Парус Iнтернет-Консультант

Открытое тестирование

КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
III сесія VI скликання

РІШЕННЯ
06.03.2009 N 125/1180

Про Програму соціально-економічного
розвитку м. Києва на 2009 рік

( Із змінами, внесеними згідно з Рішенням Київміськради
N 759/1815 від 09.07.2
009
N 716/2785 від 27.11.20
09 )

Відповідно до пункту 22 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Київська міська рада вирішила:

1. Затвердити Програму соціально-економічного розвитку м. Києва на 2009 рік згідно з додатком.

2. З метою фінансування об'єктів, передбачених Програмою соціально-економічного розвитку м. Києва на 2009 рік, відповідно до затвердженої у встановленому порядку проектно-кошторисної документації та для забезпечення введення в експлуатацію цих об'єктів доручити виконавчому органу Київради (Київській міській державній адміністрації) за погодженням з постійною комісією Київради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку вносити зміни та доповнення до зазначеної Програми в межах загальних асигнувань спеціального фонду міського бюджету по головних розпорядниках коштів.

3. Головному управлінню містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) при оформленні дозвільних документів на виконання проектних робіт та на будівництво житлових будинків передбачати здійснення розрахунків щодо забезпеченості населення об'єктами соціальної сфери (дитячі дошкільні заклади, загальноосвітні школи, об'єкти охорони здоров'я тощо) та щодо їх розміщення і будівництва одночасно із спорудженням житлових будинків.

4. Головному управлінню містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) призупиняти дію дозволу на розміщення тимчасових споруд (в т. ч. МАФів) у разі виникнення заборгованості по сплаті пайового внеску за відповідним запитом Головного управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

5. Комунальному підприємству "Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна" реєструвати право власності на об'єкти, у тому числі незавершеного будівництва та їх частини, з метою подальшого продажу чи передачі в іпотеку відповідно до чинного законодавства України.

6. Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Головному управлінню комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), комунальному підприємству "Київське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна" реєструвати право власності на об'єкти завершеного будівництва відповідно до чинного законодавства України.

7. Головному управлінню контролю за благоустроєм міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у разі прострочення термінів сплати пайового внеску забудовниками (інвесторами), що здійснюють будівництво (реконструкцію) об'єктів, призупиняти дію ордера на тимчасове порушення благоустрою за відповідним запитом Головного управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та відновлювати його дію після отримання листа від Головного управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про погашення заборгованості, що виникла.

8. Комунальному об'єднанню "Центр містобудування та архітектури" рекомендувати при видачі позитивного висновку експертизи кошторисної документації відокремлювати вартість понесених забудовником (інвестором) загальних витрат і витрат на прокладання інженерно-транспортних мереж та інших витрат, пов'язаних з виконанням технічних умов щодо забезпечення об'єкта містобудування.

9. Виконавчому органу Київради (Київській міській державній адміністрації) забезпечити щоквартально подання Київській міській раді письмового звіту про хід виконання Програми соціально-економічного розвитку м. Києва на 2009 рік.

10. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку.

Київський міський голова Л.Черновецький

Додаток
до рішення Київради
від 06.03.2009 N 125/1180

Програма
соціально-економічного розвитку м. Києва на 2009 рік

Програма соціально-економічного розвитку м. Києва на 2009 рік (далі - Програма) розроблена відповідно до вимог законів України "Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про місцеві державні адміністрації", "Про столицю України - місто-герой Київ", Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2015 року.

Відповідно до оцінки тенденцій соціально-економічного розвитку міста Києва в 2008 році, наявних проблем і можливих ризиків у Програмі визначено цілі та завдання соціальної та економічної політики міської влади на 2009 рік, спрямовані на зменшення негативного впливу фінансово-економічної кризи, створення сприятливих умов для посткризового розвитку з метою формування якісного та безпечного середовища життєдіяльності населення м. Києва.

Заходи Програми фінансуються за рахунок коштів бюджету м. Києва, субвенцій з державного бюджету, коштів підприємств, міжнародних фінансових організацій та інвесторів.

У процесі виконання Програма може уточнюватися. Зміни та доповнення до Програми затверджуються Київською міською радою за поданням постійної комісії з питань бюджету та соціально-економічного розвитку.

Для оцінки повноти та якості реалізації програмних завдань і заходів виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) здійснюватиметься моніторинг виконання Програми.

I. Оцінка тенденцій соціально-економічного розвитку м. Києва

Соціально-економічна ситуація в Україні в 2008 році характеризувалась високою інфляційною динамікою та загостренням у другому півріччі кризових явищ, спричинених світовою фінансовою кризою, політичною нестабільністю, відсутністю ефективних антикризових дій на загальнодержавному рівні, що, в свою чергу, позначилось на розвитку міста Києва. Значний негативний вплив здійснили:

скорочення попиту на промислову продукцію проміжного та кінцевого споживання столичних виробників з боку як зовнішнього, так і національного ринків;

скорочення кредитування, що негативно позначилось на розвитку видів економічної діяльності, орієнтованих переважно на внутрішній ринок (будівництво, машинобудування, роздрібна торгівля), та відповідно зменшило попит на продукцію суміжних галузей;

нестабільність валютно-курсової ситуації, а також падіння рівня оплати праці насамперед на промислових і будівельних підприємствах міста, у сфері фінансових послуг, операцій з нерухомим майном, оренди, в результаті чого пересічний киянин втратив частину своїх заощаджень, а в сукупних видатках багатьох осіб із середнім рівнем доходів зросла до критичного рівня питома вага кредитних зобов'язань, що обмежило споживчий попит з боку населення;

втрати як корпоративних доходів, так і доходів населення з відповідним невиконанням планових показників надходжень до бюджетів та, в свою чергу, невиконанням функціональних зобов'язань Уряду щодо фінансового забезпечення здійснення містом столичних функцій;

відсутність належного законодавчого забезпечення антикризової політики міської влади, в окремих випадках прийняття неадекватних нормативно-правових актів, наприклад, рішення щодо обмеження відрахувань пайової участі інвесторів (забудовників) на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста; а також невиконання планів надання цільових субвенцій з державного бюджету для вирішення гострих проблем господарського комплексу м. Києва (на будівництво та розвиток мережі метрополітенів, на соціально-економічний розвиток), що істотно обмежило можливості реалізації соціальних програм капітального будівництва - спорудження навчальних закладів, закладів медичного обслуговування, будівництва та реконструкції мережі каналізації, теплопостачання, водопроводу, сучасних транспортних розв'язок і доріг, станцій метрополітену.

Незважаючи на наявність численних обмежень, у 2008 році вдалося досягти позитивних результатів щодо виконання Програми соціально-економічного розвитку м. Києва, частково мінімізувати вплив фінансово-економічної кризи та зберегти позитивну динаміку розвитку економіки та соціальної сфери міста, про що свідчить порівняльний аналіз основних показників соціально-економічного розвитку Києва, інших регіонів та України в цілому.

Валова додана вартість. За попередніми даними у 2008 році зростання обсягів ВДВ у реальному обчисленні склало 8,9 % (номінальне 169,2 млрд. грн., або майже 61,7 тис. грн. у розрахунку на особу населення). У структурі ВДВ на частку сфери послуг припадало 86,2 %, матеріального виробництва - 13,8 %, у т. ч. промисловості - 9,2 %, що відповідає світовим тенденціям розвитку столичних міст.

Промисловість. Протягом 2008 року реалізовано промислової продукції та надано послуг промислового характеру на суму 35,2 млрд. грн. (12,8 тис. грн. на особу населення). Крива динаміки обсягів виробництва промислової продукції засвідчує низьку стійкість промислового комплексу столиці до впливу негативних зовнішніх чинників. Починаючи з серпня 2008 року, відбувалось прискорення темпів падіння обсягів промислового виробництва порівняно з попереднім місяцем - з 0,1 % у вересні до 16,1 % у грудні, що пов'язано з негативним впливом світової фінансово-економічної кризи, яка призвела до погіршення ситуації у банківському секторі й ускладнила доступ до фінансових ресурсів, обумовила різке скорочення як зовнішнього, так і внутрішнього попиту на промислову продукцію. Зокрема, зменшились обсяги державних замовлень (відмінено окремі процедури тендерних закупівель, державою не виконувались договірні зобов'язання перед виробниками, майже повністю припинено розрахунки за виготовлену продукцію і надані послуги), суттєво зменшився попит на металопродукцію та будівельні матеріали через скорочення обсягів капітального будівництва.

Найбільше скорочення обсягів виробництва характерне для підприємств машинобудування - 86,8 % рівня 2007 року, легкої промисловості - 92,5 %, оброблення деревини та виробництва виробів із деревини - 92,5 %, з виробництва іншої неметалевої мінеральної продукції - 95,2 % та металургії та оброблення металу - 95,1 %. Зростання виробництва зберегли підприємства: целюлозно-паперової промисловості, видавничої справи (110,0 %), харчової промисловості (103,8 %), хімічної і нафтохімічної промисловості (102,2 %). Загалом, за підсумками року, обсяг виробництва у промисловості зменшився на 1,5 % порівняно з 2007 роком (по Україні - на 3,1 %).

Понад 81 % промислового виробництва зосереджено на підприємствах переробної промисловості. Порівняно з 2007 роком у структурі виробництва зросла частка харчової промисловості з 20,9 до 21,8 %, целюлозно-паперової промисловості і видавничої справи - з 10,6 до 11,0 %, металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів - з 5,7 до 6,3 %.

Позитивними тенденціями розвитку промислового комплексу м. Києва в 2008 році є: зростання обсягів інвестицій в основний капітал у машинобудуванні, металообробці, хімічній та нафтохімічній промисловості; приріст на 10,4 % продуктивності праці; збільшення на 8,3 % експорту промислової продукції; створення 7,7 тис. нових робочих місць. Поглиблено інноваційні трансформації промисловості, що проявилось у зростанні до 42,5 % (у 2007 році - 40,0 %) питомої ваги високотехнологічної продукції (сертифікованої за стандартами ISO), впровадженні нових технологій та виготовленні нових видів продукції. Протягом 2008 року підприємства міста впровадили 300 нових технологічних процеси (на 10,0 % більше, ніж у 2007 році), з яких 166 - маловідходні та ресурсозберігаючі технології; освоїли 630 найменувань інноваційних видів продукції (на 5,5 % більше); подальшого розвитку зазнала мережа технопарків (нині в місті діє 8 технопарків, які створили новий технологічний продукт на суму 26,6 млн. грн., що на 45,5 % більше показника 2007 року).

Інвестиційна діяльність . За очікуваними даними підприємствами-забудовниками міста за рахунок усіх джерел фінансування буде освоєно 44880 млн. грн. інвестицій в основний капітал, що в порівнянних цінах становитиме 91 % показника 2007 року. В технологічній структурі інвестицій частка витрат на будівельні та монтажні роботи всіх видів становитиме 50,3 %; на придбання машин, обладнання, виробничого інструменту і господарчого інвентарю - 43,5 %; на інші капітальні роботи й інші витрати - 6,2 %.

Протягом першого півріччя 2008 року спостерігалось збільшення обсягів інвестицій в основний капітал за всіма видами економічної діяльності. Підвищенню інвестиційної активності сприяло прийняття Міської цільової програми підготовки та проведення в м. Києві фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу , що обумовило розширення інтересів інвесторів за межі традиційних сфер (будівництво об'єктів торговельного призначення, розважальних комплексів, житлових будинків, готелів і офісних центрів, паркінгів тощо) за рахунок збільшення інвестиційних пропозицій щодо об'єктів комунального господарства, транспортно-дорожньої інфраструктури (будівництво транспортно-пересадочних вузлів, реконструкція транспортних розв'язок і площ з будівництвом об'єктів громадського призначення тощо), спортивної інфраструктури.

Однак у другому півріччі загострення фінансової кризи спричинило погіршення можливостей залучення банківських кредитних ресурсів, ресурсів міжнародного ринку капіталу, а також скорочення надходжень до спеціального фонду бюджету міста. Так, за підсумками січня - вересня 2008 року порівняно з відповідним періодом попереднього року у структурі джерел фінансування інвестицій в основний капітал частка кредитів банків та інших позик зменшилась на 2,5 відсоткових пункти (з 18,4 до 15,9 %); коштів державного бюджету - на 0,9 в. п. (з 2,2 % до 1,3 %), коштів іноземних інвесторів - на 0,8 в. п. (з 2,4 % до 1,6 %), коштів населення на будівництво власних квартир - на 3,4 в. п. (з 16,8 % до 13,4 %). Натомість зросла частка коштів інвестиційних фондів - на 3,4 в. п. до 10,8 %; коштів місцевих бюджетів - на 1,7 в. п. до 10,0 %. Основним джерелом інвестування залишаються власні кошти підприємств і організацій - 45,1 % загального обсягу інвестицій в основний капітал (у 2007 році - 42,5 %).

Порівняно з попереднім роком змінилась структура інвестицій за видами економічної діяльності, що пов'язано зі зменшенням обсягів їх освоєння в операціях з нерухомим майном, орендою, інжинірингом і наданням послуг підприємцям (за січень - вересень 2008 року 94,1 % величини аналогічного періоду 2007 року); транспорті та зв'язку (71,6 %); промисловості (98,8 %); освіті (94,3 %); охороні здоров'я і наданні допомоги (60,0 %). Позитивні зрушення відбулись у будівництві (148,2 % інвестицій в основний капітал внесено за 9 місяців 2008 року), фінансовій діяльності (120,8 %); торгівлі, ремонті автомобілів, побутових виробів і предметів особистого вжитку (106,0 %); сфері надання комунальних та індивідуальних послуг (171,5 %).

Зовнішньоекономічна діяльність. Під впливом нестабільної економічної та політичної ситуації в Україні та у світі в цілому, розвиток столичної економіки у другій половині 2008 року характеризувався уповільненням темпів зростання соціально-економічних показників порівняно з попередніми роками. Серед основних чинників такого процесу слід зазначити погіршення умов торгівлі, підвищення витратності виробництва, прискорення інфляційних процесів і охолодження світової економіки.

У сфері прямих іноземних інвестицій також відбулось деяке уповільнення темпів зростання. Очікується, що сукупний капітал нерезидентів у м. Києві зросте на 48,0 % (темп зростання у 2007 році становив 171,5 %) і на кінець 2008 року досягне рівня 14055,0 млн. дол. США, що в розрахунку на особу населення становитиме 5254,2 дол. США. Така динаміка насамперед зумовлена скороченням обсягів будівництва житла, "замороженням" уже розпочатих будівельних робіт, зменшенням частки залучених джерел фінансування, таких як грошові внески, внески у вигляді цінних паперів, рухомого та нерухомого майна, "згортанням" інвестиційної діяльності нерезидентів у зв'язку з можливими економічними ризиками.

Основною формою інвестування залишаються грошові внески - 4056,7 млн. дол. США протягом 9 місяців 2008 року (96,5 % загального обсягу прямих іноземних інвестицій) та внески у вигляді рухомого і нерухомого майна - 78,2 млн. дол. США (1,9 %).

У січні - вересні 2008 року у структурі прямих іноземних інвестицій зарубіжних країн в економіку міста за видами економічної діяльності левова частка припадала на фінансову діяльність - 5546,7 млн. дол. США (у 1,9 раза більше, ніж за відповідний період 2007 року); торгівлю, ремонт автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку - 2353,0 млн. дол. США (у 1,4 раза більше); операції з нерухомістю, оренду, інжиніринг та надання послуг підприємцям - 2304,6 млн. дол. США (у 1,7 раза більше); будівництво - 1430,0 млн. дол. США (у 1,4 раза більше). У розвиток промислових підприємств залучено 936,0 млн. дол. США або 6,8 % усіх капіталовкладень (у 1,2 раза більше надходжень іноземних інвестицій аналогічного періоду минулого року), в т. ч. у переробну промисловість внесено 843,4 млн. дол. США (6,2 %).

Найбільші суми прямих іноземних інвестицій за підсумками 9 місяців 2008 року надійшли з Кіпру - 33805,4 млн. дол. США або 27,8 % їх загального обсягу, Нідерландів - 1781,0 млн. дол. США (13,0 %), Австрії - 1290,4 млн. дол. США (9,4 %); Сполученого Королівства - 821,9 млн. дол. США (6,0 %); Віргінських (Британських) островів - 691,9 млн. дол. США (5,0 %); Сполучених Штатів Америки - 661,6 млн. дол. СІЛА (4,8 %).

У 2008 році обсяги зовнішньоторговельного обороту товарами склали 41473,8 млн. дол. США: експорт - 8653,2 млн. дол. США і збільшився порівняно з 2007 роком на 62,1 %, імпорт - 32820,7 млн. дол. США і збільшився на 35,2 %. Таким чином, збереглася тенденція випереджального зростання імпорту, що обумовлено дією чинників, які мали місце у 2007 році: з одного боку, це зниження митних тарифів, спрощення процедури митного оформлення, потреба в імпортованому обладнанні для модернізації підприємств, зростання цін на енергоносії, підвищення споживчого попиту з боку населення, особливо в першому півріччі; з іншого, це низька конкурентоспроможність товарів київських підприємств на європейському ринку, особливо товарних груп промислового призначення, відсутність у більшості підприємств міжнародної сертифікації ISO, перебування багатьох експортоорієнтованих виробництв на стадії технологічного оновлення, зменшення зовнішнього попиту під впливом світової фінансової кризи. Від'ємне сальдо зовнішньої торгівлі товарами збільшилось до 24167,5 млн. дол. США, коефіцієнт покриття експортом імпорту становив лише 0,26 (в середньому в Україні - 0,79).

Основу товарної структури зовнішньої торгівлі, як і раніше, утворюють мінеральні продукти; механічне обладнання, машини та механізми; транспортні засоби; продукція хімічної та пов'язаних із нею галузей промисловості (понад 2/3 загального обсягу імпорту); продукти тваринного та рослинного походження, готові харчові продукти; недорогоцінні метали та вироби з них; продукція хімічної та пов'язаних із нею галузей промисловості (майже 2/3 загального обсягу експорту).

Споживчий ринок. Незважаючи на погіршення доступності споживчого кредитування, високий рівень інфляції, введення мораторію на зняття депозитних вкладень, обсяги роздрібного товарообігу в 2008 році порівняно з попереднім роком збільшились на 17,5 % до 46,5 млрд. грн. (майже 17,0 тис. грн. у розрахунку на особу населення). Цьому сприяло розширенням мережі підприємств торгівлі та громадського харчування як за рахунок будівництва нових сучасних торговельних комплексів, так і шляхом пристосування приміщень нежилого фонду та прибудов до потреб споживчого ринку, а також підвищення ефективності їх роботи.

Позитивними явищами є зростання в загальному обсязі товарообороту питомої ваги: непродовольчих товарів (з 67,5 % у 2007 році до 68,9 % у 2008 році); товарів вітчизняних виробників (відповідно з 50,0 до 51,0 %, у т. ч. продовольчої групи - з 84,0 до 86,4 %); товарів, проданих через мережу спеціалізованих магазинів (з 48,8 до 50,0 %), а також поліпшення забезпеченості населення торговельними площами (з 3030 кв. м на 10 тис. населення у 2007 році до 3230 кв. м у 2008 році). Основними проблемами на споживчому ринку міста залишаються: недостатня розвиненість оптової ланки торгівлі та торговельної мережі в окремих мікрорайонах міста, в зонах нового будівництва; значна частка продажу товарів на організованих і неформальних ринках, через дрібнороздрібну мережу, що обмежує надходження фінансових активів у офіційний грошовий обіг; низькій рівень обслуговування на речових і продовольчих ринках.

У 2008 році обсяги реалізації платних послуг зросли на 33,8 % до 61,5 млрд. грн., з яких 28,3 % надано населенню. В розрахунку на одного мешканця це становило 22,3 тис. грн. проти 18,3 тис. грн. у попередньому році. У структурі реалізованих послуг домінують послуги, які є обов'язковими, або відіграють першочергове значення у життєдіяльності людей (послуги житлово-комунального господарства, пасажирського транспорту, зв'язку - майже 85 % загального обсягу).

Підприємствами побутового обслуговування реалізовано населенню послуг на суму 1,4 млрд. грн., що в розрахунку на особу населення становить близько 529 грн. і в 1,4 раза перевищує показник 2007 року. Розширення мережі підприємств сфери побуту значною мірою сприяло формуванню здорової конкуренції та стримуванню росту цін і тарифів на відповідні послуги - нині споживачу пропонується широкий спектр послуг, розрахований на різний рівень доходів. За 2008 рік до реалізації програми "Турбота" залучено 950 побутових підприємств, якими здійснено пільгове обслуговування понад 80 тисяч малозабезпечених громадян міста Києва, це на 3600 одиниць більше, ніж у 2007 році.

Доходи населення. Рівень життя населення визначальною мірою залежить від розвитку ринку праці, продуктивної зайнятості населення, рівня заробітної плати, соціальних виплат (пенсій, стипендій), стабільності цінової ситуації.

Аналіз динаміки та структури доходів і витрат населення міста Києва свідчить про істотне підвищення впродовж 2004 - 2008 років рівня їхнього життя. Основним джерелом доходів киян залишається заробітна плата, соціальні виплати та допомоги, питома вага яких у структурі грошових доходів поступово зростає.

Динаміка показників рівня життя населення у м. Києві

2004 2005 2006 2007 2008*
Грошові доходи населення - всього, млн. грн. 30594,0 43348,0 57307,0 77991,0 110720,0
Грошові доходи на одну особу, грн. 11536,0 16169,0 21180,0 28576,0 40370,0
Номінальна середньомісячна заробітна плата штатних
працівників великих та середніх підприємств, грн.
967,0
1314,0
1729,0
2300,0
3074,0
Темп зростання до попереднього року, % 127,2 135,8 131,6 133,0 133,7
Реальна заробітна плата, у % до попереднього
року
127,4
119,7
121,0
112,3
107,8
Співвідношення заробітної плати до прож. мінімуму,
встановленого законодавством для працездатної особи
2,5
2,9
3,5
4,2
4,6
Частка працівників, які отримують зарплату, нижчу
за прожитковий мінімум, %
19,0
13,3
8,9
7,4
6,0

____________

* Попередні дані.

Найбільші темпи зростання номінальної середньомісячної заробітної плати спостерігались у 2005 - 2008 роках, що обумовлено підвищенням у законодавчому порядку рівня мінімальної заробітної плати, активізацією економічної діяльності, зокрема у сфері малого та середнього бізнесу. Згідно з попередніми даними, за підсумками 2008 року рівень номінальної середньомісячної заробітної плати в м. Києві порівняно з минулим роком збільшився на 33,7 % і становив 3074,0 грн., що в 1,7 раза більше відповідного показника по Україні та значно перевищує розміри встановлених соціальних гарантій, а саме: у 5,6 раза - рівень мінімальної заробітної плати та в 4,6 раза - прожитковий мінімум для працездатної особи. Частка працівників, яким нарахована заробітна плата нижче прожиткового мінімуму для працездатної особи, скоротилась з 19,0 % у 2004 році до 6 % у 2008 році.

Однак під впливом суттєвого зростання споживчих цін на товари та послуги приріст реальної заробітної плати істотно відставав від приросту номінальної заробітної плати, при цьому відбулося сповільнення темпів її росту з 121,0 % у 2006 році до 112,3 % в 2007 році та 107,8 % - у 2008 році.

Кризова ситуація в економіці вже позначилась на рівні нарахування та своєчасності виплати заробітної плати в м. Києві. Починаючи з жовтня місяця 2008 року спостерігається скорочення рівня середньомісячної заробітної плати у промисловості, будівництві, операціях з нерухомим майном, орендою, інжинірингом та наданням послуг підприємцям. Наприкінці року заборгованість по виплаті заробітної плати порівняно з початком року зросла у 8 разів, переважно за рахунок несвоєчасної виплати заробітної плати на промислових підприємствах і підприємствах будівельної галузі. Зазначені сфери економічної діяльності є найбільш чутливими до негативних проявів фінансової кризи. Основними причинами наявності боргів із заробітної плати є: несвоєчасні розрахунки замовників, у т. ч. центральних органів виконавчої влади, за виконані роботи та надані послуги; відсутність державного оборонного замовлення для підприємств Міноборони; неефективне управління державними підприємствами (наявність значних обсягів дебіторської і кредиторської заборгованості, та, як наслідок, збитковість підприємств); незабезпечення центральними органами виконавчої влади здійснення дієвого контролю за додержанням законодавства про працю; порушення керівниками підприємств норм чинного законодавства щодо першочерговості виплати заробітної плати.

Міською владою в межах наданих повноважень вживались заходи, спрямовані на поліпшення ситуації: проводились регулярні обстеження (перевірки) підприємств і організацій міста на предмет контролю за своєчасною і не нижче визначеного державою мінімального розміру оплатою праці, за результатами яких надано рекомендації щодо усунення порушень, передано до органів прокуратури більше сотні матеріалів обстежень для вжиття відповідних заходів прокурорського реагування. Проте недосконалість чинного законодавства стосовно притягнення до відповідальності керівників за порушення норм оплати праці суттєво обмежує можливості міської влади.

Вагома роль щодо забезпечення мінімальних стандартів життя відводиться програмам соціальної підтримки населення, зорієнтованим на дотримання загальнодержавних соціальних гарантій з урахуванням специфіки ситуації в м. Києві. Реалізуються міська та районні комплексні програми "Турбота" на 2006 - 2010 роки , в рамках яких додатково до передбачених законодавством соціальних виплат надається допомога найбільш малозабезпеченим і соціальне незахищеним верствам населення. Зокрема, запроваджено щомісячні виплати одноразової адресної допомоги в сумі від 75 до 150 грн. пенсіонерам, які отримують пенсійну виплату, що не перевищує двох з половиною розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (допомога виплачується понад 500 тисячам пенсіонерів м. Києва). Надаються різноманітні види щомісячної та щоквартальної допомоги, а також адресна матеріальна допомога малозабезпеченим киянам у зв'язку з регулюванням цін на хліб і хлібобулочні вироби.

Ринок праці. Місто Київ є новатором серед регіонів України в започаткуванні довгострокових програм зайнятості населення. В жовтні 2008 року затверджено Київську міську програму "Зайнятість населення на 2009 - 2012 роки" , в якій враховані ризики розвитку ринку праці столиці, пов'язані зі світовою фінансово-економічною кризою і структурною перебудовою міської економіки, та передбачено відповідні заходи сприяння продуктивній зайнятості киян, їх захисту на випадок безробіття. За підсумками 2008 року Київ характеризується найвищими серед регіонів України показниками рівня зайнятості населення працездатного віку та рівня працевлаштування незайнятого населення, найнижчим рівнем безробіття, збережено позитивний баланс між кількістю прийнятих і кількістю вибулих працівників на підприємствах, в організаціях і установах міста.

Протягом року створено 86,3 тис. нових робочих місць, що майже на 3 % більше, ніж у 2007 році, та на 41,4 % перевищує встановлене Урядом завдання. На відміну від більшості регіонів України, де робочі місця створюються переважно за рахунок самозайнятості та найманих працівників у фізичних осіб - підприємців (здебільшого, це низькооплачувана зайнятість), у Києві більше половини новостворених робочих місць призначено для працівників у юридичних осіб. На початок 2009 року в загальноміській базі даних налічувалось 24,1 тис. вільних робочих місць (вакантних посад). На одного шукаючого роботу, який звернувся до служби зайнятості, припадало чотири вакансії (порівнюючи, в середньому в Україні на одне вільне робоче місце претендують три особи).

Наявність вакантних посад, а також проведення спільно з роботодавцями й іншими соціальними партнерами активної роботи щодо пошуку місця зайнятості для вивільнених працівників дозволили запобігти істотному зростанню безробіття. Так, станом на початок 2009 року 1,8 тис. підприємств подали списки на вивільнення 35,3 тис. осіб, згідно з чинним законодавством наступив термін вивільнення у 22,8 тис. працівників, із них фактично вивільнено у зв'язку з реорганізацією (ліквідацією) підприємства 6,1 тис. (переважно на підприємствах, організаціях, установах переробної промисловості; державного управління; торгівлі, ремонту автомобілів, побутового виробництва, та предметів особистого вжитку; операцій з нерухомим майном, оренди, інжиніринга та надання послуг підприємцям).

На кінець року рівень зареєстрованого безробіття становив 0,6 %, що в 5 разів менше середньоукраїнської величини (3,0 %); рівень безробіття, визначений за методологією Міжнародної організації праці (2,8 %), є значно нижчим не лише в порівнянні з іншими регіонами України, а й з більшістю країн Європейського Союзу (в середньому по ЄС - 6,9 %, зокрема Естонія - 4,1 %, Словенія - 4,6 %, Латвія - 6,0 %, Польща, Німеччина - 7,7 %).

Слід відмітити, що ринок праці відзначається певною інерційністю і його реакція має кількамісячний часовий лаг порівняно з динамікою економічних перетворень. Тому збільшення кількості вивільнених працівників імовірно спостерігатиметься на початку 2009 року. З метою запобігання масовим вивільненням міською владою в межах її компетенції була активізована робота з посилення контролю за нормуванням праці, дотриманням норм статті 49 Кодексу законів про працю Українита статті 20 Закону України "Про зайнятість населення". Київським міським центром зайнятості на підприємствах, де передбачається або відбувається вивільнення працівників, регулярно проводяться виїзні консультації щодо наявності вакансій, переліку послуг центрів зайнятості та можливостей професійної перепідготовки.

Фінанси. До Зведеного бюджету України в 2008 році в м. Києві надійшло податків, зборів та інших обов'язкових платежів в обсязі 51,3 млрд. грн. (125,1 % величини 2007 року). У структурі доходів значну частку займають податок на прибуток підприємств (25,0 %, або 12804,1 млн. грн.) та податок з доходів фізичних осіб (19,2 %, або 9859,8 млн. грн.).

Доходи загального та спеціального фонду бюджету м. Києва (без урахування субвенцій) порівняно з минулим роком зросли на 22,5 % та склали 16,1 млрд. грн. Значних змін у структурі доходів не відбулося - основним джерелом надходжень до загального фонду бюджету м. Києва традиційно залишається податок з доходів фізичних осіб, питома вага якого становить 78,4 %, та плата за землю - 11,8 %.

Рівень виконання затвердженого на 2008 рік показника доходів бюджету м. Києва становив 81,5 %, що пов'язано з погіршенням соціально-економічної ситуації під впливом світової фінансово-економічної кризи. Так, у жовтні до загального фонду міського бюджету надійшло 82,5 % планової величини, листопаді - 66,0 %, грудні - 65,0 %. Насамперед зменшились надходження податку з доходів фізичних осіб (унаслідок скорочення штатних працівників або переведення їх на неповну зайнятість чи відправлення в неоплачувані відпустки, невиплат або зниження розміру премій, зростання на багатьох промислових підприємствах міста заборгованості з виплати заробітної плати), по платі за землю, інших платежах. Схожа динаміка характерна для надходжень до спеціального фонду бюджету міста, за якими виконання затвердженого річного показника склало 68,7 %.

Ускладнило ситуацію недоотримання м. Києвом субвенції з державного бюджету: при плані 2,6 млрд. грн. фактично надійшло 2,46 млрд. грн. Слід відмітити, що діюча система міжбюджетних відносин не сприяє соціально-економічному розвитку міста, оскільки значні кошти бюджету м. Києва вилучаються до Державного бюджету України, а обсяги субвенцій з Державного бюджету є недостатніми для фінансового забезпечення здійснення містом столичних функцій.

Фінансово-економічна криза негативно позначилась на фінансових результатах суб'єктів господарювання від звичайної діяльності до оподаткування. За попередніми розрахунками в 2008 році фінансові результати зросли порівняно з минулим роком на 10,0 %. Водночас збиткове працювало майже 35,0 % підприємств, їхні збитки збільшились порівняно з минулим роком у 3,2 раза та склали 19200,0 млн. грн. Найбільше зростання обсягів збитків спостерігалось у фінансовій діяльності, операціях із нерухомим майном, орендою, інжинірингом і наданням послуг підприємцям.

Вимоги банків за наданими кредитами (включаючи нараховані відсотки) збільшились до 310 млрд. грн. Враховуючи стрімке зростання готівкового курсу валюти, а також ріст відсоткових ставок за кредитами (лише в жовтні в середньому на 1,9 відсоткових пункти), це обмежило споживчий попит зі сторони суб'єктів господарювання та населення.

Введення в дію найважливіших об'єктів на території міста. Істотне недовиконання надходжень до спеціального фонду міського бюджету, зокрема до бюджету розвитку та до цільового фонду спеціально фонду міського бюджету, обмежило можливості фінансування капітальних вкладень, які затверджені Програмою соціально-економічного розвитку м. Києва. З метою поліпшення ситуації Київською міською державною адміністрацією підготовлено проект розпорядження "Про основні напрямки організації бюджетного процесу" , в якому визначено заходи, спрямовані на забезпечення стабільного функціонування бюджетної системи в умовах економічної кризи. Реалізовано заходи, покликані збільшити додаткові джерела бюджетних надходжень (підвищено штрафні санкції за порушення правил зупинки та стоянки, розроблено Положення про розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд у м. Києві ); посилено внутрішній фінансовий контроль, а також контроль за додержанням головними розпорядниками бюджетних коштів процедур закупівель товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти відповідно до вимог чинного законодавства; внесено зміни до бюджету міста Києва, покликані оптимізувати структуру бюджетних видатків тощо. Ці та інші заходи дозволили продовжувати будівництво найважливіших об'єктів соціальної інфраструктури.

Вагомим результатом є введення в експлуатацію таких соціальне значимих для м. Києва об'єктів: станції метро "Червоний Хутір" Сирецько-Печерської лінії метрополітену в Дарницькому районі; автомобільної дороги від Харківської площі до станції "Червоний Хутір"; трьох дитячих садків на 640 місць (дитячого садка в Деснянькому районі на вул. Милославській, дитячого садка і садка-школи "Перевесло" на житловому масиві Позняки в Дарницькому районі); трьох прибудов до шкіл на 140 уч. місць (спеціалізованої школи N 107 на вул. Введенській та середньої школи N 193 на вул. Світлицького у Подільському районі; басейну школи N 115 на вул. Кавказькій у Солом'янському районі); дитячої музичної школи ім. Кабалевського в Солом'янському районі; дитячої поліклініки на 480 відвідувань за зміну на житловому масиві Позняки в Дарницькому районі; парку Національного технічного університету; парку Відрадного у Солом'янському районі; каналізаційного колектора Д = 1200 мм по вул. Здолбунівській. Відкрито навчальний корпус педагогічного коледжу на вул. Маршала Тимошенка, 13-б в Оболонському районі.

За рахунок коштів міського бюджету введено 65,9 тис. кв. м загальної житлової площі (2 будинки на вул. Милославській, діл. 1 та діл. 4, будинок N 7 на ж/м Позняки, 3 м-н, будинки на вул. Алма-Атинській, 39, вул. Рогозівській, 1-а, вул. Бальзака, 4 - 6, секц. Г).

Продовжувалось спорудження водопровідних мереж і каналізаційних колекторів, зокрема будівництво другої нитки Головного міського каналізаційного колектора, що дасть змогу провести ремонтно-відновлювальні роботи на нині діючій основній нитці колектора та забезпечить надійне відведення стоків всієї правобережної частини міста, виконувались роботи з модернізації Бортницької станції аерації (БСА).

Важливим напрямком діяльності міської влади було вирішення транспортних проблем. Проводились роботи по: будівництву Куренівсько-Червоноармійської лінії метрополітену від станції "Либідська" до станції "Виставковий центр" (I пусковий комплекс від ст. "Либідська" до ст. "Васильківська"), та підготовчі роботи по будівництву Подільсько-Вигурівської лінії метрополітену від ст. "Глибочицька" до ст. "Райдужна" з відгалуженням у бік житлового масиву Вигурівщина-Троєщина; комплексній реконструкції лінії швидкісного трамваю від вул. Старовокзальної до Кільцевої дороги; будівництву тролейбусної лінії від Амурської площі по вулицях О. Трутенка, Академіка Вільямса, Маршала Якубовського до вул. В. Касіяна та тролейбусної лінії по вул. Горького - Володимирській - Либідській площі; реконструкції транспортних розв'язок на Московській площі та на перетині вул. Щусєва з вул. Тираспільською біля ст. м. "Сирецька" з будівництвом підземного пішохідного переходу; будівництву Подільського мостового переходу через р. Дніпро з лівобережними та правобережними переходами, вул. Здолбунівської на ділянці від Харківського шосе до вул. Тепловозної, на ділянці від залізничних колій до Дніпровської набережної.

Реалізовані програмні заходи щодо впорядкування дорожнього руху та збільшення пропускної спроможності вулично-шляхової мережі м. Києва, зокрема проводились роботи з будівництва II черги Автоматизованої системи керування дорожнім рухом (АСКДР), будівництва відкритих "кишень" на зупинках для відстою транспорту, впровадження одностороннього руху на вулицях міста, облаштування велосипедних доріжок, запровадження єдиної системи паркувального простору, влаштування пристроїв примусового зниження швидкості руху, встановлення інформаційних табло та дорожніх знаків зі змінною інформацією, заміни лампових світлофорів і світлофорного обладнання, запровадження автоматизованої системи оплати проїзду в міському пасажирському транспорті "Соціально-транспортна картка киянина".

Основними проблемами розвитку міста Києва є:

- Інфраструктури обмеження практично за всіма основними напрямами забезпечення життєдіяльності населення міста.

У транспортному комплексі:

недостатній рівень розвитку вулично-шляхової мережі міста (перевантаженість деяких напрямків руху через низьку пропускну спроможність і щільність автошляхів з одночасним збільшенням пасажиро- та вантажопотоку; брак мостових переходів; наявність значної частки неякісного покриття автошляхів і трамвайних колій з граничним спрацюванням);

невідповідність між зростаючим навантаженням на громадський транспорт і розвитком маршрутної мережі (розширення площ житлових масивів, особливо в лівобережній частині міста, збільшення чисельності населення та підвищення його мобільності загострили проблеми забезпечення швидкого, зручного та безпечного транспортного сполучення між усіма функціональними зонами столиці);

дефіцит парку громадського транспорту, високий ступінь фізичного та морального зносу основних виробничих фондів транспортних підприємств і підприємств з утримання транспортної інфраструктури.

У комунальному господарстві:

рівень зносу каналізаційних мереж досяг 35 %, обладнання - 70 %, через корозію в аварійному стані знаходиться Головний міський каналізаційний колектор (нормативний строк використання закінчився в 1992 році), його подальша експлуатація може призвести до виникнення надзвичайних ситуацій загальнодержавного масштабу в разі аварійного скиду великої кількості неочищених каналізаційних стоків в акваторію р. Дніпро;

відпрацювали свій експлуатаційний термін очисні споруди Бортницької станції аерації, де проходять очистку побутові стічні води та стоки промислових підприємств;

діючі потужності дозволяють переробити лише п'яту частину побутових відходів Києва.

У сфері енерго- та теплопостачання:

висока питома вага морально застарілого та фізично зношеного обладнання (понад 27 % кабельних ліній відпрацювали 30 років і більше, 41 % трансформаторних підстанцій експлуатується понад 25 років; у зв'язку з тривалим терміном (понад 25 років) експлуатації потребують відновлення та модернізації 53 % магістральних теплових мереж, 45 % теплових розподільчих мереж та 51 % теплових мереж "Житлотеплоенерго", 69 % обладнання автономних теплових пунктів);

щорічне збільшення максимального навантаження на електромережу на 5 - 6 %. В окремих частинах міста склався дефіцит потужностей через відсутність джерел живлення. Це стримує реалізацію програм розвитку Київського метрополітену, міського електротранспорту, введення в дію житлових комплексів, об'єктів соціальної сфери тощо;

теплопостачання новобудов здійснюється за рахунок діючих потужностей теплових джерел і резервів пропускної здатності раніше побудованих магістральних теплових мереж. На цей час наявні резерви вичерпано в центральній частині міста, районах житлових масивів Позняки, Осокорки, Оболонь, Відрадний, Батиєво-Олександрівський, Нивки, Лівобережний.

Перелічені проблеми обумовлені відсутністю упродовж десятиліть комплексного підходу до територіального розвитку міста Києва. В зв'язку з цим у 2008 році міською владою ініційована розробка Концепції розвитку м. Києва на період до 2025 року як базового документа для розробки Генерального плану розвитку м. Києва та його приміської зони до 2025 року, що враховуватиме реальні демографічні прогнози, транспортну, екологічну, архітектурну й історичну складові, перспективи розвитку приміської зони.

- Надмірна соціальна стратифікація та низький рівень доходів значної частини киян в умовах вирівнювання внутрішніх і світових цін та швидкого зростання вартості життя, невирішеність низки соціальних проблем, зокрема:

у зв'язку з демографічними тенденціями до постаріння населення та зростання кількості осіб пенсійного віку, поглибленням диференціації рівня доходів громадян необхідним є застосування нових механізмів соціального захисту. Екстенсивний характер окремих соціальних програм, які за своїм змістом спрямовані не на подолання причин бідності, а на збільшення кількості осіб, що одержують соціальну допомогу, призводять до нераціональних витрат бюджетних коштів, а також сприяють зростанню пасивності серед населення щодо пошуку місця реалізації свого трудового потенціалу;

зростання рівня загальної захворюваності мешканців міста, швидке поширення хвороб крові та кровотворних органів, туберкульозу й інших небезпечних захворювань вказують на необхідність істотного підвищення ефективності функціонування системи охорони здоров'я міста, поліпшення якості та доступності медичної допомоги. Подальшого розвитку потребує мережа амбулаторно-поліклінічних закладів, насамперед, у районах нової забудови, а також окремих спеціалізованих медичних закладів. На функціонуванні системи охорони здоров'я негативно позначається високий рівень фізичної і моральної зношеності обладнання лікувальних закладів (медичного обладнання для клініко-діагностичних лабораторій, реанімаційних, стерилізаційних та ін.), незадовільним є технічних стан будівель медичних закладів і допоміжних споруд;

на відносно низькому рівні залишається забезпеченість населення житлом, за цим показником (21 м2) Київ поступається більшості європейських столиць;

існує дефіцит окремих потужностей об'єктів соціального захисту, неприйнятним з огляду на стандарти розвинутих країн є рівень пристосованості міського середовища до потреб осіб із вадами фізичного розвитку, про що свідчить брак спеціальних підйомників на громадському транспорті, пандусів і підйомників у житлових будинках і громадських місцях;

широкий спектр проблем пов'язаний із поширенням безпритульності та бездоглядності. Діти, які покинуті батьками або самі покинули сім'ю, займаються бродяжництвом, жебракуванням, крадіжками, ведуть аморальний спосіб життя. Окрім цього, вони виступають потенційним джерелом інфекційних хвороб для оточуючих, зокрема, у зв'язку зі значним розповсюдженням серед таких дітей захворюваності на туберкульоз.

- Висока енерго- та матеріалозатратність економіки, недостатні темпи техніко-технологічного оновлення промислового виробництва на інноваційній основі. На фоні світової фінансово-економічної кризи загострились проблеми, вирішення яких є необхідною умовою подальшого виходу промисловості з періоду рецесії та повернення до ефективного розвитку. Основними з них є:

недостатній рівень інноваційної активності промислових підприємств;

висока фізична зношеність виробничих фондів (у машинобудуванні - 58 %, легкій промисловості - 46 %, виробництві та розподіленні електроенергії, газу і води - 61 %), значний відсоток виробництв, що функціонують на основі застарілих ресурсозатратних технологій;

наявність значної кількості збиткових підприємств;

нестача кваліфікованої робочої сили та інженерно-технічних працівників, спроможних продукувати інновації, за рахунок відтоку їх у попередні роки та відсутності стратегії підготовки кадрів робітничих професій;

неефективне використання виробничих потужностей, площ і територій великих промислових підприємств.

- Недостатній розвиток організаційних передумов для повноцінної реалізації економічного потенціалу міста.

- Зростання рівня забруднення природного середовища внаслідок відставання темпів модернізації очисних споруд і впровадження нових технологій уловлення, переробки й утилізації шкідливих речовин від темпів збільшення техногенного навантаження.

Виходячи з оцінки тенденцій соціально-економічного розвитку м. Києва та України в цілому, прогнозу ймовірності впливу зовнішніх і внутрішніх політичних, економічних та інших чинників, основні ризики та загрози для розвитку міста в 2009 році пов'язані з рецесією економіки, підвищенням цін на природний газ, збереженням негативної зовнішньоекономічної кон'юнктури.

За прогнозами фахівців Міністерства економіки України, в першому півріччі 2009 року в Україні очікується подальше згортання інвестиційної активності. Поліпшення ситуації найбільш ймовірне в другій половини 2009 року. У випадку, якщо Україна за тисячу кубометрів газу сплачуватиме понад 230 доларів, слід очікувати підвищення цін на пальне для підприємств і населення, на електроенергію, на залізничні перевезення для суб'єктів підприємницької діяльності. За таких умов виробництво скоротиться не лише у тих видах економічної діяльності, які задовольняють зовнішній попит, але й у внутрішньо орієнтованих галузях. Для м. Києва існують наступні ризики:

- подальше скорочення виробництва в металургійному комплексі України по ланцюгу міжгалузевих зв'язків викличе падіння попиту на гірничо-рудне та гірничо-шахтне устаткування, залізничні послуги, продукцію відповідних машинобудівних компаній. Насамперед, це негативно позначиться на обсягах замовлень на продукцію ДП "Дарницький вагоноремонтний завод", ЗАТ "Укрвторчермет", ДП "Завод "Арсенал" (який нині практично не має укладених договорів на реалізацію готової продукції у 2009 році) та ряд інших підприємств;

- скорочення попиту на житло та комерційну нерухомість матиме схожі до вищеназваних ланцюгові ефекти стосовно столичних підприємств (у т. ч. "бюджетоутворюючих"), що спеціалізуються на випуску інших неметалевих виробів, окремих видах продукції хімічної та машинобудівної промисловості (ВАТ "Завод ЗБК ім. С. Ковальської", АК ХК "Київміськбуд", ВАТ "ДБК-4", ТОВ "Кнауф Гіпс Київ", ЗАТ "Отіс");

- очікування подальшого знецінення гривні, її конвертація у валюту, зокрема з метою резервації коштів, необхідних для погашення валютних кредитів, негативно позначаться на платоспроможному попиті населення, що відобразиться на сфері послуг (операції з нерухомим майном, оренда, фінансова діяльність, страхування, індивідуальні послуги тощо) і роздрібній торгівлі, особливо з реалізації непродовольчих товарів і товарів тривалого вжитку. Головні ризики тут стосуються зайнятості та ринку праці, оскільки саме в перелічених видах діяльності працює значна частина населення столиці. Можливе погіршення ситуації на ринку праці пов'язується теж із відсутністю адекватної нормативно-правової підтримки з боку держави: немає Державної програми зайнятості населення на 2008 - 2009 роки, Державної програми розвитку трудового потенціалу на період до 2010 року, не вирішене питання надання допомоги регіонам та визначення на загальнодержавному рівні механізму фінансування заходів сприяння зайнятості в умовах масового вивільнення працівників;

- критичне погіршення фінансового стану підприємств житлово-комунального господарства міста у разі збереження діючих тарифів.

У випадку реалізації перелічених ризиків у 2009 році можна очікувати такі взаємообумовлюючі реакції: вивільнення працівників із промислових підприємств та підприємств сфери послуг, зростання рівня безробіття, збільшення заборгованості по виплаті заробітної плати, зниження реальних грошових доходів населення; зменшення надходжень до міського бюджету від податку з доходів фізичних осіб; зменшення надходжень до Державного бюджету України та неспроможність на належному рівні профінансувати субвенцію на виконання столичних функцій, на реалізацію заходів Програми підготовки та проведення в м. Києві фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу , інших державних програм; скорочення обсягів фінансування та відставання від запланованого графіка спорудження об'єктів транспортної й інженерної інфраструктури м. Києва.

На вирішення цих проблем і ризиків спрямовані заходи, передбачені Програмою соціально-економічного розвитку м. Києва на 2009 рік.

II. Пріоритетні цілі та завдання діяльності міської влади на 2009 рік

Стратегічною метою міської влади є створення якісного та безпечного середовища життєдіяльності населення м. Києва, гідних умов життя і рівних можливостей для всебічного розвитку кожного киянина, побудова конкурентоспроможної економіки, яка забезпечить продуктивну, високооплачувану зайнятість та фінансово-бюджетні ресурси, необхідні для сталого розвитку міста, ефективного виконання ним столичних функцій.

На 2009 рік визначено наступні пріоритетні цілі та завдання діяльності міської влади, спрямовані на реалізацію поставленої мети, зменшення негативного впливу фінансово-економічної кризи, недопущення подальшого розгортання кризових явищ та створення сприятливих умов для посткризового розвитку, що враховують реальні ресурсні можливості міста, включаючи бюджетні ресурси, можливості залучення інвестиційних ресурсів, банківських кредитних ресурсів, ресурсів підприємств і організацій, ресурсів національного та міжнародного ринків капіталу:

- розбудова та модернізація міської інфраструктури в контексті підготовки та проведення в м. Києві фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу

Діяльність міської влади щодо реалізації цієї цілі насамперед буде спрямована на приведення у відповідність до концепції мобільності транспортної інфраструктури та інженерних мереж міста, приведення до вимог УЄФА об'єктів спортивної інфраструктури, розвиток медичної інфраструктури, туристичної інфраструктури, в т. ч. будівництво готелів, удосконалення інформаційної інфраструктури.

У рамках підготовки до проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу будуть максимально використані можливості залучення інвестицій і створення нових робочих місць для компенсації звільнень у промисловості та будівельній галузі. Реалізація ряду інфраструктурних проектів щодо будівництва та реконструкції стадіонів, спортивних комплексів, проектування, будівництва та реконструкції аеропортів, дорожньо-транспортної мережі тощо сприятиме розширенню внутрішнього ринку за рахунок переорієнтації на нього експортоорієнтованих видів діяльності та пов'язаних із ними виробництв, формуватиме попит на продукцію київських виробників. Існують значні можливості стимулювання підприємницької діяльності шляхом сприяння залученню основними підрядниками малих і середніх підприємств.

- підвищення якості життя киян

Реалізація цілі передбачає підвищення ефективності соціального захисту та якості надання соціальних послуг населенню, пристосування міського середовища до потреб осіб із вадами фізичного розвитку, проведення модернізації системи охорони здоров'я, розвиток медичного обслуговування на засадах загальної лікарської практики (сімейної медицини), формування сучасної й якісної системи освіти та підготовки кадрів, розвиток культури, фізичної культури та спорту, створення ринку доступного житла та конкурентного середовища на ринку житлово-комунальних послуг, сталий розвиток довкілля.

Першочерговим завданням є мінімізація негативних соціальних наслідків фінансово-економічної кризи шляхом посилення підтримки найуразливіших верств населення, недопущення високого рівня безробіття за рахунок створення нових робочих місць, організації громадських робіт, стимулювання роботодавців до збереження кадрового потенціалу та працевлаштування випускників навчальних закладів, а також дотримання принципу соціальної відповідальності бізнесу, що передбачає збільшення відрахувань з високорентабельного бізнесу (шляхом запровадження диференційованих тарифів на комунальні послуги, диференціації орендної плати за земельні ділянки та ін.) на реалізацію соціальних програм.

- поліпшення інвестиційного та підприємницького клімату

З метою досягнення цілі міська влада забезпечить формування сприятливого інвестиційного середовища, створить організаційні передумови та дієві механізми залучення інвестицій в інноваційний розвиток економіки й інвестиційні проекти зі значним економічним, соціальним або бюджетоформуючим ефектом. Буде усунено зайві бар'єри для підприємництва за рахунок подальшого вдосконалення регуляторної політики, забезпечення функціонування міського Центру "Єдиний офіс" з видачі документів дозвільного характеру за принципом організаційної єдності, вдосконалено механізми організаційної, інформаційної, фінансово-кредитної підтримки інноваційне активних, ресурсозберігаючих і соціальне значущих виробництв, а також конкретних проектів, які мають високий мультиплікативний ефект (у т. ч. з точки зору забезпечення зайнятості) та бюджетну віддачу.

- розвиток високотехнологічного, наукоємкого виробництва

Виконання зазначеної цілі забезпечуватиметься шляхом підвищення технологічного рівня промислового виробництва, його ресурсоефективності, формування інноваційної інфраструктури та системи трансферу технологій, спрямованої на перетворення винаходів і технологічних відкриттів у комерціалізований продукт, його подальше впровадження у виробництво.

В умовах фінансово-економічної кризи міською владою запроваджено режим жорсткої економії бюджетних коштів та посилено контроль за видатками на всіх рівнях управління містом, передбачено концентрацію видатків розвитку, насамперед, на фінансуванні суспільне важливих проектів з розвитку інфраструктури (транспортної, комунальної), модернізації житлово-комунального господарства, активізовано додаткові джерела надходжень коштів на ці потреби.

Загальний очікуваний ефект від реалізації програмних цілей і антикризових заходів відображає прогноз розвитку міста Києва. Згідно з ним у 2009 році валовий регіональний продукт зросте на 2,0 % (порівнюючи, за оптимістичним варіантом прогнозу основних макроекономічних показників економічного і соціального розвитку України на 2009 рік, схваленого постановою КМУ від 17.12.2008 N 1105, зростання обсягів ВВП України становитиме 0,4 %). Основні прогнозні макропоказники економічного та соціального розвитку м. Києва на 2009 рік подані в додатку.

III. Основні напрями соціально-економічного розвитку м. Києва

3.1. Ресурсне забезпечення розвитку міста

3.1.1. Фінансово-бюджетна політика

Цілями діяльності міської влади є підвищення ефективності фінансово-бюджетної політики, забезпечення стабільного функціонування бюджетної системи в умовах фінансово-економічної кризи шляхом зміцнення доходної бази бюджетів усіх рівнів, підвищення ефективності, оптимізації використання бюджетних коштів та посилення бюджетної дисципліни.

Фінансово-бюджетна політика - це основний інструмент регулювання та стимулювання економічних і соціальних процесів у місті, що реалізується за рахунок бюджетних ресурсів, власних коштів підприємств, установ та організацій, кредитних ресурсів, коштів позабюджетних фондів та коштів іноземних інвесторів.

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- забезпечення виконання затверджених бюджетних показників по податках, зборах та обов'язкових платежах до бюджету м. Києва - ДПА, ГФУ, ГУЕІ, ГУКВМ, ГУЗР, ГУЗПР, ГУЖЗ;

- забезпечення виконання запланованих надходжень до бюджету розвитку від відчуження майна, що знаходиться у комунальній власності міста, продажу землі та сплати дивідендів, нарахованих на акції (частки, паї) господарських товариств, що перебувають у власності територіальної громади міста - ГУКВМ, ГУЗР;

- забезпечення своєчасної та в належних розмірах сплати фізичними та юридичними особами податків, зборів та обов'язкових платежів до місцевого бюджету - ДПА;

- активізація додаткових джерел надходження коштів до бюджету міста: шляхом запровадження єдиного прозорого механізму сплати коштів за надання послуг по розміщенню тимчасових споруд і малих архітектурних форм - ГУМАДМС, КП "Київське інвестиційне агентство";

- спрямування коштів бюджету розвитку на вирішення найактуальніших проблемних питань розвитку міста - ГФУ;

- удосконалення внутрішнього фінансового контролю - ГУВФКА;

- забезпечення проведення постійного контролю за додержанням головними розпорядниками бюджетних коштів процедур закупівель товарів, робіт і послуг відповідно до вимог чинного законодавства з метою раціонального використання бюджетних коштів - ГУВФКА;

- посилення відповідальності керівників підприємств комунальної власності міста за виконання фінансових планів і використання фінансових ресурсів - ГУКВМ;

- реалізація (відповідно до визначених повноважень) антиінфляційної політики, недопущення необґрунтованого зростання рівня цін шляхом:

- удосконалення тарифної політики - ГУЦП;

- посилення контролю за правильністю формування та застосування цін і тарифів на продукцію та послуги, які виробляються та надаються підприємствами, що займають монопольне становище на регіональному ринку м. Києва - ГУЦП;

- недопущення безпідставного зростання цін і тарифів на товари та житлово-комунальні послуги - ГУЦП;

- поглиблення співробітництва з міжнародними фінансовими організаціями щодо залучення кредитних ресурсів для розбудови соціальної, інженерно-транспортної інфраструктури - ГФУ, ГУЕІ;

- забезпечення у повному обсязі фінансування з міського бюджету заходів Державної цільової програми з підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу у м. Києві , що сприятиме економічному зростанню, створенню нових робочих місць - ГФУ.

Очікувані результати:

- стабільне функціонування бюджетної системи;

- виконання показників по надходженнях від відчуження майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Києва, затверджених бюджетом м. Києва на 2009 рік ;

- підвищення ефективності використання бюджетних коштів, що дозволить сконцентрувати фінансові ресурси, необхідні для вирішення головних проблем у транспортній, житлово-комунальній та соціальній сферах, створити передумови для посилення конкурентоспроможності економіки міста;

- покращення фінансових показників діяльності суб'єктів господарювання, що створені за участю територіальної громади м. Києва.

3.1.2. Інвестиційна політика

Цілями міської влади є формування сприятливого інвестиційного середовища та розвиток інвестиційного ринку, що передбачає створення організаційних передумов і дієвих механізмів залучення інвестицій в інноваційний розвиток економіки й інвестиційні проекти зі значним економічним, соціальним або бюджетоутворюючим ефектом.

Стратегія інвестиційної та зовнішньоекономічної політики міської влади зорієнтована на прогнозні експертні оцінки про стабілізацію у другій половині 2009 року економічної ситуації в більшості розвинутих країн, що супроводжуватиметься відновленням інвестиційного попиту на прибуткові швидкоокупні бізнес-проекти з метою часткової компенсації втрачених доходів. За умови послідовного виконання Києвом плану підготовки до Євро-2012 та відповідної рекламно-інформаційної діяльності, спрямованої на просування позитивного іміджу міста, очікується відновлення втрачених позицій у світових рейтингах інвестиційної привабливості та залучення інвестиційного капіталу передусім на розвиток соціальної, інженерно-транспортної, офісної, торговельної, готельно-туристичної інфраструктури, а також у сферу IP-технологій і високотехнологічне машинобудування.

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- реалізація заходів, спрямованих на зростання обсягів інвестиційних ресурсів та створення сприятливого інвестиційного клімату в м. Києві:

- проведення реєстрації іноземних інвестицій та договорів спільної діяльності за участю іноземних інвесторів - ГУЕІ;

- аналіз стану та тенденцій залучених і зареєстрованих іноземних інвестицій та їх реалізації - ГУЕІ;

- аналіз стану та тенденцій спільної інвестиційної діяльності за участю іноземних інвесторів - ГУЕІ;

- проведення моніторингу стану виконання вимог законодавства у сфері інвестиційної діяльності - ГУЕІ;

- організація та проведення тендерів на закупівлю товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти - ГУЕІ;

- розробка інформаційних матеріалів та інформування широкого загалу інвесторів про реалізацію інвестиційних проектів у м. Києві - ГУЕІ;

- участь у міжнародних та всеукраїнських виставкових заходах (конференціях, симпозіумах, круглих столах тощо) з метою формування та просування позитивного іміджу міста - ГУЕІ;

- подальше залучення вітчизняних та іноземних інвестицій в економіку м. Києва, в т. ч. для забезпечення успішного проведення у м. Києві фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу:

- організація та проведення інвестиційних конкурсів для забезпечення збалансованого розвитку м. Києва - ГУЕІ;

- підготовка розпорядчих документів (розпоряджень, рішень, положень тощо), спрямованих на створення прозорого механізму проведення інвестиційних аукціонів - ГУЕІ;

- укладання інвестиційних договорів з підприємствами, організаціями та установами щодо розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста та контролю за їх реалізацією - ГУЕІ;

- залучення інвестиційних ресурсів у рамках виконання Міської цільової програми підготовки та проведення в м. Києві фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу - ГУЕІ;

- спрощення процедури погодження та скорочення строків проходження дозвільної документації на будівництво готельної, транспортної та інженерної інфраструктури міста в рамках виконання Міської цільової програми підготовки та проведення в м. Києві фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу , реалізація інших стимулюючих заходів - ГУЕІ, ГУПНТІП;

- розробка механізмів залучення приватних інвестицій у будівництво та реконструкцію об'єктів міської транспортної та інженерної інфраструктури з використанням концесії - ГУЕІ, ГУЖГ, ГУТЗ;

- розвиток системи зовнішніх запозичень на потреби капітального будівництва, транспорту, впровадження енерго- й ресурсозберігаючих технологій - ГФУ, ГУЕІ;

- збільшення інвестиційних пропозицій міською владою за рахунок об'єктів незавершеного будівництва, територій непрацюючих промислових підприємств, неефективно використовуваних земельних ділянок, проектів комплексної реконструкції і реновації територій - ГУЖГ, РДА, ГУЕІ;

- участь у розробці розширеного механізму залучення в економіку та розвиток виробничої та невиробничої інфраструктури міста вітчизняних інвестицій, коштів суб'єктів підприємницької діяльності всіх форм власності та кредитних ресурсів:

- проведення моніторингу інвестиційних пропозицій структурних підрозділів КМДА, РДА, суб'єктів господарювання - ГУЕІ;

- розробка заходів із залучення приватних інвестицій для фінансування загальноміських програм, спрямованих на забезпечення соціально-економічного та культурного розвитку м. Києва - ГУЕІ;

- формування та організація виконання завдань щодо залучення коштів до цільового фонду спеціального фонду міського бюджету:

- залучення коштів інвесторів (забудовників) на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури та коштів, що сплачуються в порядку компенсації за інженерну підготовку території - ГУЕІ;

- залучення коштів, що надходять відповідно до умов інвестиційних угод - ГУЕІ;

- залучення коштів від плати за тимчасове використання місць (для розташування об'єктів зовнішньої реклами), які перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Києва - ГУЕІ;

- залучення коштів на розвиток житлового будівництва та коштів від продажу загальної площі жилих будинків - ГУЕІ;

- вивчення можливостей укладання угоди регіонального розвитку з чітко визначеною інвестиційною складовою, паритетом участі в її реалізації центральних і місцевих органів влади, органів місцевого самоврядування та критеріями оцінки результативності - КМДА.

Очікувані результати:

- зростання рівня зайнятості населення завдяки збільшенню кількості впроваджених інвестиційних проектів і створенню нових підприємств, що у 2009 році вийдуть на ринок праці;

- активізація інвестиційної діяльності, спрямованої на подолання кризових явищ в економіці, зокрема у сфері будівництва;

- зміцнення та диверсифікація загальної структури інвестицій за видами економічної діяльності;

- підвищення здатності суб'єктів інвестиційної діяльності адаптуватися до ситуативних змін в економіці;

- зміцнення соціального партнерства між інвесторами (забудовниками) та київською міською владою;

- оновлення міської інфраструктури за рахунок реалізації програм у сфері транспорту, будівництва, комунального та житлового господарства, екології;

- забезпечення процесу реновації окремих територій м. Києва;

- підвищення привабливості міста для життєдіяльності та здійснення інвестиційної діяльності;

- освоєння інвестицій в основний капітал за рахунок усіх джерел фінансування в обсязі 47,1 млрд. грн.;

- чистий притік прямих іноземних інвестицій в обсязі 281 млн. дол. США.

3.1.3. Забезпечення ефективного управління комунальним майном територіальної громади м. Києва

Цілями міської влади є підвищення якості й ефективності управління комунальним майном територіальної громади м. Києва, проведення прозорої та справедливої приватизації об'єктів державного та комунального майна з метою підвищення ефективності їх подальшого функціонування, а також збільшення бюджетних надходжень від приватизації та використання комунального майна задля вирішення соціальних проблем розвитку міста.

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- підвищення ефективності управління майном територіальної громади м. Києва:

- проведення оцінки фінансово-господарської діяльності товариств, пакети акцій (частка) яких перебувають у власності територіальної громади м. Києва - ГУКВ;

- посилення відповідальності керівників комунальних підприємств за виконання показників фінансових планів - ГУКВ;

- вдосконалення нормативно-правової бази, якою регулюються питання управління корпоративними правами територіальної громади, а також процедур оренди комунального майна - ГУКВ;

- проведення аналізу стану розрахунків з орендарями комунального майна, вжиття ефективних заходів щодо стягнення заборгованості, зокрема посилення претензійної роботи на підприємствах - балансоутримувачах - ГУКВ;

- здійснення приватизаційних процесів згідно з Програмою приватизації комунального майна територіальної громади міста Києва на 2007 - 2010 роки , затвердженої рішенням Київради N 62/723 від 08.02.2007:

- проведення приватизації об'єктів, подальше перебування яких у державній власності та власності територіальної громади м. Києва є недоцільним з точки зору їх соціальної значимості й економічної ефективності - РВФДМУ, ГУКВ;

- продаж на аукціоні пакетів акцій господарських товариств, які неефективно здійснюють господарську діяльність, отримали незадовільні фінансово-економічні показники і мають в статутних фондах частку територіальної громади м. Києва, що не дозволяє впливати на управління господарськими товариства - ГУКВ;

- посилення контролю за станом виконання умов договорів купівлі-продажу державного майна та комунального майна територіальної громади м. Києва, укладених у процесі його приватизації - РВФДМУ, ГУКВ;

- висвітлення у засобах масової інформації процесів реформування відносин власності (використання медіа-ресурсів міської влади, проведення прес-конференцій керівників структурних підрозділів органів виконавчої влади тощо) - ГУКВ, ГУПВЗМІЗГ;

- сприяння протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств, насамперед тих, які мають важливе соціальне чи бюджетоутворююче значення для міста - ГУКВ, МВС.

Очікувані результати:

- виконання показників по надходженнях від відчуження майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Києва, затверджених бюджетом м. Києва на 2009 рік ;

- забезпечення затверджених надходжень від плати за оренду цілісних майнових комплексів та іншого державного майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади, до бюджету м. Києва;

- поліпшення фінансових показників господарської діяльності підприємств, організацій та установ, що належать до комунальної власності територіальної громади м. Києва, а також утворених за участю майна територіальної громади м. Києва.

3.2. Поліпшення міського середовища життєдіяльності, розвиток інфраструктури

3.2.1. Розвиток дорожньо-транспортної інфраструктури

Ціллю міської влади є формування ефективного дорожньо-транспортного комплексу, спроможного забезпечити в повному обсязі потреби м. Києва в перевезеннях пасажирів і наданні інших транспортних послуг, реалізувати переваги транспортно-географічного розташування міста на перетині міжнародних транспортних коридорів.

Розширення площі житлових масивів, особливо в лівобережній частині міста, збільшення чисельності населення та підвищення його мобільності, швидке зростання парку приватного автотранспорту обумовили поглиблення невідповідності між пропускною спроможністю транспортної мережі та потребами в ній, загострили проблеми швидкого, зручного та безпечного транспортного сполучення між усіма функціональними зонами столиці. Виходячи з системного аналізу можливих шляхів подолання перелічених проблем з урахуванням передового світового досвіду, пріоритетами розвитку транспортного комплексу столиці будуть:

- прискорений розвиток швидкісного електричного пасажирського транспорту (метрополітену, швидкісного трамваю, міської електрички) та оптимізація маршрутів автобусного сполучення (зменшення кількості маршрутних таксі, впровадження експресних комфортабельних маршрутів);

- перехід від вибіркової реконструкції окремих, найбільш перевантажених елементів вулично-шляхової мережі до комплексної реконструкції та будівництва магістралей, транспортних вузлів у різних рівнях, автодорожніх тунелів;

- відмова від суміщення у вулично-шляховій мережі транзитних і міських автотранспортних потоків, створення системи обхідних магістралей у межах міжнародних транспортних коридорів.

Фінансово-економічна криза пов'язана з ризиком зменшення надходжень до бюджетів різних рівнів, а отже і звуженням можливостей фінансування капітального будівництва. За таких умов у 2009 році зусилля міської влади насамперед будуть спрямовані на першочергове фінансування започаткованих у попередні роки інфраструктурно-інвестиційних проектів з великим ступенем готовності та значним соціальним ефектом, забезпечення підготовки транспортного комплексу м. Києва до проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу.

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- будівництво та розвиток метрополітену:

- завершення спорудження станцій "Деміївська", "Голосіївська", "Васильківська" Куренівсько-Черноармійської лінії метрополітену - ГУТ;

- розпочати будівництво дільниці Подільсько-Вигурівської лінії метрополітену від ст. м. "Глибочицька" до ст. м. "Райдужна" з відгалуженням у бік ж/м Вигурівщина-Троещина у складі Подільського мостового переходу та дільниці Лівобережної лінії метрополітену Троєщина-Осокорки (I черга) від ст. "Милославська" до ст. "Проспект Ватутіна" з I пусковим комплексом електродепо "Троєщина" - ГУТ;

- придбання обладнання та рухомого складу метрополітену - ГУТ;

- впровадження сучасних систем управління метрополітеном, створення центру моніторингу та системи відеонагляду з метою виявлення та попередження аварійних і позаштатних ситуацій, локалізації та ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного характеру - ГУТ;

- реалізація інфраструктурно-інвестиційних проектів, спрямованих на створення збалансованої опорної наземної транспортної мережі, в т. ч. інфраструктури громадського транспорту, та підвищення її пропускної спроможності (розвиток транспортних вузлів, багаторівневих розв'язок, транспортних терміналів, автостоянок тощо), зокрема:

- продовження робіт по будівництву Подільського мостового переходу через р. Дніпро та вул. Здолбунівської - ГУТ;

- продовження робіт по реконструкції транспортних розв'язок на Московській площі та на перетині Дніпровської набережної і просп. Возз'єднання, по підготовці до реконструкції транспортної розв'язки на Київському півкільці (Жулянський шляхопровід) - ГУТ;

- продовження комплексної реконструкції лінії швидкісного трамваю від вул. Старовокзальної до Великої Кільцевої дороги - ГУТ;

- розпочати роботи по реконструкції трамвайної лінії на ділянці від вул. Міської до вул. Селянської у Пущі-Водиці - ГУТ;

- завершення будівництва тролейбусної лінії від Амурської площі по вулицях О. Трутенка, Академіка Вільямса, Маршала Якубовського до вул. В. Касіяна - ГУТ;

- забезпечення оптимального рівня насичення транспортних маршрутів зупинковими комплексами, павільйонами очікування, іншими об'єктами транспортної інфраструктури - ГУТ;

- удосконалення, розвиток, раціоналізація системи платного паркування, будівництво багатоповерхових паркінгів, у т. ч. біля кінцевих станцій метрополітену та в місцях пересадочних вузлів, впровадження комплексної програми "Єдиний паркувальний простір міста Києва" - ГУТ;

- забезпечення оптимальної кількості та технічного стану громадського транспорту шляхом оновлення, модернізації та поповнення його парку (придбання нових автобусів, тролейбусів, вагонів трамваю, електропоїздів для міських перевезень залізницею та вагонів фунікулеру), підвищення інноваційності, екологічності транспорту - ГУТ;

- розвиток та вдосконалення маршрутної мережі міста шляхом оптимізації діючих, ліквідації нераціональних і введення нових маршрутів на основі системних досліджень пасажиропотоків:

- запровадження проекту "Від Троєщини до правого берегу за 20 хвилин" (міська електричка) - ГУТ;

- створення пріоритетних умов для руху міського громадського транспорту (виділення окремих смуг руху на вулицях, будівництво відкритих "кишень", організація експресних маршрутів) - ГУТ;

- впровадження одностороннього руху на окремих вулицях м. Києва - ГУТ;

- оптимізація управління транспортними процесами та потоками (вдосконалення автоматизованої системи диспетчерського управління міським наземним пасажирським транспортом м. Києва (АСКДР) із використанням сучасних автоматизованих систем і технічних засобів регулювання дорожнього руху, запровадження відеоконтролю, інтелектуальної системи управління транспортом тощо) - ГУТ;

- упорядкування руху велосипедистів по спеціально відведених і розмічених доріжках (облаштування велосипедних доріжок, особливо в нових районах зі сприятливим рельєфом) - ГУТ;

- поліпшення фінансового стану транспортних підприємств, серед іншого, за рахунок збільшення доходів від непрофільної діяльності (оренда, реклама), підвищення прозорості одержання та розподілу прибутків, удосконалення механізмів обліку пасажиропотоків і компенсації втрат від пільгового перевезення пасажирів - ГУТ;

- впровадження електронної системи контролю на базі використання електронного компостера - ГУТ.

Очікувані результати:

- підвищення рівня пропускної спроможності й експлуатаційної надійності основних засобів і систем метрополітену, безпеки руху поїздів, а також культури обслуговування пасажирів;

- збільшення протяжності тролейбусних ліній на 8,5 км, трамвайних колій - на 20,2 км;

- підвищення інтенсивності руху громадського транспорту до 60 одиниць на годину по вулицях з окремою смугою для пасажирського транспорту;

- збільшення пропускної спроможності автошляхів (зокрема вулиць з одностороннім рухом - на 30 %), зменшення кількості заторів на дорогах і мостах, скорочення пробігу транспортних засобів за рахунок оптимізації маршрутів і графіка руху, що дозволить зекономити моторесурс, знизити витрати пально-мастильних матеріалів, а також викиди автотранспортом шкідливих речовин в атмосферне повітря;

- зростання якості надання транспортних послуг, підвищення безпечності руху транспорту та пішоходів;

- дотримання графіків підготовки транспортного комплексу м. Києва до проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу.

3.2.2. Комунальне господарство. Модернізація та розбудова інженерних мереж

Цілями міської влади є реформування організаційно-економічного механізму та проведення модернізації інфраструктурного потенціалу комунального господарства міста, перехід на економічно ефективну, ресурсозберігаючу й екологічно безпечну модель його розвитку, поліпшення таким чином якості обслуговування населення.

В умовах фінансово-економічної кризи бюджетні ресурси будуть спрямовані на фінансування реконструкції та будівництва насамперед найважливіших об'єктів, що забезпечують життєдіяльність міського господарства, мають вагомий соціальний ефект, або ж подальша експлуатація яких може призвести до виникнення масштабних надзвичайних ситуацій (аварійного викиду неочищених каналізаційних стоків, отруйних, радіоактивних речовин), а також на впровадження новітніх високоефективних технологій водоочистки, водопостачання та водовідведення, утилізації відходів.

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- підвищення якості, надійності, ресурсо- й енергоефективності надання послуг водопостачання та водовідведення:

- будівництво другої (дублюючої) нитки Головного міського каналізаційного колектора, що дозволить провести ремонтно-відновлювальні роботи на нині діючому колекторі, забезпечить надійне відведення стоків всієї правобережної частини міста - ГУКБ;

- будівництво Південно-Західного каналізаційного колектора, що забезпечить водовідведення існуючої та перспективної забудови південно-західної частини м. Києва та приміської зони - ГУКБ;

- реконструкція Бортницької станції аерації - ГУКБ;

- проведення аварійно-відновлювальних робіт на Позняківському каналізаційному колекторі, каналізаційному колекторі на проспекті 40-річчя Жовтня - ГУКГ;

- реконструкція Деснянської водопровідної станції - Мінжитлокомунгосп, ГУКГ;

- підвищення якості водопідготовки: використання високоефективних реагентів, коагулянтів, катіонних і аніонних флокулянтів, фільтруючих матеріалів і сорбентів - ГУКГ, ВАТ "АК "Київводоканал";

- забезпечення обслуговування та ремонту бюветних комплексів - ГУКГ, РДА;

- здійснення організаційних заходів щодо запобігання виникненню аварій і надзвичайних ситуацій, підтримання в робочому стані обладнання, технічних засобів і оснащення, необхідних для їх ліквідації - ГУКГ, ВАТ "АК "Київводоканал";

- завершення робіт на пускових об'єктах водопостачання та водовідведення в мікрорайонах малоповерхової забудови - РДА;

- забезпечення санітарної очистки міста:

- впровадження технології роздільного збирання побутових відходів, закупка контейнерів, спецавтомобілів, іншого необхідного обладнання, проведення відповідної роз'яснювально-інформаційної роботи - ГУКГ, ГУОН;

- реконструкція та технічне переоснащення полігону твердих побутових відходів N 5 в с. Підгірці - ГУКГ;

- впорядкування існуючих сміттєзвалищ, посилення контролю за вивозом будівельних відходів на несанкціоновані звалища - ГУКГ, ГУМВС;

- виконання заходів Програми будівництва стаціонарних громадських туалетів на період 2008 - 2011 років - ГУКГ;

- влаштування громадських туалетів модульного типу - ГУКГ;

- розвиток зеленої зони, парків і скверів:

- проведення інвентаризації земель зеленого господарства м. Києва: встановлення зовнішніх меж, винесення їх у натуру, оформлення документів землекористування (державний акт) на земельні ділянки загального користування (парки, сквери, міські ліси тощо) - ГУЗР, КО "Київзеленбуд";

- реконструкція парків Вічної Слави, парку "Нивки", парку Перемоги, меморіального парку "Бабин Яр", парків "Орлятко", "Тампере" та "Юність", проведення капітального ремонту об'єктів благоустрою зеленого господарства згідно з розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 31.08.2007 N 1140 "Про створення у м. Києві нових парків, скверів і квітників"- КО "Київзеленбуд";

- реконструкція Голосіївського парку ім. М. Т. Рильського - Голосіївська РДА;

- реалізація щорічних заходів із прочищення та проріджування насаджень лісопаркових господарств, догляду за декоративними деревами й кущами - КО "Київзеленбуд";

- забезпечення протипожежної безпеки: утримання в належному стані спеціальної техніки, авіаційне патрулювання, утримання штату лісової охорони та пожежних сторожів, влаштування мережі мінералізованих смуг і протипожежних резервів, виготовлення та встановлення наочної природоохоронної і протипожежної агітації - КО "Київзеленбуд";

- розвиток виробничої бази міського декоративного розсадника й теплично-оранжерейного господарства, вдосконалення техніки вирощування садибного матеріалу декоративних дерев і кущів, проведення відповідних наукових досліджень - КО "Київзеленбуд";

- забезпечення інженерного захисту територій:

- здійснення постійного моніторингу стану зсувонебезпечних ділянок - ВАТ "СУППР";

- проведення комплексу протизсувних заходів і укріплювальних робіт на Дніпровському схилі біля Пішохідного мосту, схилах парку Вічної Слави, схилах навколо Свято-Макаріївської церкви, схилах Божкового Яру - ВАТ "СУППР";

- виконання робіт з поточного ремонту існуючих гідротехнічних і зсувоукріплювальних споруд (запарювання тріщин, очищення відкритих лотків у штольнях від наносів ґрунту, чищення водозбірних і водовідвідних лотків, водозливів і дренажів тощо) - ВАТ "СУППР";

- охорона, утримання й експлуатація внутрішніх водойм:

- виконання щорічних заходів із благоустрою об'єктів водного господарства, створення прибережно-захисних смуг - ДКП "Плесо";

- розроблення проектів відведення земельних ділянок і надання актів на право користування земельними ділянками по об'єктах ДКП "Плесо" - ГУЗР;

- розчистка Русанівського каналу - ДКП "Плесо";

- сприяння діяльності КП "Водно-інформаційний центр", що здійснює різноманітні просвітницькі заходи екологічної тематики, цільову освітню підготовку учнів київських шкіл - ГУКГ;

- здійснення економічно обґрунтованої тарифної політики - ГУЦП.

Очікувані результати:

- зменшення ризику виникнення надзвичайних техногенно-екологічних ситуацій;

- скорочення втрат води у водопровідно-каналізаційних мережах;

- покращення якості питної води;

- впровадження системи роздільного збирання відходів, зменшення за рахунок цього на 30 - 40 % кількості відходів, що потребують утилізації;

- зменшення негативного впливу комунального господарства міста на довкілля.

3.2.3. Житлова політика, стабілізація роботи будівельної галузі

Ціллю міської влади є забезпечення населення доступним, якісним і комфортним житлом.

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- реалізація комплексу заходів, спрямованих на подолання наслідків фінансової кризи в будівельній галузі, впровадження механізмів підтримки забудовників - ГУЖЗ;

- поліпшення інвестиційного клімату та конкуренції в будівельній галузі, стимулювання будівництва житла економ-класу:

- вдосконалення системи надання дозвільної документації (пов'язаної із виділенням земельних ділянок для будівництва нового житла, оформленням проектно-кошторисної документації тощо) за принципом організаційної єдності з одночасним посиленням контролю за цільовим використанням і дотриманням графіків будівництва - ГУМАДМС, ГУЗР;

- скорочення термінів розгляду дозвільних документів, пов'язаних із будівництвом бюджетних житлових будинків, соціального і доступного житла, реконструкцією гуртожитків під нове житло - ГУМАДМС, ГУЗР;

- формування житлового фонду соціального призначення, створення умов для будівництва або придбання житла громадянами, які потребують поліпшення житлових умов відповідно до чинного законодавства:

- розробка проектно-кошторисної документації, відведення земельних ділянок для будівництва соціального житла, що надаватиметься в оренду малозабезпеченим та іншим пільговим категоріям населення - ГУЖЗ, ГУМАДМС, ГУЗР;

- запровадження технічних і організаційних заходів, спрямованих на зменшення собівартості будівництва соціального житла, зокрема, шляхом відміни платежів при зборі вихідних даних (технічних умов, погоджень і т. п.), платежів за оренду та користування земельною ділянкою тощо - ГУЗР, ГФУ, ГУЖЗ, ГУМАДМС;

- будівництво житла для пільгових категорій населення (багатодітних сімей, хворих ТБЦ, інвалідів війни та учасників бойових дій, членів сімей загиблих, дітей-сиріт) - ГУЖЗ;

- формування житлового фонду соціального призначення шляхом будівництва нового житла - ГУЖЗ;

- реалізація різноманітних схем спільного фінансування будівництва житла за кошти міського бюджету та населення (50/50; 40/60; 30/70 залежно від рівня доходів громадян) - ГУЖЗ;

- поліпшення якості житлового фонду та послуг з його обслуговування:

- виконання заходів програми ремонту житлового фонду комунальної власності територіальної громади м. Києва (заходи "Твій дім, твоє подвір'я"), програми ремонту житлових будинків інших форм власності, впровадження програм капітального ремонту житлових будинків, мешканці яких створили або мають намір створити об'єднання співвласників багатоквартирних будинків - ГУЖГ, РДА;

- проведення заміни або модернізації застарілих і фізично зношених ліфтів згідно з загальноміською Програмою заміни або модернізації ліфтів у житловому фонді м. Києва на 2007 - 2010 роки (Програма "Ліфт") - Мінжитлокомунгосп, ГУЖГ;

- облаштування прибудинкових територій: асфальтування, будівництво дитячих і спортивних майданчиків - ГУЖГ;

- реалізація заходів міських програм "Безпека киян" та "Безпечне житло" - ГУЖГ, РДА;

- впровадження програм заміни внутрішньобудинкових інженерних мереж, відновлення циркуляційних систем централізованого гарячого водопостачання, оснащення житлового фонду загальнобудинковими засобами обліку споживання гарячої води - ГУЖГ, ГУПЕЕ, РДА;

- забезпечення контролю за дотриманням вимог щодо комплексного розвитку мікрорайонів нової забудови (пропорційним будівництвом житла, інженерної інфраструктури, об'єктів соціальної сфери) - ГУМАДМС;

- оптимізація ресурсоспоживання у житлових будинках та на підприємствах житлово-комунального господарства:

- запровадження обов'язкового технологічного обліку води на всіх стадіях її добування, транспортування і реалізації споживачами - ГУЖГ, ГУПЕЕ;

- проведення енергоаудиту й енергопаспортизації, забезпечення моніторингу енергозбереження на підприємствах житлово-комунального господарства - ГУЖГ;

- запровадження системи моніторингу стану аварійних об'єктів житлового фонду та житлово-комунальної інфраструктури - ГУЖГ;

- удосконалення відносин з обслуговування й утримання житлового фонду:

- стимулювання нових форм утримання й експлуатації житлового фонду (передусім об'єднань співвласників багатоквартирних будинків), забезпечення методологічного супроводження діяльності управителів житлових будинків, включаючи навчання відповідних фахівців, урегулювання прав жителів багатоквартирних будинків на прибудинкові території - ГУЖГ;

- оптимізація тарифів на житлово-комунальні послуги - ГУЦП, ГУЖГ.

Очікувані результати:

- стабілізація ситуації у будівельній галузі, введення в експлуатацію 954,2 тис. кв. м загальної площі квартир;

- зменшення площі ветхого й аварійного житлового фонду;

- зменшення обсягу втрат і необлікованих витрат води;

- поліпшення стану та надійності ліфтів у житловому фонді міста;

- збільшення частки загальної площі багатоквартирного житлового фонду, переданої в управління керуючим компаніям, управителям.

3.2.4. Територіальний розвиток міста

Цілями міської влади є створення ефективної системи управління процесами планування та використання території Києва і його приміської зони, забезпечення охорони та рекультивації земельних ресурсів міста.

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- розробка Концепції розвитку м. Києва на період до 2025 року як базового документа для розробки Генерального плану розвитку м. Києва та його приміської зони до 2025 року - ГУМАДМС, ГУЕІ;

- реалізація Програми використання та охорони земель міста Києва на 2006 - 2010 роки :

- складання проекту розмежування земель державної та комунальної власності в м. Києві, встановлення у натурі (на місцевості) меж відповідних земельних ділянок, виготовлення і видача Державного акта на право комунальної власності на землю територіальній громаді м. Києва - ГУЗР;

- проведення комплексу землевпорядних і землеоцінювальних робіт, виготовлення містобудівної документації з підготовки земельних ділянок до продажу - ГУЗР;

- нормативно-методичне та технічне забезпечення формування ринку землі - ГУЗР;

- проведення геодезичних робіт щодо встановлення меж міста та закріплення їх межовими знаками, виготовлення та видача відповідної документації - ГУЗР;

- розробка проектів землеустрою щодо визначення меж прибудинкових територій - ГУЗР;

- розробка проектів землеустрою щодо земельного фонду міста різного функціонального призначення (території природно-заповідного й іншого природоохоронного призначення, сільськогосподарського призначення, оздоровчого призначення, рекреаційного призначення, історико-культурного призначення, прибудинкові території, водний фонд, лісовий фонд) - ГУЗР;

- розробка нормативно-грошової оцінки земель м. Києва, уточнення схеми впливу локальних коефіцієнтів у розрізі економіко-планувальних зон - ГУЗР;

- розробка та запровадження нового порядку визначення орендної плати на землях комунальної та державної власності різного функціонального призначення, економічного механізму раціонального використання території промислових підприємств, що мають значну заборгованість зі сплати земельного податку - ГУЗР;

- розробка схеми визначення ефективного містобудівного використання та зонування спецтериторій - ГУЗР;

- утримання та розвиток Автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру - ГУЗР, КМДА;

- удосконалення нормативно-правового забезпечення протидії самовільній зміні цільового використання земельної ділянки - ГУЗР, ГУМАДМС;

- опрацювання можливостей вилучення земельних ділянок, які неефективно використовуються, промислово-складських територій, територій науково-дослідних і конструкторських установ, опрацювання спільно з Держкомземом і Київською ОДА можливостей, порядку та процедури перенесення окремих промислових підприємств за межі міста - ГУЗР, ГУМАДМС, ГУПНТІП;

- посилення контролю за дотриманням правил благоустрою м. Києва - ГУМАДМС.

Очікувані результати:

- підвищення рівня ефективності використання й охорони земель, удосконалення функціонально-планувальної організації забудови;

- збільшення фінансових надходжень від здачі в оренду та продажу земельних ділянок;

- залучення зовнішніх інвестицій для реалізації інвестиційних проектів на вільних територіях.

3.3. Забезпечення макроекономічної стабілізації, створення сприятливих умов для посткризового розвитку міста

3.3.1. Підтримка розвитку підприємництва

Цілями міської влади є зняття зайвих адміністративних і регуляторних бар'єрів та формування сприятливого підприємницького клімату, прискорення темпів розвитку малого та середнього бізнесу, його структурних трансформацій, що, в свою чергу, сприятиме економічному зростанню, збільшенню надходження податків і зборів, підвищенню зайнятості населення та рівня його доходів.

Діяльність міської влади виходитиме з необхідності: подальшого спрощення реєстраційних процедур; мінімального адміністративного втручання у ведення бізнесу в разі дотримання встановлених норм і правил; забезпечення організаційної, інформаційної та фінансової підтримки інноваційне активних, ресурсозберігаючих і соціальне значущих виробництв, а також конкретних підприємницьких проектів, які мають високий мультиплікативний ефект (у т. ч. з погляду забезпечення зайнятості) та бюджетну віддачу. В умовах фінансово-економічної кризи підтримка розвитку підприємницького сектора розглядається як дієвий механізм протидії негативним явищам на ринку праці міста, резерв створення робочих місць для компенсації звільнень у промисловості та будівельній галузі.

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- зняття зайвих адміністративних і регуляторних бар'єрів на шляху розвитку підприємництва:

- забезпечення діяльності Координаційної ради з питань розвитку підприємництва при Київському міському голові - ГУПРПП, КМДА;

- удосконалення роботи "Єдиного офісу" з надання документів дозвільного характеру (Управління з надання дозвільних та адміністративних послуг), забезпечення функціонування автоматизованої системи взаємодії державних реєстраторів із міськими органами, задіяними у післяреєстраційних процедурах - ГУПРПП;

- запровадження практики проведення регуляторними органами консультацій із підприємцями та їх громадськими об'єднаннями на етапі розробки проектів регуляторних актів до моменту їх оприлюднення, а також публічних обговорень і громадських слухань оцінки результативності дії регуляторних актів, круглих столів і семінарів з проблемних питань реалізації державної регуляторної політики - ГУПРПП;

- вдосконалення фінансово-кредитної підтримки суб'єктів господарювання - ГУПРПП, ГУПНТІП;

- забезпечення відкритого доступу підприємцям до інформації про ресурси територіальної громади міста, в т. ч. з використанням можливостей мережі Internet: розвиток і підтримка в актуальному стані Інтернет-ресурсів ("Столичний діловий портал", "МЕТ-ОНЛАЙН"), мережі електронних консультаційних пунктів для підприємців-початківців; випуск теле- і радіопрограм з питань розвитку підприємництва; розвиток Київського ресурсного центру та ін. - ГУПРПП, ГУКВ, ГУЗР;

- вдосконалення інфраструктури підтримки підприємництва: сприяння діяльності районних (міжрайонних) центрів інформаційно-консультативних послуг, бізнес-центрів, розвиток Міжрегіонального маркетингового центру - ГУПРПП;

- підвищення освітнього рівня керівників і спеціалістів малих підприємств з питань сучасних методів ведення бізнесу: реалізація Програми заходів з перепідготовки управлінських кадрів для сфери підприємництва ("Українська ініціатива"), інших спеціальних освітніх програм, проведення щорічного Київського міського конкурсу "Молодий підприємець року" тощо - ГУПРПП.

Очікувані результати:

- подальше спрощення дозвільної та реєстраційної процедур, зменшення адміністративних перешкод і можливостей для корупційних дій;

- збереження позитивної динаміки кількості малих підприємств і чисельності зайнятих на них, суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб;

- збільшення частки малих підприємств, які одержали прибуток;

- розширення мережі ринкової інфраструктури підтримки підприємницької діяльності.

3.3.2. Подолання спаду в роботі підприємств промислового комплексу міста

Цілями діяльності міської влади є формування умов для забезпечення сталого розвитку промислового виробництва на основі ресурсозберігаючої, інноваційно- й екологоорієнтованої моделі, вдосконалення структури столичної промисловості шляхом підтримки розвитку перспективних, високотехнологічних, конкурентоспроможних і необхідних для міста підприємств.

Нині промислове виробництво зазнає негативного впливу фінансово-економічної кризи, що проявляється у зменшенні обсягів випуску продукції, вивільненні працівників та неповній зайнятості на окремих підприємствах галузі. План антикризових заходів міської влади у сфері промислової політики насамперед передбачає: стимулювання техніко-технологічної модернізації, енерго- й ресурсозбереження, надання всебічної допомоги щодо пошуку ринків збуту для високотехнологічної продукції столичних виробників, включаючи активізацію внутрішнього попиту в рамках підготовки до проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, впровадження альтернативних підходів до забезпечення зайнятості та недопущення масових звільнень на промислових підприємствах міста.

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- створення умов для забезпечення зростання у сфері матеріального виробництва шляхом проведення активної структурної та інвестиційно-інноваційної політики - ГУПНТІП;

- стимулювання розвитку наукомісткого та високотехнологічного виробництва, впровадження нових технологічних процесів шляхом надання кредитно-фінансової підтримки підприємствам і організаціям міста за рахунок коштів міського бюджету - ГУПНТІП;

- впровадження новітніх технологій і науково-технічне оновлення базових галузей промисловості міста, орієнтованих, у першу чергу, на внутрішній ринок і потреби міського господарства - ГУПНТІП;

- зменшення енергоємності виробництва: впровадження прогресивних технологій та устаткування, перспективних технічних регламентів, оснащення підприємств сучасними технічними засобами обліку та регулювання витрат енергоресурсів, повне використання тепла вихідних газів, тепла агрегатів, що охолоджуються, тепла відпрацьованої пари від пресів і молотів та ін. - ГУПЕЕ, АЕК "Київенерго";

- стимулювання експорту та обмеження імпорту промислової продукції:

- просування на нові товарні ринки високотехнологічної, конкурентоспроможної промислової продукції київських підприємств шляхом надання маркетингової допомоги, підвищення ефективності виставково-ярмаркових заходів і рекламно-пропагандистських кампаній, використання можливостей торговельно-економічних місій при посольствах України за кордоном, зв'язків з містами-побратимами тощо - ГУПНТІП, ГУЕІ;

- розвиток систем забезпечення якості та сертифікації продукції згідно з міжнародними стандартами: надання цільової фінансової допомоги та інформаційне забезпечення процедури впровадження систем якості на підприємствах, розширення мережі консалтингових, сертифікаційних та інших центрів - ГУПНТІП, ГУПРПП;

- визначення товарних груп промислової продукції зі значним від'ємним сальдо зовнішньої торгівлі, вивчення можливостей організації випуску відповідної імпортозамінної продукції - ГУПНТІП;

- запровадження системи "місцевого протекціонізму" для суб'єктів господарювання м. Києва:

- пріоритетне залучення київських виробників, які забезпечують найбільшу кількість робочих місць і доходи в бюджет, до участі в тендерних закупівлях і розміщенні міських замовлень, у т. ч. на капітальне будівництво - ГУПНТІП, ГУТ, ГУЕІ, ГУКБ, тендерний комітет;

- дослідження номенклатури державних закупівель в Україні та надання інформаційної підтримки підприємствам щодо можливостей участі в тендерних процедурах за межами міста, а також консультаційної допомоги в оформленні тендерної документації - ГУПНТІП, тендерний комітет;

- розроблення та впровадження комплексу заходів щодо підтримки місцевих товаровиробників у частині реклами їхньої продукції шляхом здешевлення вартості рекламних площ у місцевих операторів та ефіру у місцевих ЗМІ, залучення можливостей інформаційних табло в комунальному транспорті - ГУПР, ГУПВЗМІЗГ, ГУТ, ГУПНТІП;

- створення умов, сприятливих для залучення інвестицій у промисловість: формування бази даних інноваційних проектів і наукових розробок, здійснення технологічного аудиту й оцінки виробничого потенціалу київських промислових підприємств, проведення рекламної кампанії з потенційними інвесторами - ГУПНТІП, КП "ЦВТІ", ГУЕІ;

- широке пропагування через місцеві акції, нагороди, матеріали у ЗМІ кращих практик господарювання в умовах кризи, які дозволили зберегти та наростити обсяги виробництва, зберегти та створити робочі місця - ГУПНТІП, ГУПВЗМІЗГ;

- реалізація науково-технічної та інноваційної політики:

- виконання Програми наукового забезпечення розвитку міського господарства та Програми інформатизації м. Києва - ГУПНТІП, ГУЗІЗІ;

- формування переліків критичних промислових технологій за окремими пріоритетними тематичними напрямами відповідно до завдань Державної програми прогнозування науково-технологічного розвитку на 2008 - 2012 роки - КП "ЦВТІ", ГУПНТІП;

- сприяння розвитку інвестиційно-інноваційної інфраструктури (бізнес-інкубаторів, інноваційних центрів, центрів комерціалізації технологій, технопарків, венчурних компаній та ін.) з урахуванням завдань і заходів Державної цільової економічної програми "Створення в Україні інноваційної інфраструктури" на 2009 - 2013 роки - ГУПНТІП;

- регулювання зайнятості та запобігання безробіттю:

- налагодження діалогу між органами влади, галузевими профспілками, роботодавцями щодо пошуку компромісних шляхів перенесення термінів, тимчасового припинення або скасування заходів, пов'язаних із вивільненням працівників - ГУПЗ, КМЦЗ, ГУПНТІП, РДА;

- вивчення можливостей запровадження інтервенційних робіт - тимчасового використання працівників на інших необхідних підприємству роботах (наприклад, ремонтних) зі збереженням попереднього рівня заробітків і частковою компенсацією видатків роботодавцеві за рахунок коштів Фонду соціального страхування на випадок безробіття - ГУПЗ, КМЦЗ;

- поліпшення кадрового забезпечення промисловості шляхом фінансової підтримки професійно-технічних навчальних закладів, посилення профорієнтаційної діяльності, укладання договорів із підприємствами щодо надання матеріально-технічної бази для проходження виробничих практик - ГУПНТІП, ГУОН, ГУПЗ, КМЦЗ.

Очікувані результати:

- збільшення обсягів виробництва промислової продукції на 2 %, у т. ч.: целюлозно-паперова промисловість, видавнича справа - на 10 %, хімічна та нафтохімічна промисловість - на 4 %, виробництво харчової продукції - на 5 %, металургія та оброблення металу - на 2 %;

- збільшення у структурі реалізованої промислової продукції частки високотехнологічної продукції з 42,5 % до 43,4 %;

- підвищення завантаженості виробничих потужностей, нарощування обсягів власних обігових ресурсів, поліпшення фінансового стану підприємств;

- зростання обсягів експорту промислової продукції на 8 %, поліпшення балансу зовнішньої торгівлі промисловими товарами;

- зростання інноваційної активності підприємств: збільшення кількості впроваджених прогресивних технологічних процесів на 16,7 %, освоєння найменувань нових видів продукції - на 5,4 %, придбання нових технологій - на 6,3 %, обсягів створеного технопарками нового науково-технічного продукту - в 2,0 раза.

3.3.3. Впровадження енергозберігаючих технологій. Енергозабезпечення

Цілями енергетичної політики міської влади є забезпечення безперебійного енерго- та теплопостачання шляхом нарощування потужностей енергоджерел, поліпшення технічних характеристик розподільчих мереж, запровадження новітніх енергозберігаючих технологій та стимулювання раціонального використання енергоресурсів.

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- будівництво, реконструкція, ремонт ліній електромереж згідно зі Схемою розвитку електричних мереж 35 Кв і вище м. Києва на період до 2020 року: будівництво підстанції 330 кВ "Західна" НЕК "Укренерго" та п'яти ЛЕП - 110 кВ від неї у м. Києві, підстанцій 110/10 кВ "Європейська", "Університетська", "Ватутинська", "Мистецька", "Олімпійська", "Московська" (нова); реконструкція підстанцій 110 кВ ВУМ, "Воскресенська", "Пирогівська", "Бортничі", "Вокзальна", підстанції 35 кВ "Гарнізонна" - ГУКБ, ГУПЕЕ, АЕК "Київенерго";

- добудова енергоблоку N 3 ТЕЦ-6 АЕК "Київенерго" - ГУПЕЕ, АЕК "Київенерго";

- модернізація об'єктів і мереж централізованого теплопостачання:

- розробка Схеми теплопостачання м. Києва на період до 2020 року (I етап - до 2010 року) - ГУПЕЕ;

- технічне переозброєння теплових пунктів, будівництво, реконструкція та перекладка магістральних і розподільчих теплових мереж, реконструкція тепломережі РК "Депутатська-2", реконструкція та технічне переоснащення станції теплопостачання СТ-1 (водопідготовча установка), будівництво та ведення в експлуатацію районної котельні "Позняки", нових підкачувальних насосних станцій, встановлення потужнішого обладнання на насосних станціях і регуляторів підпору на існуючих ділянках тепломереж - ГУПЕЕ;

- зменшення технологічних втрат при транспортуванні теплоенергії шляхом застосування в магістральних і розподільчих тепломережах сучасних видів теплоізоляції - ГУПЕЕ;

- модернізація вбудованих теплових пунктів будівель міста, проведення комплексно-відновлювального ремонту кожухотрубних водопідігрівачів гарячого водопостачання та центрального опалення житлових будинків - ГУПЕЕ;

- реконструкція філіалу "Заводу "Енергія" АЕК "Київенерго" зі встановленням турбогенератора для вироблення електроенергії та видачею теплової й електричної енергії в міські мережі - ГУПЕЕ, АЕК "Київенерго";

- реконструкція та розширення системи газопостачання: перекладка (заміна) 7 км газових мереж, які знаходяться в умовах підвищеної корозійної небезпеки (I черга); реконструкція станції катодного захисту газопроводів від корозії (I черга) та ГГРП N 8 на вул. Червонопрапорній, 106-б; впровадження системи контролю за станом газорегулюючого обладнання на ГРП (I черга) - ГУПЕЕ, ВАТ "Київгаз";

- виконання Міської програми енергозбереження, режиму економії енергоресурсів підприємствами, установами й організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування на 2007 - 2010 роки , а саме:

- впровадження енергозберігаючих заходів у житловому господарстві та закладах бюджетної сфери: заміна світильників і ламп розжарювання на енергоефективні прилади освітлення, утеплення та заміна вікон на металопластикові, утеплення зовнішніх стін фасадів будівель, оснащення інженерних вводів багатоквартирних житлових будинків засобами обліку споживання гарячої води - ГУПЕЕ;

- модернізація вбудованих теплових пунктів будівель міста зі встановленням сучасного теплотехнічного обладнання та систем автоматизованого регулювання - ГУПЕЕ;

- збільшення використання альтернативних і відновлювальних джерел енергії: теплового насосу в ЗОШ N 18 управління освіти Оболонського району; системи сонячного гарячого водопостачання в приміщенні басейну "Юність" Печорського району; біогазу (метантенкового газу) замість природного на Бортницькій станції аерації ВАТ "АК "Київводоканал" та ін. - ГУПЕЕ;

- реалізація енергозберігаючих заходів підприємствами господарського комплексу міста згідно з власними програмами: створення та використання енергоефективних технологій, модернізація та ремонт систем тепло- й енергопостачання, застосування новітнього паливо-енергоспоживаючого та діагностичного устаткування, конструкційних та ізоляційних матеріалів;

- впровадження в малоповерхових будівлях систем зниження тиску води на вводі з використанням вітчизняної енергозберігаючої техніки "КИАРМ" - ГУПЕЕ;

- застосування приладів для обліку витрат енергетичних ресурсів і контролю за їхнім використанням, систем автоматизованого управління енергоспоживанням - ГУПЕЕ;

- дослідження можливостей застосування фіскальних методів економічної мотивації суб'єктів господарювання до запровадження енергоефективних технологій та енергозберігаючого обладнання - ГУПНТІП, ГУПЕЕ;

- вдосконалення тарифного регулювання, розроблення механізмів ліквідації заборгованості за спожиті енергоносії, що забезпечить оновлення інфраструктури підприємств ПЕК за рахунок власних коштів - ГУПЕЕ, ГУЦП.

Очікувані результати:

- збільшення обсягів виробництва та розподілення електроенергії на 2 %;

- зростання на 10 % обсягу відпущеної споживачам теплоенергії, підвищення якості надання відповідних послуг;

- збільшення протяжності газових мереж міста на 20,0 км, підвищення безпеки та надійності їх роботи;

- отримання економічного ефекту від впровадження енергозберігаючих заходів на підприємствах та організаціях міста на суму близько 36,8 млн. грн.;

- зростання загальної кількості встановлених вузлів обліку споживання теплової енергії до 1050 од., побутових газових лічильників - до 67,96 тис. одиниць;

- пом'якшення негативного впливу підприємств теплоенергетики на довкілля.

3.3.4. Розвиток споживчого ринку та сфери послуг

Цілями діяльності міської влади є задоволення зростаючого попиту населення на товари, в тому числі першої необхідності, та різноманітні споживчі послуги в повному обсязі й відповідної якості, формування оптимальної інфраструктурної мережі з урахуванням чинних нормативів забезпечення мешканців об'єктами торгівлі та побуту, кращого світового досвіду.

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- забезпечення продовольчої безпеки міста:

- реалізація заходів Програми із забезпечення продовольчої безпеки та здійснення заходів щодо стабілізації ринку продовольчих товарів, формування регіональних запасів продовольчого зерна та плодоовочевої продукції у м. Києві , зокрема формування регіональних запасів продовольчого зерна (240 тис. тонн), міжсезонних запасів картоплі та сільськогосподарської продукції (21 - 23 тис. тонн) - РДА, ГУТП, ГУПРПП, ВАТ "Київмлин";

- проведення моніторингу цінової ситуації на споживчому ринку та здійснення товарних інтервенцій з державного матеріального резерву для запобігання необґрунтованому підвищенню цін на продовольчі товари - ГУТП, ГУЦП;

- залучення на споживчий ринок міста товарних ресурсів шляхом проведення загальноміських і районних ярмарків за участі безпосередніх товаровиробників з різних регіонів України (в 2009 році заплановано провести 200 ярмарків) - ГУТП;

- формування структури торговельного комплексу, адекватної умовам ринку та виконанню містоутворюючих функцій:

- розвиток мережі підприємств торгівлі та громадського харчування з урахуванням комплексної забудови мікрорайонів міста, розміщення в мікрорайонах, де тимчасово відсутні продовольчі магазини, закладів торгівлі павільйонного типу - ГУТП;

- створення спеціалізованих і вузькоспеціалізованих непродовольчих магазинів у центрах нової житлової забудови - ГУТП;

- створення системи оптово-роздрібних товарних ринків - спеціалізованих та універсальних, які розміщуватимуться на периферії поблизу транспортних вузлів та надаватимуть виробникам і посередникам різноманітні транспортні, експедиційні, логістичні, маркетингові та побутові послуги; ініціювання питання щодо організації на території земель Києво-Святошинського району Київської області оптового ринку по продажу з автомобілів будівельних матеріалів - ГУТП;

- сприяння створенню торговельно-сервісних комплексів, які концентрують в одному місці інтенсивні потоки продавців і покупців для торгівлі продовольчими й непродовольчими товарами широкого асортименту та надання якісних послуг з обслуговування на рівні європейських стандартів, впровадження мережевих принципів організації торгівлі - ГУТП;

- забезпечення розвитку інфраструктури ринку споживчих товарів і послуг, включаючи рекламно-виставкову діяльність, використання лізингу як форми довгострокової оренди торговельного обладнання й іншого устаткування тощо - ГУТП;

- розвиток і перетворення існуючої мережі ринків міста в сучасні багатофункціональні комплекси з наданням широкого спектру послуг, покращення умов праці для торгуючих і рівня обслуговування покупців - ГУТП;

- посилення протидії несанкціонованій і стихійній торгівлі, впорядкування розміщення малих архітектурних форм і тимчасових споруд у сфері торгівлі та побутового обслуговування, сприяння скороченню частки товарообігу організованих і неформальних ринків шляхом розширення стаціонарної мережі, в т. ч. супермаркетів і гіпермаркетів - ГУТП;

- забезпечення пільгового обслуговування споживчими товарами ветеранів війни та малозабезпечених верств населення міста через мережу спеціальних магазинів; учнів шкіл - безкоштовно соками, молоком і печивом - ГУТП, ГУОН;

- сприяння більш інтенсивному розвитку підприємств громадського харчування, особливо швидкого обслуговування населення з переважним асортиментом страв і виробів національної української кухні - ГУТП;

- виконання основних завдань та заходів Програми захисту прав споживачів у м. Києві на 2007 - 2010 роки, затвердженої рішенням Київради від 15.03.2007 N 251/921, - ГУПЗПС;

- вдосконалення організаційно-економічного механізму управління розвитком споживчого ринку:

- вдосконалення нормативно-правової бази в частині регулювання взаємовідносин суб'єктів підприємницької діяльності, товаровиробників, споживачів із місцевими органами влади, зокрема, відновлення порядку надання дозволів на здійснення торговельної діяльності з метою впорядкування роздрібної торгівлі у місті - ГУТП, ГУПРПП, РДА;

- запровадження в м. Києві реєстру суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у сфері торгівлі, ресторанного господарства та послуг шляхом створення автоматизованої інформаційної аналітичної системи "Об'єкти торгівлі міста Києва" - ГУТП;

- посилення взаємодії з контрольними, наглядовими, податковими, правоохоронними органами з організації контролю за суб'єктами підприємницької діяльності, що діють на споживчому ринку, з метою профілактики, попередження та запобігання зловживань - ГУТП, ГУМВС;

- розробка, прийняття та виконання Програми "Столична якість" на 2009 - 2011 роки, якою передбачається створення ефективної системи підвищення якості та безпечності продукції, яка виробляється та реалізується на споживчому ринку міста Києва шляхом впровадження всебічної оцінки споживчих характеристик продукції та умов виробництва, а також вдосконалення механізму правового та організаційно-технічного регулювання у цій сфері - ГУТП, ГУПЗПС;

- підтримка вітчизняного товаровиробника:

- проведення виставок товарів київських виробників для укладання угод на поставку продукції - ГУТП, КТПП;

- розширення мережі фірмових магазинів, відділів і секцій київських виробників - ГУТП, ГУПНТІП;

- ініціювання широкої рекламної кампанії товарів вітчизняного виробництва - ГУТП, ГУПНТІП;

- розвиток сфери платних і побутових послуг населенню:

- забезпечення раціонального розміщення інфраструктури побутового обслуговування населення на території міста шляхом відкриття нових, реконструкції та модернізації існуючих об'єктів, наближення їх до місць проживання та роботи киян, недопущення їх перепрофілювання - ГУТП, РДА;

- організація пільгового обслуговування соціальне вразливих верств населення, сприяння розвиткові видів послуг, які є особливо соціальне важливими та попит на які не задовольняється (запровадження для суб'єктів економічної діяльності, що надають відповідні послуги, пільгових тарифів по платі за оренду комунального майна) - ГУТП, ГУКВ, РДА;

- проведення конкурсів професійної майстерності серед фахівців побутового обслуговування міста (в т. ч. перукарів, майстрів з ремонту телерадіоапаратури), виставок-показів, ярмарок побутових послуг тощо - ГУТП;

- продовження робіт із паспортизації діючих у місті підприємств побутового обслуговування населення та створення банку даних про їх діяльність - ГУТП, РДА;

- забезпечення підготовки сфери торгівлі та побутового обслуговування до проведення в м. Києві фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу: облаштування у місцях проживання гостей "Євро-2012" кіосків з продажу сувенірної та подарункової продукції, пунктів по наданню побутових послуг; професійна перепідготовка працівників ресторанного бізнесу, продавців сувенірної і подарункової продукції для туристів - ГУТП.

Очікувані результати:

- збільшення обсягу роздрібного товарообігу на 16,0 %, зростання в його структурі питомої ваги продовольчих товарів - до 34 %, товарів вітчизняного виробництва - до 55,5 % (у т. ч. продовольчих - до 88 %, непродовольчих - до 37 %);

- збереження досягнутого рівня забезпеченості населення стаціонарними магазинами, підприємствами ресторанного господарства та ринками; збільшення кількості діючих стаціонарних магазинів на 60 од. до 3030 об'єктів загальною площею торгових приміщень 950,0 тис. кв. м, діючих підприємств громадського харчування до 1590 одиниць на 137 тис. посадочних місць;

- покращення культури споживання в результаті зростання вимог і асортименту товарів та якості обслуговування;

- збільшення загального обсягу реалізації платних послуг на 15,0 %, у т. ч. побутових послуг населенню - на 9,0 %;

- збільшення кількості діючих підприємств побутового обслуговування на 120 од., з них перукарень - на 20 од., підприємств з ремонту та пошиття швейних виробів - на 11 од., ремонту та пошиття взуття - на 8 од., станцій технічного обслуговування автомобілів - на 5 од.;

- підвищення рівня обслуговування населення, якості послуг, створення сервісних умов для споживача.

3.3.5. Використання туристично-рекреаційного потенціалу, розвиток індустрії туризму

Цілями міської влади є формування привабливого туристичного іміджу м. Києва, максимальне використання його історичних, культурних і природних туристично-рекреаційних ресурсів, досягнення міжнародних стандартів з надання туристичних послуг, що забезпечить перетворення туризму у вагомий чинник соціально-економічного зростання регіону та джерело бюджетних надходжень.

Основними пріоритетами на 2009 рік будуть створення сприятливих умов для реалізації підприємницького потенціалу в сфері туризму, максимальне сприяння інвесторам, які вкладатимуть кошти в туристично-готельну інфраструктуру, приведення кількісних і якісних характеристик об'єктів туристично-рекреаційної сфери (забезпеченості потужностями готельного господарства, співвідношення готелів за зірковими категоріями тощо) до міжнародних стандартів, просування вітчизняного туристичного продукту на міжнародні ринки відповідно до завдань Державної програми розвитку туризму на 2002 - 2010 роки , Програми розвитку туризму у м. Києві до 2010 року , Міської цільової програми підготовки та проведення в м. Києві фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу , Програми розбудови туристичної інфраструктури за напрямками національної мережі міжнародних транспортних коридорів та основних транспортних магістралей у 2004 - 2010 роках .

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- підготовка готельно-туристичного комплексу міста до проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу:

- сприяння інвесторам, залученим до будівництва, реконструкції, переоснащення готелів, гуртожитків, готельно-офісних комплексів - КМДА;

- будівництво, реконструкція та створення у м. Києві й на прилеглих до нього територіях за маршрутами руху учасників чемпіонату і туристів належної інфраструктури: встановлення інформаційних стендів, туристичних терміналів, інфоматів на станціях метрополітену для оперативного відтворення інформації про перебіг чемпіонату та задоволення інших інформаційних потреб - ГУКГ, ГУПВП;

- забезпечення випуску сувенірної продукції та розвиток мережі об'єктів для її розповсюдження: виготовлення рекламно-інформаційної друкованої та сувенірної продукції про м. Київ, путівників, географічних карт (різними мовами), облаштування у місцях проживання гостей "Євро-2012" кіосків з продажу сувенірної та подарункової продукції, пунктів по наданню побутових послуг тощо - КМДА, ГУКГ, ГУТП;

- підготовка фахівців туристичного супроводу, перепідготовка продавців і працівників ресторанного бізнесу, що будуть працювати в кіосках, готелях, здійснювати реалізацію сувенірної та подарункової продукції для туристів - ГУТП;

- вирішення організаційно-економічних проблем підготовки готельно-туристичного комплексу міста до Чемпіонату: спрощення процедури погодження та скорочення строків проходження дозвільної документації на будівництво готельної інфраструктури, вивчення можливостей передбачення коштів державного бюджету на відшкодування кредитної ставки за кредитами підприємств, що будують готелі, першочергового відшкодування податку на додану вартість по об'єктах будівництва та реконструкції готельної сфери;

- поліпшення якості обслуговування туристів:

- створення міських туристично-інформаційних центрів і мережі екскурсійних пунктів - РДА, ГУКГ;

- розробка Схеми облаштування місць висадки пасажирів і паркування екскурсійного автотранспорту - ГУТП, ГУМАДМС, ГУБ, ГУМВС;

- створення регіонального структурного підрозділу туристичної міліції, який забезпечуватиме безпеку туристів у місцях їх проживання, екскурсійного обслуговування, паркування екскурсійного автотранспорту, біля об'єктів показу та відвідування - МВС, Мінкультури, ГУКГ;

- вдосконалення механізмів контролю за сертифікацією і дотриманням стандартів надання туристсько-екскурсійних, готельних і санаторних послуг, забезпечення роботи акредитаційної комісії по видачі дозволів на право здійснення туристичного супроводу, створення бази даних про наявні у м. Києві кадри туристичного супроводу, рівень фахової підготовки екскурсоводів, гідів-перекладачів тощо - ГУКГ;

- впорядкування діяльності приватних осіб, що надають готельні послуги, відповідно до чинного, в т. ч. податкового, законодавства - ГУМВС, ДПА;

- створення на базі комунального паркового господарства екологічно безпечних і високо-технологічних туристсько-розважальних центрів європейського рівня, здатних помітно розширити сферу прикладання праці, залучати й освоювати довгострокові інвестиції - ГУКГ;

- проведення реставраційно-ремонтних робіт пам'яток історії та культури (див. п. 3.5.7), що сприятиме зростанню туристичної привабливості столиці;

- розвиток спортивно-оздоровчого, дитячого, молодіжного та сімейного туризму, розширення тематики екскурсійних маршрутів для дітей і молоді, проведення змагань із техніки водного, велосипедного та інших видів туризму, спортивного орієнтування тощо - ГУКГ, ГУОН, ГУССМ, ГУФКС, Федерація спортивно-оздоровчого туризму м. Києва;

- проведення маркетингової кампанії зі створення позитивного іміджу м. Києва на українському та міжнародному туристичних ринках, включаючи випуск рекламно-інформаційної друкованої та сувенірної продукції про туристичні можливості міста, встановлення на міжнародних виставках, форумах і симпозіумах інформаційних стендів, туристичних терміналів, участь у проведенні комплексної рекламної кампанії "Україна запрошує" та ін. - ГУКГ, УМЗ, Київська торгово-промислова палата (за згодою).

Очікувані результати:

- зростання потужностей готельного господарства (збільшення в 2009 році кількості номерів у готелях на 270 од.), поліпшення якості обслуговування;

- створення ефективної системи захисту та безпеки перебування у м. Києві туристів і екскурсантів, підвищення його туристичної привабливості;

- збільшення кількості обслуговуваних туристів на 13 %, у тому числі іноземних туристів - на 25 %, кількості екскурсантів - на 10 %;

- збільшення числа робочих місць у період активного туристичного сезону.

3.4. Мінімізація негативних соціальних наслідків фінансово-економічної кризи, недопущення зниження рівня життя киян

3.4.1. Демографічний розвиток, підтримка сімей та молоді

Цілями міської влади є поліпшення процесів природного відтворення населення міста Києва та якісних характеристик рівня його життя, забезпечення соціальної підтримки сімей, дітей і молоді через ефективно функціонуючу систему соціальних послуг. Саме молодь виступає провідником демографічного, соціально-економічного, політичного та духовного поступу, найбільш динамічною частиною громадянського суспільства, генератором нових ідей, визначальним чинником суспільних перетворень.

Реалізація цілей потребує комплексного підходу та можлива в разі досягнення істотних позитивних успіхів у сфері соціальної політики, охорони здоров'я, морально-етичного виховання, охорони довкілля. Значні можливості покращення демографічної ситуації пов'язані зі зниженням рівня смертності чоловіків працездатного віку шляхом посилення соціально-гігієнічної профілактики та контролю за дотриманням правил безпеки праці, боротьби з алкоголізмом і тютюнопалінням.

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- підвищення рівня народжуваності та ствердження сімейних цінностей:

- поліпшення якості медичного забезпечення материнства і дитинства, запровадження програм первинної реанімації новонароджених та інших заходів згідно з міською Міжгалузевою комплексною програмою "Здоров'я киян" на 2003 - 2011 роки , розпорядженням Київської міської державної адміністрації "Про затвердження заходів зі зміцнення матеріально-технічної бази міських лікарень і пологових будинків на 2005 - 2015 роки" від 04.07.2005 N 1140 - ГУОЗМЗ;

- надання адресної допомоги при народженні дитини, а також малозабезпеченим сім'ям з дітьми (одноразової матеріальної допомоги, щомісячної додаткової допомоги одиноким матерям і малозабезпеченим багатодітним сім'ям) у рамках реалізації міської комплексної програми "Турбота" - ГУСЗН;

- посилення демографічної спрямованості житлової політики, зокрема формування муніципального фонду соціального житла з метою надання його молодим сім'ям, що потребують поліпшення житлових умов - ГУЖЗ, ГУССМ;

- реалізація заходів Державної програми підтримки сімей на період до 2010 року , в т. ч. створення правових, економічних, культурних, соціальних умов для зміцнення сім'ї та стійкості шлюбу, запобігання соціальному сирітству та відмовам від новонароджених дітей, забезпечення соціально-психологічної підтримки сімей, які знаходяться в кризовому стані (живуть з ВІЛ/СНІДом, алко/ нарко/ залежні, хтось із членів сім'ї перебуває чи повертається з місць позбавлення волі та ін.), активна пропаганда через засоби масової інформації сімейних цінностей (створення тематичних випусків телевізійної програми "Про сім'ю", випуск щомісячної газети для сімей, де буде розміщена інформація про ініціативи міської влади, консультації та поради тощо) - ГУССМ, КМЦСССДМ;

- реалізація програми "Щаслива сім'я" (проведення лекцій, тренінгів з молодими парами, які готуються до одруження, а також молодцю з питань психології, планування сім'ї, розвитку духовності тощо) - ГУССМ;

- сприяння реалізації права дитини на виховання в сім'ї, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування (усиновлення, опіка, піклування, дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім'ї), продовження реформування спеціалізованих інтернатних закладів - ГУССМ;

- реалізація Програми подолання дитячої безпритульності та бездоглядності на 2006 - 2010 роки : посилення соціального захисту бездоглядних і безпритульних дітей, забезпечення роботи мобільного консультативного пункту, реорганізація притулків для неповнолітніх у центри соціально-психологічної реабілітації дітей - ГУССМ, ССД;

- підвищення доступності та якості суспільного дошкільного та позашкільного естетичного виховання, організованого дозвілля і фізкультурно-спортивної активності, розвиток закладів відпочинку й оздоровлення сімей з дітьми, центрів сімейного дозвілля - ГУССМ, ГУОН, ГУФКС;

- реалізація молодіжної політики, створення умов для професійної та творчої самореалізації молоді:

- апробація та впровадження стандартів соціальних послуг для різних категорій молоді: споживачів ін'єкційних наркотиків, ВІЛ-інфікованої молоді та молоді, яка вживає психотропні речовини і хоче пройти програму ресоціалізації - ГУССМ;

- започаткування роботи філій соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді у віддалених районах столиці - КМЦСССДМ;

- створення умов для оздоровлення дітей і підлітків, розвиток практики сімейного оздоровлення - ГУССМ;

- підтримка творчих ініціатив талановитої молоді, залучення інтелектуально обдарованої молоді до вирішення соціальне важливих проблем столиці, в т. ч. шляхом реалізації міської програми "Залучення молоді до роботи на державній службі" - ГУССМ, КМЦП;

- проведення молодіжних заходів і акцій, спрямованих на національно-патріотичне, моральне та духовне виховання, залучення молоді до участі у міжнародних, всеукраїнських і міських інформаційно-просвітницьких та мистецьких акціях і заходах, підтримка молодіжних творчих проектів, забезпечення розповсюдження інформації про заходи з молодіжної політики - ГУССМ;

- сприяння розвитку дитячих і молодіжних громадських організацій, забезпечення співпраці з ними у напрямку реалізації загальнодержавних і міських програм з питань дітей, молоді, жінок та сім'ї - ГУССМ;

- створення мережі модульних центрів правової допомоги, які покликані сприяти соціальне незахищеним верствам населення, зокрема молоді, зорієнтуватись у законодавстві України, забезпечити можливість отримання кваліфікованої правової допомоги через мережу безкоштовних правових приймалень - ГУССМ;

- надання послуг із соціально-психологічної реабілітації дітям і молоді з функціональними обмеженнями, молоді, яка повертається з місць позбавлення волі, запобігання рецидивній поведінці та проведення організаційно-практичних заходів із профілактики правопорушень серед неповнолітніх - КМЦСССДМ;

- забезпечення функціонування екстреної психологічної допомоги молоді ("Телефон довіри") - КМЦСССДМ;

- підвищення професійної обізнаності молоді, сприяння у виборі професій (реалізація міських програм "Профорієнтація учнів 10 - 11 класів загальноосвітніх шкіл м. Києва", "Психологічна реабілітація молоді, що шукає роботу", "Оновлення банку даних роботодавців м. Києва для безкоштовного працевлаштування молоді, що звернулась до Молодіжної біржі праці", проведення Київського міського "Конкурсу бізнес-планів підприємницької діяльності серед молоді м. Києва", Київського міського конкурсу "Молодий підприємець року", спеціалізованої муніципальної виставки "Освіта. Робота. Бізнес" та ін.) - КМЦП;

- створення соціальної реклами, посилення просвітницької діяльності з проблем охорони здоров'я, морально-етичного виховання, підготовки молоді до сімейного життя, пропаганди здорового способу життя тощо, зокрема, видання та розповсюдження серед молоді буклетів (з питань профілактики наркоманії, тютюнокуріння, алкоголізму, ВІЛ-інфекції, СНІДу, інфекцій, що передаються статевим шляхом), проведення роз'яснювальних заходів про захист від можливостей зараження інфекціями, а також громадських акцій, спрямованих на привернення уваги до перелічених проблем якомога більшої кількості людей - ГУССМ, ГУОЗМЗ, ГУОН;

- використання творчого потенціалу молоді у підготовці до проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в м. Києві: будівництво ландшафтного парку "Міжнародний молодіжний центр", формування серед студентів ВНЗ волонтерських загонів для розповсюдження інформації про стан підготовки та популяризації "Євро-2012"; відпрацювання моделі діяльності місць зборів футбольних уболівальників (фан-зон) з урахуванням соціальної складової (забезпечення якісного дозвілля молодих інвалідів, молоді та дітей із пільгових категорій сімей), забезпечення функціонування 10 фан-зон у кожному районі м. Києва - ГУССМ;

- поліпшення здоров'я, зниження рівня смертності та збільшення тривалості життя населення:

- впровадження програм ранньої діагностики та лікування порушень репродуктивного здоров'я, відновлення практики профілактичних оглядів населення, підтримання санітарно-епідеміологічного благополуччя (див. п. 3.5.4) - ГУОЗМЗ;

- підвищення якості та доступності безоплатних лікувально-діагностичних послуг особам похилого віку, а також спеціалізованої геріатричної допомоги - ГУОЗМЗ, ГУСЗН;

- регулювання міграційних процесів:

- реалізація програм інтеграції, адаптації та легалізації (на гуманітарних підставах) різних категорій іммігрантів, скорочення небажаної імміграції (кримінальних елементів, нелегалів, бомжів тощо) через удосконалення та технічне забезпечення системи обліку та контролю іммігрантів і біженців - ГУМВС;

- розроблення економічних механізмів запобігання виїзду з Києва кваліфікованих спеціалістів (особливо молоді), вдосконалення потоків маятникової трудової міграції, розроблення та впровадження механізмів легалізації нелегальної трудової міграції - ГУПЗН, КМЦЗ.

Очікувані результати:

- поліпшення економічних, соціальних, медичних, психологічних та інших передумов, які впливають на демографічний розвиток, покращення процесів відтворення населення на основі відновлення сімейних цінностей, забезпечення морального здоров'я сім'ї, виховання свідомого батьківства, формування більшої кількості прибічників активного та здорового способу життя;

- збільшення загального коефіцієнта народжуваності до 11,9 народжених на 1000 наявного населення, зменшення коефіцієнта дитячої смертності до 7,6 померлих дітей віком до одного року на 1000 народжених;

- зменшення рівня смертності серед чоловіків працездатного віку;

- збільшення кількості усиновлених дітей, зменшення контингенту бездоглядних дітей;

- забезпечення дітей шкільного віку якісними послугами з оздоровлення та відпочинку, насамперед дітей, які потребують соціальної підтримки;

- надання понад 200 тис. індивідуальних і групових послуг адресної допомоги з питань підготовки молоді до сімейного життя, запобігання тютюнопалінню, вживанню алкоголю, наркотиків, проявам насильства тощо; 37,6 тис. послуг з соціальної реабілітації та адаптації неповнолітніх, молоді, яка повертається з місць позбавлення волі, та запобігання рецидивній поведінці; 20 тис. послуг екстреної психологічної допомоги молоді ("Телефон довіри") тощо.

3.4.2. Розвиток ринку праці та забезпечення зайнятості населення

Цілями міської влади є сприяння повній, продуктивній і вільно обраній зайнятості населення міста, задоволення потреб громадян у праці шляхом збереження існуючих високопродуктивних і створення нових робочих місць, забезпечення ефективного функціонування ринку праці та поліпшення якості трудового потенціалу столиці.

Пріоритети політики зайнятості визначені Київською міською програмою "Зайнятість населення на 2009 - 2012 роки" та в 2009 році насамперед будуть спрямовані на запобігання впливу фінансово-економічної кризи на ринок праці міста, яка, в разі відсутності адекватних антикризових заходів, може призвести до масових звільнень працівників, росту безробіття, в т. ч. прихованого, збільшення заборгованості по виплаті заробітної плати. В зону ризику передусім потрапляють сектор промисловості, фінансова сфера, будівництво, а також малий і середній бізнес, доступ якого до кредитних ресурсів різко погіршився.

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- моніторинг ринку праці, посилення контролю за дотриманням трудового законодавства:

- проведення постійного моніторингу створення нових робочих місць, обсягів вивільнення і неповної зайнятості на підприємствах, в організаціях та установах міста, аналізу попиту і пропозиції робочої сили, банку даних вакансій, результативності послуг у частині працевлаштування безробітних тощо, розроблення відповідних аналітичних матеріалів про можливі ризики в цій сфері з пропозиціями щодо їх розв'язання для органів державної та регіональної влади. Координаційного комітету сприяння зайнятості населення міста, профспілкових організацій, роботодавців - ГУПЗ, КМЦЗ;

- детінізація відносин у сфері зайнятості шляхом посилення контролю за реєстрацією відносин між роботодавцем і найманим працівником: забезпечення нагляду за додержанням норм статті 49 Кодексу законів про працю, статті 20 Закону України "Про зайнятість населення", що визначають процедуру вивільнення працівника, за виконанням нормативно-правових актів щодо сприяння легалізації робочих місць, в т. ч. шляхом оформлення трудових договорів і угод та ін. - РДА, ГУПЗ, КМЦЗ, Територіальна державна інспекція праці у м. Києві;

- налагодження діалогу між структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районними у м. Києві державними адміністраціями, галузевими профспілками, об'єднаннями роботодавців, підвищення ролі Координаційного комітету сприяння зайнятості населення міста щодо розроблення та виконання антикризових заходів регулювання ринку праці, узгодження можливих шляхів перенесення термінів, тимчасового припинення або скасування заходів, пов'язаних із вивільненням працівників - ГУПЗ, КМЦЗ, РДА;

- збереження та створення робочих місць, сприяння розвитку підприємництва і самостійній зайнятості населення:

- розширення сфери прикладання праці за рахунок створення робочих місць, насамперед у сфері інноваційного та високотехнологічного виробництва, сфері послуг і туризму - ГУПЗ, КМЦЗ;

- зняття зайвих адміністративних та організаційних бар'єрів на шляху розвитку підприємництва (див. п. 3.4.2), надання в оренду підприємницьким структурам нежитлових приміщень для розвитку виробництва й інших потреб - ГУКВ, УНДАП, ГУПРПП, РДА;

- вдосконалення інфраструктури підтримки підприємництва та його інформаційного забезпечення: сприяння створенню та діяльності мережі бізнес-центрів, бізнес-інкубаторів з метою надання допомоги підприємцям-початківцям у розробці бізнес-планів, у реєстрації їх як суб'єктів підприємницької діяльності, розвиток мережі електронних консультаційних пунктів тощо - ГУПРПП, ГУПНТІП, ГУПВЗМІЗГ, ГУКВ, РДА, КП "Київський міський бізнес-центр";

- максимальне використання можливостей організації зайнятості населення під час підготовки до проведення у м. Києві фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу: актуалізація банку даних вакансій підприємств, задіяних до реалізації інвестиційних проектів; проведення домовленостей з інвесторами щодо обмеження доступу іноземної робочої сили на будівельні роботи; залучення незайнятих громадян, які перебувають на обліку в міській службі зайнятості, до участі в оплачуваних громадських роботах, пов'язаних із підготовкою до чемпіонату - ГУЕІ, ГУПЗ, КМЦЗ;

- вивчення можливостей запровадження інтервенційних робіт - тимчасове використання працівників на інших необхідних підприємству роботах (наприклад, ремонтних) зі збереженням попереднього рівня заробітків і частковою компенсацією видатків роботодавцеві за рахунок коштів Фонду соціального страхування на випадок безробіття - Мінпраці, ГУПЗ, КМЦЗ;

- регулярне проведення ярмарків вакансій за галузевим принципом для укомплектування вільних робочих місць та підбору роботодавцями персоналу з числа осіб, що перебувають на обліку в міській службі зайнятості, розповсюдження з використанням засобів масової інформації даних про потребу підприємств у вакансіях, розміщення в міському транспорті стрічки про наявність робочих місць тощо - КМЦЗ;

- професійна підготовка кадрів, підвищення якості робочої сили:

- посилення роботи щодо професійної орієнтації молоді як однієї з найбільш уразливих категорій населення (організація профорієнтаційних семінарів, групових та індивідуальних професійних консультацій), реалізація міської програми "Профорієнтація учнів 10 - 11 класів загальноосвітніх шкіл м. Києва", Комплексної програми навчання, профорієнтації і працевлаштування молоді "Освіта. Робота. Бізнес", міської програми "Оновлення банку даних роботодавців м. Києва для безкоштовного працевлаштування молоді, що звернулась до Молодіжної біржі праці" - ГУОН, ГУССМ, ГУПРПП, ГУКМ, КМЦЗ, РДА;

- організація проходження на підприємствах, установах та організаціях м. Києва стажування молоді з числа студентів і випускників навчальних закладів, проведення моніторингу працевлаштування випускників вищих навчальних закладів освіти, які навчались за держзамовленням - ГУССМ, КМЦП, КМЦЗ;

- надання профорієнтаційних послуг соціальне незахищеним категоріям населення: проведення тематичних семінарів для цільових груп населення, в т. ч. із залученням зацікавлених організацій; надання індивідуальних професійних і психологічних консультацій (виконання міської програми "Психологічна реабілітація молоді, що шукає роботу"), проведення інших профорієнтаційних заходів - КМЦЗ, ГУПЗ, ГУССМ, РДА;

- надання профорієнтаційних послуг інвалідам, сприяння їх професійній підготовці, перепідготовці та підвищенню кваліфікації з метою адаптації до умов ринку праці та професійної інтеграції у суспільство - ГУСЗН, ГУОН, Київський міський центр по роботі з інвалідами, КМЦЗ, РДА;

- надання соціальних послуг безробітним, сприяння зайнятості громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці:

- сприяння розвитку ефективної системи підтримки підприємницької ініціативи серед безробітних, зокрема шляхом надання одноразової виплати допомоги по безробіттю, організації професійної підготовки з основ підприємництва для подальшого заняття підприємницькою діяльністю - КМЦЗ, РДА;

- працевлаштування за сприяння міської служби зайнятості на вільні та новостворені робочі місця, заброньовані робочі місця та за рахунок надання дотацій роботодавцям із Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, залучення до участі в оплачуваних громадських роботах - ГУПЗ, КМЦЗ;

- сприяння в отриманні першої професії випускникам дитячих будинків, спеціальних навчально-виховних закладів, неповнолітнім, звільненим після відбуття покарання, дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування тощо - ГУССМ, ГУПЗ, КМЦЗ, Служба у справах дітей КМДА;

- розширення можливостей працевлаштування громадян з обмеженими фізичними можливостями шляхом інформування підприємств, установ, організацій міста про професійно-кваліфікаційний склад осіб відповідних категорій, які шукають роботу за допомогою служби зайнятості, надання юридичної та ресурсної допомоги підприємствам, які працевлаштовують інвалідів - ГУСЗ, Київський міський центр по роботі з інвалідами, КМЦЗ.

Очікувані результати:

- створення 83,8 тис. нових робочих місць;

- залучення до громадських робіт не менше 8,5 тис. осіб; працевлаштування на дотаційні місця 0,3 тис. осіб; навчання за професіями (спеціальностями), які користуються попитом на ринку праці, 7,2 тис. осіб;

- зростання рівня безробіття за методологією МОП не більш як на 0,7 відсоткових пункти - до 3,9 %.

3.4.3. Підтримка досягнутого рівня доходів

Цілями міської влади є мінімізація впливу фінансово-економічної кризи на реальні доходи киян та якість їхнього життя, підтримка досягнутого рівня доходів громадян шляхом реалізації антикризових заходів на ринку праці міста, забезпечення таким чином можливостей для самореалізації трудового потенціалу працездатних громадян, а також підвищення ефективності системи соціального захисту найбільш вразливих категорій населення.

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- здійснення регулярних обстежень підприємств, установ та організацій міста Києва з питань дотримання вимог щодо забезпечення своєчасної та не нижче визначеного державою мінімального розміру оплати праці - ГУПЗ;

- проведення регулярних засідань і нарад за участю керівників підприємств-боржників, професійних спілок, організацій роботодавців, представників центральних органів виконавчої влади, правоохоронних органів з питань погашення заборгованості із заробітної плати на підприємствах, в установах та організаціях м. Києва, узгодження шляхів виходу з ситуації, в т. ч. притягнення до відповідальності посадових осіб підприємств, які допустили порушення вимог законодавства про оплату праці - ГУПЗ, КМДА;

- посилення соціального захисту найбільш вразливих верств населення (багатодітних сімей, сімей, які опікуються дітьми-сиротами, дітьми-інвалідами, інвалідів, ветеранів, одиноких пенсіонерів), реалізація міської та районних програм "Турбота" - ГФУ, ГУСЗ, РДА;

- забезпечення стабільності рівня споживчих цін на товари та послуги, а також продуктивної зайнятості населення - ГУЦП, ГУПЗ;

- недопущення утворення заборгованості по заробітній платі працівникам бюджетних установ, які фінансуються з бюджету м. Києва, та на підприємствах комунальної власності міста - ГУПЗ;

- реформування системи пенсійного забезпечення відповідно до бюджетної політики Пенсійного фонду України, що передбачає становлення інституційних засад реалізації прав громадян на накопичувальну трудову пенсію, підвищення фінансової стійкості державної та зміцнення недержавної пенсійних систем, зростання обсягів пенсійних виплат населенню - ГУПФУ;

- поліпшення інформованості населення з питань пенсійної реформи шляхом проведення відповідної інформаційної кампанії, в т. ч. із залученням можливостей міського транспорту (моніторів у метро та ін.) - ГУПФУ.

Очікувані результати:

- зростання розміру номінальної середньомісячної заробітної плати порівняно з попереднім роком на 13,9 %;

- скорочення розміру заборгованості з виплати заробітної плати;

- забезпечення фінансування міської та районних програм "Турбота" в обсягах, затверджених бюджетом м. Києва на 2009 рік .

3.4.4. Підвищення ефективності соціального захисту населення

Цілями міської влади є підвищення ефективності підтримки та забезпечення зростання рівня життя малозахищених, соціальне вразливих категорій населення, пристосування міського середовища до потреб осіб із вадами фізичного розвитку.

Пріоритетами соціальної політики на 2009 рік будуть реалізація міської та районних комплексних програм "Турбота", в рамках яких з метою мінімізації негативного впливу фінансово-економічної кризи на рівень життя додатково до передбачених законодавством соціальних виплат зросте роль адресної соціальної допомоги найбільш вразливим верствам населення (багатодітним сім'ям, сім'ям, які опікуються дітьми-сиротами, дітьми-інвалідами, інвалідам, ветеранам, одиноким пенсіонерам), сприяння працевлаштуванню осіб, які потребують соціального захисту та не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, а також активізація додаткових джерел надходження коштів на соціальні потреби, в т. ч. шляхом запровадження стимулюючих механізмів підвищення соціальної відповідальності високоприбуткового бізнесу.

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- підвищення ефективності використання бюджетних коштів на потреби соціального захисту населення, поліпшення якості соціальних послуг:

- оптимізація виплат, що надаються киянам відповідно до міської та районних програм "Турбота" - ГУСЗН, РУПСЗН;

- удосконалення процедури обліку осіб, які мають право на пільги на підставі Єдиного державного автоматизованого реєстру (наповнення його додатковою інформацією, зняття з обліку громадян у зв'язку з вибуттям, включення нових громадян, які набули права на пільги тощо), впровадження в повному обсязі електронного обміну інформацією про пільгові категорії громадян між органами праці та соціального захисту населення і підприємствами, що надають соціальні послуги - ГУСЗН;

- використання в управліннях праці та соціального захисту населення районних у м. Києві державних адміністрацій єдиної технології прийому громадян, які звертаються за призначенням усіх видів соціальної допомоги - ГУСЗН, РДА;

- надання непрацездатним громадянам послуг соціально-побутового та соціально-медичного характеру у відділеннях денного перебування у складі територіальних центрів соціального обслуговування - ГУСЗН, РУПСЗН;

- розробка та затвердження нової Методики проведення перерахунків за фактично надані пільги та субсидії на опалення та гаряче водопостачання за розрахунковий опалювальний період - ГУСЗН;

- дослідження перспектив створення мережі платних інтернатних установ із поліпшеними умовами проживання інвалідів і громадян похилого віку, в т. ч. взамін на передане ними приватизоване житло як один зі шляхів формування муніципального фонду соціального житла - ГУСЗН, ГУЖЗ;

- реконструкція, реставрація та будівництво об'єктів соціальної інфраструктури: відкриття Центру соціальної реабілітації для дітей-інвалідів (вул. О. Теліги, 37-г), реконструкція з надбудовою 1-го відділення санаторію "Перше Травня" (смт Пуща-Водиця) під психоневрологічний інтернат - ГУСЗН;

- бронювання робочих місць на підприємствах, в організаціях та установах для гарантованого працевлаштування осіб, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, використання для цих потреб дотаційних місць із Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України - ГУСЗН, ГУПЗ, КМЦЗ;

- проведення постійної роботи з виявлення шкідливих умов праці на підприємствах і здійснення превентивних заходів, спрямованих на зниження ступеня їх ризику для здоров'я працівників - УВДФСНВ, відділ з питань охорони праці КМДА;

- підвищення ефективності соціального захисту дітей і молоді:

- вдосконалення організаційно-правової та науково-методичної підтримки впровадження інституту прийомної сім'ї у м. Києві, налагодження співпраці всіх служб, яким делеговані завдання забезпечення супроводу прийомних сімей, що передбачає, з одного боку, контроль за умовами проживання та виховання дітей, з іншого - надання підтримки у вирішенні життєвих проблем - ГУСЗН;

- розширення практики надання соціальної допомоги дітям, молоді, їх батькам через такі організаційно-методичні форми соціальної роботи, як "Пошта та телефон довіри для дітей, молоді, батьків", "Громадські приймальні для молоді" тощо (див. п. 3.5.1) - ГУСЗН;

- забезпечення соціальної і професійної реабілітації та максимальної адаптації до суспільного життя осіб з обмеженими фізичними та розумовими можливостями:

- реалізація програм Київського міського центру роботи з інвалідами у сфері професійної підготовки та працевлаштування, надання підтримки громадським організаціям інвалідів і підприємствам, які використовують працю осіб з обмеженими можливостями - ГУСЗН;

- опрацювання Плану заходів у м. Києві щодо реалізації Конвенції про права інвалідів - ГУСЗН;

- відкриття міського центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів, розвиток ранньої соціальної реабілітації дітей - системи реабілітаційних і корекційно-відновлювальних заходів, спрямованих на зменшення або подолання фізичних та інтелектуальних вад, набуття знань, умінь і навичок, які б дали змогу інтегруватись у загальноосвітні дитячі колективи, а не перебувати в інтернатних установах чи навчатися вдома - ГУСЗН;

- пристосування середовища життєдіяльності до потреб осіб з обмеженими фізичними можливостями, насамперед забезпечення обладнання існуючих об'єктів житлового та громадського призначення пристроями вільного (безбар'єрного) доступу (пандусами, спецобладнанням туалетів тощо) - ГУСЗН, ГУМАДМС;

- удосконалення процедури надання транспортних послуг особам із порушеннями опорно-рухового апарату шляхом створення бази даних цієї категорії населення та розвитку спеціалізованих транспортних служб, застосування спеціально обладнаних автобусів і тролейбусів на міських маршрутах - ГУТЗ;

- створення системи реінтеграції бездомних громадян та соціальної адаптації осіб, звільнених із місць позбавлення волі:

- забезпечення реалізації Концепції соціального захисту бездомних громадян , затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.04.2008 N 639, зокрема вдосконалення мережі будинків соціального піклування (нічліжних закладів для бездомних громадян) шляхом створення єдиної системи таких міських і районних закладів, систематичне проведення зовнішньопрофілактичних заходів з метою виявлення безпритульних дітей, дітей-жебраків, дітей, які схильні до вживання алкогольних, наркотичних чи токсичних речовин - РДА, ГУСЗН;

- виконання плану заходів щодо забезпечення соціальної адаптації осіб, які відбували покарання у вигляді позбавлення волі, на період до 2009 року , затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.11.2007 N 1030;

- залучення до роботи з бездомними громадянами й особами, звільненими з місць позбавлення волі, недержавних організацій, які вже працюють у даному напрямі та не дублюють напрямків роботи структурних підрозділів КМДА - ГФУ, ГУСЗН.

Очікувані результати:

- поліпшення матеріально-технічної бази системи соціального захисту населення, розширення мережі та потужностей спеціалізованих установ (зменшення за рахунок цього черг на поселення, зокрема в будинок-інтернат психоневрологічного профілю для жінок з 2 років до 3 - 5 місяців), консультативних пунктів і закладів;

- збільшення кількості одиноких непрацездатних громадян, охоплених соціально-побутовою допомогою в домашніх умовах;

- урізноманітнення форм обслуговування, що в подальшому дозволить перейти від патерналістської моделі вирішення соціальних проблем на модель активної співпраці органів державної влади, громадських організацій і приватного сектора, в результаті чого підвищиться ефективність бюджетних видатків на ці потреби та посилиться рівень захисту найбільш вразливих категорій населення.

3.4.5. Забезпечення доступності якісних медичних послуг

Цілями міської влади є підвищення ефективності функціонування системи охорони здоров'я міста, якості та доступності медичної допомоги з метою поліпшення стану здоров'я киян, зростання тривалості їхнього життя.

Виходячи з аналізу проблем у сфері охорони здоров'я, пріоритетами політики міської влади в 2009 році будуть розвиток профілактичної медицини, розширення мережі закладів охорони здоров'я, насамперед у нових житлових масивах, зміцнення їх матеріально-технічної бази відповідно до завдань Державної програми будівництва сучасних інфекційних лікарень (відділень) в обласних центрах та великих містах на 2004 - 2010 роки , розпоряджень Київської міської державної адміністрації від 04.07.2005 N 1140 "Про затвердження заходів зі зміцнення матеріально-технічної бази міських лікарень та пологових будинків на 2005 - 2015 роки" , від 19.04.2006 N 794 "Про програму зміцнення матеріально-технічної бази протитуберкульозних закладів міста Києва до 2011 року" , міської Міжгалузевої комплексної програми "Здоров'я киян" на 2003 - 2011 роки , Міської цільової програми підготовки та проведення в м. Києві фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу .

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- розвиток мережі та поліпшення матеріально-технічної бази системи охорони здоров'я:

- проведення робіт з реконструкції: будівель центру інфекційних хвороб Олександрівської клінічної лікарні м. Києва (вул. Шовковична, 39/1), корпусів міської клінічної лікарні N 14 під Київський міський центр крові (вул. Зоологічна, 3), Київського міського клінічного ендокринологічного центру (вул. Рейтарська, 22), дитячої поліклініки N 1 (вул. Лайоша Гавро, 26) - ГУОЗМЗ, Оболонська РДА;

- проектування реконструкції Київської міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги (вул. Братиславська, 3) та Київської міської туберкульозної лікарні N 2 (селище Гостомель Київської області) - ГУОЗМЗ;

- виділення земельних ділянок для будівництва поліклінік на житлових масивах Ново-Біличі, Теремки, Мінському - ГУЗР, КМР;

- проведення капітального ремонту існуючих будівель і споруд, модернізації лікувально-профілактичних установ, їх переоснащення та комплектації сучасним діагностичним, лабораторним і технологічним обладнанням - ГУОЗМЗ;

- створення центру із застосування ПЕТ-технології для раннього виявлення онкологічних захворювань на території існуючої Київської міської онкологічної лікарні на вул. Верховинній, 69 у Святошинському районі - ГУОЗМЗ;

- реформування системи охорони здоров'я, підвищення ефективності використання її ресурсного потенціалу:

- вдосконалення механізмів управління, координації та взаємодії між усіма суб'єктами сфери охорони здоров'я міста, чітке розмежування лікувально-профілактичних закладів трьох рівнів - ГУОЗМЗ;

- перетворення лікувально-профілактичних закладів у нові організаційно-правові форми, що сприятиме відходу від постатейної моделі фінансування та дозволить самостійно формувати дохідну і витратну частини бюджету лікувальних закладів - ГУОЗМЗ;

- продовження реструктуризації галузі з метою ліквідації диспропорцій у розвитку різних видів медичної допомоги, раціоналізації амбулаторно-поліклінічної та стаціонарної допомоги, вдосконалення спеціалізації ліжкового фонду згідно з показниками його використання - ГУОЗМЗ;

- упровадження стаціонарозаміщуючих технологій медичної допомоги (денних стаціонарів і стаціонарів на дому для хворих, що не потребують цілодобового нагляду), розширення лікувально-діагностичної та медико-соціальної допомоги вдома - ГУОЗМЗ;

- розвиток медичного обслуговування на засадах загальної лікарської практики (сімейної медицини), насамперед, покращення умов праці сімейних лікарів, проведення навчальних тренінгів тощо - ГУОЗМЗ;

- розвиток територіальної служби медицини катастроф та вдосконалення системи надання екстреної медичної допомоги відповідно до вимог UEFA (реалізація заходів Державна програма екстреної медичної допомогита Програми розвитку служби швидкої та невідкладної медичної допомоги , медицини катастроф, швидкої психіатричної допомоги та медичного автотранспорту міста Києва на 2006 - 2010 роки ) - ГУОЗМЗ;

- вдосконалення надання медичної допомоги матерям і дітям, людям похилого віку:

- забезпечення спільного перебування матері та дитини в пологових будинках міста, запровадження програм первинної реанімації новонароджених, сучасних методик медико-соціальної реабілітації дітей з органічними ураженнями нервової системи - ГУОЗМЗ;

- проведення масового скринінгу новонароджених на фенілкетонурію та гіпотиреоз (дозволяє своєчасно виявити дану патологію для здійснення необхідного лікування та запобігання інвалідності), вакцинації новонароджених проти гепатиту "В", а також дітей, які досягли 1-го року життя, проти дифтерії, коклюшу, правця - ГУОЗМЗ;

- розвиток шкільної служби охорони здоров'я та валеологічного виховання, забезпечення укомплектованості дошкільних закладів і загальноосвітніх шкіл медичними працівниками - ГУОЗМЗ, ГУОН;

- виконання заходів програми "Репродуктивне здоров'я" , створення мережі геронтологічних і соціальних ліжок у структурі лікувально-профілактичних закладів м. Києва другого рівня - ГУОЗМЗ;

- профілактика захворюваності, запобігання розповсюдженню інфекційних захворювань, поліпшення санітарно-епідеміологічної ситуації:

- виконання заходів Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007 - 2011 роках , у т. ч. використання сучасних технологій організації лікування хворих на туберкульоз; розробка механізмів залучення до обов'язкового лікування хворих на туберкульоз, які зловмисне ухиляються від прийому ліків і є епідемічне небезпечними для оточуючих - ГУОЗМЗ, ГУМВС;

- виконання заходів, передбачених на 2009 рік Загальнодержавною цільовою програмою забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009 - 2013 роки , розділом "Профілактика ВІЛ/СНІДу" міської Міжгалузевої комплексної програми "Здоров'я киян" на 2003 - 2011 роки - ГУОЗМЗ;

- виконання заходів, передбачених на 2009 рік Програмою забезпечення епізоотичного та ветеринарно-санітарного благополуччя в місті Києві на 2006 - 2010 роки , проведення дератизаційних робіт, розвиток притулків для тварин - КМСЕС, ГУОЗМЗ, ГУНС, УВМ, ДКП "Плесо", РДА.

Очікувані результати:

- збільшення потужностей денних стаціонарів у районних поліклініках до 1615 ліжок;

- покращення матеріально-технічної бази системи охорони здоров'я міста, підвищення якості та доступності медико-соціальної допомоги;

- зменшення коефіцієнта дитячої смертності до 7,6 померлих дітей віком до одного року на 1000 народжених, забезпечення 99-відсоткового рівня профілактичного медичного огляду та диспансеризації дітей;

- підвищення рівня виявлення злоякісних новоутворень на ранніх стадіях на 5 %, зниження смертності від онкологічних захворювань на 0,5 %, смертності від інсультів та інфарктів - на 2,5 %, зниження показників захворюваності на туберкульоз та смертності від туберкульозу на 1 %, показника смертності від СНІДу - на 5 %.

3.4.6. Розвиток сучасної якісної освіти

Цілями міської влади є забезпечення конституційних гарантій доступності та рівності прав громадян на отримання якісної освіти, поліпшення інтелектуальних і професійно-кваліфікаційних характеристик людського капіталу, підвищення культурного рівня, моралі та світогляду населення.

Пріоритетами на 2009 рік будуть збільшення потужностей навчальних закладів (у зв'язку з інтенсивною житловою забудовою міста, переходом на 12-річний термін навчання, а також позитивною динамікою народжуваності дітей у середньостроковій перспективі в м. Києві очікується зростання контингенту дошкільнят і школярів), забезпечення належних умов перебування дітей відповідно до сучасних санітарно-гігієнічних та інженерно-технічних вимог, подальше поліпшення технічної та методичної бази навчальних закладів, посилення контролю за якістю знань, підвищення соціального захисту працівників освіти відповідно до положень чинного освітнього законодавства, завдань програми "Освіта столиці: 2006 - 2010 роки", Державної програми "Вчитель" .

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- завершення реконструкції з добудовою загальноосвітньої школи N 47 на вул. П. Лумумби, 14/21 у Печорському районі на 300 уч. місць;

- продовження будівництва загальноосвітньої школи в 9 м-ні житлового масиву Позняки (діл. 11) у Дарницькому районі, будівництва 2 пускового комплексу розширення школи N 151 та котельні на вул. Лісничій, 3 у Голосіївському районі, реконструкції з прибудовою школи N 128 на вул. Р. Окіпної, 6 та школи N 42 на вул. Хорольській, 19 у Дніпровському районі, будівництва загальноосвітньої школи на розі вул. Лебедєва-Кумача і вул. Землячки та дитячого навчального закладу на вул. Народного ополчення, 9-а в Солом'янському районі - ГУОН, ГУЖЗ, Голосіївська РДА, Дніпровська РДА, Солом'янська РДА;

- розрахунок перспективної потреби територій районів і мікрорайонів, окремих територій м. Києва в об'єктах освітньої інфраструктури, обґрунтування та подання відповідних пропозицій для нового Генерального плану розвитку міста Києва та його приміської зони до 2025 року - ГУОН, ГУМАДМС;

- розробка та реалізація плану заходів щодо відновлення в м. Києві діяльності непрацюючих дошкільних навчальних закладів комунальної форми власності, а також окремих груп у діючих закладах, подання в установленому порядку Кабінету Міністрів України пропозицій щодо відновлення в м. Києві діяльності непрацюючих дошкільних навчальних закладів державної форми власності, або передачі їх до комунальної власності для використання за призначенням - ГУОН, РДА;

- зміцнення матеріально-технічної та інформаційної бази навчальних закладів:

- інформатизація та комп'ютеризація навчального процесу, забезпечення телекомунікаційними засобами доступу до мережі Інтернет, базовими та спеціалізованими програмними продуктами, сучасними технічними засобами навчання з природничо-математичних і технологічних дисциплін (кабінети хімії, фізики, біології) - ГУОН;

- проведення капітальних та поточних ремонтів загальноосвітніх і дошкільних навчальних закладів, встановлення в навчальних закладах фільтруючих очисних систем, оновлення харчоблоків, проведення капітального ремонту місць загального користування, заміна вікон, встановлення енергозберігаючих світильників та ін. - ГУОН;

- підвищення якості навчально-виховного процесу:

- забезпечення дошкільних навчальних закладів навчально-методичним матеріалом, необхідним обладнанням, іграшками, дитячою літературою, іншими засобами навчання і виховання - ГУОН;

- запровадження профільного навчання в кожному районі м. Києва на виконання Концепції профільного навчання у старшій школі - ГУОН;

- реалізація проекту "Київський підручник" програми "Освіта столиці: 2006 - 2010 роки" - ГУОН;

- забезпечення загальноосвітніх навчальних закладів, у яких вивчаються мови національних меншин, відповідними підручниками, посібниками та навчально-методичною літературою згідно з Державним стандартом загальної середньої освіти - МОН, ГУОН;

- сприяння освіті осіб з особливими потребами: продовження придбання сучасного реабілітаційного обладнання для дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладів, де навчаються діти, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, модернізація навчально-реабілітаційної бази ("Корекційна освіта") - ГУОН;

- проведення науково-пошукової діяльності щодо розроблення та апробації форм інтегрованого (інклюзивного) навчання дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, в т. ч. дітей-інвалідів - МОН, ГУОН;

- проведення районних, міських і загальнодержавних предметних олімпіад - ГУОН;

- реалізація заходів з удосконалення виховної роботи в навчальних закладах міста, визначених на 2009 рік програмою "Освіта столиці: 2006 - 2010 роки" , зокрема проектами "Модель національної школи", "Здоров'я через освіту", "Школа повного року навчання", "Обдарованість", "Позашкільна освіта", максимальне використання можливостей однозмінного навчання для залучення дітей до різноманітних форм позашкільної освіти - ГУОН;

- соціальний захист учнів:

- організація 100-відсоткового забезпечення гарячим харчуванням учнів 1 - 4 класів, безоплатного харчування дітей пільгових категорій з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, малозабезпечених сімей, дітей, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, а також учнів 5 - 11 класів, які за висновками медичних комісій потребують дієтичного харчування, відповідно до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 30.08.2006 N 1301 "Про організацію харчування учнів 1 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів м. Києва" - ГУОН;

- забезпечення загальноосвітніх навчальних закладів сучасними медичними кабінетами (кабінетами лікаря, фізіотерапевтичними кабінетами) та повної їх укомплектованості медичними працівниками, організація належного медичного обслуговування школярів, проведення профілактичних медичних оглядів, дотримання санітарно-гігієнічних умов навчально-виховного процесу, посилення роботи з питань профілактики різних захворювань - ГУОН, ГУОЗМЗ;

- підвищення престижу професійно-технічної освіти:

- посилення профорієнтаційної діяльності органів міської влади в сфері популяризації професійно-технічної освіти, в т. ч. виконання міської програми "Профорієнтація учнів 10 - 11 класів загальноосвітніх шкіл м. Києва", впровадження ефективних механізмів узгодження діяльності з підготовки кадрів із перспективними потребами ринку праці за участю потенційних роботодавців, міського і районних центрів зайнятості, закладів загальної і професійної освіти, центрів сприяння підприємництву, навчально-консультативних і бізнес-центрів, громадських організацій тощо - ГУОН, ГУПЗ, КМЦЗ, КМЦП;

- створення у професійно-технічних навчальних закладах центрів професійно-технічної освіти для впровадження інноваційних технологій, оснащення їхньої навчально-виробничої бази новим обладнанням, устаткуванням, іншою сучасною технікою - МОН, ГУОН;

- соціальний захист працівників освіти та покращення їх матеріального становища: продовження практики виплати надбавок до посадового окладу за складність і напруженість у роботі, формування фонду матеріального заохочення, преміювання працівників галузі до Дня працівника освіти - ГУОН;

- забезпечення підготовки та перепідготовки у вищих навчальних закладах міста стюардів, волонтерів, працівників сфери обслуговування, медичних працівників і працівників правоохоронних органів для обслуговування проведення в м. Києві фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу - ГУОН.

Очікувані результати:

- поліпшення якості та доступності освітніх послуг;

- зростання показника охоплення дітей відповідного віку дошкільними закладами до 71 %;

- 100-відсоткове забезпечення учнів підручниками;

- 100-відсоткове забезпечення гарячим харчуванням учнів 1 - 4 класів, безоплатним харчуванням дітей пільгових категорій.

3.4.7. Задоволення культурних потреб

Цілями міської влади є забезпечення гармонійного культурного та духовного розвитку людини, збереження та адаптація культурної спадщини до сучасних потреб суспільного життя, становлення індустрії культури, розваг і туризму.

Виходячи з аналізу проблем у сфері культури та ресурсних можливостей міста, пріоритетами культурної політики міської влади в 2009 році будуть продовження капітального ремонту будівель і споруд, ремонтно-реставраційних робіт на пам'ятках історії та культури, які були розпочаті в попередні роки, недопущення погіршення доступності закладів культури, насамперед для дітей і юнацтва, створення організаційно-економічних і матеріально-технологічних передумов для повноцінного використання культурно-туристичного потенціалу в контексті проведення в Україні "Євро-2012". Перелік основних завдань і заходів визначений на виконання Міської комплексної програми "Столична культура і мистецтво. 2006 - 2010 роки" , Загальнодержавної програми збереження та використання об'єктів культурної спадщини на 2004 - 2010 роки , Міської цільової програми підготовки та проведення в м. Києві фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу .

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- зміцнення матеріально-технічної бази сфери культури та мистецтв:

- відкриття Музею Шолом-Алейхема - відділу Музею історії міста Києва та Музею шістдесятництва - філії Музею історії міста Києва; продовження реконструкції споруд під Київський академічний театр на Подолі (Андріївський узвіз, 20-а, б) - ГУКМ;

- покращення стану збереження музейних фондів (забезпечення музеїв сучасними засобами охоронної, пожежної сигналізації та контролю мікроклімату), поповнення музейних, архівних, бібліотечних і кінематографічних фондів, розробка та впровадження новітніх технологій їх реставрації і консервації, комп'ютеризація музеїв і бібліотек, створення автоматизованих робочих місць для читачів і бібліотечних працівників відповідно до завдань Міської комплексної програми "Столична культура і мистецтво. 2006 - 2010 роки" - ГУКМ;

- проведення інформаційно-агітаційної роботи щодо залучення різних вікових категорій населення до регулярної культурно-мистецької діяльності, підвищення рівня охоплення дітей, підлітків і студентської молоді різними видами послуг завдяки розвитку молодіжних центрів дозвілля, мережі безоплатних шкіл естетичного виховання, клубів і гуртків (художніх, хореографічних, театральних тощо) - ГУКМ;

- впровадження нових механізмів функціонування та використання комерційного потенціалу сфери культури:

- реалізація заходів Державної програми збереження, відродження і розвитку народних художніх промислів на період до 2010 року - ГУКМ;

- сприяння залученню інвестицій у розвиток матеріально-технічної бази мережі комунальних і приватних парків культури та відпочинку: забезпечення отримання парками державного акта на землю; проведення інвестиційних конкурсів щодо розташування на їх території сучасних атракціонів, кінозалів, майданчиків для проведення театралізованих спектаклів, дискотек, дитячих казкових містечок, дитячої залізниці, аквапарків і басейнів, луна-парків, спортивних майданчиків і залів тощо - ГУКМ, ГУЕІ, КМР, КМДА;

- стимулювання спонсорсько-меценатської активності та сприяння авторській культурній діяльності, в т. ч. шляхом надання пільг з оренди приміщень і обладнання для культурно-мистецьких осередків (колективів, творчих спілок, арт-клубів, майстерень, студій тощо) - ГУКМ;

- пропагування культурно-мистецького та рекреаційного потенціалу Києва, проведення урочистих подій і масових заходів (свят, ювілеїв, фестивалів, карнавалів, конкурсів, виставок, конференцій тощо) - ГУКМ;

- забезпечення охорони культурної спадщини:

- продовження робіт з відтворення інтер'єру Успенського собору Києво-Печерської Лаври на вул. Січневого повстання, 21;

- проведення ремонтно-реставраційних робіт на об'єктах, які становлять духовну, історичну та архітектурну цінність. Такими об'єктами є: Дмитрівська церква, Вознесенська церква. Церква Микола Набережного, Церква Серафіма Саровського, пам'ятник княгині Ользі;

- приведення діючих норм охорони історичної спадщини у відповідність до міжнародних норм і вимог ЮНЕСКО, виготовлення паспортів і облікових карток об'єктів культурної спадщини згідно з Комплексною програмою паспортизації об'єктів культурної спадщини на 2003 - 2010 роки - ГУОКС;

- дотримання вимог щодо обов'язковості громадського обговорення проектів реконструкції районів старої забудови, а також місць встановлення нових пам'ятників - ГУОКС;

- здійснення постійного моніторингу стану пам'яток історії та архітектури, в т. ч. техногенного тиску на них з боку будівельної індустрії та транспорту - ГУОКС.

Очікувані результати:

- збільшення кількості відвідувачів музеїв майже на 10 %, глядачів театрів - на 5 %, відвідувачів кіносеансів - на 19 %, кількості учнів шкіл естетичного виховання - на 1 %;

- відновлення історичної забудови та покращення естетичного вигляду столиці, збільшенні кількості туристично-екскурсійних маршрутів.

3.4.8. Розвиток фізичної культури та спорту

Цілями міської влади є створення інфраструктурних і морально-етичних умов для стабільного розвитку сфери фізичної культури та спорту, максимальне залучення до здорового способу життя усіх категорій населення, тим самим поліпшення здоров'я нації та підвищення іміджу України у світі.

Фінансово-економічна криза спричинила істотне зростання фінансових видатків батьків дітей, які тренуються у спортивних школах і секціях, у результаті чого частина з них відмовляється від подальших занять; відбувається закриття окремих спортивних шкіл через неможливість сплати орендної плати за користування спортивними спорудами. За таких умов пріоритетами міської влади на 2009 рік насамперед будуть: збереження існуючої мережі ДЮСШ та розвиток дитячого спорту; розвиток спортивної інфраструктури для занять фізичною культурою відповідно до завдань Державної програми розвитку фізичної культури і спорту на 2007 - 2011 роки , Концепції Загальнодержавної цільової соціальної програми "Здорова нація" на 2009 - 2013 роки ; дотримання графіка підготовки м. Києва до проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу.

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- облаштування спортивних майданчиків за місцем проживання та у місцях масового відпочинку населення - РДА, ГУЗР, ГУФКС, ГУЖГ;

- розвиток мережі дитячо-юнацьких спортивних шкіл, забезпечення ефективної навчально-тренувальної роботи - ГУФКС;

- підготовка до проведення в м. Києві фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу:

- здійснення робіт із реконструкції Національного спортивного комплексу "Олімпійський" - Мінсім'ямолодьспорт, ГУКБ;

- будівництво нових, реконструкція та дооснащення діючих тренувальних баз для забезпечення тренувань команд-учасниць чемпіонату: реконструкція стадіону ДЮСШ N 15 на вул. маршала Якубовського, 7-г; будівництво стадіонів з трибунами на просп. Оболонському, 9-а та на вул. Вербицького, 23 - ГУФКС;

- проектування та початок будівництва багатофункціональної спортивної споруди на вул. Алма-Атинській, 60 - ГУФКС;

- підготовка спортсменів до складу збірних команд міста й України, їх участі в міських, загальнонаціональних і міжнародних спортивних змаганнях згідно з Єдиним календарним планом змагань та учбово-тренувальних зборів на 2009 рік - ГУФКС;

- створення умов для занять фізичною культурою і спортом людям з обмеженими фізичними можливостями: забезпечення функціонування Київського міського центру фізичної культури і спорту інвалідів "Інваспорт", сприяння проведенню навчально-тренувальних зборів і змагань та заходів з інвалідного спорту згідно з календарним планом, підготовка до участі у Всеукраїнській спартакіаді серед дітей з особливими потребами "Повір у себе" - ГУФКС;

- проведення заходів з нетрадиційних видів спорту і масових заходів з фізичної культури згідно Єдиного календарного плану спортивно-масових заходів на 2009 рік ("Пробіг під каштанами", "Естафета незалежності", футбольні заходи, присвячені пропаганді чемпіонату Європи з футболу 2012 року та ін.) - ГУФКС;

- поліпшення фізкультурно-оздоровчої роботи в трудових колективах, проведення спартакіад, змагань тощо - ГУФКС, РДА;

- забезпечення широкого впровадження соціальної реклами різних аспектів здорового способу життя, необхідності занять фізичною культурою у засобах масової інформації - ГУФКС, ГУОЗ.

Очікувані результати:

- зростання на 5 % контингенту дітей, які займаються в ДЮСШ та СДЮШОР;

- поліпшення умов для розвитку різних видів спорту та фізкультурно-масової й оздоровчої роботи за місцем проживання населення.

3.5. Збереження довкілля та підвищення рівня безпеки киян

3.5.1. Охорона навколишнього природного середовища. Екологічна безпека

Цілями міської влади є підвищення рівня екологічної безпеки киян шляхом реалізації принципів сталого розвитку й інтегрованого екологічного управління, що передбачають обов'язкове включення екологічної складової до галузевих програм розвитку економіки міста, підвищення ефективності механізмів управління та контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища, становлення дієвої системи екологічного моніторингу.

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- реалізація інвестиційних проектів у транспортній сфері, житлово-комунальному господарстві, промисловому комплексі міста, спрямованих на усунення причин зростання рівня забруднення довкілля (див. п. 3.2.1, 3.2.2) - ГУТ, ГУПЕЕ, ГУЕІ;

- вирішення проблеми утилізації побутових і промислових, у т. ч. токсичних, відходів:

- впровадження комплексної системи санітарної очистки міста, яка базується на організації роздільного збирання твердих побутових відходів із подальшим їх сортуванням на спеціальних технологічних лініях, компостуванням органічної частини, брикетуванням залишку, що не піддається утилізації, та складуванням його на спеціальному полігоні - ГУКГ;

- розробка проектної документації та будівництво сміттєспалювального заводу на відновлювальному паливі в Деснянському районі м. Києва - ГУКГ;

- організація проведення збору й утилізації токсичних відходів (відпрацьованих ртутьвмісних люмінесцентних ламп, шламів гальванічного виробництва, акумуляторів тощо) - УОНПС;

- продовження робіт по мінімізація наслідків аварії на пункті захоронення радіоактивних відходів КДМС УкрДО "Радон" шляхом локалізації розповсюдження тритію, вивезення радіоактивних відходів з аварійних сховищ NN 5, 6, 7 до сховищ комплексу "Вектор" у зоні відчуження, розробка проекту винесення спецкомбінату "Радон" за межі міста - ГУПНТІП, ГУНС;

- продовження робіт із санації території ВАТ "Радикал" (обеззараження, вивезення небезпечних відходів із території підприємства з наступною їх утилізацією тощо) - ГУНС;

- покращання екологічно стану атмосферного повітря:

- затвердження та реалізація заходів міської програми "Екологія транспорту" , встановлення нових і модернізація діючих стаціонарних автоматизованих постів спостереження за станом атмосферного повітря - ГУТ, УОНПС, ДУОНПС;

- зменшення забруднення повітряного басейну викидами від стаціонарних джерел: впровадження заходів з подавлення викидів оксидів азоту на об'єктах енергетики міста, інсталяція приладів постійного контролю величини викидів на об'єктах енергетики (насамперед на двох найбільших котлоагрегатах ТЕЦ-5) для встановлення оптимальних, з погляду екології, процесів горіння - ГУПЕЕ, ДУОНПС, УОНПС;

- розробка робочої документації реконструкції філіалу "Завод "Енергія" Київенерго зі встановленням турбогенераторів для вироблення електричної енергії з видачею теплової та електричної енергії в міські мережі та впровадження системи хімічного очищення димових газів - ГУПЕЕ;

- опрацювання можливостей, порядку та процедури перенесення окремих промислових підприємств - забруднювачів довкілля за межі міста - ГУПНТІП;

- забезпечення охорони водних ресурсів міста:

- здійснення робіт з будівництва й реконструкції інфраструктури систем водопостачання та водовідведення, підвищення їх надійності, ресурсо- та енергоефективності: продовження реконструкції споруд I черги Бортницької станції аерації, будівництво станцій зневоднення осадів, утилізації та повернення промивних вод Деснянської водопровідної станції та ін. (див. п. 3.2.2) - ГУКГ, ГУКБ;

- впровадження Правил приймання поверхневого стоку у київську міську дощову каналізацію, розробка економічних важелів (сплата за скид, штрафні санкції за перевищення нормативів) регулювання скидів - УОНПС;

- розробка та реалізація регіональної програми відродження та збереження водних об'єктів м. Києва на період до 2015 року - ГУКГ, ДКП "Плесо", УОНПС;

- винесення в натуру (на місцевість) прибережних захисних смуг - УОНПС, ГУЗР;

- озеленення міста, збереження біологічного і ландшафтного розмаїття, виконання Програми комплексного розвитку зеленої зони м. Києва до 2010 року (див. п. 3.2.2) - ККО "Київзеленбуд", ГУКГ, ГУЗР, УОНПС;

- поліпшення стану земельних ресурсів:

- виконання Програми використання та охорони земель на 2006 - 2010 роки - ГУЗР, УОНПС, ДУОНПС;

- забезпечення інженерного захисту території міста від зсувів та рекультивації порушених земель (див. п. 3.2.2) - КП "СУППР";

- розробка та затвердження нормативно-правових актів щодо обов'язкового будівництва локальних очисних споруд на пунктах розвантаження пально-мастильних матеріалів, автотранспортних підприємствах, автостоянках, АЗС та деяких інших господарських об'єктах, забезпечення контролю за їх реалізацією - ДУОНПС, УОНПС;

- використання новітніх способів утримання доріг у зимовий період, які дозволять зменшити негативний вплив матеріалів проти ожеледиці - ГУТ, КК "Київавтодор";

- активізація інформаційно-агітаційної та виховної роботи, спрямованої на підвищення екологічної культури та свідомості суб'єктів господарювання і населення: видання поліграфічної та кінопродукції з екологічної тематики, проведення семінарів, виставок, круглих столів, презентацій тощо - УОНПС.

Очікувані результати:

- збільшення рівня використання вторинних ресурсів;

- недопущення зростання обсягів забруднених стічних вод і забруднюючих речовин, що скидаються у поверхневі води, а також забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;

- збільшення площ зелених насаджень та покращення їх стану;

- ліквідація потенційних небезпек радіаційного забруднення, запобігання ймовірним економічним збиткам і зменшення соціальної напруги серед мешканців міста.

3.5.2. Створення сучасних систем надання допомоги в разі виникнення надзвичайних ситуацій

Цілями міської влади є підвищення рівня захисту території Києва та його жителів від надзвичайних ситуацій шляхом забезпечення ефективного функціонування єдиної державної системи цивільного захисту, впровадження комплексу організаційних, інженерно-технічних та інших заходів, спрямованих на скорочення кількості потенційно небезпечних об'єктів і зниження техногенних ризиків.

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- реалізація (відповідно до визначених повноважень) Програми забезпечення пожежної безпеки до 2010 року - ГУНС;

- будівництво та оснащення пожежних депо в м. Києві - МНС, Деснянська РДА;

- модернізація автоматизованої системи централізованого оповіщення населення м. Києва, впровадження на потенційно небезпечних об'єктах та об'єктах підвищеної небезпеки систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій - ГУНС;

- реалізація Міської програми розвитку комунальної аварійно-рятувальної служби "Київська служба порятунку" на 2007 - 2011 роки : створення Лівобережного аварійно-рятувального підрозділу КАРС "Київська служба порятунку", учбово-тренувального полігону та водолазно-рятувального підрозділу; придбання спеціального обладнання - ГУНС, КАРС "КСП";

- вирішення проблем у сфері зберігання, утилізації та захоронення відходів, особливо високотоксичних, радіоактивних (див. п. 3.3.1);

- поліпшення якості навчання населення порядку дій при надзвичайних ситуаціях, у т. ч. у межах відповідних навчальних програм у закладах освіти - ГУОН, ГУНС;

- поповнення матеріального резерву для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій - ГУНС.

Очікувані результати:

- покращення оперативності реагування та ефективності функціонування аварійно-рятувальних служб міста різної відомчої підпорядкованості при спільних діях під час ліквідації надзвичайних ситуацій;

- скорочення часу отримання інформації про загрозу виникнення надзвичайних ситуацій;

- скорочення часу прибуття на виклик щодо виникнення надзвичайної ситуації.

3.6. Міжнародне співробітництво та зовнішньоекономічна політика

Цілями міської влади є поглиблення інтеграції столиці у світовий простір шляхом розширення економічних, гуманітарних, культурних, наукових, освітніх, туристичних, спортивних та інших міжнародних контактів; удосконалення структури експорту й імпорту, розширення ринків збуту продукції та захист економічних інтересів київських виробників.

Швидке зростання негативного балансу зовнішньої торгівлі та спричинений цим відтік валютних ресурсів є однією з причин затяжного впливу світової фінансової кризи на національну економіку. Поліпшення ситуації пов'язується з реалізацією політики стимулювання експорту й скороченням необґрунтованого імпорту за рахунок розвитку імпортозамінюючих виробництв, введення тимчасових обмежувальних санкцій, що не суперечать нормам світової торгівлі. Виключення повинні становити товари критичного імпорту, високотехнологічне устаткування, а також обладнання, необхідне для забезпечення належної підготовки до проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу.

Основні завдання та заходи на 2009 рік:

- поглиблення міжнародного співробітництва:

- участь у програмах співробітництва України з Європейським Союзом, інших міждержавних програмах і угодах, заходи яких спрямовані на поширення присутності в міжнародних організаціях, впровадження європейських стандартів якості управління і надання суспільних послуг - ГУЕІ, УМЗ;

- розширення стратегічного партнерства зі столичними містами - УМЗ;

- розширення міжнародного співробітництва у сфері охорони здоров'я, виконання спільних заходів боротьби з інфекційними захворюваннями, поширенням туберкульозу, СНІДу/ВІЛ-інфекції, реалізація програм міжнародної медичної науково-технічної і консультаційної допомоги - ГУОЗМЗ;

- розвиток співробітництва у сфері освіти, культури, мистецтва і спорту, зокрема, поглиблення співробітництва із зарубіжними вищими навчальними закладами, участь загальноосвітніх шкіл м. Києва у міжнародних освітянських програмах і проектах (проект асоційованих шкіл ЮНЕСКО "ASP-progekt", Проект Ради Європи "Європа в школі" та ін.) - ГУОН;

- організації та проведення конференцій, семінарів, симпозіумів тощо з актуальних питань розвитку сучасного міста, зовнішньоекономічного й інших видів міжнародного співробітництва - ГУЕІ, УМЗ;

- використання можливостей співробітництва з міжнародними фінансовими організаціями (зокрема, ЄБРР), проведення переговорного процесу й укладення угод про одержання позик для реалізації пріоритетних інвестиційних проектів соціального й економічного розвитку в секторах транспортної та муніципальної інфраструктури, енергетики та енергозбереження - ГУЕІ, ГФУ;

- вдосконалення взаємовідносин із донорськими організаціями з питань отримання міжнародної технічної допомоги (консультаційних і дорадчих послуг, ноу-хау, технологій, обладнання тощо) - ГУЕІ, ГФУ;

- використання переваг та запобігання ризикам членства в СОТ: поширення серед підприємств інформації про вимоги міжнародних норм і нормативів у сфері господарської діяльності через бізнес-центри, бізнес-інкубатори, інформаційно-консультативні установи тощо; застосування інструментів захисту внутрішнього ринку, які не суперечать нормам СОТ, включаючи посилення захисту прав споживачів, а також захисту київських виробників від недобросовісної конкуренції з боку іноземного капіталу - ГУЕІ, ГУПЗПС;

- розширення експортного потенціалу, відновлення позицій київських виробників, утрачених внаслідок негативного впливу світової фінансової кризи:

- закріплення присутності на традиційних ринках країн СНД, участь у реалізації конкретних проектів у рамках Програми довгострокового економічного співробітництва між Україною і державами - учасницями СНД - ГУЕІ, ГУПНТІП;

- стимулювання розвитку експортозорієнтованих виробництв, надання організаційно-фінансової підтримки на потреби їх техніко-технологічної модернізації - ГУПНТІП;

- інтенсивне впровадження енергозберігаючих технологій, що дозволить скоротити обсяг імпорту енергоносіїв, а також зменшити собівартість продукції та підвищити її конкурентоспроможність на зовнішніх ринках збуту - ГУПНТІП, ГУПЕЕ;

- сприяння налагодженню зовнішньоекономічних зв'язків столичних суб'єктів господарювання з підприємствами міст, які підтримують побратимські стосунки з Києвом, реалізації спільних виробничих програм, трансферу прогресивних технологій - ГУЕІ, ГУПНТІП;

- інформаційно-аналітична, консультативна та рекламна підтримка зовнішньоекономічної діяльності (проведення бізнес-форумів, конференцій, семінарів, конгресів, ділових зустрічей, виставок, ярмарків тощо), використання можливостей торговельно-економічних місій при посольствах України за кордоном, поглиблення співробітництва з зарубіжними торговими палатами з метою сприяння підприємствам і організаціям міста у налагодженні прямих ділових зв'язків із зарубіжними партнерами - ГУЕІ, УМЗ;

- використання транзитного потенціалу столичного регіону, розвиток мережі й інфраструктури міжнародних транспортних коридорів - ГУТ.

Очікувані результати:

- посилення взаємодії з міжнародними фінансовими інституціями, одержання довгострокових позикових ресурсів на вигідних кредитних умовах;

- збільшення у структурі експорту частки високотехнологічної продукції;

- зменшення у структурі імпорту питомої ваги продукція, що має вітчизняні аналоги;

- скорочення негативного значення сальдо зовнішньої торгівлі.

Список скорочень


ВАТ "СУППР"
ВАТ "Спеціалізоване управління протизсувних
підземних робіт"

ГУВФКА
Головне управління внутрішнього фінансового
контролю та аудиту
ГУЕІ Головне управління економіки та інвестицій
ГУЖГ Головне управління житлового господарства
ГУЖЗ Головне управління житлового забезпечення
ГУЗР Головне управління земельних ресурсів
ГУКБ Головне управління капітального будівництва міста
Києва

ГУБ
Головне управління контролю за благоустроєм міста
Києва

ГУКВ
Головне управління комунальної власності м.
Києва
ГУКГ Головне управління комунального господарства
ГУКМ Головне управління культури та мистецтв

ГУМВС
Головне управління Міністерства внутрішніх справ
України в м. Києві

ГУМАДМС
Головне управління містобудування, архітектури та
дизайну міського середовища

ГУНС
Головне управління з питань надзвичайних
ситуацій

ГУОЗМЗ
Головне управління охорони здоров'я та медичного
забезпечення
ГУОКС Головне управління охорони культурної спадщини
ГУОН Головне управління освіти і науки

ГУПВЗМІЗГ
Головне управління з питань взаємодії з засобами
масової інформації та зв'язків з громадськістю

ГУПВП
Головне управління з питань внутрішньої
політики

ГУПЕЕ
Головне управління палива, енергетики та
енергозбереження
ГУПЗ Головне управління праці та зайнятості

ГУПЗПС
Головне управління з питань захисту прав
споживачів

ГУПНТІП
Головне управління промислової, науково-технічної
та інноваційної політики
ГУПР Головне управління з питань реклами

ГУПРПП
Головне управління з питань регуляторної політики
та підприємництва

ГУПФУ
Головне управління Пенсійного фонду України в м.
Києві
ГУС Головне управління статистики у м. Києві

ГУСЗН
Головне управління соціального захисту
населення
ГУССМ Головне управління у справах сім'ї та молоді
ГУТ Головне управління транспорту
ГУТП Головне управління з питань торгівлі та побуту
ГУФКС Головне управління по фізичній культурі та
спорту
ГФУ Головне фінансове управління
ГУЦП Головне управління з питань цінової політики
ДНА Державна податкова адміністрація у м. Києві

ДУОНПС
Державне управління охорони навколишнього
природного середовища в м. Києві
КМР Київська міська рада

КМСЕС
Київська міська санітарно-епідеміологічна
станція
КМЦЗ Київський міський центр зайнятості

КМЦСССДМ
Київський міський центр соціальних служб для сім'ї,
дітей та молоді
КМЦП Київський молодіжний центр праці
КП "ЦВТІ" КП "Центр високих технологій та інновацій"
КТПП Київська торгово-промислова палата
ССД Служба у справах дітей
РДА Районні у м. Києві державні адміністрації

РУПСЗН
Районні управління праці та соціального захисту
населення

РВФДМУ
Регіональне відділення Фонду державного майна
України у м. Києві
УВМ Управління ветеринарної медицини в м. Києві
УМЗ Управління міжнародних зв'язків

УВДФСНВ
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального
страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних
захворювань у м. Києва

УОНПС
Управління охорони навколишнього природного
середовища.

Основні показники соціально-економічного розвитку м. Києва

____________


2007
2008
2009
(прогноз)
Валова додана вартість (у фактичних цінах), млрд.
грн.
131,2
169,2*
188,5
Валова додана вартість (у порівнянних цінах), % до
попереднього року
118,4
108,9*
102,1
Обсяг продукції промисловості (у порівнянних
цінах), % до попереднього року
108,7
98,5
102,0
Обсяг роздрібного товарообороту підприємств
торгівлі та ресторанного господарства, млн. грн.
35989,8
46502,1
57049,6
% до попереднього року 139,4 117,5 116,0
Обсяг інвестицій в основний капітал за рахунок усіх
джерел фінансування (у фактичних цінах), млн. грн.
38230,0
44880,0*
47113,0
Індекси інвестицій в основний капітал, % до
попереднього року
131,2
91,0*
95,0
Обсяг прямих іноземних інвестицій накопичувальним
підсумком на кінець року, млн. дол. США
9496,7
14055,0*
14336,0
Обсяг експорту товарів, млн. дол. США 5329,2 8653,2 9189,7
% до попереднього року 118,9 162,1 106,2
Обсяг імпорту товарів, млн. дол. США 24419,2 32820,7 37940,7
% до попереднього року 150,8 135,2 115,6
Середньомісячна заробітна плата одного штатного
працівника, грн.
2300,0
3074,0
3500,0
% до попереднього року 133,0 133,7 113,9
Кількість створених нових робочих місць в усіх
сферах економічної діяльності, од.
83700
86254
83800

* Попередні дані.

Додаток
до рішення
Київської міської ради
від 06.03.09 N 125/1180

Розподіл асигнувань на фінансування капітальних вкладень

(Часткові зміни)

З Додатком (Частина I, II) можна ознайомитись: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".

( Редакцію додатку додатково див. у Рішеннях Київміськради N 759/1815 від 09.07.2009, N 716/2785 від 27.11.2009 )