ВИЩА РАДА ПРАВОСУДДЯ
РІШЕННЯ
26.04.2018 N 1278/0/15-18
Про затвердження звіту за результатами оцінки корупційних
ризиків у діяльності Вищої ради правосуддя
Рішенням Вищої ради правосуддя від 18 травня 2017 року N 1170/0/15-17 утворено комісію з розробки Антикорупційної програми Вищої ради правосуддя.
Згідно з рішенням Вищої ради правосуддя від 12 квітня 2018 року N 1100/0/15-18 "Про організацію проведення оцінки корупційних ризиків у діяльності Вищої ради правосуддя" комісією з розробки Антикорупційної програми Вищої ради правосуддя проведено оцінку корупційних ризиків у діяльності Вищої ради правосуддя, складено звіт за результатами такої оцінки та запропоновано заходи щодо усунення виявлених корупційних ризиків.
Відповідно до пункту 5 розділу V Методології оцінювання корупційних ризиків у діяльності органів влади, затвердженої рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 2 грудня 2016 року N 126, звіт за результатами оцінки корупційних ризиків у діяльності органів влади затверджує суб'єкт затвердження антикорупційної програми.
Згідно із статтею 19 Закону України "Про запобігання корупції" антикорупційна програма приймається у Вищій раді правосуддя шляхом затвердження її рішенням.
Заслухавши заступника Голови Вищої ради правосуддя Беляневича В. Е., Вища рада правосуддя, керуючись статтею 19 Закону України "Про запобігання корупції", статтями 30, 34 Закону України "Про Вищу раду правосуддя", вирішила:
затвердити звіт за результатами оцінки корупційних ризиків у діяльності Вищої ради правосуддя (додається).
Голова Вищої ради правосуддя І. М. Бенедисюк
Затверджено
Рішення Вищої ради правосуддя
26.04.2018 N 1278/0/15-18
Звіт
за результатами оцінки корупційних ризиків у
діяльності Вищої ради правосуддя
На виконання рішення Вищої ради правосуддя від 12 квітня 2018 року N 1100/0/15-18 "Про організацію проведення оцінки корупційних ризиків у діяльності Вищої ради правосуддя" комісією з розробки Антикорупційної програми Вищої ради правосуддя у складі членів Вищої ради правосуддя Беляневича В. Е., Бойка А. М., Мамонтової І. Ю., заступників керівника секретаріату та керівників структурних підрозділів секретаріату Вищої ради правосуддя Міщенко С. В., Нікітченка Ю. Г., Сухової Н. І., Коваленко Н. В., Пархацької Т. М., Дудченка Ю. Л., Максімової В. А., Дідик Я. В., Лисенко О. М., Власова В. В., Радченка О. М., відповідно до Методології оцінювання корупційних ризиків у діяльності органів влади, затвердженої рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 2 грудня 2016 року N 126, та Порядку підготовки, подання антикорупційних програм на погодження до Національного агентства з питань запобігання корупції та здійснення їх погодження, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 8 грудня 2017 року N 1379, ідентифіковані корупційні ризики у діяльності Вищої ради правосуддя, здійснене їх формальне визначення та проведена оцінка.
З метою залучення представників громадськості та експертів до процесу підготовки антикорупційної програми Вищої ради правосуддя на офіційному веб-сайті Ради 13 квітня 2018 року опубліковано оголошення про проведення оцінки корупційних ризиків у діяльності Вищої ради правосуддя.
Під час проведення оцінки корупційних ризиків проаналізовані Закони України "Про Вищу раду правосуддя", "Про судоустрій і статус суддів", "Про запобігання корупції", "Про державну службу" та відповідні підзаконні акти.
Комісією проведено оцінювання 13 ідентифікованих корупційних ризиків (у минулому році - 27). Визначено 5 з середнім рівнем пріоритетності (у минулому році - 11), 8 - з низьким (у минулому році - 14). Комісія вирішила, що в діяльності ВРП відсутні корупційні ризики з високим рівнем пріоритетності (у минулому році - 2).
За результатами оцінки корупційних ризиків складено проекти опису ідентифікованих корупційних ризиків у діяльності Вищої ради правосуддя, чинники корупційних ризиків та можливі наслідки корупційних правопорушень чи правопорушень, пов'язаних з корупцією (додаток 1) та заходів щодо їх усунення, викладених у таблиці оцінених корупційних ризиків у діяльності Вищої ради правосуддя та заходів щодо їх усунення (додаток 2).
Комісією також опрацьовані рекомендації, надані експертами Групи держав РЄ проти корупції (GRECO), Антикорупційної мережі для країн Східної Європи та Центральної Азії (ОЕСР) у звітах за наслідками 4-го раунду оцінювання виконання Україною наданих раніше рекомендацій, а також проект Плану дій щодо реалізації положень Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015 - 2020 роки (Річний план реалізації на 2018 рік).
На час підготовки антикорупційної програми Закон України "Про засади державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2018 - 2020 роки" не прийнятий.
Додаток 1
до звіту за результатами оцінки корупційних ризиків
у діяльності Вищої ради правосуддя
Опис
ідентифікованих корупційних ризиків у діяльності Вищої ради правосуддя,
чинники корупційних ризиків та можливі наслідки корупційних правопорушень
чи правопорушень, пов'язаних із корупцією
| N з/п | Ідентифікований корупційний ризик | Опис ідентифікованого корупційного ризику | Чинники корупційного ризику | Можливі наслідки корупційного правопорушення чи правопорушення, пов'язаного з корупцією |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| 1. Запобігання та виявлення корупції при здійсненні функцій Вищої ради правосуддя | ||||
| 1. | Неврегульованість порядку розгляду на пленарному засіданні ВРП подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про звільнення судді на підставі пункту третього частини шостої статті 126 Конституції України, що надходить до Ради відповідно до пункту 31 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" | Можливість недотримання членами ВРП строків розгляду відповідного подання | В регламенті ВРП не визначено порядку розгляду на пленарному засіданні ВРП подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про звільнення судді на підставі пункту третього частини шостої статті 126 Конституції України, що надходить до Ради відповідно до пункту 31 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" | Вчинення корупційного правопорушення чи правопорушення, пов'язаного з корупцією, втрата репутації Вищої ради правосуддя (далі - ВРП), судові процеси проти ВРП |
| 2. | Неврегульованість порядку об'єднання справ щодо несумісності, які перебувають в провадженні одного або різних членів ВРП | Можливість ухвалення членами ВРП, ВРП суперечливих рішень | В регламенті ВРП не визначено порядку об'єднання справ щодо несумісності, які перебувають в провадженні одного або різних членів ВРП | Вчинення корупційного правопорушення чи правопорушення, пов'язаного з корупцією, втрата репутації ВРП, судові процеси проти ВРП |
| 3. | Наявність недостатньо визначених понять (обставин) щодо неупередженості члена ВРП під час розгляду питань та прийняття ВРП та її органами рішень (ст. ст. 20, 33 Закону України "Про Вищу раду правосуддя") | Можливість участі члена ВРП у розгляді питання і прийнятті ВРП та її органами рішення стосовно особи до якої у цього члена ВРП є приватний інтерес, зумовлений дружніми, позаслужбовими стосунками чи іншими обставинами | Особиста зацікавленість або задоволення інтересів сторонніх осіб | Вчинення корупційного правопорушення чи правопорушення, пов'язаного з корупцією, втрата репутації ВРП, судові процеси проти ВРП |
| 2. Робота щодо запобігання та виявлення корупції | ||||
| 4. | Неврегульованість процедури опрацювання повідомлень осіб, які надають допомогу в запобіганні і протидії корупції (викривачів) | Можливість вчинення працівниками ВРП бездіяльності при опрацюванні відповідних повідомлень | Відсутній організаційно-розпорядчий акт, що регулює опрацювання повідомлень про вчинення корупційних дій працівниками ВРП | Вчинення корупційного правопорушення чи правопорушення, пов'язаного з корупцією, втрата репутації ВРП, судові процеси проти ВРП |
| 3. Управління персоналом | ||||
| 5. | Відсутність чітких критеріїв щодо розробки ситуаційних завдань та оцінки їх виконання конкурсною комісією | Підготовка ситуаційних завдань, які будуть відповідати рівню професійної компетентності конкретного кандидата, а також прийняття на власний розсуд конкурсною комісією рішень щодо відповідності/невідповідності кандидата вимогам | Відсутній нормативний акт Національного агентства з питань державної служби | Вчинення корупційного правопорушення чи правопорушення, пов'язаного з корупцією, втрата репутації ВРП, судові процеси проти ВРП |
| 6. | Можливість впливу з боку посадових або інших осіб на результати проведення щорічного оцінювання | Надання суб'єктивних оцінок безпосереднім керівником без урахування показників результативності, ефективності та якості роботи; виставлення завищеної оцінки | Особиста зацікавленість або задоволення інтересів сторонніх осіб | Вчинення корупційного правопорушення чи правопорушення, пов'язаного з корупцією, вплив на можливість неправомірного кар'єрного зростання держслужбовців, втрата репутації ВРП, судові процеси проти ВРП |
| 7. | Можливість втручання у діяльність конкурсної комісії третіх осіб з метою впливу на прийняття нею рішень | Можливість зловживання членами конкурсної комісії дискреційними повноваженнями при прийнятті рішення за результатами етапів конкурсу | Недостатній контроль з боку керівництва за діяльністю конкурсної комісії у ВРП | Прийняття на роботу некваліфікованих працівників, вчинення корупційного правопорушення чи правопорушення, пов'язаного з корупцією, втрата репутації ВРП, судові процеси проти ВРП |
| 8. | Зниження рівня відповідальності особи у зв'язку з наступним звільненням з посади | Недотримання відповідною особою виконавської дисципліни, порядку збереження матеріальних цінностей | Недостатній контроль за виконанням повноважень особами, які звільняються з посад у ВРП | Вчинення корупційного правопорушення чи правопорушення, пов'язаного з корупцією, втрата репутації ВРП, матеріальні втрати, судові процеси проти ВРП |
| 4. Управління фінансовими та матеріальними ресурсами | ||||
| 9. | Відсутність належного контролю за використанням фінансових та матеріальних ресурсів | Можливість порушення посадовими особами порядку ведення, обліку та списання необоротних активів і запасів. Можливість зловживання матеріально відповідальними особами відповідними повноваженнями під час використанням запасів | Недостатній контроль за використанням фінансових та матеріальних ресурсів (у тому числі обсягами їх списання); службова недбалість, низький професійний рівень, недостатній контроль за процесом організації бухгалтерського обліку | Вчинення корупційного правопорушення чи правопорушення, пов'язаного з корупцією, втрата репутації Ради, судові процеси проти Ради |
| 5. Публічні закупівлі | ||||
| 10. | Дискреційні повноваження під час підготовки тендерної документації щодо її формування під конкретного постачальника | Приховування працівником, який безпосередньо залучений до організації процедури закупівель, наявного у нього конфлікту інтересів. Змова учасників процедури закупівлі. Фальсифікація документації. Оприлюднення на офіційному веб-сайті неповної інформації під час організації закупівель. Прийняття головою та/або членом тендерного комітету пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди від потенційного учасника. Зловживання при оцінці пропозицій учасників закупівлі з метою відхилення пропозиції учасника - переможця закупівлі | Приватний інтерес посадових осіб щодо надання переваг певним постачальникам товарів робіт чи послуг | Вчинення корупційного правопорушення чи правопорушення, пов'язаного з корупцією, втрата репутації Ради, судові процеси проти Ради |
| 6. Управління інформацією | ||||
| 11. | Недоброчесність посадових осіб під час опрацювання запитів на публічну інформацію, звернень громадян | Можливість недотримання строків опрацювання звернень, визначених законом | Службова недбалість, особиста зацікавленість або задоволення інтересів сторонніх осіб; низький професійний рівень | Вчинення корупційного правопорушення чи правопорушення, пов'язаного з корупцією, порушення прав громадян, втрата репутації Ради, судові процеси проти Ради |
| 12. | Стандартизація внутрішніх процедур в рамках встановленого строку розгляду запитів на публічну інформацію, звернень громадян | Формування різної практики опрацювання запитів на публічну інформацію, звернень громадян | Відсутність переліку необхідних дій, які необхідно вчинити в рамках опрацювання запиту, звернення, строків їх вчинення та посадових осіб, з якими необхідно узгодити результат, їх реєстрації у комп'ютерній програмі "Д-3" порядку | Вчинення корупційного правопорушення чи правопорушення, пов'язаного з корупцією, втрата репутації Ради, судові процеси проти Ради |
| 7. Робота з вхідною кореспонденцією | ||||
| 13. | Можливість втручання в автоматизовану систему розподілу матеріалів між членами ВРП | Порушення відповідальними працівниками Положення про автоматизовану систему розподілу справ (визначення члена Вищої ради правосуддя - доповідача) | Службова недбалість, особиста зацікавленість або задоволення інтересів сторонніх осіб; низький професійний рівень | Вчинення корупційного правопорушення чи правопорушення, пов'язаного з корупцією |
Додаток 2
до звіту за результатами оцінки корупційних ризиків
у діяльності Вищої ради правосуддя
Таблиця
оцінених корупційних ризиків у діяльності Вищої
ради правосуддя та заходи щодо їх усунення
| N з/п | Корупційний ризик | Пріоритетність корупційного ризику (низька, середня, висока) | Заходи щодо усунення корупційного ризику | Відповідальна особа | Строк виконання | Необхідні ресурси | Очікувані результати |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
| 1. | Неврегульованість порядку розгляду на пленарному засіданні ВРП подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про звільнення судді на підставі пункту третього частини шостої статті 126 Конституції України, що надходить до Ради відповідно до пункту 31 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" | середня | В регламенті ВРП врегулювати порядок розгляду на пленарних засіданнях Ради подань Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про звільнення суддів на підставі пункту третього частини шостої статті 126 Конституції України, що надходять до Ради відповідно до пункту 31 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" | ВРП; правове управління; управління з питань суддівської кар'єри |
квітень - травень | Не потребує виділення додаткових ресурсів | Створення запобіжника вчиненню корупційних правопорушень, зменшення ймовірності їх вчинення. Забезпечення правової визначеності. |
| 2. | Неврегульованість порядку об'єднання справ щодо несумісності, які перебувають в провадженні одного або різних членів ВРП | середня | В регламенті ВРП врегулювати порядок об'єднання справ щодо несумісності, які перебувають в провадженні одного або різних членів ВРП | ВРП; правове управління; управління з питань відповідальності суддів і прокурорів |
квітень - травень | Не потребує виділення додаткових ресурсів | Створення запобіжника вчиненню корупційних правопорушень, зменшення ймовірності їх вчинення. Забезпечення правової визначеності. |
| 3. | Наявність недостатньо визначених понять (обставин) щодо неупередженості члена ВРП під час розгляду питань та прийняття ВРП та її органами рішень (статті 20, 33 Закону України "Про Вищу раду правосуддя") | низька | Відвід/самовідвід члена ВРП або організація прийняття відповідного рішення під зовнішнім контролем | ВРП, головний спеціаліст з питань запобігання корупції | Протягом року | Не потребує виділення додаткових ресурсів | Зменшення ймовірності вчинення корупційного правопорушення. |
| 4. | Відсутність чітких критеріїв щодо розробки ситуаційних завдань та оцінки їх виконання конкурсною комісією | низька | Підготовка та внесення до Національного агентства з питань державної служби (далі - НАДС) відповідних пропозицій | Управління по роботі з персоналом; правове управління | грудень | Не потребує виділення додаткових ресурсів | Зменшення ймовірності вчинення корупційного правопорушення. Забезпечення правової визначеності. |
| 5. | Можливість впливу з боку посадових або інших осіб на результати проведення щорічного оцінювання | низька | запровадження періодичного моніторингу з боку уповноваженого підрозділу з питань запобігання та виявлення корупції ВРП документації щодо здійснення конкурсного відбору на кожну з посад (у тому числі в частині надання інформації про його проведення на запити на інформацію) та звітування перед керівництвом про результати такого моніторингу, а у разі, якщо виявлені порушення стосуються керівника - повідомлення правоохоронних органів; публікації на сайті інформації щодо кожного етапу конкурсного відбору - списків осіб, які беруть участь у конкурсі, із зазначенням інформації про їх допущення до наступного етапу відбору, а також - критерії відбору, які були застосовані комісією у кожному конкретному випадку; здійснення онлайн-трансляції засідань Комісії вищого корпусу державної служби |
Головний спеціаліст з питань запобігання корупції; управління по роботі з персоналом; структурні підрозділи | Раз на рік | Не потребує виділення додаткових ресурсів | Зменшення ймовірності вчинення корупційного правопорушення. |
| 6. | Можливість втручання у діяльність конкурсної комісії третіх осіб з метою впливу на прийняття нею рішень | низька | Залучення в установленому порядку третіх осіб (експертів, представників громадськості) до роботи конкурсних комісій | Головний спеціаліст з питань запобігання корупції; управління по роботі з персоналом;структурні підрозділи | Під час проведення конкурсів | Не потребує виділення додаткових ресурсів | Зменшення ймовірності вчинення корупційного правопорушення. |
| 7. | Зниження рівня відповідальності особи у зв'язку з наступним звільненням з посади | низька | Здійснення посиленого контролю з боку безпосереднього керівника за діяльністю працівників, які мають намір звільнитися; забезпечення звірки паперової кореспонденції та документів, що містяться на носіях інформації, а також матеріальних цінностей, відповідальним за які був працівник, який звільняється, та передачу іншому відповідальному працівнику, визначеному керівником |
Головний спеціаліст з питань запобігання корупції; управління по роботі з персоналом;структурні підрозділи | Протягом року | Не потребує виділення додаткових ресурсів | Зменшення ймовірності вчинення корупційного правопорушення. |
| 8. | Відсутність належного контролю за використанням фінансових та матеріальних ресурсів | середня | Проведення перевірок (внутрішнього аудиту); аналіз результатів перевірок, внесення змін до організаційно-розпорядчих актів; проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів та розрахункових документів |
Управління з питань управління майном та контролю за його використанням; управління фінансово-економічне управління; сектор внутрішнього аудиту; | Протягом року | Не потребує виділення додаткових ресурсів | Зменшення ймовірності вчинення корупційного правопорушення. |
| 9. | Дискреційні повноваження під час підготовки тендерної документації щодо її формування під конкретного постачальника | середня | Використання примірної документації, затвердженої Міністерством економічного розвитку і торгівлі України; попередження кожного члена тендерного комітету за порушення законодавства щодо здійснення публічних закупівель та антикорупційного законодавства із зазначення статей нормативно-правових актів, якими така відповідальність встановлена, та санкцій, які вони передбачають. | Тендерний комітет | Протягом року | Не потребує виділення додаткових ресурсів | Зменшення ймовірності вчинення корупційного правопорушення. |
| 10. | Неврегульованість процедури опрацювання повідомлень осіб, які надають допомогу в запобіганні і протидії корупції (викривачів) | низька | Розробка та затвердження внутрішнього організаційно-розпорядчого акту, що передбачатиме процедуру роботи з повідомленнями викривачів (обмеження доступу до інформації посадових осіб ВРП, порядок перевірки таких повідомлень, інформування про його порушення НАЗК) | Головний спеціаліст з питань запобігання корупції | грудень | Не потребує виділення додаткових ресурсів | Зменшення ймовірності вчинення корупційного правопорушення. Забезпечення правової визначеності. |
| 11. | Недоброчесність посадових осіб під час опрацювання запитів на публічну інформацію, звернень громадян тощо. | низька | Проведення навчань серед працівників органу влади; запровадження періодичного моніторингу (аудиту) з боку підрозділу документообігу та головного спеціаліста з питань запобігання корупції відповідних запитів, звернень та листів-відповідей на них (в тому числі аудиту системи на предмет перегляду, скачування або друку документів сторонніми особами) та звітування перед керівництвом про результати такого моніторингу; попередження кожного працівника про персональну відповідальність за порушення законодавства щодо доступу до інформації, звернень громадян та антикорупційного законодавства із зазначення статей нормативно-правових актів, якими така відповідальність встановлена, та санкцій, які вони передбачають; | Управління по роботі зі зверненнями, запитами на інформацію та забезпечення організації особистого прийому громадян; управління документального забезпечення; головний спеціаліст з питань запобігання корупції |
Раз на рік | Не потребує виділення додаткових ресурсів | Зменшення ймовірності вчинення корупційного правопорушення. |
| 12. | Стандартизація внутрішніх процедур в рамках встановленого строку | низька | Розробка та затвердження нового порядку організації розгляду письмових, усних та електронних звернень громадян (юридичних осіб), їх реєстрації у комп'ютерній програмі "Д-3" | Управління по роботі зі зверненнями, запитами на інформацію та забезпечення організації особистого прийому громадян; управління документального забезпечення | Квітень-травень | Не потребує виділення додаткових ресурсів | Створення запобіжника вчиненню корупційних правопорушень, зменшення ймовірності їх вчинення. Забезпечення правової визначеності. |
| 13. | Можливість втручання в автоматизовану систему розподілу матеріалів між членами ВРП | середня | Запровадження періодичного моніторингу управління інформаційних технологій та захисту інформації і головного спеціаліста з питань запобігання корупції за роботою автоматизованої системи розподілу матеріалів між членами ВРП та звітування перед керівництвом про результати такого моніторингу | Управління інформаційних технологій та захисту інформації; головний спеціаліст з питань запобігання корупції |
Раз на рік | Не потребує виділення додаткових ресурсів | Зменшення ймовірності вчинення корупційного правопорушення. |