемікал Інвест Лімітед" (далі - ТОВ Хемікал Інвест Лімітед") (далі - Позивачі) звернулися до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовами (після об'єднання справ в одне провадження) до Кабінету Міністрів України (далі - відповідач), треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Державна акціонерна компанія "Хліб України" (далі - ДАК "Хліб України"), Державне підприємство "Державна продовольчо-зернова корпорація України", Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Кролевецький комбінат хлібопродуктів", про: визнання протиправною та скасування постанови Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 р. N 764 (зокрема пунктів 2, 3, 5 та 6), визнання протиправним та скасування додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 р. N 764 "Перелік дочірніх підприємств державної акціонерної компанії "Хліб України"; визнання протиправними та скасувати частину 2 пункту 1 та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 р. N 764" від 09.02.2011 N 85; про зобов'язання Кабінету Міністрів України вилучити з переліку дочірніх підприємств Державної акціонерної компанії "Хліб України", що є додатком до постанови Кабінету Міністрів України "Про заходи з утворення державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація" від 11 серпня 2010 року N 764, слів "Кролевецький комбінат хлібопродуктів, код згідно з ЄДРПОУ 0955911".

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 червня 2011 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивачі подали апеляційні скарг, в яких просять скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, які прибули в судове засідання, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як встановлено судом першої інстанції та як свідчать матеріали справи, 11 серпня 2010 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову N 764 "Про заходи з утворення державного публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" визначено організаційні дії, щодо Державної акціонерної компанії "Хліб України", пунктами 2, 3, 4, 5 та 6 якої постановлено: - ліквідувати дочірні підприємства ДАК "Хліб України" згідно з додатком; - зобов'язати ДАК "Хліб України" у тримісячний строк утворити комісію з ліквідації дочірніх підприємств Компанії та затвердити її склад, здійснити заходи з ліквідації зазначених підприємств та подати на затвердження Міністерству аграрної політики їх ліквідаційний баланс та акти приймання-передачі цілісних майнових комплексів відповідних підприємств; - утворити Державне підприємство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (далі - Підприємство) з віднесенням його до сфери управління Міністерства аграрної політики; - установити, що статутний капітал підприємства формується шляхом передачі до нього цілісних майнових комплексів дочірніх підприємств Компанії, що ліквідуються, з подальшим утворенням на їх базі відокремлених підрозділів підприємства; а також зобов'язано Міністерство аграрної політики: затвердити у місячний строк статут підприємства, передбачивши в ньому, зокрема, що призначення на посаду та звільнення з посади керівника підприємства здійснює Кабінет Міністрів України за поданням Міністра аграрної політики, здійснити в установленому порядку заходи, пов'язані з утворенням підприємства, його державною реєстрацією та включенням до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, подати у тримісячний строк пропозиції щодо приведення актів Кабінету Міністрів України у відповідність з цією постановою та привести власні нормативно-правові акти у відповідність з цією постановою, разом із Компанією забезпечити підприємство матеріально-технічними засобами, необхідними для організації його діяльності, і визначити приміщення для його розміщення.

Так, ДАК "Хліб України" було засновано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 1996 р. N 1000 "Про утворення Державної акціонерної компанії "Хліб України", згідно з якою її акції перебувають у державній власності до прийняття Кабінетом Міністрів України спеціального рішення щодо приватизації її майна.

Відповідно до п. 29 Статуту ДАК "Хліб України", затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 03.12.2010 N 798 (далі - Статут), її засновником є держава в особі Кабінету Міністрів України. Також, у складі ДАК "Хліб України" діють дочірні підприємства, які не входять до її статутного фонду.

Згідно із п. 101 Статуту Кабінет Міністрів України приймає рішення про внесення змін до Статуту Компанії, у тому числі щодо розміру його статутного фонду.

Колегія суддів звертає увагу на те, що, з урахуванням ст. 9 Закону України "Про акціонерні товариства", а також п. 29 Статуту, оскаржувана постанова за своєю правовою природою є рішенням власника (держави) про створення суб'єкта господарювання.

Як вказано самими Позивачами, вони є кредиторами ДАК "Хліб України", що і зумовило звернення до судів першої та апеляційної інстанції з позовами та апеляційним скаргами. Так, Позивачами зазначено, що вони є кредиторами ДАК "Хліб України", якою їх законні вимоги не виконані. Прийняття оскаржуваної постанови відповідача призведе до зменшення статутного капіталу ДАК "Хліб України" та до його ліквідації, що унеможливить стягнення з компанії боргу.

Між тим, як встановлено судом першої інстанції та з чим погодилася колегія суддів, під час реорганізації номінальний розмір статутного фонду ДАК "Хліб України" не змінився, що підтверджується звітністю, наданою третіми особами.

Окрім цього, враховуючи побоювання позивачів щодо ліквідації ДАК "Хліб України", судом першої інстанції вірно звернуто увагу та можливість реалізації своїх права як кредиторів під час процедури банкрутства ДАК "Хліб України". Згідно зі ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАСУ), кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Завданням адміністративного судочинства відповідно до ст. 2 КАСУ є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, статтями 105 та 162 цього Кодексу передбачені безпосередні способи захисту, за допомогою яких особа має захищати її порушене, невизнане або оспорюване право.

Звертаючись до Окружного адміністративного суду м. Києва з даними позовом, позивачами було обрано не належний спосіб захисту свого права, оскільки самі по собі постанови, які є предметом оскарження у даній справи, не порушують прав позивачів і не несуть для нього правових насідків.

За таких обставин, оскільки доводи апеляційної скарги спростовуються висновками суду першої інстанції та матеріалами справи, а суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та постановив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, судова колегія залишає його без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, - УХВАЛИЛА:

Апеляційні скарги Компанії "Альфред С. Топфер Інтернешенал ГмбХ", Товариства з обмеженою відповідальністю "Лоджистік Сервіс", Закритого акціонерного товариство - Багатогалузевий концерн "Содружество", Товариства з обмеженою відповідальністю "Хемікал Інвест Лімітед" залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 червня 2011 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено 25.09.2012 року.

Головуючий суддя І.В. Федотов

Судді:

О.М. Оксененко

В.П. Мельничук


Документи що посилаються на цей