ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
ЛИСТ
12.04.2005 N 3719/5/15-2316
Щодо проблем вітчизняних автоперевізників
ДПАУ розглянула лист щодо проблем вітчизняних автоперевізників у зв'язку із підвищенням країнами ЄС екологічних вимог та повідомляє таке.
Відповідно до пп. 3.1.2 Закону України "Про податок на додану вартість" ( 168/97-ВР ) з урахуванням унесених змін (далі - Закон) операції із увезення на митну територію України товарів (супутніх послуг) за договорами лізингу та іншими договорами, що не передбачають передання права власності на такі товари, є об'єктом оподаткування ПДВ.
Крім того, до об'єкта оподаткування ПДВ згідно з пп. 3.1.1 Закону ( 168/97-ВР ) включають операції з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України.
Таким чином, операції з імпорту вантажних автотранспортних засобів та послуг з наданням в оренду таких засобів на митній території України є об'єктом оподаткування ПДВ, до якого застосовується повна ставка ПДВ.
Водночас з цим п. 6.5 Закону ( 168/97-ВР ) впроваджено поняття "місце поставки послуг", яким вважається місце, де особа, яка надає послугу, зареєстрована платником цього податку, а у разі, якщо така послуга надається нерезидентом, - місце розташування його представництва, а за відсутності такого - місце розташування резидента, який виконує агентські (представницькі) дії від імені такого нерезидента, а за відсутності такого - місце фактичного розташування покупця (отримувача), який у цьому випадку виступає податковим агентом такого нерезидента.
При цьому в разі надання таких послуг нерезидентом, відповідальним за нарахування, утримання та сплату податку до бюджету виступає його представництво, а за відсутності такого - його податковий агент, який отримує такі послуги, якщо місце надання таких послуг знаходиться на митній території України. Зазначені платники також відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.
У той же час згідно з пп. 7.4.1 Закону ( 168/97-ВР ) податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Враховуючи те, що операції з ввезення за договорами лізингу з метою оподаткування прирівняно до імпорту, а також те, що податковий кредит звітного періоду формується із сум ПДВ, нарахованих (сплачених) у зв'язку з придбанням товарів (у тому числі при їх імпорті) для їх подальшого використання в оподатковуваних операціях в межах господарської діяльності платника, то за умови використання вантажних автотранспортних засобів в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника ПДВ, сплачений на дату подання митної декларації, може включатися до податкового кредиту.
Таким чином, враховуючи викладене, ДПАУ не має підстав для підтримання пропозицій щодо звільнення від сплати ПДВ при ввезенні вантажних автотранспортних засобів, що відповідають стандартам ЄВРО - 2 та ЄВРО - 3 на умовах лізингу українськими компаніями.
Заступник Голови С.Лекарь