КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
23.07.2015
Справа N 826/13335/13-а
Про визнання незаконними та скасування
правових актів органів державної влади
Київський апеляційний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Сорочко Є. О., суддів - Земляна Г. В., Межевич М. В., при секретарі - Грисюк Г. Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу заступника Генерального прокурора України на ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом заступника Генерального прокурора України до Кабінету Міністрів України, Фонду державного майна України (за участю третьої особи без самостійних вимог - Публічного акціонерного товариства "ДОНБАСЕНЕРГО") про визнання незаконними та скасування правових актів органів державної влади, встановив:
Публічне акціонерне товариство "Орендне підприємство "ШАХТА "ЖДАНІВСЬКА" звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Кабінету Міністрів України, Фонду державного майна України про скасування правових актів органів державної влади.
Заступник Генерального прокурора України звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Кабінету Міністрів України, Фонду державного майна України про визнання протиправними та скасування:
- пункту 3 змін, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2013 р. N 124 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України";
- розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 р. N 496-р "Про затвердження умов продажу державного пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону";
- наказу Фонду державного майна України від 27.02.2013 р. N 247 "Про затвердження уточненого плану розміщення акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" (код за ЄДРПОУ 23343582)";
- наказу Фонду державного майна України від 20.06.2013 р. N 880 "Про додаткові умови участі у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО";
- рішення Фонду державного майна України від 20.06.2013 р. про затвердження протоколу від 20.06.2013 р. N 1 засідання конкурсної комісії з продажу пакета акцій у розмірі 60,773 % статутного капіталу ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" за конкурсом;
- рішення Фонду державного майна України від 23.07.2013 р. про затвердження протоколу від 23.07.2013 р. N 2 засідання конкурсної комісії з продажу пакета акцій у розмірі 60,773 % статутного капіталу ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" за конкурсом;
- рішення Фонду державного майна України від 23.07.2013 р. про затвердження інформаційного повідомлення про проведення конкурсу з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО";
- наказу Фонду державного майна України від 07.08.2013 р. N 1543 "Про затвердження остаточного проекту договору купівлі-продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" (м. Донецьк, код за ЄДРПОУ 23343582)";
- наказу Фонду державного майна України від 16.08.2013 р. N 1675 "Щодо учасників конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" (код за ЄДРПОУ 23343582)";
- наказу Фонду державного майна України від 21.08.2013 р. N 1764 "Про підсумки конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" (код за ЄДРПОУ 23343582)".
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 лютого 2014 року справу N 826/13335/13-а за позовом ПАТ "Орендне підприємство "ШАХТА "ЖДАНІВСЬКА" об'єднано для спільного розгляду в одне провадження зі справою N 826/1399/14 за позовом заступника Генерального прокурора України, якій присвоєно N 826/13335/13-а.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 травня 2014 року позовну заяву ПАТ "Орендне підприємство "ШАХТА "ЖДАНІВСЬКА" залишено без розгляду.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 травня 2014 року (Постанова N 826/13335/13-а) в задоволенні позову заступника Генерального прокурора України відмовлено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2014 року (Ухвала N 826/13335/13-а) постанову суду першої інстанції залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 03 лютого 2015 року (N К/800/45576/14) постанову та ухвалу суду першої та апеляційної інстанцій скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Позивач 01.04.2015 р. подав до суду першої інстанції заяву про зміну позовних вимог, якою доповнив адміністративний позов окремими позовними вимогами, а саме: визнати протиправним та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.01.2012 р. N 64-р "Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.04.2011 р. N 310".
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 квітня 2015 року позов в частині вимог про визнання протиправним та скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.01.2012 р. N 64-р "Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.04.2011 р. N 310", - залишено без розгляду.
На ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 квітня 2015 року заступник Генерального прокурора України подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати, посилаючись на порушення судом норм процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.01.2012 р. N 64-р "Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2011 р. N 310" внесено зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.04.2011 р. N 310 "Про затвердження переліку енергогенеруючих і енергопостачальних підприємств, державні пакети акцій яких підлягають продажу в 2011 - 2012 роках" - зі змінами, внесеними розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.12.2011 р. N 1309 (Офіційний вісник України, 2011 року N 99, ст. 3610), доповнивши його додатковими позиціями, зокрема ПАТ "Донбасенерго".
При цьому, згідно позовної заяви заступник Генерального прокурора України оскаржує акти Кабінету Міністрів України та Фонду державного майна України щодо приватизації державного пакету акцій ПАТ "Донбасенерго", підставою для оскарження яких та для звернення до суду стали порушення законодавства при приватизації державного пакету акцій ПАТ "Донбасенерго". Такі порушення були виявлені під час проведення Генеральною прокуратурою України перевірки Фонду державного майна України на підставі постанови про проведення перевірки в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів від 07.10.2013 р.
Оскаржувані позивачем акти Кабінету Міністрів України та Фонду державного майна України фактично прийняті на підставі та у зв'язку із прийняттям розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.01.2012 р. N 64-р "Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2011 р. N 310".
Також, колегія суддів звертає увагу на те, що на розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.01.2012 р. N 64-р "Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2011 р. N 310" позивач посилався у позовній заяві від 04.02.2014 р. Тобто, звертаючись до суду з позовом ще 04.02.2014 р. позивач знав про наявність та зміст оскаржуваного розпорядження.
Разом з тим розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.01.2012 р. N 64-р "Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2011 р. N 310" офіційно оприлюднено 18 лютого 2012 року у газеті "Урядовий кур'єр", випуск N 32.
Таким чином, заявивши вимогу про скасування вказаного розпорядження у квітні 2015 року, позивач пропустив строк звернення до суду більше ніж на 3 роки.
Посилання позивача на те, що строк на звернення до суду слід обчислювати не з моменту ознайомлення із вищевказаним розпорядженням, а з моменту проведення перевірки підстав його прийняття, є необґрунтованими виходячи з наступного.
Відповідно до ст. ст. 1, 9, 20 Закону України "Про прокуратуру" (в чинній редакції на час виникнення спірних правовідносин), наказу Генерального прокурора України від 12.04.2011 р. N 3гн "Про організацію правозахисної діяльності органів прокуратури України" (Наказ N 3гн), Генеральний прокуратур України зобов'язаний не рідше одного разу на місяць перевіряти законність правових актів, які приймаються Кабінетом Міністрів України протягом відповідного періоду, та у разі виявлення порушень закону при їх прийнятті - опротестовувати їх.
Отже, позивач повинен був знати про прийняття розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 січня 2012 року N 64-р "Про внесення зміни в додаток до розпорядження КМУ від 11 квітня 2011 року N 310" та був зобов'язаний здійснити перевірку його законності ще у 2012 році.
Позивач не надав суду доказів про наявність поважних причин пропуску строку на звернення до суду з вимогою щодо скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.01.2012 р. N 64-р "Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2011 р. N 310".
Таким чином, підстави для поновлення строку на звернення до суду з вимогою про скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.01.2012 р. N 64-р, - відсутні, а тому позов в цій частині підлягає залишенню без розгляду.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо залишення позову без розгляду в частині вимог, а тому апеляційну скаргу заступника Генерального прокурора України необхідно залишити без задоволення, а ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 квітня 2015 року - без змін, оскільки вона постановлена з дотриманням норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 196, 199, 200, 205, 206 КАС України, суд ухвалив:
Апеляційну скаргу заступника Генерального прокурора України залишити без задоволення, а ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 квітня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий, суддя Є. О. Сорочко
Судді:
Г. В. Земляна
М. В. Межевич