Документ : Детально про зміни, внесені до нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку


Детально про зміни, внесені до нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку

Мінфін України вніс зміни до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку. У минулому номері журналу ми вже знайомили читачів зі змінами, внесеними до термінів П(С)БО.

У цій статті продовжимо ознайомлення з іншими змінами, які суб'єктам господарювання вже необхідно застосовувати в практичній діяльності з 9 серпня 2013 року (дати набрання чинності Наказу N 627).

Зміни в Плані рахунків

Рахунок 40 перейменований в "Зареєстрований (пайовий) капітал", який раніше іменувався як "Статутний капітал".

До 2013 року при заповненні показника статутного капіталу враховувалися внески засновників (учасників) до статутного капіталу. Якщо ж внески учасників і засновників підприємства перевищували зафіксовану в засновницьких документах величину статутного капіталу, то вони включалися в інші статті розділу І Балансу.

Також на рахунку 40 "Зареєстрований (пайовий) капітал" повинен враховуватися і пайовий капітал, який суб'єкти господарювання враховували (до змін, внесених Наказом N 627) на рахунку 41 (іменувався він як "Пайовий капітал"), а сфера його застосування поширювалася на кооперативні організації, кредитні спілки

З 09.08.2013 р. рахунок 41 перейменований в "Капітал в дооцінках" і сфера його дії поширюється на усі види діяльності.

Параграф 87 МСБО 1 передбачає, що суб'єкт господарювання не повинен подавати будь-які статті доходів або витрат у вигляді надзвичайних статей у звіті про сукупні доходи або в окремому звіті про прибутки та збитки (якщо він подається) або в примітках.

Так, щоб Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупні доходи) (форма N 2) не йшов в розріз з вимогами МСФЗ, з Плану рахунків виключені.

- рахунок 75 "Надзвичайні доходи";

- рахунок 99 "Надзвичайні витрати",

У зв'язку з цим втрачає своє значення термін "звичайна діяльність" (див. рис), хоча він ще і міститься в п. 3 НП(С)БО 1.

Рис. Класифікація видів діяльності

З Рисунком можна ознайомитись: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Консультації".

Зміни в Інструкції N 291

Зміни, внесені до Інструкції N 291, передусім привели кореспонденцію рахунків бухгалтерського обліку з оновленим Планом рахунків (тобто, новою назвою рахунків 40, 41 і виключенням посилань на рахунки 75 і 99).

Зміни в Класі 3 "Кошти, розрахунки та інші активи"

Клас 3 доповнений новим поняттям - "Електронні гроші".

Так, електронні гроші - це одиниці вартості, які зберігаються на електронному пристрої, приймаються як засіб платежу іншими особами, ніж особа, що їх, що випускає, і є грошовим зобов'язанням цієї особи, випускаються в готівковій або безготівковій формі.

При цьому для цілей бухгалтерського обліку не визнаються електронними грошима заздалегідь сплачені картки одноцільового використання: дисконтні карти торговців, карти автозаправних станцій, квитки для проїзду в міському транспорті тощо, які приймаються як засіб платежу винятково їх емітентами.

Операції з електронними грошима, здійснювані комерційними агентами і користувачами, відповідно до нормативно-правових актів Національного банку України та правил використання електронних грошей, узгоджених з Національним банком України, відображаються на субрахунку 335 "Електронні гроші, номіновані в національній валюті"

Регулювання діяльності, пов'язаної з випуском електронних грошей в Україні, і введення моніторингу за такою діяльністю визначається Положенням N 481.

Приміром, випуск електрон-нихгрошейв Україні мають право здійснювати тільки банки (п. 1.4 Положення N 481).

Зміни в Класі 4 "Власний капітал і забезпечення зобов'язань"

Оскільки рахунок 40 перейменований Планом рахунків, а для дооцінок виділений спеціальний рахунок 41, то відповідно зазнали зміни не лише назви рахунків і субрахунків Класу 4, але й пояснення до них.

Рахунок 40 "Зареєстрований (пайовий) капітал" призначений для обліку та узагальнення інформації про стан і рух статутного та іншого зареєстрованого капіталу, пайового капіталу підприємства відповідно до законодавства і засновницьких документів, а також внесків з оголошеного, але ще не зареєстрованого статутного капіталу.

За кредитом рахунку 40 "Зареєстрований (пайовий) капітал" відображається збільшення зареєстрованого та пайового капіталу, а також надходження внесків з оголошеного, але ще не зареєстрованого статутного капіталу, за дебетом - його зменшення (вилучення).

Рахунок 40 "Зареєстрований (пайовий) капітал" має наступні субрахунки1:

- 401 "Статутний капітал";

- 402 "Пайовий капітал";

- 403 "Інший зареєстрований капітал";

- 404 "Внески в незареєстрований статутний капітал".

На субрахунку 401 "Статутний капітал" відображається статутний капітал господарських товариств, державних та комунальних підприємств. За кредитом субрахунку 401 "Статутний капітал" відображається збільшення статутного капіталу, за дебетом - його зменшення (вилучення). Сальдо на цьому субрахунку повинно відповідати розміру статутного капіталу, зафіксованому в засновницьких документах підприємства

Аналітичний облік статутного капіталу ведеться по видам капіталу по кожному засновнику, учаснику, акціонеру тощо.

На субрахунку 402 "Пайовий капітал" відображається і узагальнюється інформація про суму пайових внесків членів споживчого товариства колективного сільськогосподарського підприємства, житлово-будівельного кооперативу, кредитної спілки та інших підприємств, передбачених засновницькими документами.

Пайовий капітал - це сукупність коштів фізичних та юридичних осіб, добровільно розміщених в товаристві для здійснення його господарсько-фінансової діяльності. Колективні сільськогосподарські підприємства на субрахунку 402 "Пайовий капітал" враховують частину вартості майна, яка була поділена на паї між його членами, частину вартості майна, яка не була розділена на паї між його членами, а також зростання (зменшення) вартості майна впродовж діяльності підприємства.

Аналітичний облік по субрахунку 402 "Пайовий капітал" ведеться по видам капіталу

На субрахунку 403 "Інший зареєстрований капітал" відображається зареєстрований капітал інших підприємств, у тому числі приватних підприємств, формування якого передбачено в засновницьких документах.

На субрахунку 404 "Внески в незареєстрований статутний капітал" відображаються внески, що надходять для формування статутного капіталу, зокрема акціонерного товариства, після його оголошення і до реєстрації відповідних змін засновницьких документів. Сальдо субрахунку 404 після реєстрації статутного капіталу у встановленому порядку списується в кореспонденції з кредитом субрахунку 403 "Статутний капітал", а у випадку якщо підприємству відмовлено в реєстрації статутного капіталу, в кореспонденції з дебетом субрахунку 404 відображаються операції з повернення активів, що надійшли як внески.

Рахунок 41 "Капітал в дооцінках" призначений для обліку та узагальнення інформації про дооцінку (уцінку) необоротних активів та фінансових інструментів, які відповідно до національних П(С)БО відображаються у складі власного капіталу і розкриваються у Звіті про фінансові результати (Звіті про сукупний дохід) по рядку:

- 2400 "Дооцінка (уцінка) необоротних активів",

- 2405 "Дооцінка (уцінка) фінансових інструментів".

Залишок на цьому рахунку зменшується у разі уцінки та вибуття вказаних активів, зменшення їх корисності тощо.

Рахунок 41 "Капітал в дооцінках" має наступні субрахунки:

- 411 "Дооцінка (уцінка) основних засобів";

- 412 "Дооцінка (уцінка) нематеріальних активів";

- 413 "Дооцінка (уцінка) фінансових інструментів";

- 414 "Інший капітал в дооцінках".

На субрахунку 411 "Дооцінка (уцінка) основних засобів" узагальнюється інформація про дооцінку об'єктів основних засобів, уцінку таких об'єктів в межах сум раніше проведених дооцінок, віднесення сум дооцінки до нерозподіленого прибутку.

На субрахунку 412 "Дооцінка (уцінка) нематеріальних активів" узагальнюєтеся інформація про дооцінку об'єктів нематеріальних активів, уцінку таких об'єктів в межах сум раніше проведених дооцінок, віднесення сум дооцінки до нерозподіленого прибутку.

На субрахунку 413 "Дооцінка (уцінка) фінансових інструментів" узагальнюється інформація про зміну балансової вартості об'єкту хеджування при значенні коефіцієнту ефективності хеджування грошових потоків в межах, визначених національними П(С)БО, і віднесення сум до первинної вартості фінансових активів або фінансових зобов'язань або до складу інших доходів (витрат).

На субрахунку 414 "Інший капітал в дооцінках" узагальнюється інформація про інший капітал в дооцінках, не відображена на інших рахунках.

Вхідний залишок на субрахунках рахунку 41 "Капітал в дооцінках" формується шляхом перенесення відповідної інформації з рахунку 42 "Додатковий капітал".

До 09.08.2013 р. на субрахунку 423 "Дооцінка активів" рахунку 42 "Додатковий капітал" враховувалася сума дооцінки (уцінки) необоротних активів і фінансових інструментів.

Тепер же рахунок 42 "Додатковий капітал" призначений для узагальнення інформації про суми, на які вартість реалізації випущених акцій перевищує їх номінальну вартість, а також про вартість необоротних активів, безоплатно одержаних підприємством від інших осіб, та інші види додаткового капіталу.

За кредитом рахунку 42 "Додатковий капітал" відображається збільшення додаткового капіталу, за дебетом - його зменшення.

Рахунок 42 "Додатковий капітал" має наступні субрахунки:

- 421 "Емісійний дохід";

- 422 "Інший вкладений капітал";

- 423 "Накопичені курсові різниці" 2;

- 424 "Безоплатно одержані необоротні активи";

- 425 "Інший додатковий капітал".

Призначення субрахунків 421, 422, 424 і 425 не змінилося, а ось на новому субрахунку 423 "Накопичені курсові різниці" узагальнюється інформація про курсові різниці, які відповідно до національних П(С)БО відображаються у складі власного капіталу і признаються в іншому сукупному доході.

Нагадаємо, що згідно з п. 3 НП(С)БО 1 інший сукупний дохід - це доходи та витрати, не включені у фінансові результати підприємства (відображаються в розд. II Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід)).

Перелік рахунків, з якими кореспондує рахунок 42 за дебетом і кредиту, істотно розширився (додані рахунку 36, 37, 50, 51, 53, 55, 60, 62, 63, 68, 97).

Зміни в Класі 7 "Доходи та результати діяльності"

З призначення Класу 7 виключені згадки про надзвичайні доходи:

"Рахунки Класу 7 "Доходи та результати діяльності" призначені для узагальнення інформації про доходи від операційної, інвестиційної та фінансової діяльності підприємства, а також від надзвичайних подій. Склад доходів та порядок їх визнання визначаються відповідними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку".

Доходи від оренди об'єктів інвестиційної нерухомості відображаються тепер на субрахунку 703 "Дохід від реалізації робіт та послуг", а рахунок 70 "Доходи від реалізації" тепер призначений для узагальнення інформації про доходи від реалізації готової продукції, товарів, робіт та послуг, доходів від оренди об'єктів інвестиційної нерухомості, доходів від страхової діяльності, про доходи від ігорного бізнесу, від проведення лотерей, а також про суму знижок, наданих покупцям, та інші вирахування з доходу.

Інформація про інші доходи від операційної діяльності, які не знайшли свого відображення на інших субрахунках рахунку 71 "Інший операційний дохід", зокрема про доходи від операцій з тарою, від інвентаризації від діяльності житлово-комунальних та обслуговуючих господарств, дитячих дошкільних установ, будинків відпочинку, санаторіїв та інших установ оздоровчого і культурного призначення підприємства, від роялті, процентів, одержаних на залишки коштів на поточних рахунках в банках, тощо узагальнюється на субрахунку 719 "Інші доходи від операційної діяльності".

Підприємства, що є страховиками згідно із Законом про страхування, на субрахунку 719 узагальнюють інформацію про інші доходи від страхової діяльності, зокрема комісійні винагороди за перестрахування, долі від страхових сум і страхових відшкодувань, що підлягають сплаті перестрахувальниками, повернені суми з централізованих страхових резервних фондів, повернені суми страхових резервів, інших, ніж резерв незароблених премій.

Таким чином,роялті і проценти, одержані на залишки коштів на рахунках в банках, відображаються на субрахунку 719.

Рахунок 74 "Інші доходи" призначений для обліку доходів, що виникають в процесі діяльності, але не пов'язаних з операційною та фінансовою діяльністю підприємства.

Субрахунок 746 перейменований з "Інших доходів від звичайної діяльності" в "Інші доходи".

Тепер рахунок 79 "Фінансові результати" призначений для обліку та узагальнення інформації про фінансові результати діяльності підприємства від звичайної діяльності і надзвичайних подій.

Субрахунок 793 "Результат іншої звичайної діяльності" перейменований в "Результат іншої діяльності", а субрахунок 794 "Результат надзвичайних подій" виключений.

Зміни в Класі 8 "Витрати по елементам"

На рахунках Класу 8, окрім рахунку 85 "Інші витрати", ведеться облік витрат операційної діяльності за наступними елементами витрат: матеріальні витрати, витрати на оплату праці, відрахування на соціальні заходи, амортизація та інші операційні витрати. Рахунок 85 застосовується для узагальнення інформації про витрати, пов'язані з інвестиційною та фінансовою діяльністю, а також про інші витрати діяльності <а також про витрати, пов'язані із запобіганням надзвичайних подій та ліквідацією їх наслідків>.

Рахунок 85 "Інші витрати" призначений для обліку витрат на інвестиційну та фінансову діяльність підприємства, а також витрат від інших видів діяльності < надзвичайних подій >. На цьому рахунку також узагальнюється інформація про суму податків на прибуток.

Зміни в Класі 9 "Витрати діяльності"

Рахунки Класу 9 "Витрати діяльності" застосовуються для узагальнення інформаці про витрати операційної, інвестиційної, фінансової діяльності та іншої діяльності підприємства < витратах на запобігання надзвичайних подій та ліквідацію їх наслідків >. Основні вимоги до визнання складу та оцінки витрат викла дені в П(С)БО 16.

На рахунку 97 "Інші витрати" ведеться облік витрат, що виникають в процесі < звичайної > діяльності (окрім фінансових витрат) але не пов'язаних з виробництвом або реалізацією основної продукції (товарів) та послуг.

Субрахунок 977 "Інші витрати звичайної діяльності" перейменований в "Інші витрати діяльності".

Зміни торкнулися і рахунку 98 "Податок на прибуток", на якому, як і раніше, ведеться облік суми витрат з податку на прибуток, який складається з поточного податку на прибуток з урахуванням відстроченого податкового зобов'язання і відстроченого податкового активу і визначається відповідно до П(С)БО 17. На цьому рахунку з 09.08.2013 р. ведеться також облік відрахувань до Державного бюджету України від доходів з державних грошових лотерей і податку на доходи від страхової діяльності.

За дебетом рахунку відображаються нараховані суми податку на прибуток, відрахувань до Державного бюджету України від доходів від проведення державних грошових лотерей і податку на доходи від страхової діяльності, за кредитом - включення у фінансові результати на рахунку 79 "Фінансові результати".

У зв'язку з втратою свого значення звичайної і надзвичайної діяльності рахунок 98 більше не підрозділяється на субрахунки:

- 981 "Податок на прибуток від звичайної діяльності";

- 982 "Податок на прибуток від надзвичайних подій".

Зміни в Класі 0 "Забалансові рахунки"

На рахунку 01 враховуються активи у вигляді основних засобів, нематеріальних активів, у тому числі отримане в користування авторське право і суміжні з ним права, за користування якими сплачуються роялті, та інших необоротних активів, одержаних підприємством на підставі відповідних договорів, зокрема, але не виключно оренди (лізингу), і враховуються на балансі орендодавця.

Зміни в нормах П(С)БО

Внесені зміни до стандартів бухгалтерського обліку торкнулися багато аспектів, у тому числі й чисто технічних (виключені посилання на ті, що втратили чинність П(С)БО, а назви статей або субрахунків в стандартах приведені у відповідність з оновленим Планом рахунків та Інструкцією N 291).

П(С)БО 7 "Основні засоби"

Зміни, внесені до П(С)БО 7, обумовлені перейменуванням субрахунку, на якому враховуються результати переоцінки необоротних активів.

У п. 19 П(С)БО 7, що регулює порядок віднесення суми дооцінки, слова "додаткового капіталу" замінені словами "капіталу в дооцінках і відображається в іншому сукупному доході".

Таким чином, сума дооцінки залишкової вартості об'єкту эсновних засобів включається до складу капіталу в дооцінках і відображається в іншому сукупному доході.

У п. 20 П(С)БО 7, що регулює порядок відображення подальших уцінок або дооцінок, слова "інший додатковий капітал" замінені словами "капіталу в дооцінках і відображається в іншому сукупному доході".

Таким чином, різниця (якщо сума чергової (останньої) дооцінки більше вказаного перевищення) спрямовується на збільшення капіталу в дооцінках і відображається в іншому сукупному доході.

У п. 21 П(С)БО 7, що регулює вибуття раніше переоцінених основних засобів, слова "додаткового капіталу" замінені словами "капіталу в дооцінках".

По об'єктам зовнішнього благоустрою і житловим будинкам, що знаходяться на балансах житлово-комунальних організацій, що відносяться до сфери управління органів місцевого самоврядування і місцевих органів виконавчої влади, а також автомобільним дорогам загального користування сума нарахованої амортизації об'єктів зовнішнього благоустрою збільшує доходи цих підприємств та організацій зі зменшенням додаткового капіталу (капіталу в дооцінках, у разі проведення переоцінки вказаних об'єктів), а при його недостатності - статутного капіталу.

П(С)БО 8 "Нематеріальні активи"

У п. 22 П(С)БО 8 слова "додаткового капіталу" замінені словами "капіталу в дооцінках і в іншому сукупному доході".

Таким чином, сума дооцінки залишкової вартості об'єкту нематеріальних активів відображається у складі капіталу в дооцінках і в іншому сукупному доході.

У п. 23 П(С)БО 8 слова "інший додатковий капітал" замінені словами "капіталу в дооцінках і відображається в іншому сукупному доході".

Таким чином, різниця (якщо сума чергової (останньої) дооцінки більше вказаного перевищення) спрямовується на збільшення капіталу в дооцінках і відображається в іншому сукупному доході.

У п. 24 П(С)БО 8, що регулює вибуття раніше переоцінених нематеріальних активів, слова "додаткового капіталу" замінені словами "капіталу в дооцінках".

П(С)БО 10 "Дебіторська заборгованість"

Пункт 12 П(С)БО 10 доповнений новим абзацом 3, згідно з яким дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом включає заборгованість фінансових та податкових органів, а також авансові платежі, переплату з податків та зборів, інших платежів до бюджету і відображається в балансі з виділенням заборгованості з податку на прибуток3

П(С)БО 11 "Дебіторська заборгованість"

Згідно з п. 6 П(С)БО 11 з метою бухгалтерського обліку зобов'язання підрозділяються на:

- довгострокові;

- поточні;

- забезпечення;

- непередбачені зобов'язання;

- доходи майбутніх періодів.

Згідно з п. 7 П(С)БО 11 до довгострокових зобов'язань відносяться:

- довгострокові кредити банків;

- інші довгострокові фінансові зобов'язання;

- відкладені податкові зобов'язання;

- тті довгострокові забезпечення зооов язання.

Згідно з п. 11 П(С)БО 11 поточні зобов'язання включають:

- короткострокові кредити банків;

- поточну кредиторську заборгованість з довгострокових зобов'язань, за товари, роботи, послуги, за розрахунками з бюджетом, у тому числі з податку на прибуток < по позабюджетним платсжам >, за розрахунками щодо страхування, за розрахунками щодо оплати праці, за розрахунками з учасниками, за розрахунками щодо внутрішніх розрахунків; короткострокові векселі видані;

- поточні забезпечення;

- інші поточні зобов'язання.

Згідно з абзацом 2 п. 14 П(С)БО 11 сума забезпечення на виплату відпусток визначається щомісячно як добуток фактично нарахованої заробітної плати працівникам і проценту, обчисленого як відношення річної планової суми на оплату відпусток до загального планового фонду оплати праці.

Приклад 1. Виходячи з чисельності працівників Підприємства А плановий фонд оплати праці на 2013 рік запланований в сумі 360 000 грн. Планова сума на оплату відпусток - 24 000 грн. Процент відпускних на 2013 рік складе 6,67% (24 000 грн: 360 000 грн). За вересень 2013 року нарахована заробітна плата в сумі 29 850 грн. Сума забезпечення на виплату відпускних складе 1991 грн (29 850 грн х 6,67 %).

Нагадаємо, що згідно з підпунктом "а" п. 11.10 Інструкції N 69 залишок забезпечення на оплату відпусток, включаючи відрахування на державне соціальне страхування з цих сум, за станом на кінець звітного року визначається за розрахунком, який базується на кількості днів невикористаної працівниками підприємства щорічної відпустки і середньоденної оплати праці працівників.

П(С)БО 12 "Фінансові інвестиції"

Згідно з абзацом 4 п. 12 П(С)БО 12 балансова вартість інвестицій в асоційоване підприємство зменшується на суму знецінення інвестиції.

Приклад 2. Первинна вартість інвестиції в асоційовану компанію дорівнює 500 000 грн, що складало 40 % участі в капіталі, а за звітний період асоційована компанія отримала збиток у розмірі 200 000 грн. У бухгалтерському балансі компанії-інвестора вартість інвестиції буде відображена у розмірі 420 000 грн (500 000 грн - 200 000 грн х 40 %).

Нагадаємо, що попередня редакція абзацу 4 п. 12 П(С)БО 12 передбачала ще й зменшення (збільшення) на суму амортизації різниці між собівартістю фінансової інвестиції в асоційоване підприємство і часток інвестора в балансовій вартості придбаних ідентифікованих активів та зобов'язань на дату придбання. Амортизація суми такої різниці здійснювалася в порядку, визначеному П(С)БО 19.

П(С)БО 13 "Фінансові інструменти"

Згідно з п. 38 П(С)БО 13 облік хеджування грошових потоків здійснюється з урахуванням коефіцієнту ефективності хеджування. При значенні коефіцієнту ефективності хеджування грошових потоків в межах 0,8-1,25 зміна балансової вартості об'єкту хеджування відображається в іншому сукупному доході з одночасною зміною власного капіталу (у частині переоцінки фінансових інструментів). Якщо значення коефіцієнтів ефективності хеджування грошових потоків виходять за межі 0,8-1,25, то зміна балансової вартості об'єкту хеджування грошових потоків визнається іншими доходами або іншими витратами звітного періоду.

Згідно з п. 39 П(С)БО 13 у разі визнання активу або зобов'язання в результаті хеджування твердого контракту або прогнозованої операції сума зміни балансової вартості відповідного об'єкту хеджування грошових потоків, відображена відповідно до п. 38 П(С)БО 13 у складі власного капіталу (у частині переоцінки фінансових інструментів), приєднується до первинної вартості визнаних фінансових активів або фінансових зобов'язань з одночасним відображенням в іншому сукупному доході і зменшенням власного капіталу (у частині переоцінки фінансових інструментів).

Підприємство припиняє визнання змін балансової вартості об'єкту хеджування грошових потоків, якщо допускається, що прогнозована угода або операція затвердим контрактом не відбудеться. В цьому випадку прибуток або збитки від інструменту хеджування, спочатку визнані власним капіталом (у частині переоцінки фінансових інструментів), визнаються іншими доходами або іншими витратами звітного періоду з одночасним відображенням в іншому сукупному доході (пп. 40.3 п. 40 П(С)БО 13).

Нагадаємо, що згідно з п. 4 П(С)БО 13 об'єкт хеджування - це актив, зобов'язання або майбутня операція, що створюють для підприємства ризик зміни справедливої вартості цих активів і зобов'язань або зміни грошових потоків, пов'язаних з майбутньою операцією.

А коефіцієнт ефективності хеджування - частка від ділення відповідно зміни справедливої вартості або грошових потоків об'єкту хеджування на зміну справедливої вартості або грошового потоку від інструменту хеджування.

Також, згідно з п. 41 П(С)БО 13, хеджування фінансових інвестицій в господарські одиниці за межами України відображається відповідно до п. 38 П(С)БО 13. Крім того, якщо значення коефіцієнту ефективності хеджування грошових потоків від таких фінансових інвестицій виходять за межі 0,8-1,25, то зміна балансової вартості фінансового зобов'язання, що є інструментом хеджування таких грошових потоків, відображається у складі власного капіталу та іншого сукупного доходу відповідно до П(С)БО 21.

Проте, згідно з п. 3 П(С)БО21, норми цього стандарту не поширюються на операції хеджування статей в іноземній валюті, тому не зовсім ясно, якій нормі віддавати пріоритет в цій ситуації.

П(С)БО 14 "Оренда"

Оскільки доходи від оренди об'єктів інвестиційної нерухомості відображаються з 09.08.2013 р. на субрахунку 703 "Дохід від реалізації робіт та послуг", то і п. 17 П(С)БО 14 доповнений застереженням відносно цього:

"Дохід від операційної оренди (окрім доходу від оренди об'єктів інвестиційної нерухомості) визнається іншим операційним доходом відповідного звітного періоду на прямолінійній основі впродовж строку оренди або з урахуванням способу отримання економічних вигод, пов'язаних з використанням об'єкту операційної оренди. На суму заохочення орендаря з продовження або укладення нового орендного договору орендодавцем зменшуються впродовж строку оренди доходи від орендної плати".

П(С)БО 15 "Дохід"

У п. 7 П(С)БО 15 наведена не лише нова класифікація доходів, але також уточнений їх склад. Так, визнані доходи класифікуються в бухгалтерському обліку за наступними групами:

- дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг);

- чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг);

- інші операційні доходи;

- фінансові доходи;

- інші доходи;

Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - загальний дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт або послуг без вирахування наданих знижок, повернення раніше проданих товарів і посередніх податків та зборів (ПДВ, акцизного збору4 тощо).

Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) визначається відніманням з доходу від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг, наданих знижок, вартості повернених раніше проданих товарів, доходів, за договорами тих, що належать комітентам (принципалам тощо), і податків та зборів.

До складу інших операційних доходів включаються суми інших доходів від операційної діяльності підприємства, окрім чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), зокрема: дохід від операційної оренди активів, дохід від операційних курсових різниць, відшкодування раніше списаних активів, дохід від роялті, процентів, одержаних на залишки коштів на поточних рахунках в банках, дохід від реалізації оборотних активів (окрім фінансових інвестицій), необоротних активів, що утримуються для продажу, і групи вибуття тощо.

До складу фінансових доходів включаються дивіденди, проценти та інші доходи, одержані від фінансових інвестицій (окрім доходів, що враховуються за методом участі в капіталі).

До складу інших доходів, зокрема, включаються дохід від реалізації фінансових інвестицій, дохід від неопе-раційних курсових різниць та інші доходи, що виникають в процесі господарської діяльності, але не пов'язані з операційною діяльністю підприємства.

Згідно з абзацом 5 п. 20 П(С)БО 15 проценти признаються в тому звітному періоді, до якого вони відносяться, виходячи з бази їх нарахування і строку користування відповідними активами з урахуванням економічного змісту відповідної угоди

Пункт 21 П(С)БО 15 доповнений другим абзацом, що передбачає, що якщо безоплатно одержаний актив забезпечує надходження економічних вигод впродовж декількох звітних періодів, то доходи признаються на систематичній основі(наприклад, в сумі нарахованої амортизації) впродовж тих звітних періодів, коли надходять відповідні економічні вигоди.

Нагадаємо, що до 09.08.2013 р. в сумі нарахованої амортизації признавалися доходи тільки по об'єктам зовнішнього благоустрою та житловим будинкам, що знаходяться на балансі житлово-комунальних організацій, які відносяться до сфери управління органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади, по автомобільним дорогам загального користування і цільовому фінансуванню. Тепер же це правило поширене і на безоплатно одержані активи.

П(С)БО 16 "Витрати"

Виключення з нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку розділення діяльності на звичайну та надзвичайну зачепило і П(С)БО 16, яке визначає методологічні принципи формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати підприємства та її розкриття у фінансовій звітності.

Так, згідно з п. 29 П(С)БО 16 до складу інших витрат відносяться витрати, що виникають в час < звичайної > діяльності (окрім фінансових витрат), але не пов'язані безпосередньо з виробництвом та/або реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг). До таких витрат відносяться.

- собівартість реалізованих фінансових інвестицій (балансова вартість та витрати, пов'язані з реалізацією фінансових інвестицій);

- втрати від зменшення корисності необоротних активів;

- втрати від безоплатної передачі необоротних активів;

- втрати від неопераційних курсових різниць;

- сума уцінки необоротних активів та фінансових інвестицій;

- витрати на ліквідацію необоротних активів (розбирання, демонтаж тощо);

- залишкова вартість ліквідованих (списаних) необоротних активів;

- інші витрати < звичайної > діяльності.

Тепер в примітках до фінансової звітності не треба наводити інформацію про склад та суму доходів та втрат по кожній надзвичайній події.

П(С)БО 17 "Податок на прибуток"

До П(С)БО 17 виключений додаток до стандарту, в якому наводилися приклади відображення в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності підприємства тимчасових податкових різниць.

Згідно з п. 15 П(С)БО 17 в проміжній фінансовій звітності відстрочені податкові активи і відстрочені податкові зобов'язання можуть наводитися в балансі в сумі вказаних активів і зобов'язань, визначених на 31 грудня попереднього року без їх обчислення на дату проміжної фінансової звітності. У таких випадках в статті "Витрати (дохід) з податку на прибуток" проміжного Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) наводиться тільки сума поточного податку на прибуток, а на дату річного балансу в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності здійснюється відповідне коригування (збільшення, зменшення) суми витрат з податку на прибуток з урахуванням змін відстрочених податкових активів і відстрочених податкових зобов'язань за звітний рік.

Витрати (дохід) з податку на прибуток < від звичайної діяльності > відображаються в статті "Витрати (дохід) з податку на прибуток" < Податок на прибуток від звичайної діяльності > Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід). < Дохід з податку на прибуток відображається у вписуваній статті "Дохід з податку на прибуток від звичайної діяльності", а при визначенні фінансового результату від звичайної діяльності на його суму зменшується збиток від звичайної діяльності до оподаткування > Витрати з податку на прибуток відображаються в дужках. При визначенні фінансового результату на суму доходу зменшується збиток до оподаткування (п. 18 П(С)БО 17).

П(С)БО 19 "Об'єднання підприємств"

З п. 5 П(С)БО 19 вилучена норма, згідно з якою гудвіл повинен був відображатися по вписуваному рядку Балансу 065 "Гудвіл". Згідно з НП(С)БО І переліком додаткових статей фінансової звітності для гудвілу передбачений спеціальний вписуваний рядок 1050.

Якщо об'єднання підприємств та/або видів їх господарської діяльності здійснюється поетапно (наприклад, послідовним придбанням акцій), то покупець оцінює фінансові інвестиції в об'єкті придбання (раніше утримувану долю у власному капіталі) за їх справедливою вартістю на дату придбання і відображає суму зміни вартості відповідно у складі доходів або витрат (п. 9 П(С)БО 19).

Раніше п. 9 П(С)БО 19 передбачав, що якщо об'єднання підприємств та/або видів їх господарської діяльності здійснюється поетапно (наприклад, послідовним придбанням акцій), то кожна операція відображається окремо за справедливою вартістю придбаних ідентифікованих активів та зобов'язань, а вартість окремих інвестицій поетапно порівнюється з часткою покупця у справедливій вартості активів, що ідентифікуються, і зобов'язань, придбаних на кожному етапі.

Вартість частки чистих активів дочірнього підприємства, яка не належить материнському підприємству < належить меншості >, відображається материнським підприємством за їх справедливою вартістю (п. 14 П(С)БО 19).

П(С)БО 21 "Вплив змін валютних курсів"

Згідно з п. 8 П(С)БО 21 визначення курсових різниць по монетарних статтях в іноземній валюті проводиться на дату здійснення господарської операції (в межах її обсягу) і на дату балансу.

Приклад 3. У підприємства Б числиться заборгованість перед постачальником в сумі € 50 000 за курсом НБУ (умовним) 10,41 грн за € /. У липні місяці підприємство погашає борг в сумі € 20 000 (умовний курс НБУ на дату погашення боргу - 10,24 грн за €

1). Курсова різниця в цій ситуації обчислюється тільки на суму погашення боргу, а не на усю суму заборгованості.

Курсова різниця складе 4250грн = (10,24 грн - 10,41 грн) х€ 25 000. На цю суму зменшується заборгованість перед іноземним постачальником за субрахунком 632 "Розрахунки з іноземними постачальниками" і збільшується дохід за субрахунком 714 "Дохід від операційної курсової різниці".

Пункт 8 П(С)БО 21 доповнений абзацом 4, згідно з яким курсові різниці, що виникають при перерахунку зобов'язань засновників при формуванні статутного капіталу, відображаються у складі додаткового капіталу.

Згідно з оновленим п. 9 П(С)БО 21 курсові різниці, що виникають щодо дебіторської заборгованості або зобов'язань за розрахунками з господарською одиницею за межами України, погашення яких не планується і не є вірогідним в найближчій перспективі, враховуються у складі іншого додаткового капіталу і відображаються в іншому сукупному доході < Курсові різниці, що виникають з фінансових інвестицій в господарські одиниці за межами України, відображають ся у складі іншого додаткового капіталу. Від'ємна сума курсової різниці віднімається з суми іншого додаткового капіталу, залишок вказується зі знаком "мінус">.

Згідно з п. 12 П(С)БО 21 включення статей фінансової звітності господарської одиниці за межами України, перерахованих у валюту звітності, в консолідовану фінансову

Звітність здійснюється згідно з відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку <Включення статей фінансової звітності господарської одиниці за межами України, перерахованих у валюту звітності, до консолідованої фінансової звітності здійснюється відповідно до П(С)БО 20. При цьому різниця між підсумком перерахованих у валюту звітності показників статей активу та пасиву балансу господарської одиниці відображається по вписуваному рядку 375 "Накопичся на курсова різниця" консолідованого балансу. >.

При продажу або ліквідації господарської одиниці за межами України накопичена сума курсових різниць, відображена у складі іншого додаткового капіталу, включається до складу інших доходів (витрат) того звітного періоду, в якому признається прибуток або збиток від продажу (ліквідації) господарської одиниці за межами України і відображається в іншому сукупному доході (п. 14 П(С)БО 21).

П(С)БО 22 "Вплив змін валютних курсів"

Згідно з п. 14 П(С)БО 22 прибуток (збиток) від впливу інфляції на монетарні статті відображається у скоригованому звіті про фінансові результати < по вписуваному рядку 165 "Прибуток (збиток) від впливу інфляції на монетарні статті" >.

Скориговані показники розділу І звіту про рух грошових коштів (окрім нарахованих та сплачених процентів, сплаченого податку на прибуток) визначаються згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку < визначаються відповідно до П(С)БО 4 > з урахуванням відповідних статей скоригованого балансу і скоригованого звіту про фінансові результати. Суми нарахованих та сплачених процентів, сплаченого податку на прибуток Надходження (витрата) грошових коштів внаслідок надзвичайних подій> коригуються з використанням індексу інфляції на дату їх визнання (п. 18 П(С)БО 22).

Згідно з п. 21 П(С)БО 22 скориговані показники звіту про власний капітал визначаються згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку < визначаються відповідно до П(С)БО 5 >, з урахуванням відповідних показників ско-ригованої фінансової звітності. Показники, які неможливо отримати безпосередньо із скоригованої фінансової звітності (переоцінка активів, відрахування в резервний капітал тощо), коригуються в порядку, викладеному в пунктах 6-10 П(С)БО 22.

П(С)БО 23 "Розкриття інформації щодо пов'язаних сторін"

Зміни, внесені до П(С)БО 23, обмежилися лише введенням двох нових термінів "асоційоване підприємство" і "пов'язані сторони".5

Асоційоване підприємство - підприємство, на яке інвестор має істотний вплив і яке не є дочірнім або спільним підприємством інвестора.

Пов'язані сторони - особи, відносини між якими обумовлюють можливість однієї сторони контролювати іншу або здійснювати істотниі вплив на ухвалення фінан сових та оперативних рішені іншою стороною.

П(С)БО 25 "Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва"

Пунктом 1 П(С)БО 25 передбачено, що цей стандарт встановлює зміст та форм> Фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва > складі Балансу (форма N 1-м) та Звіту про фінансов результати (форма N 2-м і порядок заповнення йоге статей, а також зміст та форму Спрощеного фінансовогс звіту суб'єкта малого підприємництва у складі Балансу (форма N 1-мс) та Звіту про фінансові результати (форма N 2-мс) і порядок його заповнення статей < Підприємства, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності, застосовують тільки додаток 1 до цього Положення (стандарту).>. Показники цих звітів наводяться в тисячах гривень з одним десятковим знаком.

Згідно з п. 2 розд. 1 П(С)БО 25 норми цього стандарту застосовуються (окрім підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності):

1) для складання Фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва:

- суб'єктами малого підприємництва - юридичними особами, які визнані такими відповідно до законодавства;

- представництвами іноземних суб'єктів господарської діяльності;

2) для складання Спрощеного фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва:

- суб'єктами малого підприємництва - юридичними особами, які відповідають критеріям, визначеним п. 154.6 ст. 154 розд. IIІ ПК України, і мають право на застосування спрощеного бухгалтерського обліку доходів та витрат, а також платниками єдиного податку, які відповідають критеріям, визначеним пп. 4 п. 291.4 ст. 291 гл. 1 розд. XIV ПК України.

Необхідно відмітити, що в п. 3 розд. 1 П(С)БО 25 залишилося некоректне посилання на ті, що втратили чинність П(С)БО. Так, знов створені підприємства і підприємства, які за результатами діяльності за минулий рік відповідають критеріям, наведеним в п. 2 розд. І П(С)БО 25, застосовують цей стандарт в поточному (звітному) році. Якщо підприємство за результатами діяльності впродовж року втратило ознаки відповідності критеріям, наведеним в п. 2 розд. І П(С)БО 25, то фінансовий звіт таким підприємством складається за звітний період, в якому це сталося, і в подальші періоди поточного (звітного) року відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджених наказом Мінфіну України від 31.03.1999 р. N 87 (втратили чинність 19.03.2013 р.)

Суб'єкти малого підприємництва середню кількість працівників наводять у річному звіті, яка визначається в порядку, встановленому спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в області статистики. Представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності показники середньої кількості працівників не подають. Суб'єкти малого підприємництва не розкривають інформацію щодо сукупного доходу (п. 4 розд. 1 П(С)БО 25).

Пунктом 8 розд. І П(С)БО 25 передбачено, що суб'єкти малого підприємництва, які відповідають критеріям, визначеним п. 154.6 ст. 154 розд. III ПК України, і мають право на застосування спрощеного бухгалтерського обліку доходів та витрат, можуть:

- враховувати необоротні активи тільки за первинною вартістю без урахування зменшення корисності і переоцінки до справедливої вартості;

- не створювати забезпечення подальших витрат і платежів (на виплату чергових відпусток працівникам, виконання гарантійних зобов'язань тощо), а визнати відповідні витрати в періоді їх фактичного понесення;

- поточну дебіторську заборгованість включати до підсумку балансу за її фактичною сумою.

Вказані суб'єкти малого підприємництва визнають витрати та доходи з у рахуванням вимог ПК України і відносять суми, які не визнаються в ПК України витратами або доходами, безпосередньо на фінансовий результат після оподаткування

Суб'єкти господарювання, які відповідають критеріям, визначеним підпунктами 4 і 6 п. 291.4 ст. 291 гл. 1 розд. XIV ПК України, і застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, з метою складання фінансової звітності визнають доходи та витрати за національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку (п. 10 розд.I П(С)БО 25).

Згідно з пп. 2.5 п. 2 розд. II П(С)БО 25 в статті "Інші необоротні активи" наводяться суми інших необоротних активів, які не можуть бути включені до згаданої вище статті розділу "Необоротні активи". Під час переходу підприємств на застосування П(С)БО 25 до статті "Інші необоротні активи" на початок звітного року також включаються дані, наведені в статті "Відкладені податкові активи" (рядок 1045) Балансу (Звіту про фінансовий стан) (форма N 1) на кінець попереднього року.

Згідно з пп. 5.5 п. 5 розд. II П(С)БО 25 у статті "Інші доходи" відображаються дивіденди, проценти, доходи від участі в капіталі та інші доходи, одержані від фінансових інвестицій; дохід від реалізації фінансових інвестицій, дохід від неопераційних курсових різниць; інші доходи, що виникають в процесі діяльності, але не пов'язані з операційною діяльністю підприємства. < Також в цій статті наводиться сума доходів від надзвичайних подій >.

Згідно з пп. 5.8 п. 5 розд. II П(С)БО 25 в статті "Інші витрати" відображаються витрати на сплату процентів та інші витрати підприємства, пов'язані із запозиченнями; втрати від участі в капіталі; собівартість реалізації фінансових інвестицій; втрати від неопераційних курсових різниць; втрати від уцінки фінансових інвестицій та необоротних активів; інші витрати, що виникають в процесі діяльності, але не пов'язані з операційною діяльністю підприємства. < Також в цій статті наводяться втрати від надзвичайних подій >.

З пп. 5.10 п. 5 розд. II П(С)БО 25 виключений другий абзац, яким передбачалося, що під час переходу підприємств на застосування П(С)БО 25 в статті "Податок на прибуток" в графі 4 за аналогічний період попереднього року наводиться результат відповідного складання (віднімання) значень статей "Податок на прибуток від звичайної діяльності" (рядок 180), "Податки з надзвичайного прибутку" (рядок 210) і "Дохід з податку на прибуток від звичайної діяльності (рядок 185) Звіту про фінансові результати (форма N 2) за попередній рік.

Згідно з пп. 2.4 п. 2розд. III П(С)БО 25 в статті "Інші доходи" відображаються суми інших доходів від операційної діяльності підприємства, окрім доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг): дохід від операційної оренди активів; дохід від операційних курсових різниць; відшкодування раніше списаних активів; дохід від реалізації оборотних активів, проценти, доходи від участі в капіталі та інші доходи, одержані від фінансових інвестицій; дохід від реалізації фінансових інвестицій, необоротних активів, дохід від неопераційних курсових різниць; інші доходи < У цій статті також відображається сума доходу від надзвичайних подій >.

Згідно з п. 2.6 п. 2 розд. III П(С)БО 25 в статті "Інші витрати" наводяться інші витрати операційної діяльності та інші витрати < звичайної > діяльності: адміністративні витрати, витрати на збут, собівартість реалізованих оборотних активів (окрім готової продукції, товарів); сума списаних безнадійних боргів; втрати від знецінення виробничих запасів; втрати від операційних курсових різниць; визнані економічні санкції; інші витрати, пов'язані з операційною діяльністю підприємства, витрати на сплату процентів та інші витрати підприємства, пов'язані із запозиченнями; втрати від участі в капіталі; собівартість реалізації фінансових інвестицій, необоротних активів; втрати від неоперацій-них курсових різниць; інші витрати підприємства. У цій статті також відображається сума податків та зборів, що підлягає до сплати за звітний період відповідно до законодавства. Конкретна назва податку або збору і відповідна сума наводяться в рядку 101. < У цій статті також наводиться інформація про втрати від надзвичайних подій >.

У додатку 1 до П(С)БО 25 "Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва":

- слово "Адреса" замінене словами "Адреса, телефон";

- виключені слова та знаки:

"Складений (зробити відмітку "v" у відповідному осередку):

по положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку

за міжнародними стандартами фінансової звітності.

У додатку 2 до П(С)БО 25 "Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва" у Звіті про фінансові результати (форма N 2-мс) слово "Адреса" замінене словами "Адреса, телефон".

П(С)БО 27 "Необоротні активи, утримувані
для продажу, та припинена діяльність"

У п. 4 розд. III П(С)БО 27 виключений абзац другий, яким передбачалося, що підприємство надає у звіті про фінансові результати за період, в якому сталося фактичне вибуття компонента ліквідацією або продажем, єдиний показник, який містить прибуток (збиток) від припиненої діяльності після оподаткування.

П(С)БО 29 "Фінансова звітність за сегментами"

У пунктах 9 та 13 і додатках 2 та 3 до П(С)БО 29 слова "сукупний дохід" в усіх відмінках замінені словами "загальний дохід" у відповідних відмінках.

Так, згідно з абзацом 1 п. 9 П(С)БО 29 господарський сегмент або географічний сегмент визначається звітним, якщо велика частина його доходу створюється від продажу продукції (товарів, робіт, послуг) зовнішнім покупцям і одночасно показники його діяльності відповідають одному з наступних критеріїв:

- дохід цього сегменту підприємства від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) зовнішнім покупцям і за внутрішньогосподарськими розрахунками підприємства складає не менше 10 % від загального доходу < сукупного доходу > від продажу зовнішнім покупцям і за внутрішньогосподарськими розрахунками усіх сегментів певного виду (господарського або географічного відповідно)...

Згідно з п. 13 П(С)БО 29 дохід від операцій із зовнішніми покупцями усіх визначених звітних сегментів, інформація про які наводиться в Додатку до річної фінансової звітності, повинен складати не менше 75 % від загального доходу підприємства від операцій із зовнішніми покупцями. Якщо загальний дохід < сукупний дохід > визнаних звітних сегментів менше такого рівня, то здійснюється виділення додаткових сегментів з метою досягнення вказаного рівня доходу, навіть якщо такі додаткові сегменти не відповідатимуть критеріям, вказаним в п. 9 П(С)БО 29.

Відповідно до п. 12 П(С)БО 29 господарські або географічні сегменти, які не відповідають критеріям, вказаним в п. 9 цього П(С)БО, і які можна включити до складу будь-якого звітного сегменту, вважаються неподібними сегментами. Показники різних сегментів в Додатку до приміток до річної фінансової звітності включаються до складу нерозподіленої статті, з використанням яких узгоджуватимуться відповідні показники діяльності звітних сегментів і підприємства в цілому за статтями Балансу (Звіту про фінансовий стан) (форма N 1) і Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) (форма N 2).

За характером впливу на фінансовий результат < звичайної > діяльності підприємства звітні сегменти діляться на пріоритетні та допоміжні. У фінансовій звітності інформація про пріоритетні звітні сегменти (господарські або географічні) розкривається більш деталізовано. При визначенні пріоритетного виду звітного сегменту враховується організаційна структура підприємства (п. 14 П(С)БО 29).

До складу доходів звітних сегментів не включається < не включаються доходи від надзвичайних подій і > дохід з податку на прибуток (абзац 7 п. 20 П(С)БО 29).

Згідно з абзацом 1 п. 21 П(С)БО 29 до складу витрат звітних сегментів не включаються адміністративні витрати і витрати на збут, які пов'язані з діяльністю підприємства в цілому і не можуть бути віднесені до окремого сегменту; витрати з податку на прибуток < надзвичайні витрати, якщо їх виникнення прямо не пов'язане з певним звітним сегментом >.

У додатку 1 до П(С)БО 29 рядків 053 "Надзвичайні доходи" і 153 "Надзвичайних витрати" виключені.

У абзаці другому прикладу 3 Додатку 2 до П(С)БО 29 виключена четверта пропозиція:

"Загальний висновок. < Сукупний дохід > Загальний дохід від операцій з зовнішніми споживачами усіх сегментів, визнаних звітними сегментами (виробництво і продаж ліків; виробництво та продаж харчових добавок; виробництво та продаж автомобілів), дорівнює 450 000 грн. Для встановлення відповідності цього доходу критерію (75 %) визначається сума загального доходу від звичайної6 діяльності. < Сума загального до ходу від звичайної діяльності підприємства визначається складанням цих рядків 035,-060, 110, 120, 130 Звіту про фінансові результати (форма N 2) >. Для цілей прикладу цей дохід складає 600 000 грн. Рівень достатності доходів сегментів для визначення їх звітними складає 450 000 (600 000 х 75 %) грн. Таким чином, для розкриття інформації за сегментами досить визначення вказаних трьох сегментів звітними.

Положення N 27

Передусім, інформація про податкові різниці розкриватиметься у фінансовій звітності (у примітках до фінансової звітності) за оновленою формою, наведеною в додатку до Положення N 27.

До Положення N 27 виключені посилання, що стосуються податкових різниць, які враховувалися при визначенні податкового прибутку (збитку) за звітний період, для цілей бухгалтерського обліку і стосувалися надзвичайних доходів та витрат.

Податкові різниці обчислюватимуться щодо чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), а не доходу (виручки), як було раніше.

Нагадаємо, що спочатку планувалося розкривати інформацію про податкові різниці в розділі IV та V Звіту про фінансові результати (форма N 2).

Проте після набрання чинності НП(С)БО 1 форма Звіту про фінансові результати (форма N 2) з доповненими розділами IV і V так і не набрала чинності. І попри те, що п. 46.2 ст. 46 гл. 2 розд. II ПК України вимагав подання у складі фінансової звітності інформації про тимчасові та постійні податкові різниці за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику, виконати цю вимогу платники податку на прибуток не могли через відсутність самої форми.

Проте згідно зі змінами, внесеними Законом N 422 до другого абзацу п. 1 підрозд. 4 розд. XX ПК України, суб'єкти господарювання - платники податку на прибуток подаватимуть фінансову звітність з урахуванням податкових різниць, починаючи зі звітних періодів 2014 року.

Та все ж подавати таку інформацію у складі фінансової звітності за 2013 рік суб'єкти господарювання будуть за формою, наведеною в табл. 1 та 2. Відхилення від попередньої форми, затвердженої у складі Звіту про фінансові результати, ми виділимо курсивом.

Таблиця 1

Податкові різниці

Групи податкових різниць  Код
рядка
 
Вплив постійних податкових різниць на  Вплив тимчасових податкових різниць на 
збільшення (зменшення) доходу (+, -)  збільшення (зменшення) витрат (+, -)  збільшення (зменшення) доходу
(+,-) 
збільшення (зменшення) витрат (+,-) 
Податкові різниці щодо доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)  400     
Податкові різниці щодо інших операційних доходів  410       
Податкові різниці щодо інших доходів  420     
Податкові різниці щодо собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)  430     
Податкові різниці щодо інших операційних витрат  440     
Податкові різниці щодо інших витрат  450     
Податкові різниці щодо надзвичайних доходів  460         
Податкові різниці щодо надзвичайних витрат  470         
Разом  480         

Таблиця 2

Узгодження фінансового результату та податкового прибутку (збитку)

Назва показника  Код рядка  За звітний період  За аналогічний період попереднього року 
Фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування  500     
Результат надзвичайних подій  510     
Результат впливу постійних і тимчасових податкових різниць  520     
Податковий прибуток (збиток)  530     

Положення N 1213

У Положенні N 1213, що визначає методику відображення в бухгалтерському обліку активів і операцій, які мають особливий характер, обумовлений правовим статусом державного та комунального майна і законодавчим регулюванням діяльності суб'єктів державного, комунального секторів економіки та управління об'єктами державної власності, зміни торкнулися розділу III, що визначає "Облік активів".

Так, згідно з п. 2 цього розділу безоплатна передача державними (казенними) та комунальними підприємствами за рішенням органу, уповноваженого управляти державним майном, або органу місцевого самоврядування цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів, нерухомого майна (будівлі, споруди, у тому числі об'єктів незавершеного будівництва, приміщення), іншого окремого індивідуально визначеного майна підприємств, житлового фонду та інших об'єктів соціальної інфраструктури відображається за кредитом рахунків обліку цих активів (первинна або переоцінена вартість) та дебету:

- рахунку 13 "Знос необоротних активів" - на суму зносу цих об'єктів;

- рахунку 69 "Доходи майбутніх періодів", якщо вказані об'єкти побудовані, придбані, реконструйовані, модернізовані тощо за рахунок цільового фінансування, - в сумі залишку невизнаного доходу за відповідними об'єктами;

- рахунку 41 "Капітал в дооцінках"7 < субрахунки 423 "Дооцінка активів" > - на суму їх дооцінки (в межах залишку залишкової вартості переданих об'єктів після відображення вказаних в даному пункті попередніх облікових записів). Залишок суми дооцінки переданих об'єктів відображається за дебетом рахунку 41 "Капітал в дооцінках" і кредиту рахунку 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)";

- субрахунку 425 "Інший додатковий капітал", якщо вартість вказаних активів одержана понад розмір статутного капіталу, - на залишок залишкової вартості переданих об'єктів після відображення вказаних в даному пункті попередніх облікових записів (в межах залишку відповідного додаткового капіталу);

- субрахунку 426 "Фонди спеціального призначення", якщо вказані об'єкти побудовані, придбані, реконструйовані, модернізовані тощо за рахунок фонд розвитку виробництва (в межах залишку відповідного фонду);

- рахунку 45 "Вилучений капітал", якщо прийняте відповідне рішення про зменшення статутного капіталу підприємства в результаті передачі активів або рахунку 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)", якщо таке рішення не прийняте, - на залишок залишкової вартості переданих об'єктів після відображення вказаних в даному пункті попередніх облікових записів.

Сума зменшення розміру статутного капіталу підприємства, яка сталася на підставі внесення відповідних змін до засновницьких документів у результаті передачі активів, відображається за дебетом рахунку 40 "Зареєстрований (пайовий) капітал" < рахунку 40 "Статутний капітал" і кредиту рахунку 45 "Вилучений капітал". Також розд. ІІІ Положення N 1213 доповнений новим п. 3, згідно з яким отримання (з балансу на баланс) державними (казенними) і комунальними підприємствами з метою формування статутного капіталу за рішенням органу, уповноваженого управляти державним майном, або органу місцевого самоврядування у випадках, передбачених законодавством, цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів, нерухомого майна (будівлі, споруди, у тому числі об'єктів незавершеного будівництва, приміщення), іншого окремого індивідуально визначеного майна підприємств, житлового фонду та інших об'єктів соціальної інфраструктури відображається за дебетом рахунків обліку цих активів та кредиту:

- рахунку 13 "Знос необоротних активів" - на суму зносу одержаних об'єктів;

- рахунку 46 "Неоплачений капітал" - на суму залишкової вартості одержаних об'єктів;

- субрахунки 425 "Інший додатковий капітал" - на залишкову вартість одержаних об'єктів, якщо активи передаються до внесення змін до статутних документів (до моменту внесення відповідних змін). Для цілей бухгалтерського обліку для вказаних активів застосовується порядок обліку, передбачений до активів, що надходять як вклад засновника до статутного капіталу.

Формування статутного капіталу у разі, коли активи були заздалегідь внесені з метою його формування за рішенням органу, уповноваженого управляти державним майном, або органу місцевого самоврядування, що враховуються на субрахунку 425 "Інший додатковий капітал" після внесення змін до статутних документів, відображається за дебетом цього субрахунку і кредитом субрахунку 401 "Статутний капітал".

У зв'язку з цим пункти 3 - 6 необхідно вважати відповідно пунктами 4 - 7.

У абзаці 5 п. 4 розд. III Положення N 1213 в назві субрахунку 746 "Інші доходи від звичайної діяльності" слова "від звичайної діяльності" виключені.

У другій пропозиції абзацу 2 п. 7 розд. III Положення N 1213 слова "Статутний капітал" замінити словами "Зареєстрований (пайовий) капітал".

___________________________

1. Звернемо увагу на те, що в Інструкції N 291 (до внесення змін Наказом N 627) рахунок 40 не мав субрахунків.

2. Для них призначений рядок 2410 у Звіті про фінансові результати (Звіті про сукупний дохід).

3. Переплата з податку на прибуток відображається в рядку 1621 Балансу (Звіту про фінансове положення) (форма N 1)

4. Мінфін України як і раніше ігнорує ПК України, згідно з яким в Україні стягується акцизний податок, а не збір.

5. Про це ми інформували читачів в минулому номері журналу.

6. Посилання поки що на звичайну діяльність залишилося.

7. Жирним шрифтом виділені зміни, внесені Наказом N 627.

Список використаних документів

ПК України - Податковий кодекс України

Закон N 422 - Закон України від 04.07.2013 р. N 422 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сплати екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів і вдосконалення деяких податкових норм"

Закон про страхування - Закон України від 07.03.1996 р. N 85/96-ВР "Про страхування" в редакції від 04.10.2001 р. N 2745-ІП

Інструкція N 69 - Інструкція з інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затверджена наказом Мінфіну України від 11.08.1994 р. N 69

Інструкція N 291 - Інструкція із застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств та організацій, затверджена наказом Мінфіну України від 30.11.1999 р. N 291

МСБО 1 - Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 1 "Подання фінансової звітності"

НП(С)БО 1 - Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", затверджене наказом Мінфіну України від 07.02.2013 р. N 73

План рахунків - План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств та організацій, затверджений наказом Мінфіну України від 30.11.1999 р. N 291 в редакції від 09.12.2011 р. N 1591

Положення N 27 - Положення бухгалтерського обліку "Податкові різниці", затверджене наказом Мінфіну України від 25.01.2011 р. N 27

Положення N 481 - Положення про електронні гроші в Україні, затверджене постановою Правління Національного банку України від 04.11.2010 р. N 481

Наказ N 627 -Наказ Мінфіну України від 27.06.2013 р. N 627 "Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку"

П(С)БО 4 -Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 4 "Звіт про рух грошових коштів", затверджене наказом Мінфіну України від 31.03.1999 р. N 87 (втратило чинність)

П(С)БО 5 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 5 "Звіт про власний капітал", затверджене наказом Мінфіну України від 31.03.1999 р. N 87 (втратило чинність)

П(С)БО 7 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби", затверджене наказом Мінфіну України від 27.04.2000 р. N 92

П(С)БО 8 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 8 "Нематеріальні активи", затверджене наказом Мінфіну України від 18.10.1999 р. N 242

П(С)БО 10 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 10 "Дебіторська заборгованість", затверджене наказом Мінфіну України від 08.10.1999 р. N 237

П(С)БО 11 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 11 "Зобов'язання", затверджене наказом Мінфіну України від 31.01.2000 р. N 20

П(С)БО 12 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 12 "Фінансові інвестиції", затверджене наказом Мінфіну України від 26.04.2000 р. N 91

П(С)БО 13 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 13 "Фінансові інструменти", затверджене наказом Мінфіну України від 30. 11.2001 р. N 559

П(С)БО 14 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 14 "Оренда", затверджене наказом Мінфіну України від 28.07.2000 р. N 181

П(С)БО 15 -Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", затверджене наказом Мінфіну України від 29.11.1999 р. N 290

П(С)БО 16 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затверджене наказом Мінфіну України від 31.12.1999 р. N 318

П(С)БО 17 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 17 "Податок на прибуток", затверджене наказом Мінфіну України від 28.12.2000 р. N 353

П(С)БО 19 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 19 "Об'єднання підприємств", затверджене наказом Мінфіну України від 07.07.1999 р. N 163

П(С)БО 20 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 20 "Консолідована фінансова звітність", затверджене наказом Мінфіну України від 30.07.1999 р. N 176

П(С)БО 21 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 21 "Вплив змін валютних курсів", затверджений наказом Мінфіну України від 10.08.2000 р. N 193

П(С)БО 22 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 22 "Вплив інфляції", затверджений наказом Мінфіну України від 28.02.2002 р. N 147

П(С)БО 23 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 23 "Розкриття інформації щодо пов'язаних сторін", затверджене наказом Мінфіну України від 18.06.2001 р. N 303

П(С)БО 25 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 25 "Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва", затверджене наказом Мінфіну України від 25.02.2000 р. N 39 в редакції від 24.01.2011р. N 25

П(С)БО 27 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 27 "Необоротні активи, що утримуються для продажу, та припинена діяльність", затверджене наказом Мінфіну України від 07.11.2003 р. N 617

П(С)БО 29 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 29 "Фінансова звітність за сегментами", затверджене наказом Мінфіну України від 19.05.2005 р. N 412

"Консультант бухгалтера" N 35-36 (731-732) 2 вересня 2013 року
Передплатні індекси: 21946 (українською мовою), 22789 (російською мовою)



Вход в систему
Логин
Пароль 
Новый пользователь
Забыл пароль?

Стан бази
Субота, 27.04.2024
В базi 549581 документ

 Огляд останніх надходжень
Актуальні консультації
Списання автомобіля: від «а» до «я»
Штатний розпис професійно-технічного навчального закладу за новими вимогами
Новые группы 5 и 6 плательщиков ЕН: воплощение в жизнь
Электронные деньги и расчеты карточками: правила игры для субъектов хозяйствования
Вакцинация работников предприятия против гриппа, или Я уколов не боюсь: если надо уколюсь!
Бланки та звітність
Податкова звiтнiсть
Фiнансова звiтнiсть
Вiдрахування у фонди
Форми документiв
Довiдковi матерiали
Ставка єдиного податку
Граничні норми добових витрат
Облiкова ставка НБУ
Iндекси iнфляцiї (2017 р.)
Розмiр мiнiмальної заробiтної плати
Розмір мінімальної пенсії
Розмiр прожиткового мiнiмуму
Розмiр податкової соцiальної пiльги.
Розмiри мiнiмального та максимального єдиного внеску для пiдприємцiв
Максимальний розмiр заробiтної плати, з якої сплачується єдиний соцiальний внесок
Кориснi посилання
Увага! важлива інформація
  21.03.2018  

Про внесення змін до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування
Постанова Кабінету Міністрів України N 180 від 07 лютого 2018 р.

Про внесення змін до Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту
Постанова Кабінету Міністрів України N 181 від 07 лютого 2018 р.

  19.03.2018  

Про затвердження Змін до Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України
Наказ Міністерства фінансів України N 110 від 05.02.2018 р.

Про затвердження Реєстру референтних цін (цін відшкодування) на препарати інсуліну станом на 01 лютого 2018 року
Наказ Міністерства охорони здоров'я України N 453 від 07.03.2018 р.

  15.03.2018  

Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю
Закон України N 2275-VIII від 6 лютого 2018 року

[Архив новостей]

2005-2017 © ПАРУС