ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ
18.03.2004 N 2025/6/17-3116

Щодо розуміння окремих норм Закону України
"Про податок з доходів фізичних осіб"

ДПАУ розглянула лист щодо розуміння окремих норм Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" ( 889-15 ) (далі - Закон) і повідомляє.

Що стосується питання про набрання чинності окремими взаємопов'язаними нормами Закону ( 889-15 ) (стосовно підпунктів 22.1.1-22.1.5 пункту 22.1 статті 22 Закону), то ДПАУ зверталася за відповідними роз'ясненнями до Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності, а також повідомляла про зазначене платникам податку та податковим органам.

Зокрема, на письмовий запит Національного банку України від 24 грудня 2003 року N 18-110/4652-9743 в частині можливості оподаткування у 2004 році доходів фізичних осіб у вигляді процентів за банківськими вкладами та ощадними (депозитними) сертифікатами Державна податкова адміністрація України листом від 15.01.2004 р. N 254/5/17-3116 - на адресу заявника, а також листом від 14.01.2004 р. N 192/6/17-3216 - на адресу Асоціації українських банків повідомила таке:

"У зв'язку з неоднозначним розумінням набрання чинності підпунктом 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 Закону ( 889-15 ) (виходячи із змісту підпункту 22.1.4 статті 22 Закону) щодо оподаткування процентів податковим органам в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві і Севастополі листом ДПА України від 8 січня 2004 року N 5/7/17-2117 повідомлено про те, що з доходів громадян у вигляді процентів на банківський вклад (депозит), вклад до небанківських фінансових установ та процентів за ощадним (депозитним) сертифікатом у період з 1 січня 2004 року по 1 січня 2005 року податок не справляється".

Відповідно до підпункту 22.1.5 статті 22 Закону ( 889-15 ) статті 11, 13 і 14 Закону набирають чинності з 1 січня 2005 року. У зв'язку із зазначеним відповідні взаємопов'язані норми пункту 4.2 статті 4 Закону, зокрема щодо включення до складу загального місячного оподатковуваного доходу частини доходів від продажу об'єктів нерухомого майна (підпункт 4.2.6), доходу у вигляді вартості успадкованого майна (підпункт 4.2.14), вартості подарунків (підпункт 4.2.3), матимуть практичне застосування (набирають чинності) з 1 січня 2005 року.

Що стосується відмінностей подарунків від виграшів і призів, то слід виходити з норм Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ). Так, відповідно до пункту 1.33 цього Закону виграші і призи уособлені із лотереєю та участю у ній або у інших розіграшах, які передбачають попереднє придбання платником податку права на участь у таких лотереях чи розіграшах. Лотерея - це господарська операція, яка передбачає продаж гравцю права на участь у розігруванні призу за випадковою вірогідністю за кошти або в обмін на інші цінності, а також безоплатне отримання такого призу у власність у разі визнання такого гравця переможцем. Призовий фонд визначається як сукупність призів, які підлягають виплаті переможцям лотереї відповідно до оприлюднених умов її проведення.

Відповідно до підпункту "и" пункту 1.3 статті 1 Закону ( 889-15 ) доходи, що виплачуються (надаються) резидентами у вигляді виграшів і призів, у тому числі у лотерею (крім державної), поряд із благодійною допомогою і подарунками, належать до доходів з джерелом походження з України. Виграші та призи відповідно до підпункту 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 Закону включаються до складу загального місячного оподатковуваного доходу (крім сум доходів, отриманих платником податку від розміщення ним коштів у цінні папери, емітовані Міністерством фінансів України, виграшів у державну лотерею, - підпункт 4.3.3 пункту 4.3 статті 4 Закону).

Умови оподаткування виграшів та призів зазначено в пункті 9.5 статті 9 Закону ( 889-15 ). Так, згідно із підпунктом 9.5.1 пункту 9.5 статті 9 Закону податковим агентом платника податку при нарахуванні на його користь доходу у вигляді виграшів або призів у лотерею (крім державних лотерей, статутний фонд (капітал) яких на дату набрання чинності цим Законом відповідає вимогам абзацу другого підпункту 10.2.3 пункт 10.2 статті 10 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ), а також внаслідок проведення конкурсу або будь-якого іншого прилюдного розігрування шансів чи призів, крім виграшів в азарт ігри, визначені у підпункті 9.5.2 цього пункту, є особа, яка здійснює таке нарахування. При цьому витрати, понесені таким платником податку у зв'язку з одержанням таких доходів, не беруться до уваги. Виграші та призи кінцево оподатковуються при їх виплаті з рахунок.

Слід також взяти до уваги, що в частині справляння податку з виграшів і призів (зокрема щодо застосування ставки податку) необхідно дотримуватися не Закону ( 889-15 ), а не Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" ( 334/94-ВР ), оскільки згідно із пунктом статті 22 Закону у разі якщо норми інших законів чи інших законодавчих актів, що містять правила оподаткування доходів (прибутків) фізичних осіб, суперечать нормам цього Закону, пріоритет мають норми цього Закону.

Відповідно до пункту 7.3 статті 7 Закону ( 889-15 ) ставка податку становить подвійний розмір ставки, визначеної пунктом 7.1 цієї статті, від об'єкта оподаткування, нарахованого як виграш чи приз (крім у державну лотерею у грошовому виразі), або будь-яких інших доходів, нарахованих на користь нерезидентів - фізичних осіб, за винятком доходів, визначених у підпункті 9.11.3 пункту 9.11 статті 9 цього Закону.

Заступник Голови С.Лекарь


Документи що посилаються на цей