ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА
05.06.2014 р. N К/800/63333/13

Про визнання дій протиправними, скасування
вимоги та зобов'язання вчинити дії

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів - Винокурова К. С., Кочана В. М., Пасічник С. С., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2013 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області про визнання дій протиправними, скасування вимоги та зобов'язання вчинити дії, встановила:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом про визнання нечинними та протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області (далі - Управління) щодо прийняття рішення та скерування вимоги про стягнення з позивача недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафу та пені від 09.08.2013 р. N 964 на суму 1194,03 грн. Позивач, крім того, ставив питання про скасування зазначеної вимоги Управління, зобов'язання відповідача утриматися в майбутньому від винесення подібних рішень та стягнення коштів для відшкодування шкоди.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року, позовні вимоги задоволено частково. Визнано нечинними та протиправними дії відповідача щодо прийняття рішення та скерування вимоги про стягнення з ОСОБА_4 недоїмку зі сплати єдиного внеску, штрафу та пені від 09.08.2013 р. N 964 на суму 1194,03 грн. Скасовано вимогу Управління від 09.08.2013 р. N 964 на суму 1194,03 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

До Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга, в якій Управління, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить оскаржувані рішення скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, ОСОБА_4 є фізичною особою-підприємцем згідно зі свідоцтвом платника єдиного податку серії НОМЕР_1. Позивач також є пенсіонером за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач отримує пенсію згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон N 796-XII) із зменшенням пенсійного віку.

09.08.2013 відповідачем прийнято вимогу N Ф 964 про сплату боргу по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 1194,03 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з чим погодився суд апеляційної інстанції, своє рішення мотивував тим, що позивач є пенсіонером за віком на пільгових умовах, а тому відповідно до положень ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року N 2464-IV "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон N 2464-IV) звільнений від сплати за себе єдиного внеску.

Колегія суддів погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.

Право на пенсійне забезпечення, загальні умови призначення пенсій, порядок їх нарахування та розміри визначаються, зокрема, Законом України від 05 листопада 1991 року N 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" з наступними змінами (далі - Закон N 1788-XII) та Законом України від 09 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV) з наступними змінами.

Право чоловіків на пенсію за віком, що було передбачене частиною першою статті 12 Закону N 1788-XII та частиною першою статті 26 Закону N 1058-IV (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пов'язується, зокрема, з досягненням 60 років.

Пунктом першим частини першої статті 9 Закону N 1058-IV передбачено такий вид пенсій, як пенсія за віком.

У пункті 13 Прикінцевих положень Закону N 1058-IV зазначено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії, щомісячного грошового утримання, зокрема й відповідно до Закону N 796-XII, призначається одна пенсія, щомісячне довічне грошове утримання за її вибором.

Разом з тим відповідно до статті 15 Закону N 1788-XII умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом N 796-XII або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Статтею 2 Закону N 1788-XII (у редакції, що була чинною на час виникнення спірних відносин) передбачено такі види пенсій: трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; соціальні пенсії.

Частиною першою статті 55 Закону N 796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону N 1058-IV.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 4 Закону N 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

За приписами частини четвертої статті 4 зазначеного Закону (зі змінами та доповненнями, внесеними Законом N 3609-VI, які набрали чинності 06 серпня 2011 року), особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 26 Закону N 1058-IV та статтею 12 Закону N 1788-XII для громадян України встановлений загальний пенсійний вік, з настанням якого вони можуть претендувати на виплату пенсії за віком (зокрема для чоловіків він становив 60 років). Відповідно до статті 55 Закону N 796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону N 1058-IV.

У зв'язку з викладеним, особи, яким призначені пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону N 796-XII, є пенсіонерами за віком, і це відповідає Прикінцевим положенням Закону N 1058-IV. Таким чином, ФОП, які отримують зазначену пенсію і які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на підставі частини четвертої статті 4 Закону N 2464-VI, проте не позбавлені права сплачувати цей внесок на добровільній основі.

Як встановлено судами, ОСОБА_4 призначена пенсія за віком на пільгових умовах на підставі ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Колегія суддів звертає увагу на позицію Верховного Суду України викладено у його постанові від 15 квітня 2014 року у справі N 21-70а14, якою визначено, що фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати єдиного внеску за себе, за умови, якщо такі особи є пенсіонерами за віком (незалежно від того чи досягли вони загального пенсійного віку чи така пенсія оформлена на пільгових умовах - зі зменшенням віку) та отримують відповідно до закону пенсію.

Враховуючи те, що позивач має статус пенсіонера за віком, який дає йому право сплачувати єдиний внесок у добровільному порядку, суди першої та апеляційної інстанцій прийшли до вірних висновків про задоволення позовних вимог щодо визнання нечинними та протиправними дій відповідача щодо прийняття рішення та скерування вимоги про стягнення з ОСОБА_4 недоїмку зі сплати єдиного внеску, штрафу та пені від 09.08.2013 р. N 964 на суму 1194,03 грн. та скасування вимоги Управління від 09.08.2013 р. N 964 на суму 1194,03 грн.

Доводи касаційної скарги зазначених висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.

Суд касаційної інстанції залишає без задоволення касаційну скаргу, а рішення - без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись ст. ст. 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України ухвалила:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2013 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України.

Судді:

К. С. Винокуров

В. М. Кочан

С. С. Пасічник


Документи що посилаються на цей