Документ : Особливості обліку доходів та витрат за операціями переробки давальницької сировини


Особливості обліку доходів та витрат
за операціями переробки давальницької сировини

Частину операцій з переробки сировини підприємство може здійснювати не саме, а доручити підрядчику. Така схема роботи вигідна для обох партнерів, однак має деякі особливості у плані бухгалтерського та податкового обліку.

У ЦК України немає прямого згадування про договір давальницької сировини (договір толінга). По суті він є одним з різновидів договору підряду. За договором толінга одна сторона (переробник) зобов'язується виготовити з переданої замовником сировини продукцію належної якості та кількості і передати її замовнику (давальнику).

Останній зобов'язується оплатити послуги з переробки. При цьому матеріали залишаються у власності давальника. Щоправда, відповідальність за їх схоронність несе переробник. Крім того, до моменту здачі та приймання готової продукції підрядчик відповідає і за неї (ст. 840 ЦК України).

Слід зазначити, що договір толінга застосовують як виробничі, так і торговельні компанії. Вигода такого контракту є очевидною. Приміром, виробнича організація не має власного обладнання або фахівців для здійснення певної стадії процесу. У цьому випадку вона домовляється про переробку з іншою фірмою, що спеціалізується на таких операціях. У підсумку замовник отримує готовий продукт.

Торговельне підприємство, у свою чергу, може віддати “на сторону” роботи з виготовлення напівфабрикатів продуктів або їх розфасовку.

Переробник також залишається в плюсі. Він отримує гарантоване завантаження потужностей та винагороду, але йому не потрібно піклуватися про пошук споживачів для виробленої продукції, оплачувати рекламну кампанію і нести інші комерційні витрати.

Таким чином, виконавець (переробник) виконує роботи (а не надає послуги), результатом яких є продукція. Відмінність переробки давальницької сировини від інших робіт полягає в тім, що результат робіт, як правило, визначено стандартами, а не індивідуальною конструкторською (проектною) документацією. Отже, калькулювання собівартості переробки давальницької сировини є аналогічним калькулюванню собівартості у промисловості.

Порядок обліку доходів та витрат при переробці давальницької сировини залежить від способів розрахунку за виконані виконавцем роботи.

Договори переробки давальницької сировини набули чималого поширення, як через фінансові причини (відсутність у виробничих підприємств грошових коштів на купівлю сировини), так і через чинний порядок оподаткування, згідно з яким при передачі давальницької сировини та готової продукції ні податкові зобов'язання, ні валові доходи не виникають.

На практиці обирається договір, який більше відповідає суті технологічних операцій, які провадяться з сировиною (матеріалами), що передаються у переробку:

- якщо передана внаслідок переробки сировина лише незначною мірою змінює форму і складає основу продукції, яка одержується після переробки, то краще говорити про переробку давальницької сировини;

- якщо сировина піддається глибокій переробці і готова продукція як за формою, так і за властивостями відрізняється від сировини (наприклад, як відрізняються цукор від вихідного цукрового буряка, спирт - від зерна, а рослинна олія

- від насіння соняшника), то коректніше говорити про виготовлення готової продукції з давальницької сировини;

- якщо ж сировина, що передається у виробництво, складе внаслідок виробничих операцій лише частину готової продукції, то у цьому випадку можна говорити про виготовлення готової продукції з матеріалів замовника.

Зазвичай застосовується чотири способи розрахунків (малюнок).

З рисунком можна ознайомитись, звернувшись у відділ "Консультант".

Можливі різні комбінації цих способів розрахунків, але ми розглянемо перших два, як найбільш розповсюджені і такі, що мають свою специфіку як у замовника, так і у виконавця.

Облік доходів при
розрахунку давальницькою
сировиною

Якщо “оплата” за переробку провадиться сировиною, то договір переробки давальницької сировини “стає” бартерним договором, у якому передбачається обмін роботи (переробки сировини) на сировину.

Як відомо, давальницька сировина є власністю замовника і при передачі її для переробки виконавцю право власності на цю сировину до виконавця не переходить. Тому у бухгалтерському обліку виконавця давальницька сировина враховується на позабалансовому субрахунку 022 “Матеріали, прийняті для переробки” за цінами, передбаченими у договорі. Це передбачено Інструкцією № 291.

Аналітичний облік давальницької сировини ведеться у розрізі замовників, за видами сировини, місцями їх зберігання або переробки. Облік витрат на переробку або доробку давальницької сировини ведуть на рахунку 23 “Виробництво” (за винятком вартості давальницької сировини замовника).

Замовник обирає вартість переданої у переробку давальницької сировини за дебетом субрахунку 206 “Матеріали, передані у переробку” і у подальшому включає до складу собівартості отриманих з них виробів. Витрати на переробку матеріалів, “оплачені” виконавцю робіт, відображаються безпосередньо за дебетом рахунків, на яких ведеться облік виробів, отриманих з переробки.

Порядок відображення у податковому обліку оплати за послуги сировиною або готовою продукцією у сторін договору такий.

У виконавця валові доходи збільшуються на дату підписання акта наданої роботи. Ця ж дата є датою виникнення податкових зобов'язань щодо ПДВ, якщо виконавець зареєстрований як платник цього податку.

Вартість сировини, отриманої від замовника у вигляді оплати робіт, виконавець згодом включає до складу своїх валових витрат. Балансова вартість таких запасів бере участь у перерахунку приросту (убутку) запасів за п. 5.9 ст. 5 Закону про оподаткування прибутку. Відповідно суму ПДВ на підставі отриманої податкової накладної виконавець відносить до складу податкового кредиту.

У замовника валові доходи збільшуються на дату відвантаження частини сировини або готової продукції у вигляді плати за виконану роботу з переробки сировини. На цю саму дату замовник збільшує свої податкові зобов'язання щодо ПДВ, якщо він є платником цього податку.

Суми ПДВ, сплачені у складі вартості робіт, за наявності податкової накладної включаються до податкового кредиту на дату підписання акта виконаних робіт.

Обмін сировини на роботи з виготовлення готової продукції вимагає визначення ціни давальницької сировини. Тобто, є один суттєвий момент, на який слід звернути увагу: доходи та витрати від здійснення бартерних операцій визначаються виходячи з договірної ціни такої операції, але не нижче за звичайні ціни (пп. 7.1.1 ст. 7 Закону про оподаткування прибутку). При цьому звичайна ціна відповідно до визначення, наведеного у п. 1.20 ст. 1 цього Закону, - це ціна товарів (робіт, послуг), встановлена сторонами договору. І якщо не буде доведене протилежне, то вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню справедливих ринкових цін. Тому фактично ціна, визначена у договорі, і буде звичайною ціною.

Приклад 1. Підприємство “Лісоруб” (замовник) передало на давальницьких умовах підприємству “Пила” (виконавцю) лісоматеріали для виготовлення з них дощок обрізних. Надалі дошки будуть використані підприємством “Лісоруб” для виготовлення столярних виробів.

Вартість переданої для переробки сировини - 15 000 грн (без ПДВ). Вартість послуг з переробки давальницької сировини у готову продукцію - 4 800 грн (у т.ч. ПДВ 20% - 800 грн). Собівартість послуг з переробки сировини у виконавця склала 3 500 грн. Оплата за послуги здійснюється частиною сировини (лісоматеріалів).

Справедлива вартість роботи - 4 000 грн (без ПДВ). Справедлива вартість сировини, переданої як плата за послуги з переробки, - 4 000 грн (без ПДВ). Облікова вартість цієї частини сировини - 2000 грн.

У нашому випадку договірна ціна встановлена виходячи зі справедливої вартості активів, що обмінюються, тобто на рівні 4800 грн (у т.ч. ПДВ 20% - SOO грн). Будемо виходити з того, що справедлива вартість активів, що обмінюються, відповідає їх звичайній ціні.

У податковому та бухгалтерському обліку сторін ці операції будуть відображені у такий спосіб (табл. 1).

№ з/п  Зміст запису  Сума, грн
  
Бухгалтерський облік  Податковий облік 
дебет
рахунка 
кредит
рахунка 
валовий
дохід,
грн 
валові витрати,
грн 
У замовника 
Передано давальницьку сировину (лісоматеріали)
для переробки виконавцю 
15000  206  201 
Відображено дохід від
реалізації сировини,
переданої виконавцю
як плата за послуги за
давальницьким договором 
4800  361  712  4000  -  
Відображено суму
податкових зобов'язань
щодо ПДВ у складі
вартості сировини,
переданої виконавцю
як плата за послуги за
давальницьким договором 
800  712  641/ПДВ 
Списано балансову вартість сировини, переданої виконавцю як плата за послуги за давальницьким договором  2000  943  206 









Відображено вартість отриманих послуг з переробки давальницької сировини  4000  23  631  4000 
Відображено суму податкового кредиту щодо ПДВ у складі вартості послуг з переробки давальницької сировини (за наявності податкової накладної 800  641/ПДВ  631 













Списано вартість переробленої сировини на собівартість продукції (після завершення переробки)  13000  23  206  13000* 



Зроблено залік заборгованостей  4800  631  361 
Визначено фінансовий результат  2000  791  943 
4000  712  791 
2000  791  441 
Примітка. * 3 урахуванням приросту (убутку) запасів за п.5.9 Закону про оподаткування прибутку. 
У виконавця 
Оприбутковано на позабалансовому рахунку давальницьку сировину (лісоматеріали), що надійшли для переробки  15000  022 

Оприбутковано
сировину, що надійшла
як плата за послуги за
давальницьким договором 
4000  201  631  4000* 
Відображено суму
податкового кредиту
щодо ПДВ у складі
вартості отриманої
сировини (за наявності
податкової накладної
800  641/ПДВ  631 
4    Відображено дохід
від реалізації послуг з
переробки давальницької
сировини (підписано
акт виконаних робіт) 
4800  361  703  4000 
Відображено суму
податкових зобов'язань
щодо ПДВ за переробку
давальницької сировини 
800  703  641/ПДВ 
6    Списано собівартість
наданих послуг 
3500  903  23 
Проведено залік
заборгованостей 
4800  631  361 
8
  
Списано вартість
переробленої
давальницької сировини з
позабалансового рахунка 
15000  022 
Визначено фінансовий
результат   
3500  791  903 
4000  703  791 
500  791  441 

Примітка. * 3 урахуванням приросту (убутку) запасів за п. 5 9 Закону про оподаткування прибутку

 

Облік доходів при розрахунку готовою продукцією

Договір, що передбачає “оплату” робіт з виготовлення готової продукції самою готовою продукцією (або точніше “обмін роботи на готову продукцію”), є більш вигідним, оскільки що в цьому випадку, у виконавця, податкове зобов'язання і валовий дохід не виникають до оформлення роботи актом (на відміну від отримання передоплати або авансу).

У цій ситуації оплата послуг з переробки давальницької сировини здійснюється не грошовими коштами, а готовою продукцією, тому така операція також має характер бартерної.

Зазначимо, що існує два основних типи переробки давальницької сировини - замовник передає підрядчику матеріали та отримує їх доробленими, тобто готовими для використання у вигляді сировини для інших видів продукції або ж замовник передає підрядчику матеріали та отримує продукцію вже готову до реалізації.

Бухгалтерський обліку цих випадках ведеться по-різному. Однак в обох випадках сировина залишається на балансі замовника (оскільки є його власністю) і числиться на рахунку 20 субрахунок 206 “Матеріали, передані у переробку”.

Тому стосовно обліку у замовника отриманої готової продукції внаслідок переробки давальницької сировини, можливі два варіанти:

- враховувати готову продукцію як товар і використовувати для цієї мети рахунок 28 “Товари”. Цей варіант прийнятний у тому випадку, коли після переробки сировини виконавцем, готова продукція повністю відповідає встановленим стандартам і готова до реалізації покупцям;

- облік витрат на виробництво готової продукції, отриманої від виконавця, вести на рахунку 23 “Виробництво” з подальшим списанням таких витрат до дебету рахунка 26 “Готова продукція”.

Другий варіант, звичайно ж, більш прийнятний для більшості замовників, тому що він найбільш повно враховує не лише вартість виконаних робіт з переробки сировини, але й безпосередньо вартість самої давальницької сировини, а також інших витрат, необхідних для доведення готової продукції до потрібної кондиції.

Порядок відображення у податковому обліку оплати за послуги готовою продукцією у сторін договору є аналогічним розрахункам давальницькою сировиною, проте має деякі особливості.

У виконавця валові доходи збільшуються на дату підписання акта виконаних робіт. Ця ж дата є датою виникнення податкових зобов'язань щодо ПДВ, якщо виконавець зареєстрований як платник цього податку.

Вартість готової продукції, отриманої від замовника як плата за надані послуги, виконавець включає до складу своїх валових витрат. Балансова вартість таких запасів бере участь у перерахунку за п. 5.9 ст. 5 Закону про оподаткування прибутку. Відповідно суму ПДВ на підставі отриманої податкової накладної виконавець відносить до податкового кредиту.

У замовника валові доходи збільшуються на дату відвантаження готової продукції як плати за виконані роботи. На цю ж дату замовник збільшує свої податкові зобов'язання щодо ПДВ, якщо він є платником цього податку.

Суми ПДВ, сплачені у складі вартості робіт, за наявності податкової накладної включаються до податкового кредиту на дату підписання акта виконаних робіт.

Однак при такому способі розрахунків необхідне визначення ціни готової продукції. Сторони можуть домовитися про ціну на готову продукцію і не домовлятися про ціну на сировину, яка буде враховуватися за ЇЇ собівартістю або умовною оцінкою.

Приклад 2. Підприємство “Овен” (замовник) передало на давальницьких умовах підприємству “Золоте Руно” (виконавцю) дублені шкури для пошиття з них дублянок. Вартість переданої для переробки сировини - 50 000 гри (без ПДВ).

Вартість послуг з переробки давальницької сировини на готову продукцію - 30 000 грн (у тому числі ПДВ 20% - 5 000 грн). Собівартість послуг з переробки сировини у виконавця склала 20000грн. Оплата за послуги здійснюється частиною готової продукції.

Справедлива вартість послуги - 30 000 грн (у тому числі ПДВ 5 000 грн).

Справедлива вартість готової продукції, переданої як плата за послуги з переробки, - 30 000 грн (у тому числі ПДВ 5 000 грн). Балансова вартість готової продукції - 22 500 грн. У цьому випадку договірна ціна встановлена, виходячи зі справедливої вартості активів,що обмінюються, тобто на рівні 30 000 грн (у тому числі ПДВ 5 000 грн). Будемо виходити з того, що справедлива вартість активів, що обмінюються, відповідає їх звичайній ціні.

У податковому та бухгалтерському обліку сторін ці операції будуть відображені у такий спосіб (табл. 2).

№ з/п  Зміст господарської операції  сума, грн  Бухгалтерський облік  Податковий облік 
дебет рахунка  кредит рахунка  валовий дохід, грн  валові витрати, грн 
У замовника 
Передано давальницьку сировину (дублені шкури) для виготовлення з них дублянок  50000  206  201 





Відображено вартість отриманих послуг з переробки давальницької сировини  25000  23  631 


25000 
Відображено суму податкового кредиту щодо ПДВ у складі вартості послуг з переробки давальницької сировини за наявності податкової накладної  5000  641/
пдв 
631 











Списано вартість дублених шкір, використаних для пошиття дублянок  50000  23  206 


50 000* 
Відображено вартість фактичної виробничої собівартості завершеної виробництвом готової продукції  75000  26  23 







Відображено дохід від реалізації готової продукції (дублянок), переданої виконавцю як плата за послуги за давальницьким договором  30000  361  701  25000 





Відображено суму податкових зобов'язань щодо ПДВ у складі вартості готової продукції, переданої виконавцю як плата за послуги за давальницьким договором  5000  701  641/ ПДВ 













8   Списано собівартість
готової продукції,
переданої виконавцю
як плата за послуги
за давальницьким
договором 
22500  901  26 
Проведено залік
заборгованостей 
30000  631  361 
10  Визначено фінансовий
результат 
22500  791  901   
25000  701  791 
2500  791  441 
Примітка. * 3 урахуванням приросту (убутку) запасів за п.5.9 Закону про оподаткування прибутку. 
У виконавця 
Оприбутковано у
позабалансовому
обліку давальницьку
сировину (дублені
шкури), що надійшла
для пошиття дублянок 
50000  022 
2
  
Відображено дохід
від реалізації послуг з
переробки давальницької
сировини (підписано
акт виконаних робіт) 
30000  361  703  25000 
Відображено суму
податкових зобов'язань
щодо ПДВ за переробку
давальницької сировини 
5000  703  641/
пдв 
-  
Списано собівартість
наданих послуг з
переробки давальницької
сировини 
20000  903  23  20 000* 

Оприбутковано готову
продукцію, що надійшла
як плата за послуги
за давальницьким
договором 
25000  281  631  25 000* 
Відображено суму
податкового кредиту
щодо ПДВ у складі
вартості отриманої
готової продукції 
5000  641/ пдв  631 
Проведено залік
заборгованостей 
30000  631  361 
Списано вартість
переробленої
давальницької сировини 
50000  022 
Визначено фінансовий результат
  
20000  791  903 
25000  703  791 
5000  791  441 

Примітка. * 3 урахуванням приросту (убутку) запасів за п.5.9 Закону про оподаткування прибутку

Список використаних документів

ЦК України - Цивільний кодекс України

Закон про оподаткування прибутку - Закон України від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР “Про оподаткування прибутку підприємств” у редакції від 22.05.1997 р. № 283/97-ВР

Інструкція № 291 - Інструкція із застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну України від 30.11.1999р. № 291

“Консультант бухгалтера” №6 (442) 11 лютого 2008 року
Передплатні індекси: 21946 (українською мовою), 22789 (російською мовою)



Вход в систему
Логин
Пароль 
Новый пользователь
Забыл пароль?

Стан бази
Четвер, 25.04.2024
В базi 549581 документ

 Огляд останніх надходжень
Актуальні консультації
Списання автомобіля: від «а» до «я»
Штатний розпис професійно-технічного навчального закладу за новими вимогами
Новые группы 5 и 6 плательщиков ЕН: воплощение в жизнь
Электронные деньги и расчеты карточками: правила игры для субъектов хозяйствования
Вакцинация работников предприятия против гриппа, или Я уколов не боюсь: если надо уколюсь!
Бланки та звітність
Податкова звiтнiсть
Фiнансова звiтнiсть
Вiдрахування у фонди
Форми документiв
Довiдковi матерiали
Ставка єдиного податку
Граничні норми добових витрат
Облiкова ставка НБУ
Iндекси iнфляцiї (2017 р.)
Розмiр мiнiмальної заробiтної плати
Розмір мінімальної пенсії
Розмiр прожиткового мiнiмуму
Розмiр податкової соцiальної пiльги.
Розмiри мiнiмального та максимального єдиного внеску для пiдприємцiв
Максимальний розмiр заробiтної плати, з якої сплачується єдиний соцiальний внесок
Кориснi посилання
Увага! важлива інформація
  21.03.2018  

Про внесення змін до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування
Постанова Кабінету Міністрів України N 180 від 07 лютого 2018 р.

Про внесення змін до Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту
Постанова Кабінету Міністрів України N 181 від 07 лютого 2018 р.

  19.03.2018  

Про затвердження Змін до Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України
Наказ Міністерства фінансів України N 110 від 05.02.2018 р.

Про затвердження Реєстру референтних цін (цін відшкодування) на препарати інсуліну станом на 01 лютого 2018 року
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 453 від 07.03.2018 р.

  15.03.2018  

Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю
Закон України N 2275-VIII від 6 лютого 2018 року

[Архив новостей]

2005-2017 © ПАРУС