ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
04.02.2016 N К/800/39834/13
Про визнання протиправним та скасування рішення
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів - Чалого С. Я., Гончар Л. Я., Конюшка К. В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 жовтня 2012 року (Постанова N 2а-12417/12/2670) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Київської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, встановила:
ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Київської міської ради від 22.09.2011 року за N 152/6368 "Про розгляд протесту заступника прокурора м. Києва від 10.09.2010 р. N 07/4-518-вих на рішення Київської міської ради від 17.09.2009 N 157/2226, N 158/2227, N 159/2228, N 171/2240, 181/2250, N 184/2253, N 188/2257, N 203/2272, N 204/2273, N 205/2274".
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 жовтня 2012 року (Постанова N 2а-12417/12/2670), залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2013 року, в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, ОСОБА_4 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, 17.09.2009 р. Київською міською радою прийнято наступні рішення: N 157/2226 "Про передачу громадянці ОСОБА_5 у приватну власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд АДРЕСА_1"; N 158/2227 "Про передачу громадянці ОСОБА_6 у приватну власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у АДРЕСА_2"; N 159/2228 "Про передачу громадянину ОСОБА_7 у приватну власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у АДРЕСА_3"; N 171/2240 "Про передачу громадянці ОСОБА_8 у приватну власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у АДРЕСА_4"; N 181/2250 "Про передачу громадянину ОСОБА_9 у приватну власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у АДРЕСА_5"; N 184/2253 "Про передачу громадянці ОСОБА_10 у приватну власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд АДРЕСА_6"; N 188/2257 "Про передачу громадянці ОСОБА_11 у приватну власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд АДРЕСА_7"; N 203/2272 "Про передачу громадянці ОСОБА_12 у приватну власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у АДРЕСА_8"; N 204/2273 "Про передачу громадянину ОСОБА_13 у приватну власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у АДРЕСА_9"; N 205/2274 "Про передачу громадянину ОСОБА_14 у приватну власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у АДРЕСА_10". Зазначеним громадянам було видано держакти на право власності на зазначені земельні ділянки.
В подальшому, ОСОБА_4 придбав вищевказані ділянки на підставі договорів купівлі-продажу від 14.04.2010 року, які укладені з власниками земельних ділянок окремо по кожній земельній ділянці та які посвідчені Приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу М. К. В.
За результатами розгляду протесту заступника прокурора міста Києва від 10.09.2010 року N 07/4-518-вих. на вказані рішення Київської міської ради відповідачем прийнято рішення від 22.09.2011 року за N 152/6368 "Про розгляд протесту заступника прокурора м. Києва від 10.09.2010 р. N 07/4-518-вих на рішення Київської міської ради від 17.09.2009 N 157/2226, N 158/2227, N 159/2228, N 171/2240, 181/2250, N 184/2253, N 188/2257, N 203/2272, N 204/2273, N 205/2274", яким задоволено протест заступника прокурора міста Києва та скасовано вказані рішення Київської міської ради від 17.09.2009 р.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій вказали, що оскаржуване рішення Київради прийнято в межах повноважень, згідно чинного законодавства в силу вимог статті 21 Закону України "Про прокуратуру", тому правові підстави для визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення відсутні.
При цьому колегія суддів вказує про передчасність зазначених висновків судів попередніх інстанцій з огляду на таке.
Так, у відповідності до Рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 р. у справі N 1-9/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування), рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду (ч. 2 ст. 144). Цьому конституційному положенню відповідають Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні", у частині 10 ст. 59 якого визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку, та інші закони України, зокрема ЗУ "Про столицю України - місто-герой Київ", згідно з ч. 3 ст. 8 якого рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України зупиняються в установленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Системний аналіз цих конституційних і законодавчих положень та положень п. 5 ст. 121, п. 9 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України свідчить, що на прокуратуру України покладено нагляд за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами місцевого самоврядування. Закон України "Про прокуратуру", прийнятий до набуття чинності Конституцією України, є чинним у частині, що не суперечить Основному Закону України, і передбачає порядок зупинення рішень органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України. Цим законом установлено, що при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право опротестовувати акти виконавчих органів місцевих рад та вносити подання або протести на рішення місцевих рад залежно від характеру порушень. Протест прокурора приноситься до органу, який видав цей акт і зупиняє його дію, прокурору надається право звернутися із заявою до суду про визнання акта незаконним, і подача такої заяви зупиняє дію правового акта.
Тобто, рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються прокурором у встановленому Законом України "Про прокуратуру" порядку з одночасним зверненням до суду. При цьому Конституційний Суд України зазначає, що право прокурора оскаржувати до суду рішення органів місцевого самоврядування не є абсолютним, оскільки у Конституції України закріплено, що її норми є нормами прямої дії, а отже, звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина, як і право на оскарження в суді рішень органів місцевого самоврядування гарантується безпосередньо на підставі Конституції України кожному (частина третя статті 8, частина друга статті 55).
Зі змісту ч. 2 ст. 144 Конституції України та частини десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку. Однак, це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності Конституції чи законам України).
У Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (ст. 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (ст. 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.
Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
За змістом ч. 3 ст. 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на всій території України
Також у рішенні Конституційного Суду України від 16.04.2009 р. у справі N 1-9/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) не зазначається про визнання неконституційними певних законів чи інших правових актів, а йдеться про офіційне тлумачення положень ч. 2 ст. 19, ст. 144 Конституції України, ст. 25, ч. ч. 1, 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни.
При цьому судами попередніх інстанцій зазначених норм законодавства при розгляду справи враховано не було.
Згідно ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ч. 1 ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Згідно ч. 2 ст. 227 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
При новому розгляді справи судам слід врахувати викладене та прийняти законне і обґрунтоване рішення.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 жовтня 2012 року (Постанова N 2а-12417/12/2670) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2013 року скасувати, а справу направити до суду першої інстанції на новий судовий розгляд.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: