Як здати звітність з ПДВ

(Частину II, Частину III див. в консультаціях від 19 липня 2010 року, 02 серпня 2010 року)

ПДВ - найважливіший для держави податок, оскільки формує основну частину доходу Держбюджету. Крім того, цей податок може приводити державу до витрат, оскільки в певних сумах вимагає виплати бюджетного відшкодування. Звідси ясно, чому податкові органи приділяють основну увагу саме цьому податку.

Нині порядок податкового адміністрування ПДВ регулюється:

- Методичними рекомендаціями N 355;

- Методичними рекомендаціями N 1116;

- Методичними рекомендаціями N 266.

При цьому усі ці документи повинні відповідати законодавчому регулюванню взаємин податкової адміністрації з платниками податків, а саме:

- Закон N 2181;

- Закон про ДПС;

- Закон про ПДВ.

Згідно з цими законами контроль за дотриманням податкового законодавства може здійснюватися при:

- прийомі податкових декларацій;

- проведенні невиїзних перевірок;

- проведенні позапланових виїзних перевірок;

- проведенні планових виїзних перевірок.

Слід відмітити, що на даний момент не діють:

1) пункт 2 Розпорядження N 757-р, яким було заборонено включати до податкового кредиту звітного періоду податкові накладні минулих періодів;

2) Розпорядження N 838-р, положеннями якого до групи ризику і до тих, що підлягають перевірці вносилися підприємства, що формують податковий кредит з податкових накладних минулих періодів, а також що уточнюють податкові зобов'язання та податковий кредит в сумі, що перевищує 10% загальної суми податкових зобов'язань (податкового кредиту), задекларованих у відповідному періоді;

3) Розпорядження N 1120-р, положеннями якого регламентувалося проведення позапланових виїзних перевірок підприємств, що формують податковий кредит податковими накладними минулих періодів, а також анулювання реєстрації платників ПДВ у разі недекларування ними податкових зобов'язань (можуть же бути і помилки);

4) Розпорядження N 1178-р, положення якого зобов'язували платників податків реєструвати в Загальному реєстрі податкових накладних податкові накладні із сумою ПДВ понад 1 млн грн (з 01.10.2009 р.) і 500 тис. грн (з 01.01.2010р.).

Звертаємо вашу увагу, що з 16.06.2010 р.(1) набрав чинності Закон N 2275, який повертає нас до колишніх часів, коли бухгалтерів зобов'язували здавати разом із звітами з ПДВ ксерокопії сторінок книг придбання та продажу.

Тепер, згідно з пп. 7.2.8. п. 7.2 ст. 7 Закону про ПДВ платники податків повинні подавати органам ДПІ разом з декларацією копії реєстрів виданих та отриманих податкових накладних за звітний період в електронному вигляді.

ДПАУ повинна розрооити та розмістити на своєму офіційному веб-сайті програмне забезпечення для ведення обліку записів в реєстрах виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді. Таку програму платники можуть скопіювати через інтернет або записати її на інший носій інформації. Такі електронні реєстри підлягають документальній невиїзній перевірці (камеральній).

Також Законом N 2275 розширені підстави для анулювання свідоцтва платника ПДВ, відповідно до яких встановлено, що зняттю з реєстрації ПДВ підлягають зареєстровані особи:

1) установчі документи яких за рішенням суду визнані недійсними (пп. «д» п. 9.8. ст. 9 Закону про ПДВ);

2) за якими в Єдиному державному реєстрі є записи про відсутність їх за вказаним місцезнаходженням (пп. «є» п. 9.8. ст. 9 Закону про ПДВ).

Прийом податкових декларацій

Згідно з пп. 4.1.2 п. 4.1 ст.4 Закону N 2181, прийом податкової декларації є обов'язком контролюючого органу і податкова декларація приймається без попередньої перевірки вказаних в ній показників, що не позбавляє посадову особу податкової інспекції прав перевірити поданий ній документ на його відповідність поняттю «Податкова декларація».

Згідно з п. 2.7 Методичних рекомендацій N 266, який був прийнятий у зв'язку з введенням електронної звітності, на етапі прийому податкової звітності з ПДВ працівники, що приймають її, здійснюють візуальний контроль поданого документа, під час якого перевіряються наступні дані (рис. 1).

З Рисунком 1 можна ознайомитись: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Консультації".

Документи, в яких не виявлені вказані порушення, реєструються як податкова звітність, вважаються прийнятими та підлягають подальшій обробці. У розділі IV Декларації з ПДВ проводиться відповідний запис.

Проте практика прийому податкових декларацій відрізнялася та поки що відрізняється від правил, встановлених Методичними рекомендаціями N 266. Відмінність дуже проста - податкові інспекції на місцях не люблять, коли здаються декларації, в яких податкове зобов'язання рівне нулю або має від'ємне значення. Ця нелюбов значною мірою й породила практику маніпулювання податковими накладними. Проте безпосередньо перешкодити здачі від'ємної декларації ніхто не може.

Після реєстрації податкова звітність переноситься до електронної бази податкової звітності. Після цього проводиться автоматизована перевірка податкової звітності та передача інформації, що міститься в податковій звітності, в центральну базу даних. Результати проведеного аналізу передаються підрозділам оподаткування юридичних та фізичних осіб.

Автоматизована перевірка полягає в зіставленні задекларованого податкового кредиту податковим зобов'язанням, задекларованим його контрагентами (постачальниками, продавцями). Результатом автоматизованого зіставлення даних податкової звітності є розподіл, згідно з п. 2.15 Методичних рекомендацій N 266, платників ПДВ щодо операцій з контрагентами по категоріях (рис. 2).

З Рисунком 2 можна ознайомитись: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Консультації".

Примітка

1. За винятком деяких норм, для яких Прикінцевими положеннями передбачений особливий порядок набрання чинності. Зокрема п. 8, що стосується Закону про ПДВ, набирає чинність з початку наступного звітного (податкового) періоду, після періоду, на який доводиться набрання чинності Закону N 2275. Як роз'яснила ДПАУ в листі від 18.06.2010 р. N 12096/7/16-1117 (див. на с.56) п. 8 набирає чинності з 01.07.2010 р.

Список використаних документів

Закон N 2181 - Закон України від 21.12.2000 р. N 2181-111 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»

Закон N 2275 - Закон України від 20.05.2010 р. N 2275-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»

Закон про ДПС - Закон України від 04.12.1990 р. N 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» в редакції від 24.12.1993 р. N 3813-ХІІ

Закон про ПДВ- Закон України від 03.04.1997 р. N 168/97-ВР «Про податок на додану вартість»

Розпорядження N 757- р - Розпорядження КМУ від 01.07.2009 р. N 757-р «Деякі питання адміністрування податків, зборів (обов'язкових платежів)» (втратило чинність частково)

Розпорядження N 838-р - Розпорядження КМУ від 17.07.2009 р. N 838-р «Про врегулюванні деяких питань адміністрування податку на додану вартість»

Розпорядження N 1120 - р - Розпорядження КМУ від 09.09.2009 р. N 1120- р «Деякі питання адміністрування податку на додану вартість»

Розпорядження N 1178 - р - Розпорядження КМУ від 23.09.2009 р. N 1178- р «Питання Загального реєстру податкових накладних»

Методичні рекомендації N 355 - Методичні рекомендації щодо порядку взаємодії підрозділів органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджені наказом ДПАУ від 27.05.2008 р. N 355

Методичні рекомендації N 266 - Методичні рекомендації щодо взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів, затверджені наказом ДПАУ від 18.04.2008 р. N 266

Методичні рекомендації N 1116 - Методичні рекомендації щодо перевірки податкової звітності з податку на додану вартість, доведені листом ДПАУ від 22.10.2009 р. N 23235/7/16-1116

“Консультант бухгалтера” N 27 (567) 5 липня 2010 року
Передплатні індекси: 21946 (українською мовою), 22789 (російською мовою)


Документи що посилаються на цей