ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
02.12.2014
Справа N 875/435/14
Про визнання протиправними дій, скасування протоколу
про підсумки голосування та визнання недостовірними
підсумків голосування
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів - Островича С. Е., Степашка О. І., Федорова М. О., секретаря судового засідання - Ковтун О. С., представник позивача - ОСОБА_4, представники відповідача - В. О. Ю., Г. В. А., С. Т. М., Б. С. М., представник третьої особи - ОСОБА_9, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 59 ОСОБА_10 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2014 року у справі N 875/435/14 за позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 59 ОСОБА_10 до Центральної виборчої комісії, третя особа - кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 59 ОСОБА_11, про визнання протиправними дій, скасування протоколу про підсумки голосування та визнання недостовірними підсумків голосування, встановила:
Кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 59 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_10 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, третя особа: Кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 59 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_11.
В своїй позовній заяві позивач просив:
- визнати протиправними дій по складанню протоколу про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі N 59 з виборів народних депутатів України;
- скасувати протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі N 59 з виборів народних депутатів України, складеного 25 листопада 2014 року;
- визнати недостовірними підсумки голосування на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі N 59, встановлені Центральною виборчою комісією 25 листопада 2014 року.
Позовні вимоги мотивовано тим, що приписами ч. ч. 9, 12 ст. 91, ст. 93, ч. ч. 4, 5 ст. 94, ч. 1 ст. 96 Закону України "Про вибори народних депутатів" передбачено, що підсумки голосування мають встановлюватися на підставі перших та других примірників протоколів ДВК про підрахунок голосів виборців, які отримуються ОВК в спеціальному порядку, в пакетах із спеціальною системою захисту, при суворому дотриманні вимог до їх транспортування та вимог до цілісності цих пакетів. Проте ЦВК в порушення зазначених вище норм Закону не перевірила належність примірників протоколів ДВК, не дослідила джерело їх походження та підійшла формально до встановлення підсумків голосування, обмежившись простим підсумуванням цифр, які містилися у протоколах ДВК, переданих їй від ОВК-59 08ЛІ.14. Таким чином, позивач вважає, що дії ЦВК по складанню протоколу про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі N 59 від 25.11.2014 року є протиправними, оскільки суперечать вимогам ч. ч. 9, 12 ст. 91, ст. 93, ч. ч. 4, 5 ст. 94. ч. 1 ст. 96 Закону.
Крім того, позивач посилається на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2014 року у справі N 808/7771/14 за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 59 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_10, якою визнано протиправним та скасовано протокол Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу N 59 про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі N 59, підписаний 08.11.2014 року о 01 год. 33 хв.; зобов'язано Окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу N 59 вчинити дії, передбачені частиною сьомою статті 113 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2014 року (Постанова N 875/435/14) в задоволенні даного позову відмовлено.
Не погоджуючись із цією постановою суду, представник позивача ОСОБА_4 звернувся до Вищого адміністративного суду України, як до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржене судове рішення і ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити у повному обсязі.
В запереченнях на апеляційну скаргу ЦВК просить залишити цю скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
В запереченнях на апеляційну скаргу представник кандидата в народні України в одномандатному виборчому окрузі N 59 ОСОБА_11 також просить залишити цю скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення осіб, які беруть участь у справі, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_10 зареєстрований кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 59 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, відповідно до постанови Центральної виборчої комісії N 1023 від 19 вересня 2014 року.
26 жовтня 2014 року відбулось голосування на позачергових виборах народних депутатів України у загальнодержавному виборчому окрузі у межах 225 одномандатних виборчих округах в тому числі і у одномандатному виборчому окрузі N 59.
10 листопада 2014 року ЦВК за результатами засіданні на підставі протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі N 59 від 08 листопада 2014 року склала протокол про результати виборів народних депутатів України по вказаному одномандатному округу та встановила, що за результатами голосування народним депутатом України обрано ОСОБА_11, за якого проголосувало 9235 виборців. Цим же протоколом встановлено, що за ОСОБА_10 проголосувало 6352 виборців.
Після оскарження зазначеного рішення та дій ЦВК постановою Вищого адміністративного суду України від 20 листопада 2014 року у справі N 800/515/14 визнано протиправними дії Центральної виборчої комісії по складенню протоколу від 10 листопада 2014 року про результати позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі N 59; скасовано протокол Центральної виборчої комісії про результати позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі N 59, складений 10 листопада 2014 року; зобов'язано Центральну виборчу комісію вчинити дії, передбачені частинами сьомою та восьмою ст. 113 Закону України "Про вибори народних депутатів України" та ч. 5 ст. 97 Закону України "Про вибори народних депутатів України", а саме:
- здійснити повноваження окружної виборчої комісії щодо встановлення підсумків голосування у одномандатному виборчому окрузі N 59 шляхом складання протоколу про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі N 59 на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців у одномандатному виборчому окрузі N 59, у тому числі з поміткою "Уточнений", протоколів окружної виборчої комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу N 59 про повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у одномандатному окрузі N 59 та іншої документації, отриманої Центральною виборчою комісією 8 листопада 2014 року від окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу N 59;
- встановити результати виборів депутатів у одномандатному виборчому окрузі N 59 на підставі відповідного протоколу Центральної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі N 59 та скласти протокол Центральної виборчої комісії про встановлення результатів виборів депутатів у одномандатному виборчому окрузі N 59.
На виконання вказаної постанови Вищого адміністративного суду України Центральною виборчою комісією відповідно до ст. 96 та ч. 5 ст. 97 Закону на засіданні 25 листопада 2014 року складено та підписано протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі N 59 на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному виборчому окрузі N 59, у тому числі з поміткою "Уточнений", та протоколів окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі N 59.
Зазначеним протоколом встановлено, що народним депутатом України в одномандатному виборчому окрузі N 59 обрано ОСОБА_11, який одержав більшу відносно інших кандидатів у народні депутати України, які балотувалися у цьому одномандатному виборчому окрузі, кількість голосів виборців, які взяли участь у голосуванні у цьому окрузі.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 2 ст. 3 Закону України від "Про Центральну виборчу комісію", ЦВК зобов'язана діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Спосіб і порядок встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів народних депутатів України в одномандатних округах визначені ст. ст. 97, 99 Закону України "Про вибори народних депутатів України" N 4061.
Відповідно до ст. 124 Конституції України та ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою Вищого адміністративного суд України від 20 листопада 2014 року у справі N 800/515/14 зобов'язано Центральну виборчу комісію встановити підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі N 59, а саме на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному виборчому окрузі N 59, у тому числі з поміткою "Уточнений", протоколів окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу N 59 про повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у одномандатному виборчому окрузі N 59, отриманих Центральною виборчою комісією 8 листопада 2014 року від окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу N 59.
Як убачається з матеріалів справ та встановлено судом попередньої інстанції, Центральна виборча комісія виконала вимоги викладені у постанові Вищого адміністративного суду України від 20 листопада 2014 року у справі N 800/515/14 у повному обсязі з урахуванням висновків суду.
Пунктом 19 ч. 2 ст. 31 Закону України "Про вибори народних депутатів України" передбачено, що окружна виборча комісія встановлює підсумки голосування в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, складає протоколи про підсумки голосування, передає протоколи та іншу виборчу документацію, передбачену цим Законом, Центральній виборчій комісії.
Відповідно до ч. 3 ст. 35 Закону України "Про вибори народних депутатів України" рішення виборчої комісії з розглянутого питання оформляється у формі постанови.
Частиною 6 ст. 35 Закону України "Про вибори народних депутатів України" визначено, що з питань поточної діяльності комісія може приймати протокольні рішення, зміст яких заноситься до протоколу виборчої комісії та не оформлюється окремим документом.
Згідно з ч. 7 ст. 35 Закону України "Про вибори народних депутатів України" виборча комісія складає акти та протоколи. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією.
Судом попередньої інстанції встановлено, що протокол Центральної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі N 59 не є рішенням. Складання такого протоколу є діями щодо встановлення підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі, тобто засвідчує підсумки виконаних Комісією дій, передбачених Законом.
Відповідно до ч. 7 ст. 113 Закону України "Про вибори народних депутатів України" у разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, у тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, встановлення підсумків голосування, встановлення результатів виборів депутатів, рішення з цього питання приймає виборча комісія, рішення якої було визнане протиправним, або виборча комісія вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому, якщо рішення не було визнане недійсним з формальних підстав, виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним.
Судом попередньої інстанції зазначено, що Центральна виборча комісія виконала вимоги викладені в постанові Вищого адміністративного суду України від 20 листопада 2014 року (Постанова N 800/515/14), та, як наслідок, склала протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі N 59, який в свою чергу відповідає вимогам Закону України "Про вибори народних депутатів".
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком суду попередньої інстанції, що встановлюючи результати виборів народних депутатів у в одномандатному виборчому окрузі N 59 та складаючи 25 листопада 2014 року протокол, ЦВК діяла у межах повноважень та у відповідності до норм Конституції та чинного законодавства України.
Частиною 7 ст. 11 Закону України "Про вибори народних депутатів України" передбачено, що виборчий процес закінчується через п'ятнадцять днів після офіційного оприлюднення Центральною виборчою комісією результатів виборів народних депутатів України.
Тобто, останнім днем виборчого процесу на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року є 27 листопада 2014 року, оскільки результати таких виборів Комісія оприлюднила 12 листопада 2014 року.
Судом попередньої інстанції також встановлено, що 27 листопада 2014 року, обраний народний депутат України ОСОБА_11 склав присягу на урочистому засіданні Верхової Ради України, що сторонами не спростовується.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком суду попередньої інстанції, що Центральна виборча комісія при встановленні підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі N 59 діяла у спосіб, визначений Вищим адміністративним судом України у постанові від 20 листопада 2014 року у справі N 800/515/14, а тому вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Крім того, колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком колегії суддів Київського апеляційного адміністративного суду та вважає необґрунтованими посилання позивача на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2014 року у справі N 808/7771/14 за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 59 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_10. Зазначеною постановою надано оцінку діям та рішенням Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу N 59 про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі N 59, тоді як предметом даного позову є дії та рішення Центральної виборчої комісії.
Враховуючи викладене та встановлені на підставі доказів обставини, які досліджені під час апеляційного перегляду справи, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні даних позовних вимог кандидата у народні депутати України по одномандатному виборчому округу N 59 ОСОБА_10.
Доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що підстав для скасування чи зміни оскарженого судового рішення не вбачається.
Керуючись ст. ст. 172, 177, 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:
Апеляційну скаргу кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі N 59 ОСОБА_10 залишити без задоволення, постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2014 року (Постанова N 875/435/14) залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.
Судді:
С. Е. Острович
О. І. Степашко
М. О. Федоров